Постанова № 32221939, 27.06.2013, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.06.2013
Номер справи
816/3307/13-а
Номер документу
32221939
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/3307/13-а

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гіглави О.В.,

при секретарі - Дрижирук М.І.,

за участю:

представника позивача - Панченко О.О.,

представника відповідача - Решетнік М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інфокор" до Державної податкової інспекції у м. Полтаві Полтавської області Державної податкової служби про визнання дій протиправними, заборону вчиняти та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

05 червня 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Інфокор" (далі - ТОВ "Інфокор", позивач) звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 17.06.2013) до Державної податкової інспекції у м. Полтаві Полтавської області Державної податкової служби (далі - ДПІ у м. Полтаві, відповідач) про визнання дій протиправними, заборону вчиняти та зобов'язання вчинити певні дії, а саме, просить суд:

1) визнати протиправними дії ДПІ у м. Полтаві щодо формування в акті від 17.04.2013 №2156/22.5-10/38194558 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки суб'єкта господарювання ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) з ТОВ "Трейд - Ком. Ін" (код ЄДРПОУ 37701861) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012 по 30.09.2012" висновків про: - відсутність реального здійснення операцій ТОВ "Трейд - Ком. Ін" (код ЄДРПОУ 37701861) за лютий, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2012 року, січень 2013 року; - не підтвердження у ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) операцій з постачання товарно-матеріальних цінностей на адресу ПАТ "Науково-дослідний інститут "Техностандрарт" (код ЄДРПОУ 32674865) за липень - серпень 2012 року в сумі 825668,00 грн (липень 2012 року - 419518,00 грн, серпень 2012 року - 406150,00 грн ); - встановлення в підпункті 3.3.2 акту перевірки (валові витрати) відсутності поставок товарів та укладання угод між ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) та ТОВ "Трейд - Ком. Ін" (код ЄДРПОУ 37701861), між ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) та ПАТ "Науково-дослідний інститут "Техностандрарт" (код ЄДРПОУ 32674865) з метою настання реальних наслідків; - завищення валового доходу ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) за ІІІ квартал 2012 року на загальну суму 4128342,00 грн (липень 2012 року - 2097590,78 грн, серпень 2012 року - 2030751,57 грн) по взаємовідносинах з ПАТ "Науково-дослідний інститут "Техностандрарт" (код ЄДРПОУ 32674865); - завищення валових витрат ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) за ІІІ квартал 2012 року на загальну суму 4065093,00 грн (липень 2012 року - 2057913,30 грн, серпень 2012 року - 2007179,35 грн) по взаємовідносинах з ТОВ "Трейд-Ком. Ін" (код ЄДРПОУ 37701861); - завищення податкового кредиту ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) за рахунок неправомірного віднесення до його складу ПДВ по придбаним товарам отриманих від ТОВ "Трейд - Ком. Ін" (код ЄДРПОУ 37701861) на суму 813018,53 грн за період з 01.07.2012 по 31.08.2012 (липень 2012 року - 411582,66 грн, серпень 2012 року - 401435,87 грн); - завищення податкового кредиту ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) по взаємовідносинах з ТОВ "Науково-дослідний інститут "Техностандрарт" (ПАТ "Науково-дослідний інститут "Техностандрарт" (код ЄДРПОУ 32674865)) на суму 825668,00 грн (липень 2012 року - 419518,00 грн, серпень 2012 року - 406150,00 грн);

2) визнати протиправними дії відповідача щодо внесення до облікової картки платника ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) особистого рахунку, до усіх електронних систем, в електронну базу даних "Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" вказаних висновків акту від 17.04.2013 №2156/22.5-10/38194558 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки суб'єкта господарювання ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) з ТОВ "Трейд - Ком. Ін." (код ЄДРПОУ 37701861) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012 по 30.09.2012";

