Постанова № 3211905, 18.02.2009, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.02.2009
Номер справи
2-а-8518/08/1270
Номер документу
3211905
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції – суддя  Качуріна Л. С.

Суддя-доповідач - Яманко В. Г.

                                                                                                                            

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 лютого 2009 року                                                                                                                               справа № 2-а-8518/08/1270

зал судового засідання № 2 у приміщенні суду за адресою:  м. Донецьк, бул. Шевченка, 26, 3 корпус

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді:                                         Яманко В. Г.

суддів:                                                               Міронова Г. М.

                                              

при секретарі судового засіданняНікулін О. А.

 Білоус К. І.за участю представників від: позивача: Яковлева І. О. за дов. № 69 від 29 грудня 2008 року,відповідача:

третьої особи: Зайцев И. И. за дов. № 1 від 8 січня 2009 року,

 Западенця І. М, за дов. № 4 від 8 січня 2009 року,

 не з’явивсярозглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу     Стаханівської об'єднаної державної податкової інспекції

на постанову Луганського окружного адміністративного суду 

від              6 жовтня 2008 року (повний текст постанови складено 11 жовтня 2008 р.)по адміністративній справі               № 2-а-8518/08 (суддя Качуріна Л. С.)за позовом  Державного підприємства з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств (ДП "Укрвуглеторфреструктуризація") в особі відокремленого підрозділу «Луганська виконавча дирекція з ліквідації шахт», м. Стахановдо  

за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору

на боці позивачаСтаханівської об'єднаної державної податкової інспекції

Державного відкритого акціонерного товариства "Луганський

державний інститут по проектуванню шахт" (ДВАТ "Луганськдніпрошахт"), м. Луганськпро   скасування податкових повідомлень-рішень

ВСТАНОВИЛА:

Державне підприємство з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств (ДП "Укрвуглеторфреструктуризація") в особі відокремленого підрозділу «Луганська виконавча дирекція з ліквідації шахт», м. Стаханов звернулося 25 квітня 2008 року до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом (арк. справи  2-4) до Стаханівської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень Стаханівської ОДПІ від 31 березня 2008 року: № 0000342301/0 на суму 1770487 грн. 97 коп., № 0000042301/0 на суму 217383 грн. 49 коп.  Заміна позивача у справі не відбувалася.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 6 жовтня 2008 року (арк. справи 91-93) адміністративний позов Державного підприємства з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств (ДП "Укрвуглеторфреструктуризація") був задоволений повністю, скасовані податкові повідомлення-рішення Стаханівської ОДПІ від 31 березня 2008 року: № 0000342301/0 на суму 1770487 грн. 97 коп., № 0000042301/0 на суму 217383 грн. 49 коп.

В апеляційній скарзі відповідач (арк. справи 99-105) просив скасувати постанову суду першої інстанції як прийняту з порушенням норм матеріального права, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

Під час судового розгляду представник відповідача підтримав апеляційну скаргу.

Позивач проти апеляційної скарги заперечував (арк. справи 126).

Третя особа була повідомлена про час та дату судового засідання, але не скористалася можливістю прийняти участь у судовому розгляді.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечень на скаргу,  встановила наступне.

Державне підприємство "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" було створено за статутом (арк. справи 9-11) як юридична особа відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 5 червня 2003 року № 280 з метою організації та виконання робіт з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств Луганської області за рахунок коштів державного бюджету та реалізації державної політики в цій галузі з урахуванням соціальної значимості, масштабності та тривалості ліквідації підприємств, без мети одержання прибутку. Скорочена назва державного підприємства "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" – ДП "Обласна дирекція "Луганськ-вуглереструктуризація".

За наказом Міністерства вугільної промисловості України № 612 від 29 грудня 2007 року  (арк. справи 30-31) було створено державне підприємство з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств – скорочена назва ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" та припинена діяльність ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" шляхом  його реорганізації та приєднання до ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" (статут – арк. справи 15-16), створена комісія з припинення діяльності ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація". За довідкою статистики (арк. справи 7) ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" перебуває в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за № 32449971.

Згідно листа державного реєстратора від 13 січня 2009 року № 13-09 (арк. справи 132) ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" знаходиться у стані реорганізації і не виключене з Єдиного державного реєстру.

Згідно довідки Головного міжрегіонального управління статистики в м. Києві (арк. справи 8) ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 35703830 та взято на податковий облік в ДПІ у Святошинському районі м. Києва з 25 січня 2008 року (арк. справи 129).

