Постанова № 32135494, 27.06.2013, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.06.2013
Номер справи
809/1764/13-а
Номер документу
32135494
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" червня 2013 р. Справа № 809/1764/13-a

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Грицюка П.П.

при секретарі Кузишин Р.М.,

за участю:

представника позивача Білущака В.С.,

представника відповідача Соколова С.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: комунального підприємства "Комунгосп" Долинської міської ради

до відповідача: Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області

про визнання протиправним та скасування розрахунку розміру шкоди,-

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство "Комунгосп" Долинської міської ради (далі-позивач) звернулося в суд з позовом до Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області (далі-відповідач) про визнання неправомірними дій, протиправним та скасування розрахунку розміру шкоди (а.с. 5-6).

В судовому засідання представник позивача відмовився від позовних вимог про визнання неправомірними дій Державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області щодо складання розрахунку розміру шкоди по факту засмічення земельної ділянки твердими побутовими відходами комунальним підприємством "Комунгосп" Долинської міської ради (а.с. 36). Враховуючи те, що позивачем обрано спосіб захисту порушено права також шляхом звернення з позовними вимогами про визнання протиправним та скасування вищевказаного розрахунку розміру шкоди, ухвалою суду від 27.06.2013 року закрито провадження у справі в частині даних позовних вимог (а.с. 43-44).

Позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування розрахунку розміру шкоди мотивовані тим, що розміщення відходів на земельній ділянці поблизу с.Тростянець Долинського району проводилось позивачем на підставі отриманого дозволу №66 від 24.06.2011 року, як наслідок Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області протиправно проведено розрахунок розміру шкоди по факту засмічення земельної ділянки твердими побутовими відходами комунальним підприємством "Комунгосп" Долинської міської ради.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених в адміністративному позові, суду пояснив, що проведена відповідачем позапланова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства позивача за наслідками якої проведено розрахунок розміру шкоди є незаконною. Вказав, що відповідачем протиправно проведено даний розрахунок на підставі "Методики визначення шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства" затвердженої наказом Мінприроди від 04.04.2007 року №149. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача позов не визнав (а.с. 22-24). В обґрунтування заперечень вказав, що оскаржуваний розрахунок розміру шкоди проведений з урахуванням вимог чинного законодавства, оскільки відповідач діяв в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами. Зокрема, відповідач звернув увагу суду на те, що вказана перевірка проводилась на підставі вимоги органів прокуратури. Просив суд у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши адміністративний позов, заслухавши представників позивача та відповідача, дослідивши подані докази, судом встановлено наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 4 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19 грудня 2006 року №548, Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, екологічну та в межах своєї компетенції радіаційну безпеку, у сфері поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органами виконавчої влади, суб'єктами господарювання, фізичними особами.

Основні принципи і порядок здійснення державного нагляду за дотриманням природоохоронного законодавства, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" №877-V (далі -Закон №877).

Процедуру проведення перевірок з питань здійснення державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища та оформлення їх результатів визначено Порядком організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства (далі-Порядок), затвердженим наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10 вересня 2008 року №464.

В ході розгляду адміністративної справи встановлено, що Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області 31.05.2012 року отримано вимогу Івано-Франківської міжрайонної природоохоронної прокуратури №81-606 вих-12 про проведення перевірки з питань дотримання вимог законодавства у сфері поводження з відходами та земельного законодавства на території Тростянецької сільської ради (а.с. 25).

На підставі даної вимоги, начальником Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області видано наказ від 08.06.2012 року № 425 та направлення №417 від 08.06.2012 року на проведення позапланової перевірки КП "Комунгосп" Долинської міської ради (а.с. 26).

Представник позивача стверджує, що дана перевірка відповідачем призначена незаконно, оскільки згода на проведення позапланового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) діяльності суб'єкта господарювання Мінприроди України не надана.

Встановлено, що відповідно до вимог ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" позаплановий захід здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.

Однак, статтею 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення прокурорського нагляду.

Таким чином, суд приходить до переконання, що позивач не повинен був отримувати згоди на проведення вищевказаної позапланової перевірки КП "Комунгосп" Долинської міської ради від центрального органу виконавчої влади, оскільки дана перевірка проводилась на підставі вимоги органів прокуратури.

На підставі проведеної перевірки Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області складено акт №539 від 08.06.2012 року (а.с. 27-28).

Відповідно до акту перевірки встановлено, що комунальне підприємство займається розміщенням побутових відходів на полігоні, який розміщений в межах Рахинського лісництва на території Тростянецької сільської ради Долинського району. На даний полігон у 1992 році розроблено проект "Полігон твердих побутових відходів для м.Долина на землях Рахинського лісництва", підприємством розроблений та затверджений паспорт місця видалення відходів полігону ТПВ для м.Долина №28 від 23.01.2004 року, отримано дозвіл та ліміти на утворення та розміщення відходів у 2012 році №66 від 24.06.2011 року. На момент перевірки документи, що засвідчують право користування земельною ділянкою для розміщення полігону по захороненню ТПВ відсутні, що є порушенням ст.ст. 124, 125 Земельного кодексу України.

