ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"01" липня 2013 р. Справа № 911/2284/13
за позовом Ворзельської селищної ради Київської області, Київська обл., смт. Ворзель
до Фізичної - особи підприємця ОСОБА_1, Київська обл., м. Ірпінь
про внесення змін в договір оренди земельної ділянки.
Суддя С.Ю. Наріжний
Представники:
від позивача: Риженко Л.В. - довіреність № 2115-116 від 12.02.2013 р.;
від відповідача: ОСОБА_3 - довіреність б/н від 23.09.2011 р.
СУТЬ СПОРУ:
У червні 2013 року Ворзельська селищна рада Київської області (далі - позивач) звернулася до господарського суду Київської області з позовом до Фізичної - особи підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про внесення змін в договір оренди земельної ділянки.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у зв'язку з прийняттям Ворзельської селищної ради №1440-44-V від 24.09.2009 р. «Про затвердження оновленої нормативної грошової оцінки земель селища Ворзель та порядку оформлення платежів за селищні території» та рішення селищної ради від 04.02.2010 р. № 1639-51-У «Про внесення змін в п. 3, п. 4 рішення №1440-44-V від 24.09.2009 р. «Про затвердження оновленої нормативної грошової оцінки земель селища Ворзель та порядку оформлення платежів за селищні території», яким було передбачено, що термін дії вступу оновленої грошової оцінки був продовжений до 01.07.2010 р., на адресу відповідача було надіслано лист № 2/15-483 разом з додатковою угодою до договору оренди земельної ділянки, у якому повідомлялося про необхідність підписання додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 01.06.2005 року, укладеного між Ворзельською селищною радою та фізичною особою підприємцем ОСОБА_1, який залишився без відповіді.
Ухвалою господарського суду Київської області від 13.06.2013 р. порушено провадження у справі № 911/2284/13 та призначено її до розгляду на 01.07.2013 р.
Присутній в судовому засіданні 01.07.2013 р. представник позивача позовні вимоги підтримав, вважає їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідачем подано заперечення проти позову, в якому він просить суд відмовити позивачу в позові повністю з підстав, викладених у запереченнях.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про наступне.
Відповідно до рішення Ворзельської селищної ради № 994-3 0-ІУ від 21.04.2005р. між Ворзельською селищною радою та Фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки від 01.06.2005 р., який зареєстровано у Ірпінському міському відділі земельних ресурсів, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 01.07.2005 року №100.
Відповідно до даного договору Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 в оренду передається земельна ділянка площею 0, 1710 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, строком на 49 років.
Орендовану земельну ділянку передано фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1, що підтверджується актом прийому-передачі від 01.07.2005р.
Відповідно до п. 8 договору - орендна плата вноситься орендарем у розмірі: 1781 (одна тисяча сімсот вісімдесят одна) грн. 54 коп. за рік.
Пунктом 10 договору орендна встановлено, що плата вноситься в такі строки: рівними частинами 148 (сто сорок вісім) грн. 46 коп. в місяць до 15 числа наступного за звітним місяця.
Відповідно до п. 4 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладання цього договору становила: 89077 (вісімдесят дев'ять тисяч сімдесят сім) грн.
За умовами п. 12 договору, розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; у інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 р. № 1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Так, на виконання вищезазначеного Закону у 2009 році була проведена оновлена нормативна грошова оцінка земель селища Ворзель та прийнято рішенням Ворзельської селищної ради № 1440-44-V від 24.09.2009 р. «Про затвердження оновленої нормативної грошової оцінки земель селища Ворзель та порядку оформлення платежів за селищні території».
04.02.2010 р. прийнято рішення Ворзельської селищної ради № 1639-51-У «Про внесення змін в п.3, п. 4 рішення № 1440-44-V від 24.09.2009 р. «Про затвердження оновленої нормативної грошової оцінки земель селища Ворзель та порядку оформлення платежів за селищні території», яким було передбачено, що термін дії вступу оновленої грошової оцінки був продовжений до 01.07.2010 р.
24.06.2010 р. прийнято рішення Ворзельської селищної ради № 1776- 56-V «Про затвердження Положення про оренду земельних ділянок в селищі Ворзель та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки».
Відповідно до Положення про оренду земельних ділянок в селищі Ворзель та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється відповідно до їх функціональних призначень та згідно з грошовою оцінкою землі.
Відповідно до п. 2.8. вказаного положення, орендна плата за земельні ділянки комерційного використання, надані під магазин, торгові комплекси (центри), встановлюється у розмірі до 7 відсотків від грошової оцінки земельної ділянки.
Так, Ворзельською селищною радою з управління Держземагенства м. Ірпінь Київської області був витребуваний Витяг про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що розташована в АДРЕСА_2, площею 0,1710 га, та яка перебуває в оренді у фізичної особи - підприємця ОСОБА_1.
Відповідно до Витягу № 173 від 01.03.3013 р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що розташована в АДРЕСА_2, площею 0,1710 га та яка перебуває на правах оренди фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 станом на 2013 рік становить 387 218, 34 грн.
Згідно зі ст. 274 Податкового кодексу України передбачено, ставка податку за земельні ділянки, нормативна грошова оцінка, яких проведена, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу встановлюється в розмірі 1 відсоток від їх нормативної грошової оцінки.
Оскільки, відповідно до Витягу № 173 від 01.03.3013 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, нормативна грошова оцінка земельної,ділянки, що розташована в АДРЕСА_2, площею 0,1710 га, та яка перебуває на правах оренди фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 станом на 2013 рік становить 387 218, 34 грн.
Тому 1 відсоток від нормативної грошової оцінки (387218, 34 х 1%) становить 3872,18 (три тисячі вісімсот сімдесят дві) грн. 18 коп.
Так, річна ставка земельного податку в даному випадку становить 3872, (три тисячі вісімсот сімдесят дві) грн. 18 коп.
У зв'язку із введенням в дію Податкового кодексу України з 1 січня 2011 року (від 2 грудня 2010 року за №2755-VI), Закон України "Про плату за землю" втратив чинність згідно ч. 2 Прикінцевих положень Кодексу. Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 1 січня 2011 року регулюється виключно Податковим кодексом України. А порядок проведення нормативної грошової оцінки земель не рідше ніж один раз на 5-7 років передбачений статтею 18 Закону України "Про оцінку земель".
Згідно зі ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни (п. 288.1).
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п. 288.2).
Відповідно до п. 288.3., об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Згідно з п. 288.4., розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
П. 288.5. закріплено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
288.5.1. не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Разом з тим, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 309-VI від 3 червня 2008 року в Закон України "Про оренду землі" були внесені зміни, зокрема, ч. ч. 4 та 5 ст. 21 викладені в наступній редакції: "Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині". Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування - з 4 червня 2008 року.
Так, трикратний розмір земельного податку в даному випадку (3872, 18 грн. X 3) дорівнює 11616 (одинадцять тисяч шістсот шістнадцять) грн. 55 коп.
Крім того, враховуючи рішення Ворзельської селищної ради №1776- 56-У від 24.06.2010 р «Про затвердження Положення про оренду земельних ділянок в селищі Ворзель та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки» річна орендна плата за земельну ділянку, що розташована за адресою: село Ворзель, перехрестя вул. Ворзельської та вул. Ковельської, площею 0.1710 га, повинна становити (387218,34 х6%) 23233 (двадцять три тисячі двісті тридцять три) грн. 10 коп. за рік.
Таким чином, місячна орендна плата за дану земельну ділянку повинна становити 1936 (одна тисяча дев'ятсот тридцять шість) грн. 09 коп.
Відповідно до частини 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно приписів ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до пункту 3.4.7 Рекомендації Президії Вищого господарського суду України від 2 лютого 2010 року №04-06/15 "Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства" у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оренду землі" орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно із статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата, яка встановлюється відповідно до Закону України "Про оренду землі" (статті 15 та 21 Закону України "Про оренду землі").
Однак, на сьогоднішній день відповідач сплачує лише 1781 грн. 54 коп., відповідно в місяць 148 (сто сорок вісім гривень) 46 коп., тобто, більше 20 тис. грн. селищна рада недоотримує коштів до бюджету.
Обґрунтування відповідача щодо відсутності у нього сплачувати позивачу орендну плату за новим розміром полягає в тому, що зміни до договору оренди земельної ділянки від 01.06.2005 р. з цього питання внесені не були, а строк для надання відповіді на пропозицію внести зміни у договір не настав, у розрізі ст. 188 ГК України, оскільки позивач звернувся до суду раніше такого строку.
