ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
| 26.02.09 | Справа №2а-8390/08/1
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Тарасовій О.М., за участю представника позивача - Мірошниченко С.С., довіреність № 1057/9/10-0 від 10.06.08 року, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ДПІ у Білогірському районі АР Крим до Селянського фермерського підприємства «Доля» про стягнення ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулася з адміністративним позовом ДПІ у Білогірському районі АР Крим до Селянського фермерського підприємства «Доля» про стягнення з Селянського фермерського підприємства «Доля» суми податкового боргу у розмірі 329,5 гривень. Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 05.12.08 року по справі № 2а-8390/08/1 було відкрито провадження. Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 05.12.08 року по справі № 2а-8390/08/1 було закінчено підготовче провадження та справу призначеного до судового розгляду. У позовній заяві позивач вказує наступне. Відповідно до ст. 2 Закону України « Про державну податкову службу України» державна податкова служба уповноважена державою здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства, правильністю нарахування, повнотою та своєчасністю сплати до бюджету податків, зборів та інших платежів. Селянське фермерське господарство «Доля» зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа, організаційно - правова форма - селянське фермерське господарство, свідоцтво від 11.09.2001 року №Р 04055788 Ю0010140, має статут (від 11.09.2001р. №432р), включено до ЕДРПО України (довідка № 09/2-5/1795 від 18.09.2001р.). СФГ «Доля» знаходиться на загальній системі оподаткування. Згідно акту невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності 796/1501/31553465 від 14.05.2008 року встановлено такі порушення: Підприємством порушені п.п.4.1.4.а, п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року №2181 зі змінами та доповненнями, п. 16.4 ст. 16 Закону України від 28.12.1994 р. №334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» зі змінами та доповненнями, платником податку на прибуток несвоєчасно подана декларація по податку на прибуток за 11 місяців 2007 р. - граничний строк подання 20.12.2007 р., фактично було подано 30.01.2008 р.; декларація по податку на прибуток за 1 квартал 2008 р. - граничний строк подання якої 12.05.2008 р., фактично було подано 14.05.2008 р. 3а неподання податкової декларації у строки, визначені законодавством, або її затримку відповідальність платника податку передбачена п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року №2181 зі змінами та доповненнями. На підставі акту перевірки №796/1501/31553465 від 14.05.2008 р. ДПІ в Білогірському районі АР Крим було винесено податкове повідомлення - рішення №000109150/0 від 14.05.2008 року, яким були нараховані штрафні санкції у сумі 340 грн. Розмір штрафних санкцій відповідно до пп..17.1.1 п. 17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181 зі змінами та доповненнями, згідно з яким платник податку, який не подає податкову декларацію в строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке ненадання або його затримку. Таким чином, сума штрафних санкцій - 2(податкових періоду)* 170=340 грн. ДПІ в Білогірському районі АР Крим до підприємства застосовувало наступні заходи примусового стягнення податкового боргу - згідно зі ст.ст. 6,8,10,11,16,17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та іншими державними цільовими фондами» № 2181 -III від 21.12.2000 року зі доповненнями і змінами, СФГ «Доля» було надіслано першу податкову вимогу №1/52 від 29.05.2008 р, отримано 10.06.08 р.. та другу податкову вимогу №2/64 від 10.07.2008 р., яку отримано 16.07.08 р. Відповідно до п. 7.2 Закону України №2181 від 21.12.2000 р. винесено рішення №12 від 15.08.2008 р. "Про застосування заходів по стягненню податкового боргу за рахунок його активів" , які є у власності СФГ «Доля», а також за рахунок активів та прав власності, які він придбає у майбутньому. Застосовані заходи не дали результату, самостійно підприємство борг не погасило. На підставі викладеного, керуючись п.11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу України», п. 1.3; 1.6 ст.1, ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст. 104, 106 КАСУ позивач просить стягнути з Селянського фермерського господарства «Доля» заборгованість по податковим зобов'язанням у сумі 329,50 грн., яку треба перерахувати на р/р сплати податку на прибуток - ДУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ЕРДПОУ 34740761, р/р 31113009700067. Враховуючи наступне, представник позивача просить задовольнити позов у повному обсязі. У судовому засіданні представник позивача ДПІ у Білогірському районі АР Крим позовні вимоги підтримав у повному обсязі та по суті справи пояснив, що підприємство на час розгляду справи борг, який є погодженим та підтверджується доказами, наданими позивачем, не сплатило, а тому представник позивача просив суд позов задовольнити у повному обсязі. У судове засідання представник відповідача СФГ «Доля» не з'явився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомлений. Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу у відсутності представника відповідача. Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав. Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом. Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Частиною 1,3 статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1. статті 2 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2191-ІІІ від 21.12.2000 року податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Отже, вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків. Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб'єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являються суб'єктами владних повноважень. Таким чином, судом встановлено, що ДПІ Білогірському районі АР Крим є органом виконавчої влади та суб'єктом владних повноважень. Відповідно до ст.2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” № 3813 від 24.12.1993 року головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків, зборів та інших платежів і неподаткових доходів (далі - податків, інших платежів) і внесків до державних цільових фондів, встановлених законодавством України. Пунктом 11 ч. 1 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 4 грудня 1990 року N 509-XII визначено, що податкові органи мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України. Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція в Білогірському районі АРК уповноважена здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства. Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб'єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб'єктами господарювання. Судом встановлено, що СФГ «Доля» є юридичною особою, зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності Білогірською районною державною адміністрацією 11.09.2001 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи, розпорядженням голови Білогірської районної державної адміністрації від 11.09.01 року № 432р, довідкою Головного управління статистики в АРК № 09/2-5/1795 від 18.09.2001 р. Відповідно до Статуту СФГ «Доля», затвердженого засновником ОСОБА_1., зареєстрованого розпорядженням голови Білогірської районної державної адміністрації від 11.09.01 року № 432р, підприємство займається виробництвом, переробкою та реалізацією сільськогосподарської продукції з метою отримання прибутку. Судом встановлено, що станом на 03.12.08 року СФГ «Доля» перебуває на обліку як суб'єкт підприємницької діяльності та знаходиться на загальній системі оподаткування, що підтверджується службовою запискою в.о. начальника ДПІ в Білогірському районі АР Крим № 504/14/15-01 від 03.12.08 року. Судом встановлено, що СФГ «Доля» з 28.09.01 року за № 226 перебуває на обліку в органах державної податкової служби. Таким чином, судом встановлено, що СФГ «Доля» є суб'єктом господарювання, юридичною особою, платником податків зобов'язане виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків. Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни. Згідно пп.. 2.1.1. п. 2.1. ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР платниками податку є суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами. Таким чином, судом встановлено, що СФГ «Доля» є платником податку на прибуток підприємств, оскільки є суб'єктом господарювання - резидентом та має метою своєї діяльності одержання прибутку. Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації. Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя). Згідно п. 11.1. ст. 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 р. №334/94-ВР встановлено такі види податкових періодів: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік. Відповідно до п. 16.4 ст. 16 Закону України від 28.12.1994 р. №334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Судом встановлено, що відповідач знаходиться на загальній системі оподаткування, а тому не є платником єдиного податку. Таким чином, СФГ «Доля» зобов'язано вчасно подавати до ДПІ в Білогірському районі АР Крим декларації з податку на прибуток. Судом встановлено, що посадовими особами ДПІ в Білогірському районі АР Крим 14.05.08 року проводилася невиїзна документальна перевірка платника податку на прибуток СФГ «Доля» з питання неподання або несвоєчасного подання податкової звітності з податку на прибуток за 11 місяців 2007 року та за 1 квартал 2008 року, в результаті якої було складено акт № 796/1501/31553465 від 14.05.08 року про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності перевірки подання податкової звітності. В цьому акті встановлено, що в порушення п. 4.1.4. п. 4.1. ст. 4 Закону України від 21.12.2000 року № 2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п. 16.4. ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 р. №334/94-ВР платником податку на прибуток СФГ «Доля» несвоєчасно подана: 1) декларація по податку на прибуток за 11 місяців 2007 року - граничний строк подання - 20.12.07 року, дата фактичного подання - 30.01.07 року; 2) декларація по податку на прибуток за 1 квартал 2008 року - граничний строк подання - 12.05.08 року, дата фактичного подання - 14.05.08 року. За неподання податкової декларації (декларацій) у строки, визначені законодавством, або її затримку відповідальність платника податку передбачена пп..17.1.1. п. 17.1. ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року № 2181. У поясненнях керівника підприємства СФГ «Доля» до акту невиїзної документальної перевірки було вказано, що податкова звітність не була своєчасно подана у зв'язку з плутаниною вихідних днях. За результатами акту про результати невиїзної документальної перевірки № 796/1501/31553465 від 14.05.08 року було складено та надіслано податкове повідомлення-рішення від 14 травня 2008 року № 000109150/0, в якому вказано, що на підставі акту перевірки № 796/1501/31553465 від 14.05.08 року встановлено порушення п. 4.1.4. п. 4.1. ст. 4 Закону України від 21.12.2000 року № 2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п. 16.4. ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 р. №334/94-ВР, за що на СФГ «Доля» було накладено штраф у розмірі 340 гривень, який підлягає сплаті у десятиденний термін з дня отримання цього податкового повідомлення-рішення. Це податкове повідомлення-рішення було надіслане відповідачеві 14 травня 2008 року, що підтверджується корінцем податкового повідомлення - рішення № 000109150/0. Відповідно до п. 6.2. ст. 6 Закону України № 2181-Ш СФГ «Доля» виставлені перша і друга податкові вимоги. 29 травня 2008 року виставлена перша податкова вимога № 1/52, яка відправлена СФГ «Доля» 30.05.08 року та отримана ним 10.06.08 року, що підтверджується штампом почтового відділення та почтовим повідомленням № 173778. 10 липня 2008 року виставлена друга податкова вимога № 2/64, яка відправлена СФГ «Доля» 11.07.08 року та отримана ним 16.07.08 року, що підтверджується штампом почтового відділення та почтовим повідомленням № 214685. Однак СФГ «Доля» податковий борг був погашений частково на суму переплати в розмірі 10,50 гривень. Відповідно до довідки про суми податкового боргу СФГ «Доля» та облікової картки відповідача станом на 23.10.08 року, наданих ДПІ у Білогірському районі АР Крим, сума боргу в розмірі 329,50 гривень відповідачем не погашена у повному обсязі. Також, суд зазначає, що відповідно до рішення про стягнення грошових коштів і продажу інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу № 12 від 15.08.2008 року на підставі підпункту 7.2.1 пункту 7.2 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III Державною податковою інспекцією в Білогірському районі АРК вирішено застосувати до платника податків СФГ «Доля» заходи стягнення узгодженої суми податкового боргу за рахунок активів, що перебувають у його власності, а також за рахунок тих активів, прав власності по яких він набуде у майбутньому. Суд звертає увагу на те, що відповідно до п.1.6 ст.1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III примусове стягнення - звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу, без попереднього узгодження його суми таким платником податків. Згідно з підпунктом 3.1.1. п.3.1 ст.3 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, зокрема, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України. На підставі викладеного, суд вважає, що факт неподання СФГ «Доля» у встановлені п. 16.4. ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 р. №334/94-ВР порядок та строки податкових декларацій і несплата застосованих штрафних санкцій є повністю доведеними позивачем та підтверджується доказами, дослідженими у судовому засіданні, тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі. Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі. 2. Стягнути з Селянського фермерського господарства «Доля» заборгованість по податковим зобов'язанням у сумі 329,50 грн., (податку на прибуток - ДУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ЕРДПОУ 34740761, р/р 31113009700067). 3. Копію постанови надіслати сторонам. Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня оголошення у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги). Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Протягом 10 днів з дня оголошення через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Трещова О.Р.