ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 126/1834/13-а
Провадження № 2-а/126/81/13
"07" червня 2013 р. Бершадський районний суд Вінницької області
в складі головуючого Хмель Р. В.
при секретарі Дончик О. А.,
за участю представника відповідача Розворука А.В.
розглянувши в судовому засіданні в місті Бершадь адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Бершадської міської ради про скасування рішення виконавчого комітету міської ради,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2, являючись фізичною особою - підприємцем, відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію серії НОМЕР_1 від 15.02.2013 року. На підставі даного свідоцтва, торгового патенту серії НОМЕР_2 від 28.12.2012 року, ліцензії серії НОМЕР_3 від 04.01.2013 року на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, ліцензії серії НОМЕР_4 від 04.01.2013 року на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, вона здійснює роздрібну торгівлю харчовими продуктами, алкогольними та тютюновими виробами, виготовленням страв згідно затвердженого меню у кафе - барі "ІНФОРМАЦІЯ_1", що розташовано в АДРЕСА_1.
Дане нежитлове приміщення належить її на праві спільної часткової власності відповідно до договору іпотеки від 25.11.2011 року, яке зареєстровано у КП "Бершадське РБТІ" 26.01.2012 року.
В лютому 2013 року неодноразово близько 23-00 год. до кафе - бару почали заходити працівники правоохоронних органів, які змушували припиняти роботу закладу. Згодом в пояснення своїх дій, вони почали посилатися на рішення Бершадської міської ради відповідно до якого всім закладам торгівлі та громадського харчування встановлено режим роботи в зимовий час до 23-00 год.
Враховуючи той факт, що про існування даного рішення вона дізналась вперше, то 12.03.2013 року звернулась до Бершадської міської ради з запитом на отримання публічної інформації, на що отримала належним чином завірену копію рішення виконкому Бершадської міської ради Вінницької області № 81 від 14.07.2008 року та копію протоколу засідання виконкому від 14.07.2008 року.
Дане рішення вважає незаконним, оскільки воно не відповідає нормам чинного законодавства, зокрема: за час володіння кафе жодного разу про режимні обмеження ОСОБА_2 ніхто не повідомляв, аж до лютого 2013 року; при ухваленні рішення виконкомом зроблено посилання на п. 9 "а" ст. 30 ЗУ "Про місцеве самоврядування", а дана норма стосується лише підприємств комунального господарства, торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування, що належить до комунальної власності, яким кафе - бар "ІНФОРМАЦІЯ_1" не являється; відсутні дані про погодження з власниками закладів оспорюваного рішення.
Враховуючи вищенаведене, позивачка ФОП ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Бершадської міської ради Бершадського району Вінницької області № 81 "Про встановлення режиму роботи закладів торгівлі та громадського харчування" від 14.07.2008 року.
В судовому засіданні ОСОБА_2 заявлені вимоги підтримала в повному обсязі та просила задовольнити з підстав, наведених в позовній заяві. Крім того, враховуючи заперечення представника відповідача, вона додала, що доказом того, що про порушення свого права вона дізналася лише в лютому 2013 року є складення протоколу про адміністративне правопорушення на працівницю кафе - бару "ІНФОРМАЦІЯ_1" ОСОБА_3, пов'язаного з роботою закладу після 23-00 год.
Крім того, копію рішення вона отримала лише наприкінці березня 2013 року. Тобто до настання вищевикладених обставин, вона була позбавлена можливості його оскаржити.
Представник відповідача за дорученням Розворук А.В. надав до суду заперечення, які підтримав в судовому засіданні. При цьому він зазначив, що позов ОСОБА_2 подано з порушенням норм матеріального та процесуального права. Його слід залишити без розгляду, оскільки акти органів та посадових осіб органів місцевого самоврядування, відповідно до ЗУ "Про місцеве самоврядування" доводяться до відому населення, за вимогою громадян їм може бути надана копія відповідних актів.
