Постанова № 3211554, 01.12.2008, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2008
Номер справи
2а-2251/08
Номер документу
3211554
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2008 року                                                                                                                                      Справа №2а-2251/08                                                   

Львівський окружний адміністративний суд в складі

Головуючого-судді                                                 Костіва М.В.

при секретарі судового засідання                                              Мельникович Л.В.

з участю представників:

від позивача: Олійник О.В. – представник (довіреність №1264 від 28.08.2007 року);

від відповідача: Собко В.Б. – представник (довіреність №С 000757),

розглянувши справу у відкритому судовому засіданні в м. Львові за позовом дочірнього транспортно-експедиційного підприємства “Іст-Захід”, м. Львів, до Львівської обласної державної адміністрації, м. Львів, про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити дії,

встановив:

Дочірнє транспортно-експедиційне підприємство “Іст-Захід”, м. Львів, звернулось із позовом до Львівської обласної державної адміністрації, м. Львів, про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити дії, а саме, визнати протиправною бездіяльність Львівської обласної державної адміністрації, що полягає у не затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Дочірньому транспортно-експедиційному підприємству „ІСТ-Захід" для розміщення складського комплексу на території Сокільницької сільської ради Пустомитівського району, загальною площею 3,8326 га, з них 1,7206 га забудованих земель, 2,1120 га пасовищ запасу Сокільницької сільської ради; зобов'язати Львівську обласну державну адміністрацію затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Дочірньому транспортно-експедиційному підприємству „ІСТ-Захід" для розміщення складського комплексу на території Сокільницької сільської ради Пустомитівського району, загальною площею 3,8326 га, з них 1,7206 га забудованих земель, 2,1120 га пасовищ запасу Сокільницької сільської ради; зобов'язати Львівську обласну державну адміністрацію укласти з Дочірнім транспортно-експедиційним підприємством „ІСТ-Захід" договір оренди земельної ділянки для розміщення складського комплексу на території Сокільницької сільської ради Пустомитівського району, загальною площею 3,8326 га, з них 1,7206 га забудованих земель, 2,1120 га пасовищ запасу Сокільницької сільської ради, строком на 10 років.

                Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 28.08.2008 р. було відкрито провадження у справі та призначено розгляд на 16.10.2008 р. Розгляд справи відкладався з підстав, передбачених ст. 150 КАС України.

Представникам сторін роз’яснено їх права згідно зі ст. ст. 49, 51 КАС України. У відповідності до ст. 71 КАСУкраїни справа слухається за наявними у ній матеріалами.

Представник позивача в судових засіданнях позов підтримав з мотивів, зазначених у позовній заяві, заяві про доповнення підстав позову. Ствердив, зокрема, що позивачу до 01.01.2008 р. було погоджено місце розташуванням земельної ділянки та надано дозвіл на складання проекту відведення. У відповідності до п. 17 Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву” було встановлено, що в разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об’єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 01.01.2008 р. передача  в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів). Однак, відповідач протягом трьох місяців всупереч ст. 124 ЗК України не приймав рішення за зверненням позивача, договір оренди земельної ділянки із позивачем не уклав. Просить позов задовольнити.

Представник відповідача в судових засіданнях позов заперечив з мотивів, зазначених у запереченнях. Ствердив, що позивачу  вже була надана в оренду земельна ділянка площею 1,8326 га в с. Сокільники, а відтак для проведення реконструкції існуючих на ній приміщень нова земельна ділянка позивачу не потрібна. З врахуванням змін до ст. 124 ЗК України, набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах. Посилаючись на Типовий регламент місцевих державних адміністрацій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1270 від 31.10.2007 р. посилається на безпідставність посилань позивача на сплив встановленого законом строку на прийняття рішення щодо звернення позивача. Просить у позові відмовити.

На підставі ч.3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 01.12.2008 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 08.12.2008 року, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням ч.4 ст.167 КАС України.

Розглянувши матеріали в їх сукупності, заслухавши пояснення представників, суд встановив наступне.

На підставі договору купівлі-продажу від 24.11.2005р. позивач придбав майновий комплекс - нерухоме майно, що знаходиться в с. Сокільники Пустомитівського району Львівської області. Право власності на вказане майно зареєстровано в електронному реєстрі прав власності на нерухоме майно, що підтверджується відміткою на вказаному договорі, витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 21.12.2005 р.

28.07.2006 р. між позивачем (орендар) та Пустомитівською районною державною адміністрацією (орендодавець) був укладений договір оренди землі, відповідно до п. 2.1. якого позивачу було надано в оренду земельну ділянку несільськогосподарського призначення загальною площею 1,8326 га, яка розташована на території Сокільницької сільської ради.

Посилання відповідача на ту обставину, що у зв’язку із фактичним наданням позивачу в оренду цієї земельної ділянки, додаткової земельної ділянки в оренду позивач не потребує, не заслуговує на увагу, як таке, що суперечить законодавству, яке не передбачає повноважень органів державної влади чи місцевого самоврядування визначати доцільність рішень, прийнятих суб’єктом господарської діяльності. Відповідно до ч. 5 ст. 19 ГК України, незаконне втручання та перешкоджання господарській діяльності суб’єктів господарювання з боку органів державної влади, їх посадових осіб при здійсненні ними державного контролю та нагляду забороняється.