Відповідно до Положення (арк. справи 12-14) наказом ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" № 9 від 15 лютого 2008 року (арк. справи 32) був створений відокремлений підрозділ ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" "Луганська виконавча дирекція з ліквідації шахт" без права юридичної особи, включений в ЄДРПОУ за № 35756285 (арк. спр. 6) та  взятий на облік платників податків у Стаханівській ОДПІ 27 березня 2008 року (арк. справи 130).

Пунктом 7 Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1997 р. N 939 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 6 липня 2002 року N 938)визначено, що на підставі рішення про ліквідацію гірничого підприємства Мінвуглепром не пізніше ніж за рік до початку її проведення видає відповідний наказ, в якому визначаються заходи з підготовки гірничого підприємства до ліквідації, особи, відповідальні за їх проведення, дата припинення робіт з видобутку (переробки) вугілля та дата початку робіт з ліквідації гірничого підприємства, терміни їх виконання, а також підприємства, на які покладаються функції з проведення відповідно до затвердженого проекту ліквідації гірничого підприємства заходів, спрямованих на подолання соціально-економічних, гідроекологічних та інших негативних наслідків цієї ліквідації, та із здійснення постійного контролю стану гірничого підприємства, що ліквідується або ліквідовано. У період підготовки гірничого підприємства до ліквідації здійснюються заходи щодо підготовки до передачі чи списання запасів вугілля, інших корисних копалин, гірничих виробок, обладнання та устаткування, не потрібних для виконання робіт, що пов'язані з фізичною ліквідацією гірничого підприємства, згідно з актами законодавства; оформлення державного акта на володіння або користування земельними ділянками.

Спірним у даній справі є питання щодо правильності донарахування податковим органом ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" податкових зобов'язань з земельного податку та застосування штрафних (фінансових) санкцій за заниження земельного податку.

Відповідно до статей 13, 14, пункту 7 частини 1 статті 92 Конституції України правовий режим власності та користування землею визначається законами України.

Згідно пункту "в" частини 1 статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані  своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Розміри, порядок плати за використання земельних ресурсів, пільги щодо плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку визначаються спеціальним законом – Законом України “Про плату за землю” № 2535-ХІІ від 3 липня 1992 року в редакції Закону України  378/96-ВР від 19 вересня 1996 року зі змінами та доповненнями станом на час існування спірних правовідносин. За статтею 1 цього закону податок це обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками, ставка податку - законодавчо визначений річний розмір плати за одиницю площі оподатковуваної земельної ділянки.

За статтею 2 Закону України “Про плату за землю” використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

Статтею 13 Закону України “Про плату за землю” передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Головним управлінням Держкомзему у м. Стаханов була надана інформація щодо наявності у земельному кадастрі даних про користування ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" земельними ділянками в період з 1 липня 2005 року по 31 грудня 2008 року (арк. справи 221-224).

Позивачем до матеріалів справи надана технічна документація (арк. справи 138, 141, 142) із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок та складання документів, що посвідчують право постійного користування  ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" земельними ділянками під об’єктами колишньої шахти ім. І. В. Чеснокова, які розташовані в межах населеного пункту м. Стаханів на території, яка за даними державного земельного кадастру, рахується за Стаханівською міською радою Луганської області.

Посилання позивача на наявні обмеження в використанні земельних ділянок (арк. справи 139) не спростовують обов’язку сплачувати земельний податок з земель, щодо яких ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" на підставі рішення Стаханівської міської ради №  353 від 6 липня 2004 року (арк. справи 140) отримала право постійного користування.

За поясненнями позивача (арк. справи 127) ДП «Уквуглеторфреструктуризація» не приймала земельних ділянок і не зареєстровано як землекористувач.

Відповідно до частини 1 статті 14 Закону України “Про плату за землю” платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", статті 14 Закону України "Про плату за землю" та пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" наказом Державної податкової адміністрації України від 26 жовтня 2001 року N 434 був затверджений Порядок подання податкового розрахунку земельного податку, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 19 листопада 2001 року за N 963/6154. Пунктами 1 та 2 вказаного Порядку передбачено, що юридичні особи самостійно обчислюють суму податкового зобов'язання щодо земельного податку в порядку та за ставками, визначеними Законом України "Про плату за землю". Розрахунок податку складається на підставі даних державного земельного кадастру за станом на 1 січня поточного року і щороку подається власниками землі та/або землекористувачами до органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки до 1 лютого поточного року з розбивкою річної суми земельного податку рівними частками за місяцями.

Державне підприємство "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" було взято на податковий облік в Стаханівській ОДПІ 16 липня 2003 року  (арк. справи 128).