Рішення № 81 від 14.07.2008 року виконавчого комітету Бершадської міської ради було прийнято на пленарному засіданні виконавчого комітету Бершадської міської ради та оприлюднене в засобах масової інформації, зокрема в Бершадській міській щотижневій газеті "Поштова вулиця" № 28 (301) від 25.07.-31.07. 2008 року. Тобто починаючи з 25.07.2008 року воно було донесено до відома громадян, і саме з цієї дати необхідно рахувати строк позовної давності, а тому, оскільки позивачем було пропущено строк оскарження рішення - позовну заяву ОСОБА_2 слід залишити без розгляду. Також в позовній заяві позивач просить скасувати рішення міської ради, хоча зазначене рішення прийняте виконкомом міської ради.
Крім того, дане рішення прийнято у відповідності до ЗУ "Про місцеве самоврядування", де зазначено, що до делегованих повноважень органів сільських, селищних та міських рад віднесено участь у здійсненні регуляторної політики в межах та у спосіб, встановлені ЗУ "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" режиму роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування, незалежно від форм власності.
Допитаний в якості свідка заступник Бершадського міського голови ОСОБА_4 на задані питання суду пояснив, що дійсно 14.07.2008 року виконкомом Бершадської міської ради було прийнято рішення № 81, яке було опубліковане в засобах масової інформації, зокрема в газеті "Поштова вулиця". Письмовими розписками про вручення даного рішення підприємцям міська рада не володіє.
Дійсно в лютому 2013 року на розгляд адміністративної комісії Бершадської міської ради надійшов адміністративний матеріал на бармена кафе - бару "ІНФОРМАЦІЯ_1" ОСОБА_3 за ч. 1 ст. 155 КУпАП. Крім того аналогічний матеріал було складено і на працівника ресторану "Поділля".
Перед тим, як складати адміністративні протоколи було проведено рейди по закладах громадського харчування в м. Бершадь та усно всіх попереджено про необхідність дотримання вищевказаного рішення. Дані рейди проводились взимку цього року за участю працівників Бершадського РВ УМВС України у Вінницькій області, представників міської ради та депутатів міської ради. Чи проводились аналогічні рейди в минулому сказати не може.
Крім того зазначив, що з завдяки даному рішенню міської ради з березня 2013 року, на відміну від 2012 року повідомлень про правопорушення на території кафе - бару "ІНФОРМАЦІЯ_1", ресторанів "Поділля" та "Мандарин" не поступало.
Свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснила, що вже майже рік працює барменом кафе - бару "ІНФОРМАЦІЯ_1". В лютому 2013 року після 23-00 год. даний заклад почали примусово закривати працівники міліції, а на неї було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 155 КУпАП. Згодом для дачі пояснень її викликали до Бершадського РВ, де вона зазначила, що її відомо про те, що кафе - бар працює з 10-00 до 23-00. Однак даний режим роботи її став відомий від працівників міліції.
До лютого 2013 року про режим роботи закладу вона не знала, тобто до приходу працівників міліції.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що 14.07.2008 року на засіданні виконавчого комітету Бершадської міської ради, при голові Кольченко М., секретарі Літвін Л., за участі членів виконкому: ОСОБА_4, Мадюдя А., Головатюк В., Пастух А., Андрущенко В., Гріщенко О., Гончарук О., Дьомін О. та запрошені: Четвертинівська Н., О. Нечипоренко, А. Запорожчук - -спеціалісти1 категорії міської ради, Л. Ляшевська - завідуюча планово - господарським відділом міської ради, було прийнято рішення № 81. В даному рішенні було встановлено режим роботи: закладів торгівлі м. Бершадь (магазинів, кіосків ) з 8-00 до 22-00; закладів громадського харчування (кафе, ресторанів, кафе - барів) в літній час з 08-00 до 24-00, зимовий час з 08-00 до 23-00; торгівлю алкогольними напоями в магазинах АЗС здійснювати до 22-00; зобов'язано власників торгових точок міста Бершаді режим роботи закладів торгівлі та громадського харчування розмістити на видному місці. Відповідно до п. 3 вищевказаного рішення його необхідно було оприлюднити через засоби масової інформації та особисто надати власникам закладів торгівлі та громадського харчування.