3) зобов'язати ДПІ у м. Полтаві відновити інформацію про податкові зобов'язання ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) з ПДВ за період з 01.07.2012 по 31.08.2012 на загальну суму 825668,47 грн та податковий кредит за період з 01.07.2012 по 31.08.2012 на загальну суму 813018,53 грн, відповідно до поданої податкової звітності ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) за періоди: січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень 2012 року в обліковій картці платника ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558), в усіх базах даних відповідача (АС "Аудит", АС "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" та інших), до яких було внесено висновки акту від 17.04.2013 №2156/22.5-10/38194558;

4) заборонити відповідачу використовувати інформацію, відображену в акті від 17.04.2013 №2156/22.5-10/38194558 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки суб'єкта господарювання ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) з ТОВ "Трейд - Ком. Ін" (код ЄДРПОУ 37701861) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012 по 30.09.2012" щодо відсутності фактичної реалізації та постачання товарів ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) по взаємовідносинах з суб'єктами господарювання: ТОВ "Трейд-Ком.Ін", ПАТ "Науково-дослідний інститут "Техностандрарт", завищення податкових зобов'язань ТОВ "Інфокор" з ПДВ за період з 01.07.2012 по 31.08.2012 на загальну суму 825668,47 грн та завищення податкового кредиту ТОВ "Інфокор" з ПДВ за період з 01.07.2012 по 31.08.2012 на загальну суму 813018,53 грн, у тому числі, розміщувати інформацію у базах даних відповідача (АС "Аудит", АС "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" та інших).

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що всі висновки, які викладені ДПІ у м. Полтаві в акті перевірки від 17.04.2013 №2156/22.5-10/38194558 не відповідають дійсності, а у податкового органу відсутні правові підстави використовувати та вносити в бази даних (АС "Аудит", АС "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" та інших) інформацію про результати даної перевірки ТОВ "Інфокор" і така інформація підлягає вилученню. Зауважував про помилковість висновків перевіряючих щодо відсутності у ТОВ "Інфокор" об'єктів оподаткування при придбанні та продажу товарів (послуг) за період з 01.07.2012 по 30.09.2012, які підпадають під визначення статті 134 Податкового кодексу України, а також щодо безпідставності сформованого податкового кредиту ТОВ "Інфокор" з контрагентом - ТОВ "Трейд-Ком.Ін". При цьому, позивач вказував, що фактично висновки ДПІ у м. Полтаві не призвели до зміни податкових зобов'язань ТОВ "Інфокор", а результатом проведеної перевірки стало виключення з господарської діяльності позивача ряду правочинів.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позов у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні. Дії ДПІ у м. Полтаві вважає правомірними, а висновки акту від 17.04.2013 №2156/22.5-10/38194558, складеному за наслідками проведеної документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Інфокор" такими, що відповідають фактичним обставинам.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як слідує з матеріалів справи, у період з 15.04.2013 по 17.04.2013, заступником начальника відділу особливо важливих перевірок, радником податкової служби ІІІ рангу Окопною Н.М. та старшим державним податковим ревізором-інспектором відділу особливо важливих перевірок, інспектором податкової служби ІІ рангу Сумцовою А.П., керуючись підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпунктом 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 та пункту 82.2 статті 82 Податкового кодексу України, проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) з ТОВ "Трейд-Ком.Ін" (код ЄДРПОУ 37701861) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012 по 30.09.2012. Перевірку проведено з відома та в присутності директора ТОВ "Інфокор" Кононенко В.О. Журнал реєстрації перевірок суб'єктом господарювання не надавався.

Підстави та порядок проведення перевірки позивачем на оспорюються.

17.04.2013 ДПІ у м. Полтаві складено акт №2156/22.5-10/38194558 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки суб'єкта господарювання ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) з ТОВ "Трейд - Ком. Ін" (код ЄДРПОУ 37701861) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012 по 30.09.2012" (том 1 а.с. 18-67).

