ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2013 р. Справа № 804/6547/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіБукіна Л. Є. при секретарі судового засіданняЯкуб Д.В., за участю: представників позивача представників відповідача Пащук В.В., Кравченко Л.А., Маторіна І.В., Гончаренко Н.В., Трошковський В.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Придніпровська залізниця» до Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області про визнання незаконним частини вимоги, -
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Придніпровська залізниця» (далі - позивач, ДП «Придніпровська залізниця») звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області (далі - відповідач, ДФІ в Дніпропетровській області) про скасування вимоги від 12.04.2013 №04-05-05-15/4808 «Про усунення недоліків і порушень за наслідками ревізії» в частині зобов'язання поновити в обліку Залізниці дебіторську заборгованість по розрахунках з Марганецькою міською лікарнею за здійснені будівельні роботи та вжити заходів щодо стягнення з Марганецької міської лікарні в сумі 21 887,94 тис. грн., у тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи, а також зобов'язання провести взаємозвірки з контрагентами за договорами та зменшити кредиторську заборгованість на вартість невиконаних робіт на суму 102,13 тис. грн.
В обґрунтування адміністративного позову Позивач зазначає, що дана частина вимоги, яка пред'явлена позивачу є незаконною. У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, пояснили, що згідно рішення тридцять першого та тридцять третього засідання ради Укрзалізниці та постанови ДП «Придніпровської залізниці» від 11.11.2010 року, 24.02.2011 року та від 12.11.2010 року фінансову допомогу Марганецькій міській лікарні необхідно віднести за рахунок залишку нерозподіленого прибутку залізниці минулих років. Враховуючи положення ч. 1 ст. 141 Господарського кодексу України, котрою встановлено чіткий перелік понять, що підпадають під визначення «майно» - залізницею не порушено жодного нормативного акту, який би містив заборону направлення коштів, як благодійної допомоги. Облік дебіторської та кредиторської заборгованості ведеться згідно ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.1.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88. Також пояснили, що укладання договор з ТОВ «Оберіг Плюс» неодноразово досліджувалось у процесі операційного аудиту у 2011 році, який здійснювався Відповідачем. Жодних порушень про надання фінансової допомоги у вигляді виконання ремонтних робіт у Марганецькій міській лікарні ДФІ у м. Дніпропетровськ згідно програми державного фінансового аудиту окремих господарських операції ДП «Придніпровська залізниця» протягом 2011 року не було встановлено. З огляду на викладене, представники позивача вважають, що порушення, викладені в акті, що стосуються оскаржуваної частини вимоги №04-05-05-15/4808 є безпідставними, тому просили адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечували. Зазначили, що Держфінінспекцією було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності ДП «Придніпровська залізниця» та окремих його структурних підрозділів за період з 01.01.2010 року по 30.09.2012 року. У ході проведеної ревізії встановлено, що проведення ремонтних робіт по об'єкту «Марганецька міська лікарня», що не входить до інфраструктури залізничного транспорту, проведення її фінансування за рахунок коштів Залізниці з одночасним відображенням по обліку дебітора та подальшого її безпідставного списання за рахунок нерозподіленого прибутку суперечить п. 5 ст. 75 Господарського кодексу України, п. 1 ст. 9 «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п. 1.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88 та свідчить про використання ДП «Придніпровська залізниця» коштів у сумі 21887, 94 тис. грн., а також про завищення в обліку кредиторської заборгованості на суму 102, 13 тис. грн. Крім цього, відповідач вказував, що Фінансовими планами Залізниці не передбачено надання фінансової допомоги на проведення ремонту приміщень Марганецької лікарні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, суд доходить наступного висновку.
Правовідносини, що випливають з позовних вимог регулюються нормами Господарського кодексу України, Бюджетного кодексу України, Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні».
Судом встановлено, що на виконання п.2.7 плану роботи Держфінінспекції України на IV квартал 2012 року та на підставі направлень на проведення ревізії, виданих начальником Держфінінспекції у Дніпропетровській області, ревізійною групою працівників Держфінінспекцій у Львівській, Дніпропетровській, Запорізькій, Херсонській областях та Держфінінспекції у АР Крим з 26.11.2012 року по 25.02.2013 року, із призупиненнями для проведення зустрічних звірок, було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності ДП «Придніпровська залізниця» та окремих його структурних підрозділів за період з 01.01.2010 року по 30.09.2012 року. За результатами цієї ревізії складено акт від 04.03.2013 року №05-21/32, який позивачем підписано із запереченнями.
