Миколаївський окружний адміністративний суд вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54001 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв.
02 липня 2013 року Справа № 814/2721/13-а
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Устинова І.А. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомЖовтневої Міжрайонної державної податкової інспекції Миколаївської області Державної податкової служби, доПриватного підприємства "Господар", провизнання недійсними установчі документи, припинення юридичної особи, В С Т А Н О В И В:
Жовтнева Міжрайонна державна податкова інспекція Миколаївської області Державної податкової служби звернулася (далі-позивач, Жовтнева МДПІ) до суду з позовом до приватного підприємства «Господар» (далі-відповідач, ПП «Господар») про визнання недійсними установчих документів приватного підприємства «Господар» та припинення юридичної особи.
На обґрунтування вимог, позивач зазначив, що ПП «Господар» було переєстроване з порушенням порядку державної реєстрації встановленого законодавством, а власник та керівник підприємства не здійснювали безпосередньої діяльності, направленої на отримання прибутк, а також ПП «Господар» відсутнє за юридичною.
Від представника позивача надійшло клопотання про сулцхання справи і порядку письмового провадження.
Відповідач не забепечив явку представника до суду, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час слухання справи повідомлявся належним чином.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні. Суд вважає, що в адміністративній справі достатньо матеріалів для її розгляду в письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених вимог і можливість задоволення позову виходячи з наступного.
Приватне підприємство «Господар», зареєстровано Жовтневою райдержадміністрацією 25.12.2012р. за № 15111070012000257, взято на податковий облік Жовтневої МДПІ 20.02.2003 року за №1507, код ЄДРПОУ 32332699.
Відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) від 28.03.2012 року, довідки про взяття на облік платника податків (форма № 4 - ОПП) від 20.03.2012 року керівником ПП «Господар» є ОСОБА_1. Місцезнаходженням зазначеного підприємства є : 57217, Миколаївська область, Жовтневий район, селище Водник, корпус 5.
Відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) від 03.04.2012 року, виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 03.04.2012 року, довідки про взяття на облік платника податків (форма 4-ОГТП) від 05.04.2012 року керівником ПП «Господар» є ОСОБА_3.
Перереєстрація установчих документів ПП «Господар" на гр. ОСОБА_1 здійснена з порушенням чинного законодавства, а саме підприємство зареєстровано на підставну особу.
Підставою для висновку контролюючого органу про фіктивність підприємства та, відповідно, для визнання недійсними установчих документів та припинення юридичної особи є наступне.
До Жовтневої МДПІ Миколаївської області ДПС надійшла постанова ВОВПЗ ВПМ Жовтневої МДПІ від 06.04.2012 року та пояснення ОСОБА_1 від 22.03.2012 року, ОСОБА_3 від 04.04.2012 року, надані ВПМ Жовтневої МДПІ, з яких вбачається, що 15.03.2012 року на ім'я ОСОБА_1 було перереєстровано підприємство ПП «Господар». Запропонував йому це зробити деякий громадянин на ім'я Дмитро, що раніше був йому знайомий, за грошову винагороду. Також ОСОБА_1 повідомив, що ніякого відношення до ведення фінансово - господарської діяльності підприємства не мав і не має, всі вказівки громадянину ОСОБА_1 надходили від Дмитра. Де зберігаються бухгалтерські та реєстраційні документи ПП «Господар» ОСОБА_1 не відомо.
Згідно пояснення нового директора ПП «Господар» ОСОБА_3, директором даного підприємства йому запропонував стати засновник ОСОБА_1 в зв'язку з тим, що останній не може сам керувати даним підприємством. ОСОБА_3 також зазначив, що з моменту перереєстрації, а саме з 15.03.2012 року, підприємство фінансово-господарську діяльність не здійснювало, розрахункові рахунки в банківських установах ПП «Господар» не відкривались.
Порядок реєстрації юридичної особи передбачено Податковим Кодексом України, Цивільним Кодексом України, Господарським Кодексом України та Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності.
Статтею 55-1 Господарського кодексу України встановлено, що реєстрація юридичної особи у органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління особам, що не мали наміру провадити фінансово-господарську діяльність або реалізовувати повноваження є підставою для звернення до суду про припинення юридичної особи, в тому числі визнання реєстраційних документів недійсними
Згідно зі ст. 56 ГК України, суб'єкт господарювання може бути утворений за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і громадян шляхом заснування нового, реорганізації діючого, суб'єкта господарювання з додержанням вимог законодавства.
