Постанова № 32272705, 05.07.2013, Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Дата ухвалення
05.07.2013
Номер справи
274/681/13-а
Номер документу
32272705
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

№ 274/681/13-а

провадження № 2-а/0274/25/13

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05.07.2013 року м. Бердичів

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області у складі: головуючого - судді Замеги О.В., при секретарі - Гречаному В.А., за участю позивача, його представника ОСОБА_1, представників відповідачів Мельничука Д.О., Новіцької Х.А., третьої особи: ОСОБА_4, представника третьої особи: ОСОБА_5 розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_6 до Бердичівської міської ради, управління держземагенства у Бердичівському районі Житомирської області, треті особи: ОСОБА_7, ОСОБА_4 про визнання рішення неправомірним,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів про визнання незаконним та скасування рішення Бердичівської міської ради від 18.03.2011 року № 85 п"ятої сесії шостого скликання " Про внесення змін до рішення міської ради № 765 від 10.12.2009 року " Про уточнення площ земельних ділянок, які були передані у власність (користування) громадян та посвідчення права власності на них державними актами (договорами оренди землі)" в частині відміни п. 145 Додатку до нього щодо надання ОСОБА_6 у власність земельної ділянки площею 0.0738 га по АДРЕСА_1.

Мотивуючи тим, що рішенням від 10 грудня 2009 року 37 сесії 5 скликання за № 765 Бердичівської міської ради Житомирської області за ним визнанно право власності на земельну ділянку площею 0.0738 по АДРЕСА_1. На підставі даного рішення ним отриманий державний акт на право власності на вказану земельну ділянку. Своїм наступним рішенням від 18.03.2011 року № 85 Бердичівська міська рада п"ятої сесії шостого скликання " Про внесення змін до рішення міської ради № 765 від 10.12.2009 року "Про уточнення площ земельних ділянок, які були передані у власність( користування) громадян та посвідчення права власності на них державними актами (договорами оренди землі)" внесла зміни до свого попереднього рішення, та відмінила п. 145 Додатку до нього щодо надання позивачу у власність земельної ділянки площею 0.0738 га по АДРЕСА_1. Вважає дане рішення незаконним з тих підстав, що дане рішення прийняте з метою „начебто в порядкування існуючих територій„ землекористувачів( землевласників), та уникнення в подальшому конфліктних ситуацій", а дана підстава не передбачена чинним Земельним законодавством. Крім того його безпідставно позбавили власності на земельну ділянку, хоча право власності на неї підтверджено актом.

У відкритому судовому засіданні позивач і його представник ОСОБА_1 позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача - Бердичівської міської ради Мельничук Д.О., позовні вимоги не визнав, і надав суду заперечення.

Представник відповідача - управління держземагенства у Бердичівському районі Житомирської області Новіцька Х.А. позовні вимоги визнала.

Третя особа - ОСОБА_4 проти задоволення позовних вимог заперечила.

Представник третьої особи ОСОБА_7 - ОСОБА_5 проти задоволення позову заперечив.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників процесу, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст. 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Стаття 144 Конституції України, передбачає, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Пунктом 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачається, що до виключної компетенції міських рад відноситься вирішення питань регулювання земельних відносин.

В судовому засіданні встановлено, що рішення від 10 грудня 2009 року 37 сесії 5 скликання за № 765 Бердичівської міської ради Житомирської області надано у власність ОСОБА_6 земельну ділянку площею 0.0738 га по АДРЕСА_1, даний факт сторони не оспорюють.

На підставі даного рішення позивачу 28 грудня 2009 року видано державний акт серії ЯК № 773967(а.с.6).

Рішенням Бердичівської міської ради від 18.03.2011 року № 85 п"ятої сесії шостого скликання " Про внесення змін до рішення міської ради № 765 від 10.12.2009 року " Про уточнення площ земельних ділянок, які були передані у власність( користування) громадян та посвідчення права власності на них державними актами (договорами оренди землі)" внесено зміни в додатку до рішення від 10 грудня 2009 року 37 сесії 5 скликання за № 765 Бердичівської міської ради Житомирської області, та відмінено п. 145 Додатку до нього щодо надання позивачу у власність земельної ділянки площею 0.0738 га по АДРЕСА_1( а.с.7).

Дане рішення суперечить вимогам ст.ст. 25, 46, 59, 74 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні".

Згідно частини першої ст. 74 Закону України„ Про місцеве самоврядування в Україні, органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.

Про що також зазначив в п. 5 Рішення № 7-рп/2009 Конституційний Суд України.

Так, в даному рішенні Конституційний Суд України щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначив, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність(стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.

Крім того згідно частини 4 статті 41 Конституції України, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Статтею 140 Земельного Кодексу України, передбачено вичерпний перелік підстав припинення права власності на земельну ділянку, однак жодної з підстав передбачених даною статтею в оспорюваному рішенні відповідач не зазначив.

Оскільки рішенням від 10 грудня 2009 року 37 сесії 5 скликання за № 765 Бердичівської міської ради Житомирської області надано у власність ОСОБА_6 земельну ділянку площею 0.0738 га по АДРЕСА_1 і позивач реалізував своє право на власність - отримавши державний акт на право власності на дану земельну ділянку, то прийняте відповідачем рішення від 18.03.2011 року № 85 п"ятої сесії шостого скликання " Про внесення змін до рішення міської ради № 765 від 10.12.2009 року " Про уточнення площ земельних ділянок, які були передані у власність( користування) громадян та посвідчення права власності на них державними актами (договорами оренди землі)", яким внесено зміни в додатку до рішення від 10 грудня 2009 року 37 сесії 5 скликання за № 765 Бердичівської міської ради Житомирської області, та відмінений п. 145 Додатку до нього щодо надання позивачу у власність земельної ділянки площею 0.0738 га по АДРЕСА_1 є незаконним і підлягає скасуванню.

Відповідно до вимог частини 8 ст. 171 КАСУ, суд може визнати нормативно-правовий акт незаконним чи таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили, повністю або в окремій його частині.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 19, 144 Конституції України, ст.ст. 10, 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 122, 123, 140, 143, 147, 148 Земельного Кодексу України, ст.ст. 2, 6, 8, 9, 11, 69, 70, 71, 158, 163, 171 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_6 до Бердичівської міської ради, управління держземагенства у Бердичівському районі Житомирської області, треті особи: ОСОБА_7, ОСОБА_4 про визнання рішення не правомірним задоволити.

Рішення Бердичівської міської ради від 18.03.2011 року № 85 п"ятої сесії шостого скликання " Про внесення змін до рішення міської ради № 765 від 10.12.2009 року " Про уточнення площ земельних ділянок, які були передані у власність( користування) громадян та посвідчення права власності на них державними актами (договорами оренди землі)" в частині відміни п. 145 Додатку до нього щодо надання ОСОБА_6 у власність земельної ділянки площею 0.0738 га по АДРЕСА_1 визнати незаконним та скасувати.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Бердичівський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя