Головуючий у 1 інстанції – суддя Качуріна Л. С.
Суддя-доповідач - Яманко В. Г.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
18 лютого 2009 року справа № 2-а-8525/08/1270
зал судового засідання № 2 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бул. Шевченка, 26, 3 корпус
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Яманко В. Г.
суддів: Міронова Г. М.
при секретарі судового засідання Нікуліна О. А.
Білоус К. І.за участю представників від: позивача: Яковлева І. О. за дов. № 69 від 29 грудня 2008 року,відповідача:
третьої особи: не з'явився, надане клопотання про розгляд справи за відсутністю представника,
не з'явився,розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Державної податкової інспекції у м. Лисичанську
на постанову Луганського окружного адміністративного суду
від 6 жовтня 2008 року (повний текст постанови складено 11 жовтня 2008 р.)по адміністративній справі № 2-а-8525/08 (суддя Качуріна Л. С.)за позовом Державного підприємства з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств (ДП "Укрвуглеторфреструктуризація") в особі відокремленого підрозділу «Луганська виконавча дирекція з ліквідації шахт», м. Стахановдо
за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору
на боці позивачаДержавної податкової інспекції у м. Лисичанську
Державного відкритого акціонерного товариства "Луганський
державний інститут по проектуванню шахт" (ДВАТ "Луганськдніпрошахт"), м. Луганськпро скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся 25 квітня 2008 року до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом (арк. справи 2-4) до державної податкової інспекції у м. Лисичанську про скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ у м. Лисичанську від 1 квітня 2008 року № 0000392301/0 на суму 731729 грн. 66 коп. Заміна позивача у справі не відбувалася.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 6 жовтня 2008 року по справі № 2-а-8525/08 (арк. справи 63-65) адміністративний позов Державного підприємства з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств був задоволений повністю, скасоване податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Лисичанську від 1 квітня 2008 року № 0000392301/0 на суму 731729 грн. 66 коп.
В апеляційній скарзі відповідач (арк. справи 72-74) просив скасувати постанову суду першої інстанції як прийняту з порушенням норм матеріального права, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог повністю. Відповідачем надане клопотання про розгляд скарги за відсутністю представника (арк. справи 126).
Під час судового розгляду позивач заперечував проти апеляційної скарги (арк. справи 114).
Третя особа була повідомлена про час та дату судового засідання, але не скористалася можливістю прийняти участь у судовому розгляді.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечень на скаргу, встановила наступне.
Державне підприємство "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" було створено за статутом (арк. справи 9-11) як юридична особа відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 5 червня 2003 року № 280 з метою організації та виконання робіт з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств Луганської області за рахунок коштів державного бюджету та реалізації державної політики в цій галузі з урахуванням соціальної значимості, масштабності та тривалості ліквідації підприємств, без мети одержання прибутку. Скорочена назва державного підприємства "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" – ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація".
За наказом Міністерства вугільної промисловості України № 612 від 29 грудня 2007 року (арк. справи 30-31) було створено державне підприємство з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств – скорочена назва ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" та припинена діяльність ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" шляхом його реорганізації та приєднання до ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" (статут – арк. справи 12-13), створена комісія з припинення діяльності ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація". За довідкою статистики (арк. справи 7) ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" перебуває в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за № 32449971. Згідно листа державного реєстратора (арк. справи 124) ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" знаходиться у стані реорганізації і не виключене з Єдиного державного реєстру.
Згідно довідки Головного міжрегіонального управління статистики в м. Києві (арк. справи 8) ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 35703830.
Відповідно до Положення (арк. справи 14-16) наказом ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" № 9 від 15 лютого 2008 року (арк. справи 32) був створений відокремлений підрозділ ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" "Луганська виконавча дирекція з ліквідації шахт" без права юридичної особи, включений в ЄДРПОУ за № 35756285 (арк. спр. 6).
Пунктом 7 Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1997 р. N 939 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 6 липня 2002 року N 938)визначено, що на підставі рішення про ліквідацію гірничого підприємства Мінвуглепром не пізніше ніж за рік до початку її проведення видає відповідний наказ, в якому визначаються заходи з підготовки гірничого підприємства до ліквідації, особи, відповідальні за їх проведення, дата припинення робіт з видобутку (переробки) вугілля та дата початку робіт з ліквідації гірничого підприємства, терміни їх виконання, а також підприємства, на які покладаються функції з проведення відповідно до затвердженого проекту ліквідації гірничого підприємства заходів, спрямованих на подолання соціально-економічних, гідроекологічних та інших негативних наслідків цієї ліквідації, та із здійснення постійного контролю стану гірничого підприємства, що ліквідується або ліквідовано. У період підготовки гірничого підприємства до ліквідації здійснюються заходи щодо підготовки до передачі чи списання запасів вугілля, інших корисних копалин, гірничих виробок, обладнання та устаткування, не потрібних для виконання робіт, що пов'язані з фізичною ліквідацією гірничого підприємства, згідно з актами законодавства; оформлення державного акта на володіння або користування земельними ділянками.
ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" не має статусу бюджетної установи та неприбуткового підприємства, що позивачем не заперечується. За статутом дирекція утримується як за рахунок бюджетних коштів, так і за рахунок коштів отриманих за результатами господарської діяльності. В довідці № 358 від 16 серпня 2007 року та інших довідках (арк. справи 104, 115-119) казначейства зазначено, що ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" має статус одержувача коштів державного бюджету та отримує грошові кошти у вигляді субсидій, поточних та капітальних трансфертів. Листом № 03-32/493 від 27 вересня 2007 року Управління Державного казначейства у м. Стаханові (арк. справи 125) уточнило, що ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" не є підприємством, яке повністю утримується за рахунок коштів державного бюджету, оскільки за статтею 21 Бюджетного кодексу України тільки розпорядники бюджетних коштів, до яких відносяться бюджетні установи, повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджету.
Спірним у даній справі є питання щодо правильності донарахування податковим органом ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" податкових зобов'язань з земельного податку та застосування штрафних (фінансових) санкцій за заниження земельного податку.
Відповідно до статей 13, 14, пункту 7 частини 1 статті 92 Конституції України правовий режим власності та користування землею визначається законами України.
Згідно пункту "в" частини 1 статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Розміри, порядок плати за використання земельних ресурсів, пільги щодо плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку визначаються спеціальним законом – Законом України “Про плату за землю” № 2535-ХІІ від 3 липня 1992 року в редакції Закону України 378/96-ВР від 19 вересня 1996 року зі змінами та доповненнями станом на час існування спірних правовідносин. За статтею 1 цього закону податок це обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками, ставка податку - законодавчо визначений річний розмір плати за одиницю площі оподатковуваної земельної ділянки.
За статтею 2 Закону України “Про плату за землю” використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Відповідно до статті 5 Закону України “Про плату за землю” об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Державне підприємство "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" взяте на податковий облік в Стаханівській ОДПІ з 16 липня 2003 року (арк. справи 91). Довідка про реєстрацію дирекції за заявою (арк. справи 92) в ДПІ у м. Лисичанську в якості платника земельного податку в матеріалах справи відсутня.
Відповідно до частини 1 статті 14 Закону України “Про плату за землю” платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Податкових розрахунків земельного податку ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" до ДПІ у м. Лисичанську не подавало.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", статті 14 Закону України "Про плату за землю" та пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" наказом Державної податкової адміністрації України від 26 жовтня 2001 року N 434 був затверджений Порядок подання податкового розрахунку земельного податку, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 19 листопада 2001 року за N 963/6154. Пунктами 1 та 2 вказаного Порядку передбачено, що юридичні особи самостійно обчислюють суму податкового зобов'язання щодо земельного податку в порядку та за ставками, визначеними Законом України "Про плату за землю". Розрахунок податку складається на підставі даних державного земельного кадастру за станом на 1 січня поточного року і щороку подається власниками землі та/або землекористувачами до органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки до 1 лютого поточного року з розбивкою річної суми земельного податку рівними частками за місяцями.
Статтею 13 Закону України “Про плату за землю” передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
За даними Державного земельного кадастру (листи № 01-3/145 від 12 грудня 2007 року, № 01-3/78 від 22 жовтня 2008 року, № 01-3/33 від 19 січня 2009 року – арк. справи 108-110) ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" для здійснення ліквідаційних робіт по шахті Чорноморка користується земельними ділянками загальною площею 59,9132 га без оформлення правовстановлюючих документів, відчуження площ, які належали шахті Чорноморка іншим суб'єктам господарювання, у тому числі дирекції не відбувалося. До Управління Держкомзему м. Лисичанськ ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" з питання виділення в користування площ шахти Чорноморки, що ліквідується та проведення інвентаризації на протязі 2008 року не зверталася.
За поясненнями позивача (арк. справи 113) ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" не приймала земельних ділянок та не зареєстровано як землекористувач.
