ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
03 липня 2013 року Справа № 913/639/13-г
Провадження №26/913/639/13-г
За позовом Стаханово-Алчевського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, м.Стаханов Луганської області
в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Луганській області, м.Луганськ
до Державного підприємства "Луганськвугілля", м.Луганськ
третя особа - 1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Луганська обласна рада, м.Луганськ
третя особа - 2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Біленська селищна рада Лутугинського району Луганської області, смт.Біле Лутугинського району Луганської області
третя особа - 3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області, м.Луганськ
про стягнення 12072 грн. 36 коп.
Суддя Смола С.В.
Секретар судового засідання Данилкіна Н.В.
У засіданні брали участь:
від заявника - старший прокурор відділу Трофименко П.В., посвідчення № 008305 від 08.10.2012;
від позивача - юрисконсульт Землянська О.С., довіреність № 22 від 19.06.2013;
від відповідача - провідний юрисконсульт Селіхов В.В., довіреність № 03/5-680 від 28.12.2012;
від третьої особи - 1- не прибув;
від третьої особи - 2- не прибув;
від третьої особи - 3 - не прибув.
СУТЬ СПОРУ:
Стаханово-Алчевський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах державі в особі Державної екологічної інспекції в Луганській області звернувся до господарського суду Луганської області з позовом про стягнення з відповідача - Державного підприємства "Луганськвугілля", збитків, заподіяних порушенням вимог законодавства про охорону вод на суму 12072 грн. 36 коп.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 28.02.2013 було порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 19.03.2013 та залучено до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Луганську обласну раду, Біленську селищну раду Лутугинського району Луганської області, Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області.
Головне управління ДКСУ відзивом № 15-13/1807 від 11.03.2013 просило позовні вимоги задовольнити.
Поясненням №10/10-380 від 12.03.2013 Луганська обласна рада просила позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідач відзивом №09 від 19.03.2013 вимоги позову відхилив, оскільки згідно з п.4.7 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів факти скиду зворотних вод та забруднюючих речовин, а також погіршення якості води водного об'єкта встановлюються інспекторами з охорони довкілля на основі спеціальних досліджень, результатів відомчого, державного лабораторного контролю або візуально з оформленням актів та протоколів встановленої органами Мінекоресурсів форми, а не на даних підприємства без спеціальних досліджень та складання акта. Розрахунок розмірів відшкодування збитків здійснений позивачем в порушення порядку визначення і розрахунку розмірів компенсацій збитків державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які встановлені методикою, а тому не відповідає дійсності.
Ухвалою господарського суду Луганської області (суддя - Єжова С.С.) від 19.03.2013 розгляд справи відкладений на 18.04.2013.
Ухвалою господарського суду Луганської області (суддя - Єжова С.С.) від 18.04.2013 було зупинено провадження у справі до вирішення заяви Державної екологічної інспекції у Луганській області про визнання грошових вимог до Державного підприємства "Луганськвугілля" у справі про банкрутство №913/206/13-г.
В зв'язку зі звільненням у відставку судді Єжової С.С. 20.05.2013 був проведений розподіл в автоматизованій системі документообігу суду, у відповідності до вимог статті 21 Господарського процесуального кодексу України та дана справа передана на розгляд судді Смолі С.В.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 20.06.2013 було поновлено провадження у справі та її розгляд призначений на 03.07.2013.
В судовому засіданні 03.07.2013 представник відповідача надав усні пояснення, про що зазначено в протоколі судового засідання, та зазначив, що наявний дозвіл на спеціальне водокористування не передбачає скид нафтопродуктів. Крім того, визнав, що за актом перевірки від 20.02.2012-12.03.2012 в стічним водах випуску №1 виявлені нафтопродукти, і визнав обґрунтованими вимоги позивача про стягнення збитків у розмірі 11927 гр6н. 52 коп.
Прокурор письмовим поясненням б/н від 03.07.2013 повідом про реквізити, за якими слід проводити стягнення збитків у розмірі 12072 грн. 36 коп.
У судовому засіданні 03.07.2013 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників заявника та сторін, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Відносини у галузі навколишнього природного середовища в Україні регулюються Конституцією України, міжнародними угодами України, Цивільним кодексом України, Законом України „Про охорону навколишнього природного середовища", а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.
Статтями 16, 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, ради та їх виконавчі і розпорядчі органи, а також спеціально уповноважені на те державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів, інші державні органи відповідно до законодавства України, які можуть бути позивачами у цих правовідносинах.
Спеціально уповноваженим державним органом по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів є Державна екологічна інспекція у Луганській області, яка згідно Наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 №429 „Про затвердження положень про територіальні органи Держекоінспекції України" здійснює державний контроль за додержанням природоохоронного законодавства.
Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст.20 Закону України „Про прокуратуру" в редакції, чинній на момент звернення до суду, прокурор або його заступник при виявленні порушень закону має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Статтею 361 Закону України „Про прокуратуру" визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.
Підставою звернення Стаханово-Алчевського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері з даною позовною заявою до суду в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Луганській області є несвоєчасна сплата відповідачем збитків, заподіяних внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, що порушує інтереси держави у сфері охорони та раціонального використання водних ресурсів.
Так, згідно з наказом від 04.01.2012 №1/1 інспекцією в період з 20.02.2012 по 12.03.2012 проведена планова перевірка дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства.
В період з 10.09.2012 по 21.09.2012 згідно з наказом від 23.08.2012 №538 інспекцією проведено позапланову перевірку виконання відповідачем припису від 16.03.2012 про усунення встановлених порушень вимог природоохоронного законодавства.
За результатами перевірок встановлено перевищення Відокремленим підрозділом "Шахта ім.ХІХ з'їзду КПРС" Державного підприємства "Луганськвугілля" дозволеного нормативу скиду забруднюючих речовин із зворотними водами шахтних вод по випуску №1 в період з 24.02.2012 по 12.09.2012 у водний об'єкт; по випуску №2 господарсько-побутових стічних вод в період з 24.02.2012 по 12.09.2012 у водний об'єкт; самовільний скид у водний об'єкт заліза загального та нафопродуктів по випуску №1 в період з 24.04.2012 по 12.09.2012, що є порушенням вимог п.3 ч.1 ст.44 Водного кодексу України. За дане правопорушення відповідальну особу притягнуто до адміністративної відповідальності.
Доводи відповідача про те, що розрахунок розмірів збитків зроблений позивачем з порушенням вимог Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995 №37, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.06.1995 за №162/698 є необґрунтованими, оскільки вказана методика втратила чинність на підставі наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 за №389.
Інспекцією на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 за №389, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 14.08.2009 за №767/16783, обчислений загальний розмір збитків, який склав 12072 грн. 36 коп. (11927 грн. 52 коп. - збитки, заподіяні внаслідок скидів забруднюючих речовин із зворотними водами з перевищенням встановленого нормативу ГДС; 144 грн. 84 коп. - розмір збитків, заподіяних внаслідок самовільного скиду за період з 24.04.2012 по 12.09.2012).
Доводи відповідача, які висловлені представником в судовому засіданні 03.07.2013, відносно того, що скид нафтопродуктів зроблений не ним, суд вважає необґрунтованими, оскільки акт №126 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, яким зафіксовано факт скиду нафтопродуктів, підписаний повноважним представником відповідача без заперечень і зауважень. Крім того, за вказане порушення відповідальну особу відповідача притягнуто до адміністративної відповідальності (а.с.25, 26).
Посилання відповідача на те, що Методикою за використання прісних вод глибиною більше 20 метрів не встановлено формули для розрахунку збитків, а розрахунок збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування (крім прісних вод глибиною більше 20 метрів) здійснюється за іншою формулою, ніж взята позивачем при розрахунку збитків, спричинених відповідачем, є необґрунтованими, оскільки мав місце скид забруднюючих речовин із зворотними водами шахтних вод, а не прісних вод як зазначив відповідач.
Статтею 44 Водного кодексу України передбачені обов'язки, яких повинні дотримуватися водокористувачі, в т.ч. дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Відповідно до ч.4 ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", ст.34 Закону України „Про охорону атмосферного повітря", ст.111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
За приписами ст.34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За вказаних обставин, вимоги Стаханово-Алчевського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Луганській області підтверджені матеріалами справи, відповідають фактичним обставинам та є обґрунтованими.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Судовий збір покладається на відповідача, згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1.Позов Стаханово-Алчевського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Луганській області до Державного підприємства "Луганськвугілля" задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства „Луганськвугілля", вул.Лермонтова, б.1В, м.Луганськ, ідентифікаційний код 26410557 на користь спеціальних фондів Державного та місцевих бюджетів збитки в сумі 12072 грн. 36 коп. на рахунок, відкритий за балансовим рахунком №3311 „Кошти, які підлягають розподілу між державним та місцевим бюджетами Плану рахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій", код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач - ГУДКС України у Луганській області, МФО 804013, про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.
3.Стягнути з Державного підприємства „Луганськвугілля", вул.Лермонтова, б.1В, м.Луганськ, ідентифікаційний код 26410557 в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31214206783006, МФО 804013, ОКПО 37991503, одержувач - УДКСУ у м.Луганську, банк - ГУДКСУ у Луганській області, код бюджетної класифікації 22030001 - судовий збір у сумі 1720 грн. 50 коп., про що видати наказ Ленінській об'єднаній державній податковій інспекції у м.Луганську Головного управління Міндоходів після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 08.07.2013.
Суддя С.В. Смола