Справа №: 398/4697/13-аПОСТАНОВА
Іменем України
"02" липня 2013 р. Олександрійський міськрайонний суд
Кіровоградської області
в складі: головуючого судді - Ковальової О.Б.
при секретарі - Дудченко О.Ю.,
розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів державної соціальної допомоги, -
ВСТАНОВИВ:
позивач звернувся з позовом до суду, де просить - стягнути з ОСОБА_1 на їх користь надміру виплачені бюджетні кошти в сумі 9 882,89 грн. у вигляді допомоги одиноким матерям, перерахувавши на їх розрахунковий рахунок.
Позивач свої вимоги мотивує тим, що відповідачці була призначена допомога на дітей одиноким матерям на доньку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, на підставі заяви ОСОБА_1 від 27.09.2011 року, Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та «Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми».
Згідно рішення Олександрійського міськрайонного суду від 22.08.2012 року ОСОБА_1 позбавлено батьківських прав на дітей: сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та доньку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Відповідно до п. 49 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми - особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомити органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміну в складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Внаслідок неповідомлення ОСОБА_1 про позбавлення її батьківських прав, за нею обліковується заборгованість стосовно надміру виплачених бюджетних коштів в сумі 9 882.89 грн.. Відповідачці було запропоновано повернути надміру виплачені кошти в добровільному порядку, але добровільно вона їх не повернула.
Представник позивача подав заяву про розгляд справи у їх відсутності, де вказав, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Відповідачка на розгляд справи не явилась, про день, час та місце розгляду повідомлялась належним чином. Суд ухвалив, провести розгляд справи у письмовому провадженні у відсутність сторін та ухвалити рішення на підставі наявних матеріалів справи.
Згідно ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вимоги позивача - підлягають частковому задоволенню.
Судом встановлені наступні обставини.
ОСОБА_1 на підставі її заяви від 27.09.2011 року, управлінням праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області призначена державна допомога сім'ям з дітьми, як одинокій матері, згідно рішення від 30.09.2011 року (а.с.11) .
Згідно рішення Олександрійського міськрайонного суду від 22.08.2012 року ОСОБА_1 позбавлено батьківських прав відносно її дітей: сина - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та доньки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2.
З рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради № 631 від 20.09.2012 року вбачається, що було встановлено опіку та призначено опікунів над малолітніми: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 і надано їм статус дитини, позбавленої батьківського піклування.
Розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міськради Кіровоградської області від 23.03.2013 року встановлено, визначити розмір переплати допомоги ОСОБА_1 на дітей, як одинокій матері за період з 01.09.2012 року по 31.03.2013 року та проведено її перерахунок, де встановлено, що загальна сума переплати складає 9 882,89 грн. (а.с.4- 8).
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі Закон № 2811) встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Частиною першою ст. 18 -1 Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Частиною 1 та 4 статті 18-4 Закону № 2811 передбачені умови, за яких виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; позбавлення отримувача допомоги волі за вироком суду; скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним; реєстрації дитиною шлюбу до досягнення нею 18-річного віку; надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності у випадках, передбачених законом; смерті дитини; смерті отримувача допомоги. Припинення або призупинення виплати допомоги здійснюється на підставі відомостей про обставини, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, з місяця, що настає за місяцем, в якому було виявлено зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
Згідно ч. 1 статті 22 Закону № 2811 одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Частиною 2 статті 22 Закону № 2811 встановлено, що суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року затверджено Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми.
Згідно п. 49 Порядку - особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомити органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміну в складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
З урахуванням вказаних норм закону та встановлених обставин, суд дійшов висновку, що в результаті приховування ОСОБА_1 обставин, які впливають на виплату державної допомоги, а саме те, що за рішенням суду від 22.08.2012 року вона позбавлена батьківських прав щодо її малолітніх дітей, вплинуло на те, що їй в подальшому виплачувалась державна соціальна допомога, як одинокій матері.
Таким чином, суд вважає, що відповідач, порушуючи вимоги ст. 22 Закону № 2811, безпідставно не повідомила позивача про обставини, які впливають на виплату державної соціальної допомоги, внаслідок чого, відбулась переплата державної допомоги, яка згідно норми закону підлягає стягненню з відповідача на користь позивача. Але, враховуючи вимоги ст. 99 КАС України, суд вважає, що сума переплати підлягає стягнення у межах шестимісячного строку, а саме в розмірі - 4 254,81 грн. переплаченої державної соціальної допомоги одиноким матерям, яку суд стягує з відповідачки.
Оскільки при подачі позову, позивач звільнений від сплати судового збору, а позовні вимоги задоволені, то з відповідачки на користь держави суд стягує судовий збір в сумі 114,70 грн.
Керуючись ст., ст. 8 - 12, 24, 71, 99-100, 161 - 163, 167 КАС України, суд , -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів державної соціальної допомоги задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області - 4 254(чотири тисячі двісті п'ятдесят чотири) грн. 81 коп. надмірно перерахованої допомоги одиноким матерям.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави - 114,70 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя: