Ухвала суду № 32158804, 03.07.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2013
Номер справи
812/1885/13-а
Номер документу
32158804
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Широка К.Ю.

Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2013 року справа №812/1885/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Шальєвої В.А., Бишова М.В.,

секретар судового засідання Куленко О.Д.,

за участю представника відповідача Вінар К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2013 року по адміністративній справі № 812/1885/13-а за позовом державного підприємства «Донбасантрацит» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 29 січня 2013 року № 0000051600,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач просив визнати протиправним та скасувати податкового повідомлення - рішення від 29 січня 2013 року № 0000051600 на 19488,02 грн.

В обґрунтування позову зазначив, що сплатив збір в сумі 26176,26 грн за І квартал 2010 року з порушенням граничного строку оплати понад 30 діб і штраф повинен бути нарахований у розмірі 20 % на суму 5235,25 грн. підстав у відповідача для нарахування штрафу в сумі 6235,25 грн. у розмірі 20% від несвоєчасно сплачених сум понад 30 діб від встановленого граничного строку оплати за розрахунком № 9668 від 11.05.2010 не має, а штрафна санкція частково нарахована неправомірно і повинна бути зменшена і становить 5235,25 грн.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2013 року позовні вимоги задоволені частково, визнано протиправною та скасовано податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платникам податків у м. Луганську Державної податкової служби від 29 січня 2013 року № 0000051600 в частині зменшення суми штрафу за платежем «збір за спеціальне використання води» в сумі 2727 грн.94 коп. В решті позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги посилається на те, що на день прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення з урахуванням приписів п. 11 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України, відповідач правомірно застосував до позивача штрафні санкції у розмірі, визначеному ст. 126 ПК України.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників судового процесу, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановила наступне.

Державне підприємство «Донбасантрацит» (ідентифікаційний код 32446546) є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради Луганської області 30 квітня 2003 року за № 1 380 120 0000 000022, про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 09 січня 2013 року серії АА № 508289 та довідка з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 04 вересня 2012 року серії АБ № 536824 (а.с.17,19-20,21).

На податковому обліку ДП «Донбасантрацит» (ідентифікаційний код 32446546) перебуває у Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платникам податків у м. Луганську Державної податкової служби, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків від 07 квітня 2011 року № 100330616 (а.с.18).

Відповідно до наказу від 08 січня 2013 року №3 СДПІ по роботі з великими платникам податків у м. Луганську ДПС на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, пп.78.1.1 п.78.1 ст.78, ст.79 ПК України проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ДП «Донбасантрацит» з питань своєчасності сплати до бюджету сум податкових зобов'язань за період з 01.02.2010 року по 30.11.2012 року, за результатами якої складено акт від 14 січня 2013 року № 5/16-0/32446546 (а.с.5-16, 30).

Актом перевірки, серед іншого, встановлено порушення п.57.1 ст.57 розділу ІІ ПК України в частині несвоєчасної сплати податкового зобов'язання з збору за спеціальне використання води протягом граничних строків у загальній сумі 195243,17 грн.

Відповідно до наказу СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Луганську ДПС від 08.01.2013 №3, проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ДП «Донбасантрацит» з питань своєчасності сплати до бюджету сум податкових зобов'язань за період з 01.02.2010 по 30.11.2012 (а.с.5)

Судом встановлено, що до 2011 року позивач знаходився на податковому обліку в ДПІ у м.Красний Луч Луганської області. ДП «Донбасантрацит» подано розрахунок зі збору за спеціальне використання води за завітний період 4 кварталу 2009 року від 09.02.2010 року № 37217, яким визначено грошове зобов'язання у розмірі 34 374,44 грн. з гранічним терміном сплати 19.02.2010 року.

ДПІ в м.Красний Луч Луганської області здійснено перерозподіл сплаченних грошових коштів, у зв'язку з наявністю у ДП «Донбасантрацит» станом на 19.02.2010 року податкового боргу з даного збору в першу чергу погашена заборгованість. Наявність податкового боргу підтверджується зворотнім біком облікової картки. Оплата збору за 4 квартал 2009 року зарахована в другу чергу, що призвело до порушення граничного строку оплати збору за спеціальне використання води понад 30 діб. Також це підтверджується детальним розрахунком штрафних санкцій наданих відповідачем (а.с.149).

Зазначенний перерозподіл Позивачем не оскаржувався.

За 1 квартал 2010 року позивачем поданний розрахунок зі збору за спеціальне використання води №9668 від 11.05.2010 та визначено грошові зобов'язання зі збору у розмірі 31176 грн.26 коп.

В зв'язку з наявністю податкового борга, якій підтверджується зворотнім біком облікової картки, кошти перераховані підприємством по даному рахунку були поперше зараховані в погашення податкового боргу, а в другу чергу за 1 квартал 2010 року, що призвело до порушення граничного строку оплати збору за спеціальне використання води понад 30 днів.

Цей перерозподіл також не оскаржувався позитвачем.

ДП «Донбасантрацит» до СДПІ ВПП у м. Луганську ДПС подано розрахунок зі збору за спеціальне використання води за IV квартал 2010 року від 07.02.2011 року № 9006767246, яким визначило грошові зобов'язання із зазначеного збору у розмірі 18 668,07 грн.