Позивач у судовому засіданні наполягав на тому, що ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" не було зареєстровано як землекористувач у ДПІ в м. Лисичанську, земельні ділянки на території м. Лисичанську у користування не оформляло, земельних розрахунків не подавало.
Відповідач на вимогу суду надав документи, за якими безпосередньо ДПІ у м. Лисичанську перевірку ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" не здійснювало.
Перевірка була здійснена Стаханівською ОДПІ в період з 11 березня 2008 року по 24 березня 2008 року на підставі наказів № 127 від 11 березня 2008 року та № 149 від 17 березня 2008 року (арк. справи 93, 94) була здійснена додаткова виїзна позапланова тематична перевірка ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" з питань достовірності нарахування земельного податку та застосування пільги по земельному податку за період з 1 липня 2005 року по 31 березня 2007 року, за результатами якої складений акт від 27 березня 2008 року № 225/23-32449971 (арк. справи 95-104), який був підписаний головою ліквідаційної комісії Шлаїн А. Л. з запереченнями.
В акті перевірки зазначено, що державне підприємство "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в поданих в Стаханівську ОДПІ за період з 1 липня 2005 року по 31 березня 2007 року податкових розрахунках земельного податку визначило 100 відсоткову пільгу по сплаті земельного податку, як підприємство, яке повністю утримується з державного бюджету, в порушення вимог частини 1 статті 2, частини 1 статті 4, статті 5, пункту 3 частини 1 статті 12 Закону України «Про плату за землю» був занижений земельний податок в сумі 3280064 грн. 45 коп. по землям Антрацитівського, Брянківського, Золотовського, Краснодонського, Краснолучського, Кременського, Лісічанського, Лутугінського, Первомайського, Перевальського, Попаснянського, Ровеньківського, Рубіжанського, Свердловського, Слов’яносербського міських та районних рад у загальній сумі 2286128 грн. 71 коп., а саме за період з 1 липня 2005 року по 31 грудня 2005 року у сумі 574505 грн. 43 коп., за 2006 рік у сумі 1175600 грн. 37 коп., за період з 1 січня 2007 року по 31 березня 2007 року у сумі 536022 грн. 91 коп., по землям Стахановської та Кіровської міських рад у загальній сумі 993935 грн. 74 коп., а саме за період з 1 липня 2005 року по 31 грудня 2005 року у сумі 279951 грн. 62 коп., за 2006 рік у сумі 578701 грн., за період з 1 січня 2007 року по 31 березня 2007 у сумі 135283 грн. 12 коп.
На підставі акту перевірки Стаханівської ОДПІ від 27 березня 2008 року № 225/23-32449971 відповідно до підпункту "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ДПІ у м. Лисичанську було прийнято податкове повідомлення – рішення № 0000392301/0 від 1 квітня 2008 року про визначення ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" податкового зобов'язання з земельного податку на загальну суму 731729 грн. 66 коп., з якої основного платежу – 487819 грн. 77 коп., штрафних (фінансових) санкцій – 243909 грн. 89 коп. (арк. справи 5, 105). Вказане податкове повідомлення-рішення було надіслано керівництву дирекції поштою (арк. справи 106).
З огляду на те, що ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" не є платником земельного податку з земельних ділянок розташованих у місті Лисичанську, не зареєстровано у ДПІ у м. Лисичанську платником земельного податку, податкових розрахунків земельного податку не подавало, правовстановлюючих документів на земельні ділянки ліквідованої шахти Чорноморка не оформляло, податкове повідомлення-рішення приймалося відповідачем безпідставно за актом Стаханівської ОДПІ, тому скарга ДПІ у м. Лисичанську задоволенню не підлягає, а постанова суду першої інстанції залишається без змін з урахуванням мотивів наведених в даній ухвалі.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200 205, 206 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у м. Лисичанську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 6 жовтня 2008 року по адміністративній справі № 2-а-8525/08 – залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 6 жовтня 2008 року по адміністративній справі № 2-а-8525/08 – без змін.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України відкласти з дня закінчення судового розгляду справи на строк п’ять днів складання судового рішення у повному обсязі.
Вступна та резолютивна частини ухвали складені та підписані колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 18 лютого 2009 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення в повному обсязі.
Ухвала складена в повному обсязі та підписана колегією суддів 23 лютого 2009 року.
Головуючий: /підпис/ В.Г.Яманко
Судді /підпис/ Г.М.Міронова
/підпис/ О.А.Нікулін