Дані обставини представниками сторін не заперечуються та підтверджуються матеріалами справи.

За результатами перевірки Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області проведено розрахунок розміру шкоди по факту засмічення земельної ділянки твердими побутовими відходами комунальним підприємством "Комунгосп" Долинської міської ради (додаток №1 до акту перевірки від 08.06.2012 року) (а.с. 29-31). Відповідно до даного розрахунку визначено розмір шкоди в сумі 969939,80 грн.

26.04.2013 року начальнику Долинського КП "Комунгосп" направлено претензію на суму 969939,80 грн. про відшкодування шкоди заподіяної внаслідок засмічення земельної ділянки твердими побутовими відходами (а.с.7).

Встановлено, що даний розрахунок розміру шкоди проведено на підставі "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 27.10.1997року №171 (у редакції наказу Мінприроди від 04.04.2007 року №149), яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 05.05.1998 року за №285/2725 та встановлює порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди суб'єктами господарювання та фізичними особами в процесі їх діяльності через забруднення земель хімічними речовинами, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, і поширюється на всі землі України незалежно від форм власності.

Відповідно до п.3.2., п.3.3. п.3 вказаної Методики землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища. Факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель. Вимогами вказаної Методики встановлений порядок визначення розмірів шкоди внаслідок засмічення земель.

Таким чином, даною Методикою визначено, що землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів.

Однак, як встановлено судом та не заперечується сторонами, позивач щорічно отримує дозволи на розміщенням побутових відходів на полігоні, який розміщений в межах Рахинського лісництва на території Тростянецької сільської ради Долинського району. Так, комунальним підприємством отримано дозвіл та ліміти на утворення та розміщення відходів у 2012 році №66 від 24.06.2011 року (а.с. 9).

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 33 Закону України "Про відходи" зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.

Розгляд заяв, проектів лімітів на утворення та розміщення небезпечних відходів, погодження таких проектів лімітів, видачу дозволів на розміщення небезпечних відходів здійснює Мінприроди відповідно до цього Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів, затверджених Постановою КМУ від 3 серпня 1998 року №1218.

При цьому, законність проведеного розрахунку шкоди відповідач підтверджує рішенням Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області №2 від 18.07.2012 року про зупинення права дозволу на розміщення відходів у 2012 році КП "Комунгосп" Долинської міської ради, яким зупинено дію дозволу на розміщення відходів №66 від 24.06.2011 року до усунення порушень виявлених перевіркою Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області згідно акту від 08.06.2012 року №539 (а.с. 33).

Суд не погоджується з такими твердженнями відповідача з тих підстав, що постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.09.2012 року (справа №2а-2632/12/0970) визнано протиправним та скасовано вищезазначене рішенням Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області №2 від 18.07.2012 року (а.с. 39-42). Постанова суду набрала законної сили (а.с. 38).

Крім того, суд констатує, що зупинення права дозволу на розміщення відходів протягом певного періоду ніяким чином не вказує на розміщення підприємством відходів без відповідних дозволів в цілому. Також, не є підставою проведення розрахунку розміру шкоди факт відсутності у суб'єкта господарювання документа, що засвідчують право користування земельною ділянкою.

Як наслідок Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області протиправно проведено розрахунок розміру шкоди по факту засмічення земельної ділянки твердими побутовими відходами комунальним підприємством "Комунгосп" Долинської міської ради (додаток №1 до акту перевірки від 08.06.2012 року).

Частиною 1 статті 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.

Згідно статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що вимоги Комунального підприємства "Комунгосп" Долинської міської ради підтверджуються матеріалами справи, є обґрунтованими, не спростовані відповідачем, а відтак підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Враховуючи дане положення, суд присуджує стягнути з Державного бюджету України на користь комунального підприємства "Комунгосп" Долинської міської ради 2294,00 грн. судового збору, сплаченого згідно наявного в матеріалах справи платіжного доручення за №830 від 07.06.2013 року (а.с. 16).

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати проведений Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області розрахунок розміру шкоди по факту засмічення земельної ділянки твердими побутовими відходами комунальним підприємством "Комунгосп" Долинської міської ради (додаток №1 до акту перевірки від 08.06.2012 року).

Стягнути з Державного бюджету України на користь комунального підприємства "Комунгосп" Долинської міської ради (77500, вул. Заводська, 1а, м. Долина, Долинський район, Івано-Франківської області, ЄДРПУ 34535962) 2294 (дві тисячі двісті дев'яносто чотири) гривні 00 копійок судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: /підпис/ Грицюк П.П.

Постанова складена в повному обсязі 02.07.2013 року.