Дійсно, згідно з ч. 1 ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватись з дотриманням порядку, визначеного цією статтею ГК, якщо інше не передбачено законом або договором.
Так позивач направив відповідачу додаткову угоду про внесення змін до договору оренди земельної ділянки листами від 04.04.2013 р. №2/15-318 та від 28.05.2013р. № 2/15-483. Згідно зі статтею 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором (ч. 2 ст. 188 ГК України).
Проте з таким висновком не можна погодитися з наступних підстав.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2002 року № 15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення ч. 2 ст. 124 Конституції України стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.
Обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.
Отже, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.
Судом встановлено, що станом на 01.07.2013 р. матеріали справи не містять згоди відповідача про зміну умов договору оренди земельної ділянки від 01.06.2005 р., укладеного між Ворзельською селищною радою та Фізичною особою підприємцем ОСОБА_1, що вказує на наявність між сторонами договору спору з приводу внесення змін до договору оренди землі.
Таким чином, посилання відповідача на відсутність предмету спору є помилковим та спростовується вищевикладеним.
Крім того, відповідно до пункту 36 договору зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди та інші спори вирішуються у судовому порядку.
У разі збільшення земельного податку, підвищення цін, тарифів, інших випадках, передбачених законом, розмір орендної плати переглядається один раз на рік (п. 12. договору).
Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Оскільки сторонами в договорі оренди передбачено можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Також, суд звертає увагу, що в матеріалах справи відсутні відомості щодо скасування рішень ради про затвердження оновленої нормативної грошової оцінки земель селища Ворзель та порядку оформлення платежів за селищні території та про затвердження Положення про оренду земельних ділянок в селищі Ворзель та порядок встановлення розмірів орендної, що вказує на обов'язковість їх до виконання орендодавцями.
Відтак, вищевикладене вказує на підставність вимог позивача щодо внесення змін до умов договору оренди земельної ділянки від 01.06.2005 р. у зв'язку зі зміною розміру відсоткової ставки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, за якою розраховується орендна плата.
Аналогічну правову позицію про те, що недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 ГК України не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача та вирішити спір в судовому порядку, викладено у постанові Верховного Суду України від 20.11.2012 р. у справі № 28/5005/640/2012 та постанові Верхового суду України від 04.07.2011 р.
У відповідності з правилами статей 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Таким чином, позовні вимоги Ворзельської селищної ради Київської області (далі - позивач) про внесення змін в договір оренди земельної ділянки є обґрунтованими, а відтак підлягають задоволенню.
Судові витрати, відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України, покладаються судом на відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Внести зміни в Договір оренди земельної ділянки від 1.07.2005 р., укладений між Ворзельською селищною радою в особі селищного голови Венгрика Олександра Пилиповича (08296, Київська область, смт. Ворзель, вул. В.Жовтня, 72) та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (08200, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код № НОМЕР_1), зареєстрованого у Ірпінському міському відділі земельних ресурсів, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис 01 липня 2005 р. № 100, виклавши пункти 4, 8, 10 в наступній редакції:
· "п. 4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 387218 (триста вісімдесят сім тисяч двісті вісімнадцять) грн., 34 коп. відповідно до витягу № 173 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 01.03.3013 р. виданого управлінням Держемагенством у м. Ірпінь Київської області";
· "п. 8. Розмір орендної плати: річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється в розмірі 6 (шість) % від нормативно-грошової оцінки землі. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в сумі 23233 (двадцять три тисяч двісті тридцять три) грн. 10 коп. за рік (при цьому вказана сума може змінюватись при умові проведення індексації) на рахунок Орендодавця: рахунок № 33213815700009, код ЄДЕРПО 23569441, код платежу 1350500 в Управлінні державного казначейства у Київській області, МФО 821018";
· "п. 10. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в сумі 1936 (одна тисяча дев'ятсот тридцять шість) грн. 09 коп. за місяць до15 числа наступного за звітним місяця".
3. Стягнути з Фізичної - особи підприємця ОСОБА_1 (08200, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код-№ НОМЕР_1) на користь Ворзельської селищної ради Київської області (08296, Київська область, смт. Ворзель, вул. В.Жовтня, 72, код ЄДРПОУ 04360592) 1653 (одну тисячу шістсот п'ятдесят три) грн. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Наріжний С.Ю.
Повне рішення складено: 08.07.2013.