донецький апеляційний господарський суд
вул. Артема, 157, м. Донецьк, 83048, тел. 332-57-40
УХВАЛА
Іменем України
18.12.2006 р. справа №7/162а
Донецькій апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:
Величко Н.Л.
суддів
Алєєвої І.В., М'ясищева А.М.,
при секретареві судового засідання
Щетініна І.О.
за участю представників сторін:
від позивача:
Колеснікова О.О. – довір. від 18.12.2006р. № 1118/01, Михайлик А.С. –довір. від 18.12.2006р. № 1117/01,
від відповідача:
Івах Л.А. – довір. від 01.12.2006р. № 34165/10/10-2, Кравцова Є.В. – довір. від 01.12.2006р. № 34165/10/10-2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Спеціалізована Державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податку м.Донецька
на постанову господарського суду
Донецької області
від
18.10.2006 року
по справі
№7/162а (Малашкевич С.А.)
за позовом
Дочірнє підприємство "Тютюнова компанія "Хамадей" м.Донецьк
до
Спеціалізована Державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податку м.Донецька
про
про визнання недійсним рішення
В С Т А Н О В И В:
1.Стислий виклад суті постанови місцевого господарського суду
05.07.2006р. Дочірнє підприємство “Табачна компанія “Хамадей” м. Донецьк звернулось до господарського суду Донецької області з позовною заявою до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку (далі СДПІ) про визнання нечинними податкового повідомлення –рішення від 06.06.2006р. № 0000460815/0/15540/10/15-16-23/2 про зобов’язання сплатити штраф в розмірі 20% за затримку на 32 –54 дня граничного строку сплати узгодженого податкового зобов’язання по податку на додану вартість в сумі 59173 грн. 06 коп., податкового повідомлення – рішення від 06.06.2006р. № 0000540815/0/15534/10/15-16-23/2 про зобов’язання сплатити штраф в розмірі 10% за затримку на 1 –30 днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання по акцизному збору (тютюн) в сумі 17647 грн. 86 коп., від 06.06.2006р. № 0000530815/0/15532/10/15-16-23/2 про зобов’язання сплатити штраф в розмірі 10% за затримку на 1 –30 днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання по акцизному збору (тютюн та тютюнові вироби) в сумі 381480 грн. 60 коп., податкового повідомлення –рішення від 06.06.2006р. № 0000520815/0/15533/10/15-16-23/2 про зобов’язання сплатити штраф в розмірі 20% за затримку на 30 –90 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання по акцизному збору (тютюн та тютюнові вироби) в сумі 785588 грн. 62 коп., податкового повідомлення –рішення від 06.06.2006р. № 0000510815/0/15531/10/15-16-23/2 про зобов’язання сплатити штраф в розмірі 50% за затримку, що перевищує 90 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання по акцизному збору (тютюн та тютюнові вироби) в сумі 120098 грн. 74 коп., податкового повідомлення –рішення від 06.06.2006р. № 0000500815/0/15537/10/15-16-23/2 про зобов’язання сплатити штраф в розмірі 10% за затримку на 2 – 30 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання по земельному податку в сумі 2050 грн. 63 коп., податкового повідомлення –рішення від 06.06.2006р. № 0000490815/0/15536/10/15-16-23/2 про зобов’язання сплатити штраф в розмірі 20% за затримку на 31 –90 календарний день граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання по земельному податку в сумі 518 грн. 80 коп., податкового повідомлення –рішення від 06.06.2006р. № 0000480815/0/15535/10/15-16-23/2 про зобов”язаня сплатити штраф в розмірі 10% за затримку до 30 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання по комунальному податку в сумі 34 грн. 24 коп., податкового повідомлення –рішення від 06.06.2006р. № 0000470815/0/15541/10/15-16-23/2 про зобов’язання сплатити штраф за затримку на 31 – 90 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання по комунальному податку в сумі 22 грн. 93 коп., податкового повідомлення –рішення від 06.06.2006р. № 0000450815/0/15539/10/15-16-23/2 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 27501 грн. 55 коп. за затримку граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання по податку на додану вартість.
Ухвалою від 05.07.2006р. відкрите провадження в адміністративній справі № 7/162а.
Розгляд справи зупинявся з 03.08.2006р. по 12.10.2006р.
