Постанова № 32262700, 18.06.2013, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2013
Номер справи
822/2316/13-а
Номер документу
32262700
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/2316/13-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 червня 2013 року м. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіКовальчук О.К. при секретарі Бесарабі І.А. за участі:представників позивача Семенова С.В. і Лень С.О. представників відповідача Царука Д.В. і Юрчук Д.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом комунального підприємства "Міськтепловоденергія" до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить визнати протиправним та скасувати прийняте на підставі акту перевірки №734/221/36588183 від 25.04.2013 року податкове повідомлення-рішення Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області від 13.05.2013 року №0000582201 про збільшення суми грошового зобов»язання з податку на землю на 390932,88 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 312610,38 грн. та штрафними санкціями в сумі 78322,5 грн.

На думку позивача, зазначене податкове повідомлення-рішення є неправомірним, оскільки базується на безпідставних висновках відповідача про заниження позивачем у 2012 році земельного податку на суму 312610,38 грн. на земельні ділянки, що перебували у фактичному користуванні позивача з 2010 року у зв"язку з передачею об»єктів нерухомого майна.

Вважає, що у відповідності до пп.14.1.72 та пп.14.1.136 ст.14, п. 287.1 ст. 187, п.286 та ст.269 Податкового кодексу України обов»язок позивача щодо сплати земельного податку настає з моменту оформлення права користування земельними ділянками, наданими рішенням Кам»янець-Подільської міської ради від 18.12.2012 року у порядку, визначеному ст.ст.116 і 120 Земельного кодексу України.

Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали та підтвердили обставини, на які посилаються у позовній заяві, просять суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представники відповідача проти позову заперечили, вважають спірне податкове повідомлення-рішення законним, оскільки факт порушення позивачем вимог п.269.1 ст.269, п.270.1 ст.270, п.286.2 ст.286 та п.287.1 ст.287 Податкового кодексу України та заниження земельного податку за 2012 рік в сумі 312610,38 грн., встановлений документальною плановою виїзною перевіркою позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 року по 31.12.2012 року, результати якої оформлені актом №734/221/36588183 від 25.04.2013 року. В обґрунтування заперечень відповідач посилається на наявність у позивача технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчує право власності на земельні ділянки, передані рішенням Кам»янець-Подільської міської ради від 18.12.2012 року, та відповідь відділу Держземагентства м.Кам»янець-Подільський Головного управління Держземагентства у Хмельницькій області №01-05/911 від 09.04.2013 року щодо нормативної грошової оцінки 1 кв.м. земельних ділянок, що перебувають у фактичному користування позивача, з урахуванням коефіцієнта функціонального використання земельних ділянок.

Заслухавши представників сторін, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що позов слід задовольнити з урахуванням викладеного нижче.

Суд встановив, що позивач - комунальне підприємство "Міськтепловоденергія" зареєстроване 16.10.2009 року виконавчим комітетом Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області (Свідоцтво про державну реєстрацію серії А01 №271065).

Основними видами діяльності позивача є: постачання пари та гарячої води; монтаж та установлення контрольно-вимірювальних приладів; розподілення та постачання електроенергії; збирання, очищення та розподілення води; водопровідні, каналізаційні та протипожежні роботи.

Відповідно до рішень Кам'янець-Подільської міської ради №1 від 22.01.2010 року «Про прийняття та передачу майна цілісного майнового комплексу КП «Кам»янець-Подільськтеплокомуненерго» та №3 від 05.02.2010 року «Про передачу управлінням комунального майна основних засобів (майна) цілісного майнового комплексу КП «Кам»янець-Подільськтеплокомуненерго» до статутного фонду КП «Міськтепловоденергія» позивач прийняв як внесок до статутного фонду підприємства основні засоби, перелік яких зазначений в актах приймання-передачі від 31.01.2010 року.

У зв»язку з прийняттям цілісного майнового комплексу, складовою якого, зокрема, є об»єкти нерухомого майна виробничого призначення, листом №1228 від 03.06.2010 року позивач звернувся до Кам'янець-Подільської міської ради з проханням щодо передачі в постійне користування 72 - х земельних ділянок на території м. Кам'янець-Подільського, на яких розміщені об»єкти тепло-водопровідно-каналізаційного господарства. З аналогічними заявами позивач звертався до Кам'янець-Подільської міської ради впродовж 2011 -2012 років (листи від 20.07.2011 року №3081, від 30.08.2011 року №3518, від 01.11.2011 року №356). Проте, з незалежних від позивача причин відповідні рішення Кам'янець-Подільська міська рада не приймала. Зазначене підтверджується відповідями Кам'янець-Подільської міської ради від 31.01.2011 року на звернення позивача щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, якими міська рада повідомила позивача про зняття запропонованих проектів рішень з розгляду для довивчення.