Згідно висновку акту перевірки від 17.04.2013 №2156/22.5-10/38194558 перевіряючими в ході проведення перевірки зафіксовано порушення позивачем вимог:

- пункту 44.1 статті 44, підпункту 135.5.4 пункту 135.5, пункту 135.1 статті 135 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено валовий дохід за період ІІІ квартал 2012 року в розмірі 4128342,00 грн (липень 2012 року - 2097590,78 грн, серпень 2012 року - 2030751,57 грн);

- пункту 44.1 статті 44, пунктів 138.1, 138.2, 138.4 статті 138, підпункту 139.1.9 пункту 139.1 статті 139 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено валові витрати за період ІІІ квартал 2012 року на суму 4065093,00 грн (липень 2012 року - 2057913,30 грн, серпень 2012 року - 2007179,35 грн);

- пункту 44.1 статті 44, пунктів 198.3, 198.6 статті 198, статті 201 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено суму податкового кредиту по взаємовідносинах з ТОВ "Трейд-Ком.Ін" на суму 813018,53 грн (липень 2012 року - 411582,66 грн, серпень 2012 року- 401435,87 грн);

- пункту 44.1 статті 44, пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пункту 188.1 статті 188 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено суму податкових зобов'язань по взаємовідносинах з ТОВ "Науково-дослідний інститут "Техностандрарт" на суму 825668,00 грн (липень 2012 року - 419518,00 грн, серпень 2012 року - 406150,00 грн).

Результати перевірки ТОВ "Інфокор" за актом від 17.04.2013 №2156/22.5-10/38194558 відображені податковим органом в базі даних "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України", яка є розділом Системи співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України.

Позивач, не погодившись з діями ДПІ у м. Полтаві щодо формування у акті перевірки ТОВ "Інфокор" висновків про порушення останнім вимог податкового законодавства та коригуванням показників податкової звітності, звернувся до суду з вище зазначеними позовними вимогами про визнання даних дій податкового органу протиправними, заборону вчиняти та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Завданням адміністративного судочинства, згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог ТОВ "Інфокор", суд виходить з наступного.

Відповідно до підпунктів 62.1.3 пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Згідно статті 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно з підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Порядок проведення документальних позапланових перевірок врегульовано статтею 78 Податкового кодексу України, зокрема, визначено перелік обставин, за наявності хоча б однієї з якої здійснюється документальна позапланова виїзна перевірка.

Так, відповідно до підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється, якщо за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Пунктом 78.8 статті 78 Податкового кодексу України визначено, що порядок оформлення результатів документальної позапланової перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу.

Згідно положень пункту 86.1 статті 86 Податкового кодексу України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка. Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, у строки визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов'язаний його підписати.

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 22.12.2010 №984, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Результати документальних перевірок оформлюються у формі акта або довідки. У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт, а у разі відсутності порушень - довідка.

Акт - службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки фінансово-господарської діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Таким чином, акт перевірки є засобом документування дій контролюючого органу і не встановлює відповідальності для особи, яка допустила недоліки або порушення, встановлені під час проведення перевірки, не тягне відповідних юридичних наслідків.

Як вже зазначалося вище, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Пунктом 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

З аналізу частини 2 статті 2, пункту 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України випливає, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Суд вважає, що акти ревізій, звірок, документальних перевірок, висновки посадових осіб контролюючих органів, викладені в актах перевірок, звірок, інші дії, вчинені у процесі перевірки, звірки, не є рішеннями суб'єкта владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки вони не мають обов'язкового характеру.

Тобто, сам по собі акт перевірки, в тому числі і його висновки, не містить владних управлінських приписів щодо платника податків, оскільки такий акт є лише носієм доказової інформації та не містить волевиявлення суб'єкта владних повноважень щодо виявлених фактів правопорушень.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що висновки акту від 17.04.2013 №2156/22.5-10/38194558 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки суб'єкта господарювання ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) з ТОВ "Трейд - Ком. Ін." (код ЄДРПОУ 37701861) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012 по 30.09.2012" є лише формою фіксації податкової інформації, яка використовується податковими органами, та не зумовлюють жодних правових наслідків для ТОВ "Інфокор". А відтак, жодним чином не порушують та не впливають на права та охоронювані законом інтереси ТОВ "Інфокор".

При цьому, суд звертає увагу на зазначення позивачем в своїй позовній заяві про те, що акт перевірки є документом, який відображає міркування (які можуть бути суб'єктивними) фахівців податкової служби (державної податкової інспекції), які здійснювали перевірку та зафіксували об'єктивні (не об'єктивні) висновки. Позивач також зазначає, що акт перевірки податкового органу, за своєю юридичною природою не є нормативним або ненормативним актом, який встановлює, змінює, скасовує норми права чи породжує права, обов'язки, або наслідки суб'єкта господарювання якому він адресований. Таким чином, сам по собі акт перевірки не може бути доказом наявності порушень податкового законодавства суб'єктом господарювання (тобто не є первинним документом, що фіксує та підтверджує господарські операції) та не може бути єдиним підтвердженням правомірності та законності прийнятих ним рішень. Позивач зауважує, що фактично висновки ДПІ у м. Полтаві не призвели до зміни податкових зобов'язань ТОВ "Інфокор", по суті результатом проведеної перевірки стало виключення з господарської діяльності позивача ряду правочинів.

За висновком суду, права позивача можуть бути порушені прийняттям податкового повідомлення-рішення на підставі акту (його висновків) про визначення сум грошових зобов'язань.

В ході судового розгляду справи встановлено, що податкові повідомлення-рішення за наслідками перевірки, оформленої актом від 17.04.2013 №2156/22.5-10/38194558, контролюючим органом не приймались. Слід зазначити, що дії ДПІ у м.Полтаві щодо неприйняття на підставі акту перевірки від 17.04.2013 податкових повідомлень-рішень ТОВ "Інфокор" не оскаржуються.

Доводи позивача про те, що висновки про відсутність реальності господарських операцій між ТОВ "Інфокор" та його контрагентами, а також про відсутність у ТОВ "Інфокор" об'єктів оподаткування по операціях з придбання та продажу товарів (послуг) у контрагентів за перевіряємий період та нікчемності укладених між останніми та товариством правочинів, зроблені працівниками ДПІ у м. Полтаві без дослідження первинних документів ТОВ "Інфокор" та його контрагентів, як того вимагають положення Податкового кодексу України, судом відхиляються, оскільки як свідчить зміст акту перевірки від 17.04.2013 №2156/22.5-10/38194558, в ході її проведення контролюючим органом досліджувались договори поставки, договори суборенди, видаткові накладні, податкові накладні, платіжні доручення, специфікації на поставлений товар, рахунки-фактури.

Судом також критично оцінюються доводи позивача про те, що висновки про порушення ТОВ "Інфокор" вимог податкового законодавства ґрунтуються виключно на висновках акту ДПІ у Печерському районі м. Києва від 15.03.2013 №1008/22-3/37701861 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Трейд - Ком.Ін" (код ЄДРПОУ 37701861) щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за лютий, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2012 року, січень 2013 року" (том 2 а.с. 1-17).

Так, як свідчить зміст акту перевірки від 17.04.2013 №2156/22.5-10/38194558 ТОВ "Інфокор" не надано для перевірки документи, що підтверджують транспортування товару (договору перевезення вантажу, товарно-транспортних накладних на перевезення товару, тощо), а надані акти приймання-передачі виконаних робіт від 24.07.2012 та від 25.08.2012 ФО-П ОСОБА_6 по наданню транспортних послуг по маршруту Київ-Полтава, які містять загальний характер здійснення перевезення вантажу, але не містять даних щодо конкретного місця завантаження та розвантаження ТМЦ, не зазначено маршрут (кілометраж) проходження товару.

Отже, судження за наслідками проведеної перевірки зроблено перевіряючими не виключно на підставі висновків акту про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Трейд - Ком.Ін".