Постановою господарського суду Донецької області від 18.10.2006р. у справі № 7/162а (суддя Малашкевич С.А.) позовна заява задоволена.
Приймаючи постанову господарський суд виходив з того, що у відповідача не було підстав для застосування штрафу за порушення граничних строків сплати узгодженої суми податкових зобов"язаня по земельному податку та акцизному збору на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, оскільки строки сплати податку на землю та акцизного збору встановлені спеціальними законами. Крім того, господарський суд звертав увагу на те, що відповідачем при прийнятті спірних податкових повідомлень –рішень не врахований перебіг 1095 - денного строку, встановленого ст. 15 Закону “Про порядок погашення зобов’язань платників.
Загальний строк розгляду справи 3 місяці 15 днів.
2.Підстави, з яких порушене питання про перегляд постанови
Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду через невірне застосування норм матеріального права.
Доводи апеляційної скарги податкова інспекція обґрунтовує тим, що ст. 15 Закону “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлює строки позовної давності лише для самостійного визначення податкового зобов’язання податковим органом та не поширюється на застосування штрафних санкцій на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Як вважає заявник скарги, господарським судом дана невірна юридична оцінка п. 4.1 Положення про порядок нарахування, терміни сплати і подання розрахунку акцизного збору, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19.03.2001 року № 111, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 квітня 2001 р. за № 295/5486.
Податкова інспекція зазначає, що згідно п. б ст. 7 Закону “Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби” українські підприємства - виробники подають відповідним державним податковим інспекціям у строки, визначені законом для місячного звітного періоду, розрахунок суми акцизного збору за минулий місяць виходячи з фактичних обсягів реалізації та максимальних роздрібних цін. З викладеного СДПІ дійшла висновку, що додаткове зобов'язання з акцизного збору сплачується відповідно до строків визначених Законом “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Крім того, податкова інспекція не погоджується з висновком господарського суду щодо неправомірного застосування штрафних санкції відповідно до п.п. 17.1.7 Закону “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” за порушення термінів сплати земельного податку, з наступних підстав.
Згідно ст. 14 Закону “Про систему оподаткування” до загальнодержавних податків відноситься плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності).
Відповідно до преамбули Закону “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних та фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами по податкам та зборам, включаючи нарахування та сплату пені, штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
Пунктом 17.1.7 п. 17.1 ст. 7 цього Закону визначено, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф.
Податкова інспекція вважає, що, оскільки плата за землю є загальнодержавним податком, то вимоги діючого законодавства, передбачені, зокрема, Законом “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, також розповсюджуються на порядок погашення зобов'язань по платі за землю та при несвоєчасній сплаті податку на землю застосування вимог п. п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 зазначеного Закону є правомірним и відповідає вимогам чинного законодавства України.
3.Доводи, викладені в запереченнях на апеляційну скаргу.
Позивач з доводами апеляційної скарги не погоджується та зазначає наступне.
Господарським судом правомірно застосовані норми п.п.15.1.1 п.15.1 ст.15 Закону “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” щодо строків давності, протягом якого податковий орган має право визначити суму податкового зобов’язання, виходячи з наступного. Згідно п.1.3 ст.1 цього Закону податковий борг –податкове зобов’язання (з урахуваням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але несплачене у встановлений строк. Статтею 17 Закону сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку, податковою інспекцією порушений 1095 –денний строк для визначення суми податкових зобов’язань, тому, згідно ст. 15 Закону, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов’язання.
Строки погашення зобов’язань платника податків по акцизному збору та земельному податку визначені відповідними законами, а саме, Законом “Про плату за землю” та Законом “Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби”.
За змістом п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону “Про прядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” необхідною умовою для застосування фінансових санкцій на підставі цієї норми є порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов’язання, визначених цим Законом.