Рішеннями від 18 грудня 2012 року Кам'янець-Подільська міська рада затвердила технічну документацію із землеустрою що посвідчує право користування КП «Міськтепловоденергія» земельними ділянками та передала їх в постійне користування, дозволивши Кам'янець-Подільському відділу Хмельницької регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України» виготовити державні акти на право постійного користування землею.

Право постійного користування позивачем земельними ділянками на території м.Кам»янець-Подільського для обслуговуванням виробничих баз зареєстроване відділом Держземагентства у м. м.Кам»янець-Подільському 25.03.2013 року і підтверджується відповідними витягами з Державного земельного кадастру про земельні ділянки.

В період з 15.03.2013 року по 11.04.2013 року на підставі направлень від 15.03.2013 року №№487 і 488, від 26.03.2013 року №523 і від 02.04.2013 року №558, відповідно до ст.ст.75,77, п.82.1 ст.82 Податкового кодексу України (надалі - ПК України), наказу Кам'янець-Подільської ОДПІ №384 від 26.02.2013 року та плану-графіка проведення планових виїзних перевірок працівниками Кам'янець-Подільської ОДПІ проведена документальна планова виїзна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 року по 31.12.2012 року, результати якої оформлені актом №734/221/36588183 від 25.04.2013 року.

На підставі акту перевірки відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення від 13.05.2013 року №0000582201 про збільшення суми грошового зобов»язання по податку на землю на 390932,88 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 312610,38 грн. та штрафними санкціями в сумі 78322,5 грн., яке позивач оскаржив до суду.

Зазначене податкове повідомлення-рішення від 13.05.2013 року №0000582201 базується на викладених в акті перевірки від №734/221/36588183 від 25.04.2013 року висновках відповідача щодо порушення позивачем вимог п.269.1 ст.269, п.270.1 ст.270, п.286.2 ст.286 та п.287.1 ст.287 ПК України та заниження земельного податку за 2012 рік в сумі 312610,38 грн. з земельних ділянок, що перебувають у фактичному користуванні позивача.

Фактичними підставами для прийняття спірного рішення слугували рішення тридцять шостої сесії Кам»янець-Подільської міської ради від 18.12.2012 року про затвердження технічної документації із землеустрою що посвідчує право користування КП «Міськтепловоденергія» земельними ділянками та передачі їх в постійне користування та відповідь відділу Держземагентства у м.Кам»янець-Подільському Хмельницької області №01-05/911 від 09.04.2013 року про розмір нормативної грошової оцінки 1 кв.м. земельних ділянок, що перебувають в користуванні КП «Міськтепловоденергія».

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України (п.1.1. ПК України). Терміни, що застосовуються у цьому Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами (п.5.3 ст.5 ПК України).

Водночас, в силу частин 1 статей 2 і 3 Земельного кодексу України від 25.10.2001 N 2768-III (далі - ЗК України), суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

За змістом підпункту 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 ПК України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Згідно до статті 269 Податкового кодексу України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Підпунктом 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 Податкового кодексу України визначено, що об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Відповідно до підпункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 ПК України землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (пп. 287.1 ст. 287 ПК України). При переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно (пп. 287.6 ст. 287 ПК України).

Статтею 116 Земельного кодексу встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, або за результатами аукціону.

В силу статті 125 ЗК України право постійного користування земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав.

У відповідності до статті 126 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою до 01.01.2013 року посвідчувалось державним актом на право постійного користування земельною ділянкою (в редакції Закону від 07.07.2011 року №3613- VI, яка діяла на час прийняття Кам»янець-Подільською міською радою рішення про передачу позивачеві земельних ділянок в постійне користування), а з 01.01.2013 року - оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (в редакції Закону від 05.07.2012 року N 5059-VI).

За змістом ч.1 ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; нерухоме майно - земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення.

Таким чином, з урахуванням зазначених вище положень ПК України та ЗК України обов»язок позивача щодо нарахування та сплати земельного податку за земельні ділянки, передані в користування рішеннями Кам»янець-Подільської міської ради від 18.12.2012 року, виник після отримання правовстановлюючого документа, передбаченого ст.126 ЗК України, та державної реєстрації права постійного користування зазначеними земельними ділянками.