Позивачем, крім оскарження дій ДПІ у м.Полтаві щодо формування в акті перевірки висновків про порушення ТОВ "Інфокор" податкового законодавства, оскаржуються також дії податкового органу щодо формування в акті перевірки від 17.04.2013 №2156/22.5-10/38194558 висновку про відсутність реального здійснення операцій ТОВ "Трейд - Ком. Ін" за лютий, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2012 року, січень 2013 року.

Оцінюючи обґрунтованість такої позовної вимоги, суд приходить до висновку про її безпідставність, оскільки даний висновок не стосується безпосередньо ТОВ "Інфокор", а представником позивача не надано суду вмотивованих пояснень на предмет того, яким чином наведений висновок порушує права та законні інтереси ТОВ "Інфокор".

Виходячи з того, що самі по собі висновки акту перевірки не породжують для позивача будь-яких правових наслідків, а податкові повідомлення-рішення за наслідками перевірки не приймались, а також оскільки ТОВ "Інфокор" в ході судового розгляду справи не було надано доказів порушення його прав та законних інтересів в результаті зазначення у акті перевірки від 17.04.2013 №2156/22.5-10/38194558 висновків про порушення останнім вимог податкового законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ТОВ "Інфокор" про визнання протиправними дій ДПІ у м. Полтаві щодо формування в акті від 17.04.2013 №2156/22.5-10/38194558 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки суб'єкта господарювання ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) з ТОВ "Трейд - Ком. Ін." (код ЄДРПОУ 37701861) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012 по 30.09.2012" спірних висновків є безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.

Що стосується позовних вимог ТОВ "Інфокор" про визнання протиправними дій відповідача щодо внесення до облікової картки платника ТОВ "Інфокор" особистого рахунку, до усіх електронних систем, в електронну базу даних "Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" висновків акту перевірки від 17.04.2013 №2156/22.5-10/38194558 та зобов'язання ДПІ у м. Полтаві відновити інформацію про податкові зобов'язання ТОВ "Інфокор" з ПДВ за період з 01.07.2012 по 31.08.2012 на загальну суму 825668,47 грн та податковий кредит за період з 01.07.2012 по 31.08.2012 на загальну суму 813018,53 грн, відповідно до поданої податкової звітності ТОВ "Інфокор" за періоди: січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень 2012 року в обліковій картці платника ТОВ "Інфокор", в усіх базах даних відповідача (АС "Аудит", АС "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" та інших), до яких було внесено висновки акту від 17.04.2013 №2156/22.5-10/38194558, суд доходить висновку, що вони також не підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Так, як встановлено судом в ході розгляду справи, на підставі акту від 17.04.2013 №2156/22.5-10/38194558 ДПІ у м.Полтаві здійснено коригування податкових показників з податку на додану вартість в Деталізованій інформації по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України (том 2 а.с. 26-29).

Відповідно до статті 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.

Наказом ДПА України від 18.04.2008 №266 "Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів" затверджено Примірний порядок взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів (у подальшому, у тексті Примірного порядку слово "Порядку" замінено словами "Методичних рекомендацій" згідно з наказом Державної податкової адміністрації України від 30 грудня 2009 року №742).

Згідно підпункту 1.3. розділу 1 зазначених Методичних рекомендацій, для їх реалізації створені такі програмні продукти, зокрема, система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України.

Зі змісту витягу з бази даних "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України" по ТОВ "Інфокор" за липень-серпень 2012 року слідує, що ДПІ у м. Полтаві на підставі висновків акту від 17.04.2013 №2156/22.5-10/38194558 здійснено коригування (обнуління) даних податкового кредиту та податкових зобов'язань ТОВ "Інфокор" за липень-серпень 2012 року (том 2 а.с. 26-29).

Разом з тим, з огляду на положення податкового законодавства, суд приходить до висновку, що дії ДПІ у м. Полтаві по здійсненню коригувань в базі даних "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України" (яка являється підрозділом Системи співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України) є лише службовою діяльністю працівників податкової інспекції на виконання своїх службових обов'язків по збиранню доказової інформації щодо наявності чи відсутності документального підтвердження господарських операцій. Зазначені дії самі по собі не створюють для суб'єкта господарювання жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав.