Відповідно до акту про результати документальної невиїзної перевірки від 24.05.2006р. № 194/15-16-23/2/15113455, який покладений в основу податкових повідомлень –рішень, що оспорювались, визначені наступні періоди перевірки: ПДВ - з 01.08.2001р. по 30.04.2006р.; податку на прибуток –з 04.01.2006р. по 24.01.2006р.; акцизного збору –з 01.04.2001р. по 23.05.2006р.; податку за землю –з 21.01.2002р. по 15.09.2003р.; комунального податку – з 20.02.2003р. по 03.04.2003 року. Всі ці періоди перевірялись під час комплексних документальних перевірок, за результатами якої складений акт від 07.07.2004р. № 1679/23-111-1/25113455 та від 15.08.2005р. № 217/13-31-2-25113455. Як вважає позивач, такі дії податкового органу суперечать положенням ст. 4 Указу Президента “Про деякі заходи з перегулювання підприємницької діяльності” від 23.07.1998р. № 817/98 та ст. 19 Конституції України.
4.Як встановлено судом першої інстанції та визнається сторонами по справі.
СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку здійснила невиїзну документальну перевірку Дочірнього підприємства Тютюнової компанії “Хамадей” з питання своєчасної сплати до бюджету податку на додану вартість за період з 01.08.2001р. по 30.04.2006р., податку на прибуток з 04.01.2006р. по 24.01.2006р., акцизного збору з 01.04.2001р. по 23.05.2006р., податку на землю за період з 21.01.2002р. по 15.09.2003р., комунального податку з 20.02.2003р. по 03.04.2003р., за результатами якої складений акт від 24.05.2006р. № 194/15-16-23/2/25113455 (т. І а.с. 20 –34).
За висновками акту перевірки встановлені порушення вимог:
- п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону “Про податок на додану вартість” та п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” в частині несвоєчасного погашення податкового зобов’язання по ПДВ в загальній сумі 821299 грн. 05 коп. (п. 3.1 акту перевірки);
- п.16.4 ст.16 Закону “Про оподаткування прибутку підприємств” та п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” в частині несвоєчасної сплати податкового зобов’язання по податку на прибуток в сумі 199545 грн. 47 коп. з затримкою сплати на 20 календарних днів (п.3.2 акту перевірки);
- ст. 6 Декрету КМУ “Про акцизний збір” та п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” в частині несвоєчасного погашення податкового зобов’язання по акцизному збору в сумі 225837 грн. 48 коп., в сумі 3927943 грн. 14 коп., 3991284 грн. 66 коп. (п.3.3 акту);
- ст. 17 Закону “Про плату за землю” в частині несвоєчасного погашення податкового зобов’язання по земельному податку та п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”;
- п.5.2 р.5 Додатку № 2 до рішення Донецької міської ради від 24.01.2003р. № 4/8, “Положення про комунальний податок” та п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” в частині несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов’язання по податковому розрахунку комунального податку в сумі 457 грн.
На підставі акту перевірки прийняті податкові повідомлення –рішення:
- від 06.06.2006р. № 0000460815/0/15540/10/15-16-23/2 про зобов’язання сплатити штраф в розмірі 20% за затримку на 32 –54 дня граничного строку сплати узгодженого податкового зобов’язання по податку на додану вартість в сумі 59173 грн. 06 коп.,
- від 06.06.2006р. № 0000540815/0/15534/10/15-16-23/2 про зобов’язання сплатити штраф в розмірі 10% за затримку на 1 –30 днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання по акцизному збору (тютюн) в сумі 17647 грн. 86 коп.,
- від 06.06.2006р. № 0000530815/0/15532/10/15-16-23/2 про зобов’язання сплатити штраф в розмірі 10% за затримку на 1 –30 днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання по акцизному збору (тютюн та тютюнові вироби) в сумі 381480 грн. 60 коп.,
- від 06.06.2006р. № 0000520815/0/15533/10/15-16-23/2 про зобов’язання сплатити штраф в розмірі 20% за затримку на 30 –90 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання по акцизному збору (тютюн та тютюнові вироби) в сумі 785588 грн. 62 коп.,
- від 06.06.2006р. № 0000510815/0/15531/10/15-16-23/2 про зобов’язання сплатити штраф в розмірі 50% за затримку, що перевищує 90 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання по акцизному збору (тютюн та тютюнові вироби) в сумі 120098 грн. 74 коп.,
- від 006.06.2006р. № 0000500815/0/15537/10/15-16-23/2 про зобов’язання сплатити штраф в розмірі 10% за затримку на 2 –30 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання по земельному податку в сумі 2050 грн. 63 коп.,
- від 06.06.2006р. № 0000490815/0/15536/10/15-16-23/2 про зобов’язання сплатити штраф в розмірі 20% за затримку на 31 –90 календарний день граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання по земельному податку в сумі 518 грн. 80 коп.,
- від 06.06.2006р. № 0000480815/0/15535/10/15-16-23/2 про зобов”язаня сплатити штраф в розмірі 10% за затримку до 30 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання по комунальному податку в сумі 34 грн. 24 коп.,
- від 06.06.2006р. № 0000470815/0/15541/10/15-16-23/2 про зобов’язання сплатити штраф за затримку на 31 – 90 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання по комунальному податку в сумі 22 грн. 93 коп.,
- від 06.06.2006р. № 0000450815/0/15539/10/15-16-23/2 про зобов’язання сплатити штраф в розмірі 10% в сумі 52543 грн. 38 коп. за затримку граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання по податку на додану вартість.