Згідно статті 27 Закону України “Про плату за землю” контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.

Стаханівською ОДПІ в період з 11 березня 2008 року по 24 березня 2008 року  на підставі наказів № 127 від 11 березня 2008 року та № 149 від 17 березня 2008 року (арк. справи 145, 146) згідно направлень (арк. справи 147, 148) була здійснена додаткова виїзна позапланова тематична перевірка ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" з питань достовірності нарахування земельного податку та застосування пільги по земельному податку за період з 1 липня 2005 року по 31 березня 2007 року, за результатами якої складений акт від 27 березня 2008 року № 225/23-32449971 (арк. справи 149-172), який був підписаний головою ліквідаційної комісії Шлаїн А. Л. з запереченнями.

В акті перевірки зазначено, що державне підприємство "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в  поданих за період з 1 липня 2005 року по 31 березня 2007 року податкових розрахунках земельного податку (арк. справи 177-204) визначило 100 відсоткову пільгу по сплаті земельного податку, як підприємство, яке повністю утримується з державного бюджету, в порушення вимог частини 1 статті 2, частини 1 статті 4, статті 5, пункту 3 частини 1 статті 12 Закону України «Про плату за землю» був занижений земельний податок в сумі 3280064 грн. 45 коп. по землям Антрацитівського, Брянківського, Золотовського, Краснодонського, Краснолучського, Кременського, Лісічанського,  Лутугінського, Первомайського, Перевальського, Попаснянського, Ровеньківського, Рубіжанського, Свердловського, Слов’яносербського міських та районних рад у загальній сумі 2286128 грн. 71 коп., а саме за період з 1 липня 2005 року по 31 грудня 2005 року у сумі 574505 грн. 43 коп., за 2006 рік у сумі 1175600 грн. 37 коп., за період  з 1 січня 2007 року по 31 березня 2007 року у сумі 536022 грн. 91 коп., по землям Стахановської та Кіровської міських рад у загальній сумі 993935 грн. 74 коп., а саме за період з 1 липня 2005 року по 31 грудня 2005 року у сумі  279951 грн. 62 коп., за 2006 рік у сумі 578701 грн., за період з 1 січня 2007 року по 31 березня 2007 у сумі 135283 грн. 12 коп.

На підставі акту перевірки від 27 березня 2008 року № 225/23-32449971 Стаханівською ОДПІ відповідно до підпункту "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, підпункту 17.1.3, 17.1.6 пункту 17.1 статті 17  Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" були прийняті податкові повідомлення – рішення:

- № 0000342301/0 від 31 березня 2008 року про визначення податкового зобов'язання з земельного податку  на загальну суму 1770487 грн. 97 коп., з якої основного платежу – 885243 грн. 99 коп., штрафних (фінансових) санкцій – 885243 грн. 98 коп. (арк. справи 173),

- № 0000042301/0 від 31 березня 2008 року про визначення податкового зобов'язання з земельного податку  на загальну суму 217383 грн. 49 коп., з якої основного платежу – 108691 грн. 75 коп., штрафних (фінансових) санкцій – 108691 грн. 74 коп. (арк. справи 174).

Спірні податкові повідомлення-рішення були розміщені на дошці оголошень в податковому органі, у зв’язку з відмовою посадових осіб дирекції їх отримати, після чого, за запитом цієї ж дирекції надісланні платнику податків (арк. справи 213-217).

Підпунктом 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено, що у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

За розрахунком штрафних (фінансових) санкцій, наданих Стаханівською ОДПІ до спірних податкових повідомлень-рішень (арк. справи 175-176), у зв’язку з визначенням у рішенні № 0000342301/0 від 31 березня 2008 року за податкові періоди з  липня 2005 року по березень 2007 року податкових зобов’язань позивача з земельного податку на загальну суму 885243 грн. 99 коп., сума фінансових санкцій правильно склала 50 % від загальної суми донарахувань у розмірі 442621 грн. 99 коп., так само як за ці ж самі податкові періоди у рішенні № 0000042301/0 від 31 березня 2008 року донарахована сума земельного податку склала 108691 грн. 75 коп., а сума фінансових санкцій 50 % від неї, тобто 54345 грн.87 коп.

