КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 липня 2013 року Справа №810/3066/13-а
Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є.,
при секретарі судового засідання- Соловей Н.С.,
за участю:
представника позивача - Лавренчук М.І. (довіреність б/н від 01.03.2013 р.);
представника відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:
за позовом товариства з додатковою відповідальністю "Пересувна механізована колона 19"
до реєстраційної служби Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області
про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
товариство з додатковою відповідальністю "Пересувна механізована колона 19" (далі - позивач, ТДВ "Пересувна механізована колона 19") звернулося до суду з адміністративним позовом до реєстраційної служби Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 08.05.2013 р. №2183628 про відмову у реєстрації прав та їх обтяжень, зобов'язання відповідача зареєструвати право приватної власності на гуртожиток.
Позовну заяву мотивовано тим, що оскаржуване рішення від 08.05.2013 р. №2183628 про відмову у реєстрації прав та їх обтяжень прийняте відповідачем із порушенням статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» і пунктів 16 та 23 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року № 703, оскільки не вказано конкретних підстав для відмови позивачу у державній реєстрації, що призвело до порушення його прав та законних інтересів, як законного власника об'єкта нерухомості, а тому є необґрунтованим та підлягає скасуванню.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13.06.2013р. було відкрито провадження у справі, справу призначено до судового розгляду на 01.07.2013р.
У судовому засіданні представник позивача наведені позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити, з підстав викладених у позовній заяві.
Уповноважений представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, заяв чи клопотань про розгляд справи за його відсутності до суду не надав. За таких обставин, на підставі ч.4 ст.128 КАСУ, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне:
товариство з додатковою відповідальністю "Пересувна механізована колона 19" з метою підтвердження права власності на гуртожиток, який розташований по вул.Володимирська, 64, у місті Василькові, Київської області, 15.04.2013 р., звернулось до відповідача з заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, яку було подано за №834675, що підтверджується карткою прийому заяв №834675 від 15.04.2013р.
Державним реєстратором прав на нерухоме майно реєстраційної служби Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області Кострубіцькою А.М. було розглянуто заяву та прийнято рішення № 2183628 від 08.05.2013р., яким відмовлено у державній реєстрації права власності на гуртожиток, що розташований по вул. Володимирська, 64, у місті Василькові, Київської області за суб'єктом - товариством з додатковою відповідальністю "Пересувна механізована колона 19", податковий номер 01354131.
Оскаржуване рішення прийнято державним реєстратором на підставі статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» і пунктів 16 та 23 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року №703.
Відмову в державній реєстрації права власності на гуртожиток державний реєстратор прав на нерухоме майно мотивував тим, що подані позивачем документи не відповідають вимогам або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
Вважаючи оскаржуване рішення державного реєстратора протиправним, позивач оскаржив його до суду.
Надаючи правової оцінки відносинам, що склалися між сторонами, суд зважає на наступне:
спірні правовідносини регулюються ЦК України від 16.01.2003 року №435-ІV (зі змінами та доповненнями), Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року №1952-ІV (зі змінами та доповненнями), Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011року №703 (зі змінами та доповненнями).
Відповідно до частин 1, 2 статті 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.
Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.
Спеціальним законом, що визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна є Закон України від 01.07.2004 року №1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Згідно з частиною 1 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема, право власності на нерухоме майно (стаття 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
До повноважень органу державної реєстрації прав належить, зокрема: проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень або відмова у їх реєстрації; забезпечення ведення Державного реєстру прав (пункти 1, 2 частини 1 статті 8 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Приписами частини 2 статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що орган державної реєстрації прав, державні реєстратори зобов'язані надати до відома заявників інформацію про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації прав.
Відповідно до частин 1-3 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» текст документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, повинен бути написаний розбірливо. Прізвище, ім'я, по батькові фізичних осіб та їх місце проживання, а також найменування юридичних осіб та їх місцезнаходження повинні бути написані повністю. Не приймаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень документи з підчищеннями або дописками, закресленими словами та іншими не обумовленими в них виправленнями, заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст. Документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно та їх обтяжень і подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, визначає Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року № 703 (далі - Порядок № 703).
Пунктом 16 Порядку № 703 визначено, що за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію та документів, необхідних для її проведення, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або рішення про відмову в такій реєстрації.
Згідно з пунктом 23 Порядку № 703 державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені у Законі України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно та інші документи, визначені цим Порядком.
Пунктом 27 Порядку № 703 визначено перелік документів для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідні для виникнення, переходу або припинення права власності.
Відповідно до пункту 28 Порядку № 703 для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно заявник, крім документів, що зазначені у пункті 27 цього Порядку, подає копії документів, що зазначені в пункті 9 цього Порядку (крім документа, що посвідчує посадову особу органу державної влади або органу місцевого самоврядування).
В ході дослідження матеріалів справи судом встановлено, що 15.04.2013 р. ТДВ "Пересувна механізована колона 19" звернулося до реєстраційної служби Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, яку зареєстровано за номером 834675, що підтверджується карткою прийому заяв №834675 від 15.04.2013р.
Відповідачу було надано документи, що підтверджують право власності позивача на об'єкт нерухомості, а саме: наказ №29 від 04.02.1993р. про передачу на баланс житлового фонду в м.Васильків; акт від 04.02.1993р. про передачу майна з балансу УСР тресту «БЦСС» на баланс ПМК-19 житлового фонду; наказ від 25.07.1996р. №7/64 про перетворення пересувної механізованої колони 19 - структурного підрозділу орендного державного кооперативного тресту «Білоцерківсільбуд» у відкрите акціонерне товариство; перелік нерухомого майна, переданого до статутного фонду підприємства та доповнення до нього; наказ РВ ФДМУ по Київській області від 07.05.2008р. №14-25-11/5 про завершення приватизації ВАТ «ПМК-19»; витяг про державну реєстрацію прав №28221873 від 02.12.2010р. про державну реєстрацію цілісного майнового комплексу за ВАТ «ПМК-19».
В статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначені підстави відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Вказані документи, на думку суду, є достатніми в розумінні ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» для здійснення реєстрації прав власності на нерухоме майно. Інші підстави для відмови в реєстрації прав на нерухоме майно судом не виявлені.
Проаналізувавши дії відповідача на предмет їх відповідності вимогам чинного законодавства, суд приходить до висновку про їх протиправність.
Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування та не довів правомірності винесеного рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 08.05.2013 р. №2183628.
Між тим, суд звертає увагу на те, що завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.
Так, постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 21 жовтня 2010 р. № П-278/10 встановлено, що з огляду на положення КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Відповідно до процесуального закону суд уповноважено давати правову оцінку обставинам під час розгляду та вирішення конкретної справи. Тому, у випадку неприйняття суб'єктом владних повноважень відповідного рішення по суті поставленого питання, суд позбавлений можливості надати рішенню правову оцінку та зобов'язати такого суб'єкта прийняття необхідне рішення.
У зв'язку з чим, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача зареєструвати право приватної власності на гуртожиток за товариством з додатковою відповідальністю "Пересувної механізованої колони 19", слід відмовити.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення реєстраційної служби Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області від 08.05.2013 р. №2183628.
У задоволенні решти позовних вимог,-відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Брагіна О.Є.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 04 липня 2013 р.