5.Мотиви, з яких виходила апеляційна інстанція при прийнятті ухвали.
Відповідно до ст.2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.
Статтею19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.
5.1. Штрафні санкції податковими повідомленнями –рішеннями № 0000460815/0/15540/10/15-16-23/2, № 0000450815/0/15539/10/15-16-23/2, № 0000480815/0/15535/10/15-16-23/2, № 0000470815/0/15541/10/15-16-23/2 в сумі 27501 грн. 55 коп. визначені позивачу за порушення граничних строків сплати суми узгоджених податкових зобов’язань по ПДВ та комунальному податку, які виникли по деклараціям та розрахункам за 2001 рік –березень 2003 року на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Як встановлено господарським судом, граничні строки подачі декларацій та розрахунків та граничні строки сплати узгоджених податкових зобов’язань по ПДВ та комунальному податку настали в 2001 році –березні 2003 року, та, відповідно податкові зобов’язання сплачені позивачем з порушенням цих строків, що позивачем не заперечувалось, але він вказував на те, що фінансові санкції застосовані СДПІ з порушенням 1095- денного строку, встановленого ст. 15 Закону “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Відповідно до п.п. 15.1.1 п.15.1 ст. 15 Закону “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Аналіз п. п. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" свідчить про те, що встановлені ст.15 вище зазначеного закону строки давності обмежують право податкового органу самостійно визначати платнику податку податкові зобов’язання та стягувати примусово податкові зобов'язання нараховані податковим органом.
Згідно п. 1.2 ст. 1 вищезазначеного Закону податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Відповідно до п. 1.3 ст.1 вказаного Закону штрафна санкція це плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування , визначених відповідними законами.
Згідно п. п. 17.1.7, п.17.1 ст. 17 цього Закону, у разі несплати платником податків узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у встановлених розмірах.
Пунктом 17.3 ст. 17 зазначеного Закону визначено, що сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених статтею 17 цього Закону, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Таким чином, штрафні санкції за несвоєчасну сплату податкових зобов’язань, узгоджених у декларації за звітний період, є платою, яка визначена податковим органом у зв’язку з порушенням правил оподаткування , узгоджується у порядку та сплачується у строки визначені Законом “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”
Враховуючи викладене судова колегія вважає, що суд першої інстанції правомірно дійшов висновку про те, що встановлений п.15.1.1 п.15.1 ст.15 Закону “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” 1095 - денний строк давності на право податкового органу самостійно визначати податкове зобов’язання по декларації поданій до податкового органу за конкретний звітний період, поширюється і на застосування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату податкових зобов’язань за такими деклараціями.
5.2. Податковими повідомленнями –рішеннями від 06.06.2006р. № 0000540815/0/15534/10/15-16-23/2, № 0000530815/0/15532/10/15-16-23/2, № 0000520815/0/15533/10/15-16-23/2, № 0000510815/0/15531/10/15-16-23/2 визначені штрафні (фінансові) санкції за затримку граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобов’язання по акцизному збору, та податковими повідомленнями –рішеннями від 06.06.2006р. № 0000500815/0/15537/10/15-16-23/2 та № 0000490815/0/15536/10/15-16-23/2 визначені штрафні (фінансові) санкції за порушення граничних строків сплати земельного податку на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Преамбулою Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено, що зазначений закон є спеціальним з питань оподаткування і встановлює серед іншого порядок визначення податкового зобов’язання, базового податкового періоду, строки сплати податків, відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені спеціальним Законом України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” штрафні (фінансові) санкції застосовуються у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання протягом граничних строків, визначених цим законом.
