ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
01 липня 2013 р. Справа №801/6169/13-а
(14:30) м.Сімферополь
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., за участю секретаря Желудкової О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Центра зайнятості Автономної Республіки Крим
до ОСОБА_1
про стягнення
за участю представників сторін:
від позивача -не з'явився,
від відповідача - не з'явився.
Суть справи:
До Окружного адміністративного суду АР Крим звернувся Центр зайнятості Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми витрат на професійне навчання у розмірі 1029,60 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог ч.ч. 2, 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" в частині знехтування своїми обов'язками щодо відвідування занять з професійної підготовки та безпідставного отримання ним внаслідок цього суми витрат позивача на професійне навчання.
Відповідачем письмових заперечень проти позову не надано.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.
З урахуванням вищевикладеного, дослідивши матеріали справи, оцінивши у сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_1, реєстрація місця проживання: 96500, АДРЕСА_1) 21.11.2011 року звернулась до Сакського міськрайонного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, відповідно до Законів України "Про зайнятість населення" то "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
19.12.2011 р. ОСОБА_1 подала до Сакського міськрайонного центру зайнятості заяву з проханням направити її на професійне навчання за спеціальністю "Агент з організації туризму" з 20.12.2011 року по 25.05.2012 року з виплатою матеріальної допомоги на період профпідготовки.
19.12.2011 року між Сакським міськрайонним центром зайнятості та ОСОБА_1 був укладений договір про направлення останньої на підготовку до Кримського центра професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості за спеціальністю агент з організації туризму зі строком навчання з 20.12.2011 по 25.05.2012 р. з метою сприяння подальшому працевлаштуванню.
12.03.2012 р. Наказом Кримського центра професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості № 19 ОСОБА_1 була відрахована зі складу слухачів курсової підготовки за спеціальність "Агент з організації туризму" у зв'язку з невідвідуванням занять з 11.01.2012 р., що підтверджується доповідною запискою відповідального за групу ОСОБА_2
Відповідно до Наказу Сакського міськрайонного центру зайнятості від 28.11.2012 р. № НТ-121128 08.01.2013 р. на адресу відповідача Сакським міськрайонним центром зайнятості був направлений лист № 01-09/70 про повернення суми витрат на професійну підготовку у розмірі 1029,60 грн.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 1533-III від 02.03.2000 року (далі Закон № 1533).
Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України № 1533 загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 1533-III від 02.03.2000р. Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття визначені Законом України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 № 5067-VI.
Відповідно до ч.2 ст. 21 Закону України "Про зайнятість населення" Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи.
Територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах є юридичними особами публічного права.
Відповідно до ч. 3 ст. 21 Закону України "Про зайнятість населення" фінансування діяльності центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції та виконання ним функцій, передбачених цим Законом та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до ч. 1 Положення про Державну службу зайнятості, затвердженого Указом Президента України від 16 січня 2013 року №19/2013 Державна служба зайнятості України (далі - Служба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України .
Служба входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції.
Відповідно до п.п. 8, 11 ч. 3 Положення про Державну службу зайнятості основними завданнями Служби є, зокрема організація підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації безробітних з урахуванням поточної та перспективної потреби ринку праці, здійснення контролю за використанням роботодавцями та безробітними коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно ч. 4 Положення про Державну службу зайнятості Служба відповідно до покладених на неї завдань виконує функції виконавчої дирекції Фонду, забезпечує організацію діяльності правління Фонду, представляє інтереси Фонду в судових та інших органах, у відносинах з органами державної влади та органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, громадськими об'єднаннями з питань соціального захисту, а також з органами соціального страхування на випадок безробіття іноземних держав, міжнародними організаціями, діяльність яких пов'язана із захистом соціальних прав людини.
Відповідно до Положення про центр зайнятості АР Крим від 26.05.2011 р. останній є органом державної служби зайнятості, на який покладаються функції робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у АР Крим.
Виходячи з системного аналізу вищенаведених норм, суд дійшов висновку про те, що позивач є територіальним органом виконавчої влади, який у правовідносинах з юридичними особами реалізує владні управлінські функції, через що належить до суб'єктів владних повноважень в розумінні підпункту 7 пункту 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Отже, даний спір є публічно-правовим та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства Окружним адміністративним судом АР Крим.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 22 Закону України "Про зайнятість населення" основними завданнями центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальних органів є, зокрема організація підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації безробітних з урахуванням поточної та перспективної потреб ринку праці.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. Закону України "Про зайнятість населення" безробітний це- особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до 2 ст. 7 Закону України № 1533 видами соціальних послуг за цим Законом та Законом України "Про зайнятість населення" є в тому числі професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах, організаціях.
Відповідно до ч. 2 ст. 31 Закону України № 1533 виплата матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації припиняється з причин, передбачених частиною першою цієї статті, та у разі виключення із навчального закладу за неуспішність та порушення дисципліни.
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України № 1533 сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
У разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації.
Можливість вирішення спорів, які виникають у зв'язку із застосуванням Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" у судовому порядку, визначена статтею 39 зазначеного Закону.
Відповідно до розрахунку ціни позову вартість професійного навчання ОСОБА_1 склала 1029,60 грн., загальна сума витрат Центру зайнятості АРК склала 1029,60 грн.
Відповідачем в порядку ч. 1 ст.71 КАС України доказів повернення Центру зайнятості АР Крим витрат на професійне навчання у сумі 1029,60 грн. на час судового розгляду справи не подано.
Кошти в сумі 1029,60 грн. Центру зайнятості АР Крим не повернуті.
Позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Стягнути з ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_1, реєстрація місця проживання: 96500, АДРЕСА_1) на користь Центра зайнятості АР Крим (ЄДРПОУ 03491168) 1029,60 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шкляр Т.О.