Дане рішення було опубліковане в Бершадській міській щотижневій газеті "Поштова вулиця" № 28 (301) від 25.07.2008 року.
Позиція відповідача про пропуск строку позовної давності розцінюється судом лише як позиція захисту, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Однак в судовому засіданні представником Бершадської міської ради не було доведено що позивач ОСОБА_2 знала про порушення свого права з 2008 року, оскільки відсутні дані про вручення її даного рішення, як це передбачено п. 3 рішення № 81 від 14.07.2008 року.
В спростування твердженням відповідача позивачем було надано копію вищезгаданого рішення, яке вона отримала поштовим відправленням з супровідним листом міської ради за вихідним номером19/01-1 від 13.03.2013 року. Крім того та обставина, що саме у лютому 2013 року працівниками Бершадського РВ УМВС України було розпочато примусове закриття закладів торгівлі та громадського харчування о 23-00 свідчить адміністративний матеріал, складений на працівницю кафе - бару "ІНФОРМАЦІЯ_1" ОСОБА_3, складений в лютому 2013 року та оглянутий в судовому засіданні.
Дані факти також знайшли підтвердження в показах свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_3
Крім того твердження представника відповідача про те, що позовні вимоги не стосуються даного рішення, оскільки воно було прийняте виконкомом міської ради, а не самою радою, як це вказано в прохальній частині позовної заяви, не впливає на предмет спору, оскільки воно підписане міським головою, а виконавчий комітет Бершадської міської ради - є виконавчим органом самої ради, а також позивачем було зазначено інші реквізити рішення, яке оскаржується (номер, дата).
Отже, суд приходить до висновку, що позивачем не порушено строку звернення до суду, передбаченого ст. 99 КАС України.
Відповідно до п. а п.п. 9 ст. 30 ЗУ "Про місцеве самоврядування" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення зручного для населення режиму роботи підприємств комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Разом з тим, п.б п.п. 4 цієї ж статті визначено, що до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення за погодженням з власниками зручного для населення режиму роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування незалежно від форм власності.
Ст. 16 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" , передбачено, що Контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Пунктом 7 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1996 року № 854, передбачено, що режим роботи спеціалізованих магазинів, спеціалізованих відділів, секцій встановлюється суб'єктом господарської діяльності за погодженням з органами місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що наявність погоджень розгляду питання щодо встановлення режиму роботи закладів громадського харчування відповідачем в судовому засіданні доведена не була, як і не надано на підтвердження даної обставини письмових доказів.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що при прийнятті п.1.2 рішення № 81 виконкому Бершадської міської ради від 14.07.2008 року виявлено порушення норм Закону України "Про місцеве самоврядування", а отже даний пункт рішення є протиправним та підлягає скасуванню. Однак, враховуючи те, що позивач просить скасувати рішення повністю, то судом встановлено, що при розгляді питання обмеження реалізації алкогольних напоїв в магазинах АЗС м. Бершадь, міська рада діяла в межах повноважень, наданих їй нормами чинного законодавства. Тому позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають до задоволення частково, зокрема, щодо п.1.2 рішення № 81 виконкому Бершадської міської ради від 14.07.2008 року . В іншій частині рішення не стосується суті спору, який виник між сторонами, а тому скасуванню не підлягає.
Керуючись ст. 30 ЗУ "Про місцеве самоврядування", ст. ст. 2,6, 7, 99, 122, 158 -163 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати п. 1.2 рішення Бершадської міської ради Бершадського району Вінницької області № 81 "Про встановлення режиму роботи закладів торгівлі та громадського харчування" від 14.07.2008 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду на протязі десяти днів з моменту її проголошення.
Суддя: