Постанова № 32184548, 20.06.2013, Оріхівський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
20.06.2013
Номер справи
323/1941/13-а
Номер документу
32184548
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 323/1941/13-а

2-а/323/33/13

ПОСТАНОВА

іменем України

20.06.2013 м. Оріхів

Оріхівський районний суд Запорізької області у складі судді Щербань Л.С., при секретарі Щербині Л.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Прокурора Оріхівського району Запорізької області до Юрківської сільської ради Оріхівського району Запорізької області про визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій, -

В С Т А Н О В И В :

Прокурор Оріхівського району Запорізької області звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому вказує, що прокуратурою Оріхівського району Запорізької області в ході проведення перевірки дотримання вимог законодавства України у сфері поводження з відходами на території Юрківської сільської ради встановлено, що програма поводження з твердими побутовими відходами на території ради на 2013 рік не розроблена та рішенням сесії не затверджена, не організовано роздільне збирання корисних відходів в населених пунктах Юрківської сільської ради. Крім цього, відповідні програми не були також розроблені та затвердженні у попередні роки.

Полігон твердих побутових відходів на території Юрківської сільської ради відсутній. Документи стосовно розміщення полігону твердих побутових відходів не розроблені.

Тверді побутові відходи вивозяться на несанкціоноване стихійне сміттєзвалище, що знаходиться на земельній ділянці за межами населеного пункту с. Юрківка (на землях Юрківської сільської ради за межами населеного пункту). Під'їзні шляхи до несанкціонованого стихійного сміттєзвалища частково асфальтовані, прилегла територія до нього засмічена легкими фракціями відходів. Охорона сміттєзвалища відсутня. Відходи розміщуються безсистемно, без дотримання технологічного процесу захоронення відходів.

Крім того, документи що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під вказаним сміттєзвалищем у встановленому законом порядку відсутні, що є порушенням ст. ст. 125,126 Земельного кодексу України де вказано, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом.

Під час спільного виїзду з Державною екологічною інспекцією у Запорізькій області на території вищевказаної сільської ради, а саме в с. Юрківка (за межами населеного пункту), було зафіксовано несанкціоноване розміщення відходів різного морфологічного складу (побутові, будівельні тощо) в кінці вул. Будьоного, загальною площею 11000 м2. На підставі цього, Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища була складена відповідна довідка.

Земельні ділянки під сміттєзвалища на території сільської ради не відведені, з території населеного пункту вивіз відходів не організовано, договори на збирання і видалення побутових та інших відходів відсутні. Схема санітарного очищення населеного пункту не розроблена.

Крім вище вказаного, доказами бездіяльності відповідача щодо оформлення документів на розміщення та експлуатацію полігону твердих побутових відходів є акт перевірки складений Оріхівською районною CEC від 19 квітня 2011 року, в результаті чого встановлено, що полігон твердих побутових відходів не паспортизований, не обладнаний згідно діючих санітарних вимог; територія звалища не обвалована, відсутні контрольні свердловини, шлагбаум; не проводиться трамбування сміття з пошаровим пересипанням грунтом та інше. На території населеного пункту ліквідовані не всі стихійні сміттєзвалища.

Таким чином, Юрківською сільською радою не було вирішено питання щодо паспортизації полігону твердих побутових відходів, щодо обладнання його згідно діючих санітарних правил №2811-83 від 16.05.83р., не були ліквідовані всі стихійні сміттєзвалища на території населеного пункту Юрківської сільської ради, чим було допущено порушення вимог вище зазначеного законодавства.

Просить визнати неправомірною бездіяльність Юрківської сільської ради щодо неоформления документів на розміщення та експлуатацію полігону твердих побутових відходів згідно вимог чинного законодавства. Зобов'язати Юрківську сільську раду затвердити місцеву програму поводження з відходами на певний період часу відповідно до вимог чинного законодавства. Зобов'язати Юрківську сільську раду вжити заходів для оформлення документів, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під розміщення полігону твердих побутових відходів. Зобов'язати Юрківську сільську раду отримати спеціальний паспорт на місце видалення твердих побутових відходів. Зобов'язати Юрківську сільську раду організувати збирання і видалення побутових відходів виключно на створений, відповідно до вимог- чинного законодавства, полігон для їх захоронення, а також організувати роздільне збирання корисних компонентів цих відходів. Зобов'язати Юрківську сільську раду отримати дозвіл на розміщення та ліміти на утворення відходів та розміщення відходів на певний період часу відповідно до вимог чинного законодавства. Зобов'язати Юрківську сільську раду впровадити ведення первинного обліку відходів за встановленою формою 1-ВТ. Згідно ст. 87 КАС України стягнути з відповідача судові витрати.