Таким чином, оскільки дії щодо внесення в базу даних "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України", що є підрозділом Системи співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України, будь-яких даних є результатом роботи податкового органу по збиранню доказової інформації для внутрішнього користування, а не діями суб'єкта владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, то такі дії не тягнуть правових наслідків для позивача, а отже внесення даних у вказану вище базу не порушує прав позивача.

За висновком суду, позовні вимоги про зобов'язання відповідача відновити інформацію про податкові зобов'язання ТОВ "Інфокор" з ПДВ за період з 01.07.2012 по 31.08.2012 на загальну суму 825668,47 грн та податковий кредит за період з 01.07.2012 по 31.08.2012 на загальну суму 813018,53 грн, відповідно до поданої податкової звітності ТОВ "Інфокор" за періоди: січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень 2012 року в обліковій картці платника ТОВ "Інфокор", в усіх базах даних відповідача (АС "Аудит", АС "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" та інших) також задоволенню не підлягають, оскільки взаємовідносини позивача та його контрагентів (продавця - ТОВ "Трейд-Ком.Ін" та покупця - ПАТ "Науково-дослідний інститут "Техностандрарт") відбувались в період липень-серпень 2012 року. Висновки акту перевірки містять дані про встановлені порушення позивачем податкового законодавства за період липень-серпень 2012 року і відкориговані в системі співставлення відповідачем також були показники податкових декларацій з податку на додану вартість за вказаний період. Виключення з системи співставлення даних податкової звітності ТОВ "Інфокор" за періоди: січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, вересень, жовтень 2012 року ДПІ у м. Полтаві не здійснювалося.

Судом встановлено, що будь-які коригування на підставі акту перевірки від 17.04.2013 №2156/22.5-10/38194558 в обліковій картці платника ТОВ "Інфокор" відповідачем не проводились, а тому у задоволенні вимог про зобов'язання відповідача відновити інформацію про податкові зобов'язання позивача в обліковій картці платника ТОВ "Інфокор" слід відмовити.

Вимога про зобов'язання відповідача відновити інформацію про податкові зобов'язання позивача в усіх базах даних залишається судом без задоволення, оскільки позивачем, крім іншого, чітко не визначено, в яких саме базах даних контролюючого органу він просить відновити інформацію про його податкові зобов'язання з ПДВ за спірний період, а зазначено лише "в усіх базах даних відповідача (АС "Аудит", АС "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" та інших)".

Щодо позовних вимог ТОВ "Інфокор" про заборону відповідачу використовувати інформацію, відображену в акті від 17.04.2013 №2156/22.5-10/38194558, у тому числі, розміщувати інформацію у базах даних відповідача (АС "Аудит", АС "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" та інших), то суд приходить до висновку, що вони є необґрунтованими та не підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Як вже зазначалося вище, акт перевірки - це службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки фінансово-господарської діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. Акт перевірки, в тому числі і його висновки, є засобом документування дій контролюючого органу і не встановлює відповідальності для особи, яка допустила недоліки або порушення, встановлені під час проведення перевірки, не тягне відповідних юридичних наслідків.

Позивачем не наведено жодної правової норми в обґрунтування позовної вимоги про заборону податковому органу використовувати інформацію, відображену в акті від 17.04.2013 №2156/22.5-10/38194558. Суд не вправі забороняти контролюючому органу використовувати зібрану у спосіб, визначений законом, податкову інформацію, яка відображена в акті перевірки.

Відповідно до пункту 10.3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 №7 "Про судове рішення в адміністративній справі" резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.

Згідно положень частини 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно із статтею 86 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Приписами статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Інфокор" до Державної податкової інспекції у м. Полтаві Полтавської області Державної податкової служби про визнання дій протиправними, заборону вчиняти та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 02 липня 2013 року.

Суддя О.В. Гіглава