Стосовно суми штрафних (фінансових) санкцій застосованих Стаханівською ОДПІ додатково до вже визначених санкцій з посиланням на підпункт 17.1.6 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», то за цим підпунктом у разі коли платника податків (посадову особу платника податків) засуджено за скоєння злочину щодо ухилення від сплати податків або якщо платник податків декларує переоцінені або недооцінені об'єкти оподаткування, що призводить до заниження податкового зобов'язання у великих розмірах, такий платник податків додатково до штрафів, визначених цим пунктом, за наявності підстав для їх накладення сплачує штраф у розмірі п'ятдесяти відсотків від суми недоплати, але не менше ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули. Проте, Стаханівська ОДПІ доказів засудження посадових осіб позивача за ухилення від сплати податків або декларування переоцінених або недооцінених об’єктів оподаткування не надавала. В судовому засіданні позивач та відповідач зазначили про відсутність цих доказів. Тому, визначення Стаханівською ОДПІ в податкових повідомленнях-рішеннях від 31 березня 2008 року № 0000342301/0 та  № 0000042301/0 сум штрафних (фінансових) санкцій за підпунктом 17.1.6 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» в розмірах відповідно 442621 грн. 99 коп. та  54345 грн. 87 коп. є незаконним.

Позивач посилається на те, що згідно довідки Управління Державного казначейства у м. Стаханові № 358 від 16 серпня 2007 року (арк. справи 17) ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" має статус одержувача коштів державного бюджету і повністю фінансується за рахунок коштів загального і спеціального фондів державного бюджету України за кодами економічної класифікації: 1310 – субсидії і поточні трансферти підприємствам, 2410 – капітальні трансферти підприємствам.

В обгрунтування позовних вимог позивач посилається як на податкові роз'яснення на листи:

- Державної податкової адміністрації України № 15555/7/15-07/7 від 6 серпня 2007 року (арк. справи 19),  за яким  ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" буде звільнятися від сплати земельного податку у випадку, якщо воно повністю утримується за рахунок бюджету та це повністю підтверджується відповідним органом державного казначейства;

- державної податкової адміністрації в Луганській області № 17673/15-314 від 24 листопада 2004 року (арк. справи 20) про користування ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" пільгою по земельному податку та надання розрахунків за земельні ділянки шахт, які ліквідуються.

Суд першої інстанції з огляду на наявні в матеріалах справи податкові роз'яснення задовольнив повністю позовні вимоги та скасував податкові повідомлення-рішення Стаханівської ОДПІ про визначення земельного податку та застосування штрафних (фінансових)  санкцій.

Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, а позов – частковому задоволенню з наступних підстав.

Пунктом 3 частини 1 статті 12 Закону України "Про плату за землю" передбачено, що від земельного податку звільняються органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, які повністю утримуються за рахунок бюджету (за винятком військових формувань, утворених відповідно до законів України, крім Збройних Сил України та Державної прикордонної служби України), спеціалізовані санаторії України для реабілітації хворих, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, санаторно-курортні та оздоровчі заклади громадських організацій інвалідів, реабілітаційні установи громадських організацій інвалідів, дитячі санаторно-курортні та оздоровчі заклади України, громадські організації інвалідів України, підприємства та організації громадських організацій інвалідів, які засновані громадськими організаціями інвалідів і є їх власністю, де кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом попереднього звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу валових витрат виробництва (обігу).

Пунктом 6 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджетна установа – це орган, установа чи організація, визначена Конституцією України, а також установа чи організація, створена у встановленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування, яка повністю утримується за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевих бюджетів. Бюджетні установи є неприбутковими.

Згідно частин 1, 2 статті 21 Бюджетного кодексу України  для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня. Кошти бюджету, які отримують фізичні особи та юридичні особи, що не мають статусу бюджетної установи (одержувачі бюджетних коштів), надаються їм лише через розпорядника бюджетних коштів.

Пунктом 6 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року N 228,  передбачено, що розпорядниками бюджетних коштів є бюджетні установи в особі їх керівників, уповноважені на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань та здійснення видатків з бюджету. За пунктом 8 вказаного Порядку одержувачі бюджетних коштів - це підприємства і госпрозрахункові організації, громадські та інші організації, що не мають статусу бюджетної установи, які одержують безпосередньо через розпорядників кошти з бюджету як фінансову підтримку або уповноважені органами державної влади на виконання державних цільових програм та надання послуг.