Ревізією виявлено фінансові порушення на загальну суму 514271,67 тис. грн., у тому числі операції, що призвели до втрат фінансових і матеріальних ресурсів - 291963,15 тис. грн., з них недоотримання фінансових ресурсів - 197541,89 тис. грн., незаконні витрати та нестачі - 94421,26 тис. грн., інші фінансові порушення - 222308,52 тис. грн. У ході проведення ревізії вжитими заходами забезпечено часткове усунення виявлених порушень на загальну суму 778,23 тис. грн., у тому числі незаконних витрат 389,99 грн. та інших порушень фінансової дисципліни - 388,24 тис. грн.
Відповідно до пп.4.3 п.4 Положення про державні фінансові інспекції у АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.10.2011 року №1236, інспекція відповідно до покладеного на неї завдання вимагає від керівників та інших службових осіб підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства.
Згідно з ч.2 ст.15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
На підставі вищезазначених норм Держфінінспекцією в Дніпропетровський області складено вимогу від 12.04.2012 року №04-05-05-15/4808 «Про усунення недоліків і порушень за наслідками ревізій», в якій, зокрема, вимагалось поновити в обліку Залізниці дебіторську заборгованість по розрахунках з Марганецькою міською лікарнею за здійснені будівельні роботи. Крім того, вжити заходів щодо стягнення з Марганецької міської лікарні в сумі 21 887,94 тис. грн., у тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи зобов'язання провести взаємозвірки з контрагентами за договорами та зменшити кредиторську заборгованість на вартість невиконаних робіт на суму 102,13 тис. грн.
У ході ревізії встановлено, що впродовж 2010-2011 років за рахунок коштів нерозподіленого прибутку минулих років ДП «Придніпровська залізниця» здійснено фінансування робіт по капітальному ремонту будівель та приміщень міської лікарні м. Марганець Дніпропетровської області на загальну суму 21887,94 тис. грн., в тому числі у 2010 році - 6126,0 тис.грн. та в 2011 році - 15761,9 тис. грн.
Відповідно до пункту 11 Протоколу № 1 засідання Урядової комісії з розслідування причин дорожньо-транспортної пригоди, що сталися у Дніпропетровській області від 12 жовтня 2010 року під головуванням Першого віце-прем'єр-міністра України Клюєва А.П., Укрзалізниці, Міністерству охорони здоров'я разом з Марганецькою міськрадою з метою суттєвого поліпшення медичного обслуговування в Марганецькій міській лікарні та забезпечення належних умов перебування постраждалих виконати ремонт зазначеної лікарні та надати допомогу в комплектуванні її медичним обладнанням.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про залізничний транспорт» законодавство про залізничний транспорт загального користування складається із Закону України «Про транспорт», цього Закону, Статуту залізниць України, який затверджується Кабінетом Міністрів України, та інших актів законодавства України.
Управління залізницями та іншими підприємствами залізничного транспорту, що належать до загальнодержавної власності, здійснюється органом управління залізничним транспортом - Державною адміністрацією залізничного транспорту України (Укрзалізниця), підпорядкованим центральному органу виконавчої влади в галузі транспорту. Управління процесом перевезень у внутрішньому і міжнародному сполученнях, а також регулювання виробничо-господарської діяльності у сфері організації і забезпечення цього процесу залізницями, підприємствами, установами та організаціями проводяться централізовано і належать виключно до компетенції Укрзалізниці, яка здійснює функції господарюючого суб'єкта.
Відповідно до п. 6 Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, затвердженого постановою Кабінету міністрів України 29.02.96 року №262, Укрзалізниця в межах своєї компетенції видає накази, обов'язкові для виконання залізницями та підприємствами, які входять до сфери управління Укрзалізниці, організує та контролює їх виконання.
Згідно п. 9 Положення для розроблення основних напрямів розвитку залізничного транспорту, вирішення найважливіших питань його господарської діяльності створюється рада Укрзалізниці. Склад ради та положення про неї затверджуються Віце-прем'єр-міністром України - Міністром інфраструктури. Рішення ради проводяться в життя наказами генерального директора Укрзалізниці.
Положеннями Наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 21.10.2002 року № 744 «Про введення в дію Положення про Раду Державної адміністрації залізничного транспорту України», Рада Укрзалізниці приймає рішення, які оформлюються протоколами і вводяться в дію наказами Генерального директора Укрзалізниці та є обов'язковими для виконання залізничними та іншими підприємствами, які входять до складу Укрзалізниці.