Установчими документами суб'єкта господарювання, згідно зі ст. 57 цього Кодексу, є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання. В установчих документах повинні бути зазначені найменування та місце знаходження суб'єкта господарювання, мета і предмет господарської діяльності, склад і компетенція його органів управління, порядок прийняття ними рішень, порядок формування майна, розподілу прибутку та збитків, умови його реорганізації та ліквідації.
Частиною 3 ст. 62 Господарського кодексу України також передбачено, що підприємство, якщо за законом не встановлено інше, діє на основі статуту.
Аналогічні вимоги передбачені ст. 87 Цивільного кодексу України, де зазначено, що для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження.
Також за необхідне зазначити, що статтею 24 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено перелік документів, що подаються для проведення державної реєстрацію юридичної особи. Державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, без розгляду, зобов'язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведені державної реєстрації юридичної особи, які передбачені ч. 1 ст. 27 цього Закону. За відсутності підстав для відмови у проведенні реєстрації юридичної особи, державний реєстратор повинен внести до реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи ідентифікаційний код відповідно до вимог Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації юридичної особи на підставі відомостей цієї реєстраційної картки. Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації юридичної особи є датою державної реєстрації юридичної особи.
Скасування (припинення) державної реєстрації суб'єкта господарювання здійснюється за його особистою заявою, а також на підставі рішення суду у випадках, визнання недійсними або такими, що суперечать закону чи установчим документам, або в інших випадках, передбачених законодавством. Скасування державної реєстрації припиняє господарську діяльність і є підставою для здійснення заходів щодо ліквідації суб'єкта господарювання, а також наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Ст. 238 Господарського кодексу України передбачає, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно -господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Ст. 247 Господарського кодексу України, передбачено, що у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно -господарську санкцію у вигляді скасування його державної реєстрації.
Згідно п. 1ст. 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.
Підставами для визнання установчих документів недійсними можуть бути вчинення при оформлені цих документів порушення чинного законодавства, які позбавляють їх юридичної сили; невідповідність фактичним обставинам зазначених в установчих документах відомостей.
З моменту перереєстрації підприємство ПП «Господар» фінансово-господарську діяльність не здійснювало, розрахункові рахунки в банківських установах ПП «Господар» не відкривалися. ОСОБА_1 та ОСОБА_3, внесків у статутний фонд ПП «Господар» , особистого майна чи коштів не здійснювали.
Отже, вищенаведене свідчить про те, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 не мали на меті здійснення будь-якої господарської діяльності і не мають ніякого відношення до ПП «Господар».
Таким чином, установчі документи ПП «Господар» є такими, що суперечать чинному законодавству, оскільки містять неправдиві відомості щодо керівника підприємства і місцезнаходження підприємства.
В даному випадку господарська діяльність ПП «Господар» з моменту реєстрації як юридичної особи здійснювалась без відома та участі особи, яка юридично є його власником та керівником, чим порушені приписи законодавчих актів України, в частині, яка стосується вимог до створення, проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостей, які вносяться до установчих документів, тощо. Засновник товариства несе певні обов'язки, він повинен дотримуватись установчих документів, виконувати інші обов'язки перед підприємством, які передбачені перед законодавством та установчими документами. Він несе відповідальність перед державою і суспільством, в тому числі корпоративну, цивільно - правову, кримінальну, адміністративну.
Отже, виходячи з вищевикладеного ПП "Господар" було перереєстроване з порушенням порядку державної реєстрації встановленого законодавством, а власник та керівник підприємства не здійснювали безпосередньої самостійної діяльності, направленої на отримання прибутку,то дану діяльність не можна вважати підприємницькою.
Оскільки, відповідачем не надано до суду фактичних даних на спростування доводів позивача, які підтверджені матеріалами справи, про фіктивність юридичної особи ПП «Господар», позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 70-71, 86, 122,138, 158 - 163 КАС України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати установчі документи приватного підприємства "Господар" недійсними з моменту перереєстрації на ОСОБА_1.
3. Припинити юридичну особу приватне підприємство "Господар" (код ЄДРПОУ 32332699).
4.У день набрання постановою законної сили направити її копію для виконання Державному реєстратору Жовтневої районної державної адміністрації, якого зобов'язати повідомити суд про внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Суддя І. А. Устинов