В довідці № 358 від 16 серпня 2007 року та інших наявних в матеріалах справи довідках казначейства (арк. справи 133-137) зазначено, що ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" має статус одержувача коштів державного бюджету та згідно затвердженого плану використання бюджетних коштів в 2005-2008 роках отримувала з державного бюджету бюджетні кошти за програмою «Реструктуризація вугільної та торфодобувної промисловості», за кодами економічної класифікації «Субсидії і поточні трансферти підприємствам, установам, організаціям», «Капітальні трансферти підприємствам (установам, організаціям)» (арк. справи 212). Листом № 03-32/493 від 27 вересня 2007 року Управління Державного казначейства у м. Стаханові (арк. справи 107) уточнило, що  ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" не є підприємством, яке повністю утримується за рахунок коштів державного бюджету, оскільки за статтею 21 Бюджетного кодексу України тільки розпорядники бюджетних коштів, до яких відносяться бюджетні установи, повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджету.

ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" не має статусу бюджетної установи та неприбуткового підприємства, що позивачем не спростовується. В листі казначейства зазначено, що дирекція має статус одержувача коштів державного бюджету та отримує грошові кошти у вигляді субсидій, поточних та капітальних трансфертів. За статутом дирекція утримується як за рахунок бюджетних коштів, так і за рахунок коштів отриманих за результатами господарської діяльності. Так, дирекція отримує грошові кошти від реалізації в процесі ліквідації шахт металолому і матеріалів (арк. справи 66-67, 81-84). За розшифровками підписаними керівництвом дирекція отримує доход також з інших джерел (арк. справи 26-27)  та подає декларації про податок на прибуток до Стаханівської ОДПІ (арк. справи 23-25), в якій перебуває на обліку як платник податків. Отримані дирекцією  від господарської діяльності кошти не є бюджетними, ні за джерелом походження, ні за своєю суттю. Незважаючи на те, що зазначені кошти йдуть на зменшення проектної вартості ліквідованих підприємств, вважати їх бюджетними не передбачається можливим.

Щодо податкових роз'яснень колегія суддів зазначає, що за підпунктом "г" підпункту 4.4.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове роз'яснення не має сили нормативно-правового акта та може застосовуватися платником податків лише в частині, яка не суперечить діючому податковому законодавству.

Невідповідність посилань позивача та суду першої інстанції на наявність у ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" пільги у вигляді звільнення від земельного податку за пунктом 3 частини 1 статті 12 Закону України "Про плату за землю"  полягає в тому, що в переліку у вказаному пункті підприємство відсутнє, окрім бюджетних коштів отримує кошти з інших джерел за результатами господарської діяльності, не має статус  неприбуткового, тому підстави для застосування пільги по земельному податку відсутні. Оскільки податкові розрахунки земельного податку подані  ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" не містили податкових зобов'язань з земельного податку, то відповідно податкові повідомлення-рішення Стаханівською ОДПІ були прийняті обгрунтовано та законно, за виключенням штрафних (фінансових) санкцій додатково неправомірно застосованих на підставі підпункту 17.1.6 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

З огляду на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, не повне з'ясування обставин у справі, постанова підлягає скасуванню, апеляційна скарга та позовні вимоги – частковому задоволенню.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Стаханівської об’єднаної державної податкової інспекції на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 6 жовтня 2008 року по адміністративній справі № 2-а-8518/08 – задовольнити частково.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 6 жовтня 2008 року по адміністративній справі № 2-а-8518/08 - скасувати.

Позов Державного підприємства з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств (ДП "Укрвуглеторфреструктуризація") в особі відокремленого підрозділу «Луганська виконавча дирекція з ліквідації шахт», м. Стаханов до Стаханівської об’єднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень Стаханівської ОДПІ від 31 березня 2008 року: № 0000342301/0 на суму 1770487 грн. 97 коп., № 0000042301/0 на суму 217383 грн. 49 коп. задовольнити частково.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Стаханівської об’єднаної державної податкової інспекції № 0000342301/0 від 31 березня 2008 року в частині визначення штрафних (фінансових) санкцій по земельному податку на підставі підпункту 17.1.6 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» в розмірі 442621 грн. 99 коп.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Стаханівської об’єднаної державної податкової інспекції № 0000042301/0 від 31 березня 2008 року в частині визначення штрафних (фінансових) санкцій по земельному податку на підставі підпункту 17.1.6 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» в розмірі 54345 грн. 87 коп.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України відкласти з дня закінчення судового розгляду справи на строк п’ять днів складання судового рішення у повному обсязі.

Вступна та резолютивна частини постанови складені та підписані колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні  18 лютого 2009 року.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення в повному обсязі.

Постанова складена в повному обсязі та підписана колегією суддів  23 лютого 2009 року.

Головуючий:                                           /підпис/                                                                                               В.Г.Яманко

Судді                                                        /підпис/                                                                                                Г.М.Міронова

                                                              /підпис/                                                                                                     О.А.Нікулін