11.08.2006р. Сокільницька сільська рада надала позивачу дозвіл на підготовку матеріалів попереднього погодження по реконструкції котельні під складські приміщення та відведення для цих потреб земельної ділянки площею 3,8326 га на території Сокільницької сільської ради, на умовах оренди та на розробку містобудівного обґрунтування, що підтверджується рішенням від 11.08.2006р. №53 “Про надання згоди на підготовку матеріалів попереднього погодження по реконструкції приміщення котельні під складські приміщення та відведення для цих потреб земельної ділянки площею 3,8326 га на території Сокільницької сільської ради”. 17.01.2007р. було підписано акт вибору земельної ділянки, а 08.02.2007р. позивач звернувся до Пустомитівської районної державної адміністрації з клопотання про погодження місця розташування земельної ділянки для розміщення складського комплексу на території Сокільницької сільської ради, що підтверджується листом від 08.02.2007р. № 179.

Розпорядженням голови Пустомитівської РДА від 23.02.2007 р. № 95 “Про погодження місця розташування земельної ділянки ДТЕП “ІСТ –Захід” під розміщення складського комплексу на території Сокільницької сільської ради за межами населеного пункту” було погоджено місце розташування зазначеної земельної ділянки, а рішенням №124 від 06.03.2007 р. Сокільницької сільської ради “Про затвердження містобудівного обґрунтування та погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва складського комплексу в с. Сокільники та надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки та проведення проектно-пошукових робіт”, було затверджено містобудівне обґрунтування та погоджено місце розташування земельної ділянки площею 3,8326 га і надано позивачу дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки для будівництва складського комплексу в с. Сокільники на умовах оренди.

06.06.2007р. Львівська обласна державна адміністрація погодила місце розташування даної земельної ділянки для передачі в оренду позивачу, що підтверджується листом від 06.06.2007р. № 5/29-2898-18, а розпорядженням №359 від 14.06.2007 р. “Про надання дозволу ДТЕП “Іст-Захід” на розробку проекту відведення земельної ділянки під розміщення складського комплексу на території Сокільницької сільської ради за межами населеного пункту” Пустомитівська РДА надала дозвіл позивачу на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 3,8362 га під розміщення складського комплексу на території Сокільницької сільської ради за межами населеного пункту. Після вибору земельної ділянки, спеціалізованою організацією КП „Картограф" було розроблено проект відведення земельної ділянки площею 3,8326 га. Зазначений проект був погоджений у встановленому законом порядку органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і отримав висновок державної землевпорядної експертизи. 13.07.2007р. Пустомитівська РДА погодила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що підтверджується розпорядженням Пустомитівської РДА від 13.07.2007р. № 446 “Про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ДТЕП “Іст-Захід” на території Сокільницької сільської ради за межами населеного пункту.

Рішенням Пустомитівської районної ради від 26.07.2007р. № 175 “Про висновок щодо надання в оренду ДТЕП “Іст-Захід” земельної ділянки під розміщення складського комплексу на території Сокільницької сільської ради”, було вирішено вважати доцільним та можливим відведення ДТЕП „ІСТ-Захід" 3,8326 га із земель Сокільницької сільської ради, а рішенням від 27.02.2007р. № 174 “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в с. Сокільники” було затверджено  проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки затверджено Сокільницькою сільською радою та вирішено укласти ДТЕП „ІСТ-Захід" із сільською радою договір оренди земельної ділянки площею 3,8326 га. Висновком Головного управління земельних ресурсів у Львівській області від 30.08.2007р. проект землеустрою погоджено, проте зазначено, що цей проект слід подати на погодження до Львівської обласної ради та на затвердження до Львівської обласної державної адміністрації. Рішенням від 23.04.2008р. № 561 “Про погодження проекту землеустрою щодо відведення земель ДТЕП “Іст-Захід” Львівська обласна рада вирішила погодити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду терміном на 10 років.

Листом №699 від 21.05.2008 р. позивач звернувся до Львівської обласної державної адміністрації із клопотанням затвердити проект відведення земельної ділянки.

Відповідно до ст. 17 Земельного кодексу України, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим кодексом. Відповідно до ч. 3 ст. 122 ЗК України районні державні адміністрації на їх території надають земельні ділянки із земель державної власності у постійне користування юридичним особам у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів, зокрема, для будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо). Відповідно до ч. 4 цієї статті, обласні державні адміністрації надають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у постійне користування юридичним особам у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьою, сьомою цієї статті.

