Суддя 1 інстанції - Корчиста О.І.
Суддя - доповідач - Ханова Р.Ф.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
9 грудня 2008 року справа № 22-а-15128/08
зал судового засідання у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Ханової Р.Ф.
суддів: Василенко Л.А.
Старосуда М.І.
| при секретарі судового засідання | Чуріковій Я.О. | за участю представників: |
| від позивача: | ОСОБА_2- особисто | від відповідача: | Тверженко І.А. за дов. від 9 грудня 2008 року |
|
| розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу | Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у м. Донецьку ради | на постанову Пролетарського районного суду м. Донецька |
| від | 4 вересня 2008 року |
|
| по адміністративній справі | № 2-а-548/08 (суддя Корчиста О.І.) |
|
| за позовом | ОСОБА_1 | до | Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у м. Донецьку ради | про | визнання дій неправомірними, стягнення сум щорічної допомоги на оздоровлення ВСТАНОВИЛА: Постановою Пролетарського районного суду м. Донецька від 4 вересня 2008 року позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у м. Донецьку ради про стягнення недоотриманих сум на оздоровлення за 2002-2008 роки задоволений частково, стягнуто з Управління праці і соціального захисту населення Пролетарської районної у м. Донецьку ради (м. Донецьк, пл.. Герої Сталінграду,1, р/р 35212019001512 в ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 25968228 ) користь ОСОБА_1 8511грн 60 коп. недоотриманих сум на оздоровлення за 2002-2005, 2007,2008 роки за рахунок коштів Державного бюджету України, звільнивши відповідача від сплати державного мита. В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Позивач до судового засідання з'явився, просить постанову суду першої інстанції залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення. Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне. Позивач, ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, і є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданим 4 травня 1995року, є інвалідом 2 групи (довідка МСЕК арк.. справи 8), у зв'язку із чим має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі - спеціальний закон). Абзацом 3 частини 4 статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України від 6 червня 1996 року N 230/96-ВР передбачено, що щорічна допомога на оздоровлення виплачується інвалідам 2 групи в розмірі п”яти мінімальних заробітних плат. Згідно частин 3, 5, 7 статті 48 вказаного Закону щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення, виплата здійснюється з мінімальної заробітної плати, яка склалася на момент встановлення інвалідності чи втрати годувальника, розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати. Колегія суддів вважає, що позиція відповідача щодо виплати позивачу щорічної компенсації на оздоровлення для інвалідів 2 групи в розмірі меншому від п”яти мінімальних заробітних плат є неправомірною, оскільки ґрунтується виключно на постановах Кабінету Міністрів України, проте як закони мають вищу юридичну силу. Відповідно до частини 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі не відповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. За таких обставин та з урахуванням спеціального Закону №796-ХІІ, відповідач (УПСЗН) повинно виплатити позивачу щорічну допомогу на оздоровлення за зазначений період, виходячи із розміру мінімальної заробітної плати на момент виплати. Дію частини четвертої статті 48 наведеного Закону зупинено на 2006 рік в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати згідно із Законом України № 3235-4 від 20 грудня 2005 року, внаслідок чого відсутні правові підстави виплати відповідачем одноразової щорічної допомоги у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати у 2006 році. Зазначена норма протягом 2004, 2005 років (спірні періоди) була чинною і підлягає застосуванню. Колегія суддів зазначає, що пунктом 1 Рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України, серед інших, положення пункту 30 статті 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, яким була зупинена дія, у том числі статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», внаслідок чого положення статті 48 підлягають застосуванню у 2007 році. Слід також зазначити, що встановлений ще в 1996 році Постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26 липня 1996 року розмір щорічної допомоги на оздоровлення протягом тривалих років не змінювався, тільки був змінений Постановою Кабінету Міністрів №562 від 12 липня 2005 року, він не відповідає розміру, встановленому іншими законами. Зокрема розмір мінімальної заробітної плати згідно із вказаними постановами із вказаними Законами України „Про державний бюджет України на 2003 рік”, „Про Державний бюджет України на 2004 рік” регулярно зростав кожний наступний рік і протягом року. При цьому вказані закони не містили обмежень щодо застосування статті 48 Закону України №796-Х11. І тому посилання на УПСЗН на те, що Закони України про встановлення розміру мінімальної заробітної плати на відповідні роки виключають можливість застосування встановлених в цих Законах розмірів мінімальної заробітної плати для розрахунку щорічної допомоги на оздоровлення, встановленої статті 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як таке, що не ґрунтується на законі і є безпідставним. Зі змісту Законів, які визначають розмірі мінімальних заробітних плат не вбачається обмежень щодо можливості застосування цього розміру з метою реалізації норми статті 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Колегія суддів не приймає до уваги посилання відповідача на те, що для розрахунку щорічної допомоги на оздоровлення позивачу, передбаченої статтею 48 Закону №796-ХІІ, необхідно застосовувати вищевказані Постанови Кабінету Міністрів України, оскільки в цих постановах закріплено конкретні розміри допомоги, що суперечить Закону №796-ХІІ, котрим визначено кратність одноразової допомоги залежно від розміру мінімальної заробітної плати, яка встановлюється Законом. Кабінет Міністрів України не уповноважений Законом №796-ХІІ зменшувати встановлені останнім конкретні розмірі доплат і компенсацій, в т.ч. допомоги на оздоровлення. При вирішенні даного спору Закони України мають пріоритет над підзаконними нормативними актами, якими є Постанови Кабінету Міністрів України. У Законі №796-ХІІ викладено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя, здоров”я. Пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, звуження підзаконними актом змісту та обсягу права, наданого Закону України №796 -ХІІ, є безпідставним. Таким чином при визначенні розміру щорічної допомоги на оздоровлення застосувати вказані постанови КМУ не можна. Посилання відповідача на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань необґрунтовані, оскільки судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги та згідно частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави. Колегія судів вважає, що скаржником не наведено доводів, які могли б бути підставою для скасування чи зміни судового рішення. Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції при прийнятті постанови були дотримані норми матеріального права. Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, - УХВАЛИЛА: Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у м. Донецьку ради на постанову Пролетарського районного суду м. Донецька від 4 вересня 2008 року у справі № 2-а-548/08 - залишити без задоволення. Постанову Пролетарського районного суду м. Донецька від 4 вересня 2008 року у справі № 2-а-548/08 - залишити без змін. Вступна та резолютивна частини ухвали постановлені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 9 грудня 2008 року. Ухвала у повному обсязі складена 9 грудня 2008 року. Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення. Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Головуючий: Р.Ф. Ханова Судді: Л.А. Василенко М.І. Старосуд
З оригіналом згідно: Суддя Р.Ф. Ханова