Постанова № 32175533, 25.06.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2013
Номер справи
805/7148/13-а
Номер документу
32175533
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 червня 2013 р. Справа № 805/7148/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазарєва В.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі про зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі про зобов'язання вчинити певні дії.

З урахуванням уточнень позовних вимог, які надійшли 25.06.2013 року через канцелярію до суду, ОСОБА_1 просить зобов'язати Красноармійську об'єднану державну податкову інспекції Донецької області Державної податкової служби надати належну довідку про складові заробітної плати, що надається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», вказавши при цьому фактично отримані суми винагороди за вислугу років у розмірі 40%, згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 12.09.1997 р. «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадови особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила про протиправність зазначення у довідці, виданій Красноармійською об'єднаною державною податковою інспекцією Донецької області Державної податкової служби від 13.02.2013 року № 166, про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», надбавки за вислугу років в розмірі 20%, оскільки вона отримувала надбавку в розмірі 40% ще до призначення пенсії. Вважає, що дії відповідача порушують її конституційні права, та суперечать положенням ст.ст. 33,37,37-1 Закону України «Про державну службу», постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 12.09.1997 р. «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадови особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання». Просила позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Позивач у судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином. 25.06.2013 року через канцелярію до суду надійшло клопотання позивача про розгляд справи в письмовому провадженні.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. 25.06.2013 року через канцелярію до суду надійшло клопотання представника відповідача про розгляд справи в письмовому провадженні. Згідно заперечень, які були надані представником відповідача у судовому засіданні 10.06.2013 року, він зазначив, що довідка від 13.02.2013 року № 166 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», яка була видана ОСОБА_1 є належною, такою, що відповідає нормам чинного законодавства. Зазначив, що відповідно до роз'яснень Головного управління праці та соціального захисту населення, викладених у листі від 28.12.2000 року № 02-1926, в довідці про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» надбавка за вислугу років вказується у розмірах, передбачених ст. 33 Закону України «Про державну службу». Вважає позовну заяву необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. 10.06.2013 року через канцелярію до суду надав пояснення до адміністративного позову, в яких зазначив, що при стажі державної служби позивача повних 14 років, надбавка за вислугу років відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» фактично складає 20%. Зазначив, що порядок обчислення стажу державної служби затверджений постановою КМУ від 03.05.1994 року № 283, яким передбачений вичерпний перелік посад, періодів та робіт, які враховуються до стажу державної служби. Вважає, що у позивача її трудова діяльність, яка може бути додатково зарахована до такого переліку посад, періодів та робіт відсутня. Просив розглядати справу за відсутності представника третьої особи за наявними в справі матеріалами та доказами.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 122, ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Позивач, ОСОБА_1, працювала на посаді головного державного податкового ревізора-інспектора Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби та отримує пенсію державного службовця за віком.

Відповідно до розпорядження Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі про призначення пенсії ОСОБА_1 № 169911, стаж державної служби становить 14 років 04 місяці 08 днів, загальний стаж позивача дорівнює 38 рокам 07 місяцям 22 дням (а.с. 27).

З 15.03.1999 р. по 08.06.2011 р. ОСОБА_1 проходила державну службу в Красноармійській об'єднаній державній податковій інспекції Донецької області Державної податкової служби (а.с. 19-27).

Відповідно до довідки Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби, станом на 01.09.2000 року, стаж роботи для виплати винагороди за вислугу років працівника міжрайонного головного відділу податкової міліції Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції ОСОБА_1 становить 25 років 0 місяців 11 днів (а.с. 34).

Згідно виписки з протоколу від 31.08.2000 року № 8 засідання комісії по встановленню стажу роботи, який дає право на отримання надбавки за вислугу років, старшому державному податковому ревізору - інспектору Демешко Н.Ю. встановлено надбавку за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу (а.с. 35).