Відповідно до ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього кодексу. Відповідно до ст. 123 ЗК України надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок. При цьому, юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки. Відповідно до ст. 123 ЗК України, при наданні земельної ділянки у користування обласними державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або Кабінетом Міністрів України сільські, селищні, міські, районні, обласні ради, районні державні адміністрації за місцем розташування земельної ділянки подають свій висновок відповідно обласній державній адміністрації, Раді міністрів Автономної Республіки Крим. Відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення про відмову у наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, у встановлений законом строк рішення про надання земельної ділянки в оренду чи про відмову у її наданні, прийняте відповідачем не було. З листа відповідача №5/29-5752/0/2-08/4-2 вбачається, що лист позивача від 21.05.2008 р. №699 був розглянутий лише 05.09.2008 р. При цьому, посилання відповідача на п. 65 Типового регламенту місцевих державних адміністрацій, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1270 від 31.10.2007 р., відповідно до якого строк опрацювання проекту розпорядження в апараті місцевої державної адміністрації не повинен перевищувати 15 робочих днів, а у разі потреби цей строк може бути продовжений, не заслуговує на увагу, враховуючи ту обставину, що строк розгляду листа позивача істотно перевищує строки, зазначені у регламенті, які, у будь-якому випадку, не можуть перевищувати встановленого у ст. 123 ЗК України строку.

Як вбачається з листа відповідача №5/29-5752/0/2-08/4-2 від 05.09.2008 р., свою відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її в оренду відповідач обґрунтовує нормою ст. 124 ЗК України в редакції Закону України від 22.12.2007 р. “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, Закону України від 03.06.2008 р. “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, відповідно до якої набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюються виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об’єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі. Станом на дату прийняття відповідачем свого рішення, в світлі норм ст. 124 ЗК України, така відмова була підставною та відповідала закону.

Однак, Законом України від 16.09.2008 р. №509-VI“Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву”, який набрав чинності 14.10.2008 р. п. 17 було доповнено п. 1 розділу Х “Перехідні положення” новою нормою, відповідно до якої у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об’єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 01.01.2008 р., передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів). З врахуванням зазначеної норми, позивач не позбавлений права повторно звернутись до відповідача із заявою про затвердження проекту відведення земельної ділянки та укладенням договору оренди земельної ділянки і така заява на підставі вказаної норми закону підлягає задоволенню за відсутності підстав для відмови, передбачених законом.

Водночас, посилання позивача на вказану норму у даному позові є безпідставним, оскільки у справах, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Прийняте відповідачем рішення відповідало правовим норам, які діяли на час його прийняття. Нова заява, яка б послужила підставою для розгляду відповідачем порушених у ній клопотань та прийняття рішення на підставі норм, які діють на дату розгляду такої заяви, позивачем не подавалась, доказів зворотнього суду не надано.

Згідно із ч. 2 ст. 162 КАС України, суд вправі постановою визнати протиправним рішення суб’єкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення. Суд також може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод чи інтересів суб’єкта у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень. При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, адміністративний суд перевіряє не лише вчинення дії чи бездіяльності на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а й чи вчинені вони з використанням повноважень з тією метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії, добросовісно, розсудливо і своєчасно.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню. Керуючись ст.ст. 2, 11, 69-71, 86, 161-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Львівської обласної державної адміністрації, що полягала у недотримання встановленого Земельного кодексу України строку розгляду листа дочірнього транспортно-експедиційного підприємства “Іст-Захід” №699 від 21.05.2008 р.

3. В частині решти вимог у позові відмовити.

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь дочірнього транспортно-експедиційного підприємства “Іст-Захід” (м. Львів, вул. В.Великого, 29; код ЄДРПОУ 30822981 ) 1,70 грн. судового збору.

5. Постанова набирає законної сили у відповідності із ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена у порядку і строки, передбачені ст. 186 КАС України.

Суддя                                                                                                                                                                                Костів М.В.

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2008 року                                                                                              Справа №2а-2251/08                                               

Львівський окружний адміністративний суд в складі

Головуючого-судді                                     Костіва М.В.

при секретарі судового засідання                                              Мельникович Л.В.

з участю представників:

від позивача: Олійник О.В. – представник (довіреність №1264 від 28.08.2007 року);

від відповідача: Собко В.Б. – представник (довіреність №С 000757),

розглянувши справу у відкритому судовому засіданні в м. Львові за позовом дочірнього транспортно-експедиційного підприємства “Іст-Захід”, м. Львів, до Львівської обласної державної адміністрації, м. Львів, про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити дії,

керуючись ст.ст. 2, 11, 69-71, 86, 161-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково. Визнати протиправною бездіяльність Львівської обласної державної адміністрації, що полягала у недотримання встановленого Земельного кодексу України строку розгляду листа дочірнього транспортно-експедиційного підприємства “Іст-Захід” №699 від 21.05.2008 р. В частині решти вимог у позові відмовити. Стягнути з Державного бюджету України на користь дочірнього транспортно-експедиційного підприємства “Іст-Захід” (м. Львів, вул. В.Великого, 29; код ЄДРПОУ 30822981 ) 1,70 грн. судового збору. Постанова набирає законної сили у відповідності із ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена у порядку і строки, передбачені ст. 186 КАС України.

Суддя                                                                                                                                  Костів М.В.