У судовому засіданні прокурор Щербина І.О. просить позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача Юрківської сільської ради у судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі.

Суд, заслухавши сторони по справі, розглянувши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

За змістом ст. 36-1 ЗУ «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає в здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих спрямованих на захист в суді громадянина або держави

Згідно з вимогами ч.1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, визначення території для розміщення відходів.

Статтею 21 Закону України «Про відходи» зазначено, що органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: виконання вимог законодавства про відходи, організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів, затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням, вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами.

Відповідно до вимог ст.33 Закону України «Про відходи» на кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів, їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.

Зберігання та видалення відходів здійснюється на місцях, визначених програмами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умов їх зберігання.

Визначені для зберігання та виділення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів. Забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія.

Судом встановлено, що Юрківською сільською радою Оріхівського району Запорізької області та її виконавчим органом не вжито заходів щодо виконання вимог чинного законодавства у сфері поводження з твердими побутовими відходами, не було вирішено питання щодо паспортизації полігону твердих побутових відходів, щодо обладнання його згідно діючих санітарних правил №2811-83 від 16.05.83р., не були ліквідовані всі стихійні сміттєзвалища на території населеного пункту Юрківської сільської ради. Крім того, територія звалища не обвалована, відсутні контрольні свердловини, шлагбаум; не проводиться трамбування сміття з пошаровим пересипанням грунтом.

Згідно ч.3 ст.112 КАС України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Оскільки визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує законних прав, свобод чи інтересів інших осіб, тому вказані позовні вимоги слід задовольнити у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст.21, 33 Закону України «Про відходи» ст.ст.67, 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст.2, 6, 7, 11, 14, 69-72, 86, 112, 122, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов Прокурора Оріхівського району Запорізької області до Юрківської сільської ради Оріхівського району Запорізької області про визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій, задовольнити у повному обсязі.

Визнати неправомірною бездіяльність Юрківської сільської ради щодо неоформления документів на розміщення та експлуатацію полігону твердих побутових відходів згідно вимог чинного законодавства.

Зобов'язати Юрківську сільську раду затвердити місцеву програму поводження з відходами на певний період часу відповідно до вимог чинного законодавства.

Зобов'язати Юрківську сільську раду вжити заходів для оформлення документів, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під розміщення полігону твердих побутових відходів.

Зобов'язати Юрківську сільську раду отримати спеціальний паспорт на місце видалення твердих побутових відходів.

Зобов'язати Юрківську сільську раду організувати збирання і видалення побутових відходів виключно на створений, відповідно до вимог чинного законодавства, полігон для їх захоронення, а також організувати роздільне збирання корисних компонентів цих відходів.

Зобов'язати Юрківську сільську раду отримати дозвіл на розміщення та ліміти на утворення відходів та розміщення відходів на певний період часу відповідно до вимог чинного законодавства.

Зобов'язати Юрківську сільську раду впровадити ведення первинного обліку відходів за встановленою формою 1-ВТ.

Стягнути з Юрківської сільської ради Оріхівського району Запорізької області на користь держави судовий збір в розмірі 34 грн. 41 коп. (тридцять чотири гривні сорок одну копійку), в державний бюджет Оріхівського району, код класифікації 22030001, код ЄДРПОУ одержувача: 34676974; банк ГУДКСУ у Запорізькій області; МФО банку: 813015; номер рахунку 31211206700211 (призначення платежу: судовий збір, 37455335, п.3.1).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Оріхівський районний суд Запорізької області до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови.

Суддя Оріхівського районного суду

Запорізької області Л.С.Щербань