13.02.2013 року № 166 Красноармійською об'єднаною державною податковою інспекцією Донецької області Державної податкової служби за заявою позивача було видано довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», за період з 01.06.2009 року по 31.05.2011 року, в якій відсутня інформація про виплачувану позивачу фактичну винагороду за вислугу років. При цьому в довідці вказано, що на всі виплати, включені у довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 31-32).

Позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі із заявою про перерахунок пенсії. Рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі 25.02.2013 року у перерахунку пенсії ОСОБА_1 було відмовлено згідно ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу».

Листом від 09.04.2013 року № 6608/10/23 Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі роз'яснило позивачу що постановою правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року № 1901 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (із змінами) затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». В нову форму довідки введено додаткову колонку «Інші виплати», при цьому, установа, яка видає дану довідку, при заповненні колонки «Інші виплати» має надати розшифровку цих виплат та несе відповідальність за достовірність та обґрунтованість видачі довідки (а.с. 36-37).

Основним нормативно - правовим актом, який регулює спірні правовідносини, що виникли між сторонами, є Закон України від 16.12.1993 року (із змінами та доповненнями) № 3723-ХІІ «Про державну службу».

У відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу» державним службовцям пенсія призначається в розмірі 80-90% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 33 Закону України «Про державну службу» визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків.

Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю.

Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положеннями про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 р. N 865, розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Згідно п. 3 вищезазначеної Постанови, посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.

Згідно з п. 1 Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 р. N 1013, до стажу роботи, що дає право на одержання винагороди за вислугу років, включається час роботи: в органах державної податкової служби; на посадах і в органах, визначених Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 р. N 283 «Про порядок обчислення стажу державної служби» з наступними змінами; на підприємствах, в установах, та в організаціях на посадах бухгалтерів, економістів, фінансистів, юристів, інженерів-програмістів, інженерів-системотехніків, інженерів - електроніків, якщо ці працівники мали спеціальну освіту, працювали за фахом та перейшли на роботу до податкової адміністрації (інспекції) і зараховані на відповідну посаду.

Відтак, з урахуванням приписів Закону України «Про державну службу», а також Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, відповідно до якого до стажу роботи, що дає право на одержання винагороди за вислугу років включається час роботи на посадах бухгалтерів, економістів тощо, якщо особа мала спеціальну освіту.

Оскільки позивач має відповідний стаж на посаді бухгалтера та економіста з 02.08.1974 р. по 19.06.1978 р., з 07.07.1978 р. по 03.09.1980 р., з 09.10.1980 р. по 28.04.1983 р., з 27.05.1983 р. по 08.04.1996 р., з 09.04.1996 р. по 21.05.1998 р., з 15.03.1999 р. по 08.06.2011 р. (а.с. 15-19), має спеціальну освіту (а.с. 14), суд дійшов висновку про те, що такий стаж роботи повинен включатися до стажу роботи державного службовця - посадової особи органів державної податкової служби, який дає право на одержання винагороди за вислугу років.

З трудової книжки позивача та довідки Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби вбачається, що вона станом на 01.09.2000 рік мала відповідний стаж 25 років 0 місяців 11 днів, а тому позивачу Красноармійською об'єднаною державною податковою інспекцією правильно обрахована винагорода за вислугу років в розмірі 40%, відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу».

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного суду України від 20 лютого 2012 року за результатами адміністративної справи № 21-430а11 з одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах.

Відповідно до ч.1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Згідно із частиною 2 статі 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

На підставі частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на зазначене та беручи до уваги докази, які наявні у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі про зобов'язання вчинити певні дії обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного та керуючись статтями 69-71, 94, 160-163, 167, 254, 257 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі про зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.

Зобов'язати Красноармійську об'єднану державну податкову інспекцію Донецької області Державної податкової служби надати довідку про заробітну плату ОСОБА_1, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України № 19-11 від 30.10.2008 р., в графі «Надбавка за вислугу років» якої вказати 40%.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (Інн НОМЕР_1) суму сплаченого судового збору у розмірі 34 (тридцять чотири) грн. 41 коп.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

Апеляційна скарга на постанову Донецького окружного адміністративного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Лазарєв В.В.