Згідно до частини 1 підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації (розрахунку), протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації (розрахунку).
Згідно підпункту “в” підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкова декларація (розрахунок) за базовий податковий період що дорівнює року подається платником податку протягом 60-ти календарних днів за останнім календарним днем звітного податкового року.
Строки сплати податку на землю та акцизного збору (для позивача як виробника та продавця тютюнових виробів та платника акцизного збору на тютюнові вироби) встановлені спеціальними законами , зокрема Законами України „Про плату за землю" та „Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби".
Стаття 14 Закону України „Про плату за землю" визначає, що земельний податок сплачується рівними частками власниками земельних ділянок, земельних часток (паїв) землекористувачами - виробниками товарної сільськогосподарської і рибної продукції ті громадянами до 15 серпня і 15 листопада, а всіма іншими платниками - щоквартально до 1 числа наступного за звітним кварталом місяця.
Відповідальність за прострочення встановлених строків сплати земельного податку у вигляді пені, передбачена ст. 25 вказаного вище закону, інші санкції даним законом не передбачені.
Згідно ст. 6 Декрету Кабінету Міністрів України „Про акцизний збір" акцизний збір сплачується до бюджету у строки, визначені відповідним законом. Центральний податковий орган визначає порядок нарахування сум акцизного збору виходячи з норм відповідного закону з питань оподаткування окремим видом акцизного збору.
Відповідно до п. 4.1 Положення про порядок нарахування, терміни сплати і подання розрахунку акцизного збору, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19 березня 2001 року № 111, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 квітня 2001 року за № 295/5486, платники акцизного збору самостійно обчислюють суму податкового зобов'язання, яку зазначають у розрахунку акцизного збору. Платники акцизного збору не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним, подають до органів державної податкової служби за місцем реєстрації Розрахунок за формою згідно з додатком 1 до Положення 111.
Частиною четвертою ст.7 Закону України “Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби" строк сплати акцизного збору українськими підприємствами виробниками, що реалізують продукцію, визначений після здійснення обороту з реалізації, по тютюновим виробам - до 16 числа наступного за звітним місяця. При цьому, в редакції Закону України від 18.11.2004 року № 2189-4, цей пункт встановлює, що сплата акцизного збору в інший спосіб та терміни не допускається.
Пунктом 6 цієї ж статті встановлений термін подачі українськими підприємствами - виробниками податковим органам розрахунків суми акцизного збору.
Оскільки податковий орган не довів, що платником податку порушені граничні строки сплати податку, передбачені саме Законом України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” судова колегія вважає, що суд першої інстанції вірно застосував норми відповідних законодавчих норм та дійшов висновку, що у податкового органу були відсутні правові підстави застосовувати штрафні санкції передбачені пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 цього Закону за порушення строків сплати земельного податку, які встановлені іншими законами.
Крім того, в податкових повідомленнях –рішеннях № 0000520815/0/15533/10/15-16-23/2, № 0000510815/0/15531/10/15-16-23/2, № 0000500815/0/15537/10/15-16-23/2, № 0000490815/0/15536/10/15-16-23/2 та частково у податковому повідомленні –рішенні № 0000530815/0/15532/10/15-16-23/2 визначені штрафні санкції за порушення граничних строків сплати суми узгоджених податкових зобов’язань за 2001рік - квітень 2003 року по розрахунках, з відповідними граничними строками їх подачі за межами строків давності передбачених ст.. 15 Закону №2181.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 14, 17 Закону “Про плату за землю”, ст. 7 Закону “Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби”, ст. 6 Декрету КМУ “Про акцизний збір”, ст. 1, 4, 5, 15, 17 Закону “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, ст.167, п.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Постанову господарського суду Донецької області від 18.10.2006р. у справі № 7/162а залишити без змін, а апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку - без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з дати її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після складання повного тексту ухвали. Касаційна скарга подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Ухвала підписана 22.12.2006р.
Головуючий: Н.Л. Величко
Судді: І.В. Алєєва
А.М. М'ясищев
Надруковано: 4 примір.
1 –позивачу
1 –відповідачу
1 –до справи
1 –ДАГС