копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 липня 2013 р. Справа №818/4622/13-a
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гелети С.М.
за участю секретаря судового засідання - Кліщенко В.О.,
позивача ОСОБА_1, представника відповідача Охоненко Я.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми справу за адміністративним позовом приватного підприємця ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про скасування вимоги,-
В С Т А Н О В И В:
Приватний підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач, ПП ОСОБА_1) звернувся до суду з позовною заявою до управління Пенсійного фонду України в м. Сумах (далі - відповідач, УПФУ в м. Сумах) в якій просив скасувати вимогу про сплату недоїмки від 23.05.2013 року №Ф-3124.2.
Свої вимоги мотивує тим, що з 01.07.1999 року йому призначено пенсію, відповідно до ст. 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в зв'язку з вислугою років. З 28.01.2010 року він зареєстрований фізичною особою-підприємцем, є платником єдиного податку.
23.05.2013 року відповідачем прийнято вимогу від 23.05.2013 року №Ф-3124.2 про сплату недоїмки з єдиного внеску в розмірі 6995,21 грн. Вказану вимогу вважає незаконною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки згідно ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" особи, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Законодавцем не виключені особи, які є пенсіонерами та отримують пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, тому вимога про сплату недоїмки, на думку позивача, є безпідставною та такою що суперечить чинному законодавству і порушує права позивача.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала, зазначила, що відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" особи, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Статтею 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено наступні види пенсій: пенсія за віком, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання, пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на пенсію за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років, а позивачу пенсія призначена за вислугу років згідно ст. 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення", тому ч. 4 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" не може бути застосована до нього.
Заслухавши позивача та представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію (а.с.7) та є платником єдиного податку, що підтверджується свідоцтвом серії НОМЕР_2, виданого Державною податковою інспекцією у м. Сумах (а.с.8).
Крім того, згідно посвідчення серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугою років (а.с.6).
23.05.2013 року відповідачем було сформовано вимогу про сплату недоїмки №Ф-3124.2 про необхідність сплати ФОП ОСОБА_1 недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені в розмірі 6995,21 грн. (а.с.9).
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі Закон №2464-VI).
З 06.08.2011 року набрала чинності частина 4 статті 4 Закону №2464-VI, відповідно до якої особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті (тобто фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування), які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Оскільки матеріали справи не містять доказів того, що ОСОБА_1, у відповідності до ст. 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон №1058-IV) уклав з Пенсійним фондом договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, позивач, як пенсіонер за віком, не є платником єдиного внеску.
Посилання відповідача на те, що до ОСОБА_1 не може бути застосовано положення ч. 4 ст. 4 Закону №2464-VI, оскільки позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" є безпідставними, оскільки вказана норма не пов'язує звільнення від сплати єдиного внеску із досягненням особою певного віку, а передбачає звільнення від сплати внеску всіх пенсіонерів за віком.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. За цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років; б) соціальні пенсії.
Стаття 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачає, що право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом, а пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію.
Відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Із аналізу вищевказаних норм можна зробити висновок, що пенсія за вислугу років є різновидом пенсії за віком.
В зв'язку з тим, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, а ч. 4 ст. 4 Закону №2464-VI не містить застережень щодо її незастосування до осіб, яким призначено пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугою років на підставі ст. 54 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", позивач не повинен сплачувати за себе єдиний внесок.
Таким чином, позовні вимоги щодо скасування вимоги від 23.05.2013 року №Ф-3124.2 про сплату недоїмки в розмірі 5766,25 грн. визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо суми штрафних санкцій та пені, сплати яких відповідач вимагає у вимозі від 23.05.2013 року №Ф-3124.2, суд зазначає наступне.
Як вбачається із матеріалів справи, а саме рішення від 24.01.2013 року №213 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперрерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, до ПП ОСОБА_1 було застосовано штраф в розмірі 401,03 грн. та нараховано 827,93 грн. пені за несплату єдиного внеску за період з 20.01.2012 року по 19.11.2012 року (а.с.21).
Вказане рішення було отримане позивачем 30.01.2013 року, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.21 зворот. стор.), в судовому порядку у визначений строк не оскаржене та не скасоване, тобто сума штрафної санкції та пені є узгодженою страхувальником та підлягає сплаті відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Отже в частині позовних вимог щодо скасування вимоги від 23.05.2013 року №Ф-3124.2 про сплату ПП ОСОБА_1 суми штрафних санкцій та пені суд вважає за необхідне відмовити.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов приватного підприємця ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про скасування вимоги - задовольнити частково.
Скасувати вимогу №Ф-3124.2 від 23.05.2013 р. управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про сплату приватним підприємцем ОСОБА_1 недоїмки в сумі 5766,25 грн.
В частині позовних вимог про скасування вимоги №Ф-3124.2 від 23.05.2013 р. управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про сплату приватним підприємцем ОСОБА_1 штрафних санкцій в сумі 401,03 грн. та пені в сумі 827,93 грн. - відмовити.
Стягнути з державного бюджету України на користь приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, і.к. НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 94,55 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.М. Гелета
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Гелета
Повний текст постанови складено та підписано 08.07.2013 року