Позивачем визначене грошове зобов'язання платіжними дорученнями не сплачувалось у зв'язку з наявністю переплати зі збору за спеціальне використання води у розмірі 5013,37 грн. Станом на 28.02.2011 у ДП «Донбасантрацит» виник податковий борг зі збору за спеціальне використання води за IV квартал 2010 року у розмірі 13 654,70 грн., який було сплачено з порушенням граничних термінів оплати понад 30 днів, а саме: оплата 18.04.2011 року в сумі 20,00 грн., оплата 26.04.2011 року в сумі 2,47 грн.; оплата 20.05.2011 року в сумі 13 632,23 грн. Зазначенні сплати підтверджуються детальним розрахунком штрафних санкцій (а.с.149), а також зворотним біком облікової картки.

05 травня 2011 року ДП «Донбасантрацит» подано відповідачу податковий розрахунок зі збору за спеціальне використання води за звітний період І квартал 2011 року № 9002781009 та визначено грошові зобов'язання зі збору у розмірі 20 364,77 грн. Судом встановлено, що на момент сплати узгоджених зобов'язань зі збору за спеціальне використання води (на 20.05.2011) у ДП «Донбасантрацит» існував податковий борг із зазначеного збору у розмірі 13 632,23 грн. відповідач на виконання п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України зарахував сплачені платіжним дорученням від 20.05.2011 № 923 кошти в рахунок погашення податкового боргу, який виник за рахунок несплачених грошових зобов'язань за розрахунком від 07.02.2011 року № 9006767246.

Оплата збору за 1 квартал 2011 року зарахована в рахунок погашення грошових зобов'язань в другу чергу, а саме: оплата 18.08.2011 року в сумі 13 938,22 грн., що призвело до порушення граничного строку оплати збору за спеціальне використання води понад 30 днів.

За 2 квартал 2011 року позивачем подано податковий розрахунок зі збору за спеціальне використання води № 9005773658 від 04.08.2011 та визначено грошові зобов'язання зі збору у розмірі 16 764,36 грн. На момент сплати узгоджених зобов'язань зі збору за спеціальне використання води (на 18.08.2011р.) у позивача існував податковий борг із зазначеного збору у розмірі 13 938,22 грн. Відповідач на виконання п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України зарахував сплачені платіжним дорученням від 18.08.2011 № 1908 кошти в рахунок погашення податкового боргу, який виник за рахунок несплачепих грошових зобов'язань за розрахунком від 05.05.2011 року № 9002781009.

Оплата збору за II квартал 2011 року зарахована в рахунок погашення грошових зобов'язань в другу чергу, а саме: оплата 04.10.2011 року в сумі 64,70 грн.; оплата 08.12.2011 року в сумі 14 182,49 гри., що призвело до порушення граничного строку оплати збору за спеціальне використання води понад 30 днів.

Згідно до п.54.1. ст..54 ПК України, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Стаття 57.1. ПК України, передбачає, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ст.87.9. ПК України, у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Відповідно статті 114.1.ПК України, граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов'язань, визначеним статтею 102 цього Кодексу.

Стаття 326.1. ПК України, зазначає, що водокористувачі самостійно обчислюють збір за спеціальне використання води та збір за спеціальне використання води для потреб гідроенергетики і рибництва щокварталу наростаючим підсумком з початку року, а за спеціальне використання води для потреб водного транспорту - починаючи з першого півріччя поточного року, у якому було здійснено таке використання.

Відповідно до ст.328 ПК України, базовий податковий (звітний) період для збору дорівнює календарному кварталу. Платники збору обчислюють суму збору наростаючим підсумком з початку року та складають податкові декларації за формою, встановленою в порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу. Податкові декларації збору подаються платниками збору органам державної податкової служби у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації. Податкова декларація за спеціальне використання води для потреб водного транспорту за перший квартал не подається. Збір сплачується платниками збору у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації. Збір за спеціальне використання води для потреб водного транспорту за перший квартал не сплачується.

Задовольняючи позовні вимоги в частині зменшення суми штрафу за платежем «збір за спеціальне використання води» в сумі 2727 грн.94 коп, суд першої інстанції виходив з того, що положення пункту 7 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень податкового кодексу України виключає можливість застосування до платників податків за порушення, вчинені у періоді з 01.01.2011 року по 30.06.2011 року, відповідальності, передбаченої ст. 126 Податкового кодексу України.

Колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції про задоволення позову в цій частині зроблені на підставі всебічно досліджених доказів, обставинам справи дана правильна правова оцінка, а при прийнятті рішення вірно застосовані норми матеріального та процесуального права з огляду на наступне.

Відповідно до п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

В той же час, відповідно до п. 11 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України, штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).

Пункт 7 цього підрозділу визначає, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

Оскільки відповідачем застосовано штрафні санкції за порушення, що вчинені у 1 півріччі 2011 року, то колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що на підставі пункту 7 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України розмір таких санкцій не повинен перевищувати 1 гривні, а тому відповідач, приймаючи податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних санкції на підставі ст. 126 ПК України у більшому розмірі, діяв неправомірно.

За таких обставин колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.

Керуючись статтями 24, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2013 року по адміністративній справі № 812/1885/13-а- залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2013 року по адміністративній справі № 812/1885/13-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі.

У повному обсязі ухвала складена 03 липня 2013 року.

Суддя-доповідач І.Д. Компанієць

Судді В.А. Шальєва

М.В. Бишов