У свою чергу, на виконання вказаного протоколу Урядової комісії з розслідування причин дорожньо-транспортної пригоди, що сталися у Дніпропетровській області, радою Укрзалізниці на тридцять першому та тридцять третьому засіданні, були прийняті рішення, якими начальникам залізниць було вирішено надати фінансову допомогу у вигляді виконання ремонтних робіт Марганецькій міській лікарні. Вказані рішення були введені в дію наказами Укрзалізниці від 16.12.2010 року та 18.03.2011 року. Відтак, залізниця повинна була виконувати рішення Ради Укрзалізниці щодо необхідності надання фінансової допомоги у встановлені останніми строки та обсягах, тому посилання відповідача на порушення з боку позивача ст. 75 Господарського кодексу України є необґрунтованим.
Крім цього, як встановлено судом, надання фінансової допомоги Марганецькій міській лікарні здійснювалось виключно за рахунок нерозподіленого прибутку державного комерційного підприємства, яким є позивач, тобто після виконання всіх показників фінансового плану за відповідний рік та зобов'язань перед бюджетом та державними цільовими фондами. Основними показниками ефективності діяльності залізниці є чистий дохід - виручка від реалізації продукції (товарів, робіт та послуг) та чистий прибуток. Витрати залізниці - це показник, який для комерційного підприємства розглядається лише з врахуванням дотримання балансу доходів і витрат. За ревізійний період залізниця забезпечила виконання основних показників своєї діяльності. Таким чином, посилання відповідача на те, що позивачем порушено положення ст. 75 Господарського кодексу України суперечать фактичним обставинам справи.
Крім цього, позивач обґрунтовано посилається на те, що чинним законодавством України відповідач не наділений повноваженнями щодо контролю за виконанням показників фінансового плану державного підприємства, оскільки відповідно до Порядку складання, затвердження та контролю виконання фінансового плану суб'єктів господарювання державного сектора економіки, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 21 червня 2005 р. № 173, контроль за виконанням фінансового плану щодо позивача покладено на Міністерство інфраструктури України.
Витрати по ремонту Марганецької лікарні акумулювались на субрахунку 377 «Розрахунки з іншими дебіторами». Підставою для ведення бухгалтерського обліку є належним чином оформленні первинні бухгалтерські документи, які на час здійснення господарських операцій у залізниці були наявні, що підтверджується протоколами виїмки від 02.03.2012 року та від 26.06.2012 року. Відтак, враховуючи обґрунтованість здійснення фінансової допомоги з боку залізниці щодо здійснення ремонту Марганецької міської лікарні, відповідач безпідставно направив вимогу щодо зменшення кредиторської заборгованості на вартість невиконаних робіт на суму 102,13 тис. грн., які здійснювались ТОВ «Оберіг Плюс», яке здійснювало частину підрядних робіт.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У свою чергу відповідач обґрунтовано доводи позивача не спростував.
З урахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що вимоги позивача обґрунтовані і підлягають задоволенню в повному обсязі. Також, суд, використовуючи право, передбачене ч. 2 ст. 11 КАС України, для повного захисту прав та інтересів Позивача, вважає за необхідне визнати протиправними та скасувати зазначені пункти вимог ДФІ у Дніпропетровській області.
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 34,41 грн. та заявлено клопотання про стягнення судового збору з відповідача. Враховуючи, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з урахуванням вимог частини 1 статті 94 КАС України, суд вважає за можливе присудити з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати у розмірі 34,41 грн.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державного підприємства «Придніпровська залізниця» - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати пункт вимоги Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області від 12.04.2013 року №04-05-05-15/4808 щодо зобов'язання поновити в обліку Залізниці дебіторську заборгованість по розрахунках з Марганецькою міською лікарнею за здійснені будівельні роботи. Крім того, вжити заходів щодо стягнення з Марганецької міської лікарні в сумі 21 887,94 тис. грн., у тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи.
Визнати протиправним та скасувати пункт вимоги Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області від 12.04.2013 року №04-05-05-15/4808 щодо зобов'язання провести взаємозвірки з контрагентами за договорами та зменшити кредиторську заборгованість на вартість невиконаних робіт на суму 102,13 тис. грн.
Присудити з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Придніпровська залізниця» здійснені та документально підтверджені судові витрати у розмірі 34 (тридцять чотири) гривні 41 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.
Повний текст постанови складений 19.06.2013 року.
Головуючий суддя Л.Є. Букіна