Аналогічну позицію щодо підстав для нарахування земельного податку фізичними особами - підприємцями висловила Державна податкова служба України в Узагальнюючій податковій консультації щодо плати земельного податку власниками нежитлових приміщень, платниками єдиного податку - фізичними особами - підприємцями, затвердженій наказом 23 листопада 2012 року N 1051.

Відповідно до пункту 271.1 статті 271 ПК України базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

29 січня 2013 року позивач звернувся до начальника управління Держкомзему в м.Кам»янець-Подільському із заявою про надання нормативної грошової оцінки земельних ділянок, переданих у користування. Листом від 30.01.2013 року №01-05/234 управління Держкомзему в м.Кам»янець-Подільському відмовило позивачеві в наданні витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок у зв»язку з відсутністю у позивача документа, що посвідчує право на земельну ділянку.

В силу пункту 286.1 статті 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Відповідні центральні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів та державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За визначенням підпункту 14.1.42 пункту 14.1 статті 14 ПК України дані державного земельного кадастру - сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених відповідно до закону.

Статтею 2 закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що Державний земельний кадастр ведеться з метою інформаційного забезпечення органів державної влади, зокрема, при справлянні плати за землю.

Відповідно до частини 1 статті 15 закону України «Державний земельний кадастр» до державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування; опис меж; площа; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель) та інші відомості.

Суд встановив, що відповідач нарахував позивачеві земельний податок за 2012 рік з земельних ділянок, переданих в користування рішеннями Кам»янець-Подільської міської ради від 18.12.2012 року, на підставі відповіді відділу Держземагентства у м.Кам»янець-Подільському Хмельницької області №01-05/911 від 09.04.2013 року про розмір нормативної грошової оцінки 1 кв.м. земельних ділянок, що перебувають в користуванні КП «Міськтепловоденергія». Зазначене підтверджується актом перевірки від 25.04.2013 року, на підставі якого прийняте спірне податкове повідомлення-рішення, та поясненнями представника відповідача в судовому засіданні.

Проте, у відповідності до пункту 286.1 статті 286 ПК України єдиною підставою для нарахування земельного податку та офіційним джерелом інформації щодо розміру земельних ділянок, їх цільового використання та інших даних, необхідних для визначення земельного податку, є відповідні дані державного земельного кадастру.

Досліджені судом витяги з Державного земельного кадастру вказують на те, що земельні ділянки зареєстровані в Державному земельному кадастрі 25.03.2013 року.

Порядок нарахування земельного податку визначений статтею 286 ПК України.

За змістом пункту 286.2 статті 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

За нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним. (п. 286.2 ст. 286 ПК України).

Отже, уразі виникнення у позивача обов»язку щодо нарахування плати за землю після 18.12.2012 року до завершення 2012 року (у випадку державної реєстрації земельних ділянок з дотриманням вимог ЗК України) позивач зобов»язаний був би нарахували податок та подати відповідно податкову декларацію лише у січні 2013 року за період з дати такої реєстрації до 31.12.2012 року, а не за весь 2012 рік.

Суд також враховує, що всупереч вимогам гл.8 ПК України та Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 року № 984, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12 січня 2011 р. за № 34/18772, щодо необхідності документального підтвердження висновків перевірки, акт перевірки від 25.04.2013 року, на підставі якого прийняте спірне податкове повідомлення-рішення, містить недостовірні дані щодо кількості земельних ділянок, переданих позивачеві в постійне користування. Так, рішеннями Кам»янець-Подільської міської ради позивачеві передано в постійне користування 72 земельних ділянки на території міста. Проте, для визначення позивачеві податку на землю використана інформація щодо 82 земельних ділянок (стор 45-47 акту перевірки).

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи викладене відповідач не довів правомірність спірного податкового повідомлення-рішення. В той же час позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства, а тому підлягають до задоволення.

З урахуванням положень ст.94 КАС України понесені позивачем судові витрати слід стягнути з Державного бюджету України.

Керуючись Конституцією України, Земельним кодексом України, Податковим кодексом України та ст.ст. 11, 70, 71, 94, 99, 158 - 163, 186, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області від 13.05.2013 року №0000582201.

Присудити з Державного бюджету України на користь комунального підприємства "Міськтепловоденергія" судовий збір в сумі 2294.0 грн. шляхом безспірного списання з розрахункового рахунку Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 21 червня 2013 року

Суддя/підпис/О.К. Ковальчук"Згідно з оригіналом" Суддя