Постанова № 32263179, 09.07.2013, Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
09.07.2013
Номер справи
200/5781/13-а
Номер документу
32263179
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

гіналом

Провадження № 2а/200/276/13

КОПІЯ:

Справа 200/5781/13 - а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2013 року Бабушкінський районний суд міста Дніпропетровська у складі:

Головуючого судді - Бібіка М.М.,

при секретарі - Шаткій К.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дніпропетровськ адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бабушкінської районної у м. Дніпропетровську ради, Головного управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними, стягнення суми та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська з позовом до УПСЗН Бабушкінської районної у м. Дніпропетровську ради, ГУДК України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними, стягнення суми та зобов'язання вчинити певні дії. У відповідності до останніх уточнень свої позовні вимоги обґрунтувала тим, що вона працювала на посаді головного державного податкового інспектора СДПІ ВПП у м. Дніпропетровську. ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила сина, ОСОБА_2 Згідно наказу СДПІ ВПП від 16 лютого 2009 року № 14 - в їй було надано відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 16 листопада 2009 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 Також позивач зазначає, що вона звернулася до УПСЗН Бабушкінської районної у м. Дніпропетровську ради для надання їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у зв'язку з чим їй надається допомого лише у розмірі 130 гривень 00 копійок. Однак, позивач вважає, що такий розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, є незаконним та таким, що не відповідає нормам чинного законодавства, у зв'язку з чим вона звернулася до суду з позовом та просила визнати незаконними дії УПСЗН Бабушкінської районної у м. Дніпропетровську ради, щодо надання їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі нижчому від встановленого ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням» від 18 січня 2001 року № 2240 - ІІІ, та стягнути з УПСЗН Бабушкінської районної у м. Дніпропетровську ради на її користь недоплачену їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного у розмірі 23 412 гривень 84 копійки, а також просила зобов'язати ГУДК України у Дніпропетровській області перерахувати їй кошти у розмірі 23 412 гривень 84 копійки (а.с. а.с. 144 - 149).

Постановою Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 29 квітня 2010 року, у задоволенні позову ОСОБА_1 до УПСЗН Бабушкінської районної у м. Дніпропетровську ради та ГУДК України у Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними, стягнення суми та зобов'язання вчинити певні дії, було відмовлено (а.с. а.с. 40 - 41).

Ухвалою колегії суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Дніпропетровської області від 30 липня 2010 року, постанову Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 29 квітня 2010 року було залишено без змін (а.с. а.с. 67 - 68).

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21 лютого 2013 року постанову Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 29 квітня 2010 року та ухвалу Апеляційного суду Дніпропетровської області від 30 липня 2010 року було скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції (а.с. а.с. 135 - 136).

Позивач у судове засідання не з'явилася, про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність. Відповідно до вказаної заяви, позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с. 176).

Представники відповідачів в судове засідання не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, надали суду заяву про розгляд справи у їх відсутність. Відповідно до вказаних заяв, у задоволенні позову просили відмовити в повному обсязі (а.с. а.с 173, 174, 175).

Згідно ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, доходить наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має на утриманні малолітнього сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження, виданого 25 листопада 2008 року Жовтневим відділом реєстрації актів цивільного стану Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області, актовий запис №1462 (а.с. 8).

Згідно наказу заступника голови державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області № 14 - 65 від 16 лютого 2009 року, ОСОБА_1 було надано відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з 16 лютого 2009 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 9).

14 жовтня 2009 року ОСОБА_1 звернулася до начальника УПСЗН Бабушкінської районної у м. Дніпропетровську ради з заявою про перерахунок та доплату допомого по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законодавством, з лютого 2009 року, а також просила в подальшому, до досягнення її дитиною трирічного віку, виплачувати їй суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років (а.с. 10).

19 жовтня 2009 року УПСЗН Бабушкінської районної у м. Дніпропетровську ради на адресу ОСОБА_1 був направлений лист № 06/455 - 01 - 019, де зазначалося, що для перевірки права на отримання допомоги в підвищених розмірах ОСОБА_1 необхідно надати декларацію про доходи її сім'ї за попередні шість місяців (а.с. 11).

Вказані вище спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»,Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №28/2008 (№10-рп/2008), Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» .

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Положенням ч. 3 ст. 51 Конституції України передбачено, що сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

У відповідності до ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до положень ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та розділів II та III Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», стаття 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» була викладена в наступній редакції: «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень».

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №28/2008 (№10-рп/2008) положення наведених законів, якими визначено розмір державної допомоги по догляду за дитиною не визнавалися неконституційними, що свідчить про їх чинність та про правомірність дій відповідача щодо нарахування і виплати позивачу допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень 00 копійок.

Згідно ст. 46 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2009 рік» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 22 Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» із змінами і доповненнями, установлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 року - 50 %, з 01 січня 2009 року - 75 %, з 01 січня 2010 року - 100 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше як 130 гривень.

Згідно ст. 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» установлений у 2011 році прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 816 гривень, з 1 квітня - 832 гривні, з 1 жовтня - 853 гривні, з 1 грудня - 870 гривен.

З урахуванням цього відповідач виплачував позивачу допомогу по догляду за дитиною в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень 00 копійок.

Тобто, відповідачем виплачувалось позивачу мінімальний розмір допомоги.

Однак згідно ст. 43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», яка є чинною згідно Рішення Конституційного Суду N 10-рп/2008 ( v010p710-08 ) від 22.05.2008, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Таким чином, аналізуючи встановлені обставини справи та приведені норми закону, а також враховуючи ту обставину, що ОСОБА_1 є застрахованою особою у системі загальнообов'язкового державного страхування, оскільки працює на посаді головного державного податкового інспектора СДПІ ВПП у м. Дніпропетровську, та приймаючи до уваги ухвалу Вищого адміністративного суду України від 21 лютого 2013 року, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід частково задовольнити, а саме визнати незаконними дії УПСЗН Бабушкінської районної у м. Дніпропетровську ради, щодо недоплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнути з УПСЗН Бабушкінської районної у м. Дніпропетровську ради на корись ОСОБА_1 недоплачену допомогу по догляду за сином ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку у розмірі передбаченому ст. 43 ЗУ «Загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» за період з 16 лютого 2009 року по ІНФОРМАЦІЯ_3, з урахуванням проведених виплат.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, в частині зобов'язання ГУДК України у Дніпропетровській області перерахувати їй кошти у розмірі 23 412 гривень 84 копійки та подати до Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська у двомісячний строк з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання постанови, слід відмовити, оскільки ця вимога є передвчасною.

Керуючись ст. ст. 7 - 12, 14, 15, 17, 19, 69 - 71, 86, 87, 94, 98, 128, 158 - 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бабушкінської районної у м. Дніпропетровську ради, Головного управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними, стягнення суми та зобов'язання вчинити певні дії - частково задовольнити.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську ради щодо недоплати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, допомоги по догляду за сином ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення ним трирічного віку - неправомірними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську ради здійснити перерахунок ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, недоплаченої допомоги по догляду за сином ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку у відповідності до ст. 43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», за період з 16 лютого 2009 року по ІНФОРМАЦІЯ_3, з урахуванням проведених виплат.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Бабушкінський районний суд міста Дніпропетровська, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя (підпис) М.М.Бібік

З оригіналом згідно: К.Ю. Шатка

Голова Бабушкінського районного суду

м. Дніпропетровська Л.О.Татарчук