Постанова № 3211537, 07.10.2008, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2008
Номер справи
2а-511/08
Номер документу
3211537
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

                                        ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД        

                                                                                ПОСТАНОВА

                                                                          ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2008 року                                                                                                                        Справа №2а-511/08                                         

Львівський окружний адміністративний суд в складі

головуючого-судді                                                              Костіва М.В.

при секретарі судового засідання                                    Мельникович Л.В.

у відкритому судовому засіданні у м. Львові

розглянувши справу за позовомЛьвівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

доПриватної агрофірми «Золотий колос»

пропро стягнення штрафних санкцій за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів

з участю представників:

від позивача : не з’явився;

від відповідача : не з’явився,

В С Т А Н О В И В :

Львівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (надалі – позивач) звернулося до адміністративного суду з позовною заявою до приватної агрофірми «Золотий колос» (надалі – відповідач) про стягнення штрафних санкцій за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів в 2007 році в розмірі  5 911,27 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, зокрема, що відповідно до  наявного у справі статистичного звіту відповідача за 2007 рік середньооблікова чисельність працюючих становила 39 осіб, що зобов’язувало його створити 2 робочих місця для працевлаштування інвалідів. Фактично працевлаштовано було 1-го  інваліда, та не сплачено відповідні штрафні санкції, чим порушено норми ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Позивач та Відповідач явку повноважних представників у судове засідання не забезпечили, не повідомили суд про причини такої неявки, хоча належним чином були повідомлені про час та місце розгляду спору, тому справа розглядається на основі наявних доказів, у відповідності до вимог ч.6 ст.71 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд,даючи правову оцінку спірним правовідносинам виходив з наступного.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення. Тому у звіті форми №10-ПІ за 2007 рік відповідачем невірно вказано  в рядку 03 (кількість інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів  в Україні») 1-у особу-інваліда замість 2-х.

Відповідальність за незабезпечення зазначених нормативів відповідно до частини другої статті 19 Закону покладається на керівників підприємств. А в разі, коли кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, то відповідальність покладається на підприємства у вигляді щорічної сплати штрафних санкцій, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом (частина перша статті 20 Закону).

Положенням про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів (далі - Положення), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.95 N 314, визначено, що робоче місце інваліда - це окреме робоче місце або ділянка виробничої площі на підприємстві (об'єднанні), в установі та організації незалежно від форм власності та господарювання, де створено необхідні умови для праці інваліда (пункт 1); робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда (пункт 3); підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів (пункт 5).

Разом з тим, частиною першою статті 18 Закону передбачено, що працевлаштування інвалідів здійснюється органами Міністерства праці України, Міністерства соціального захисту населення України, місцевими радами, громадськими організаціями інвалідів.

Також пунктом 10 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.95 р. N 314, із змінами та доповненнями, (далі - Положення) визначено, що працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими Радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров'я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК.

Обов'язок такого працевлаштування виникає у вказаних органів лише після виконання підприємствами приписів п. 14 Положення, а саме поінформування державної служби зайнятості та місцевих органів соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.

Судом встановлено що середньооблікова чисельність працівників на підприємстві відповідача у 2007 р. складала 39 осіб, відповідно норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів становив 2 особи. Однак фактично працевлаштовано було одного інваліда, а будь-яких доказів щодо інформування вищевказаних державних органів про готовність та наявність можливості працевлаштування ще однієї особи-інваліда  на  своєму підприємстві суду не надано.

Наказом Державного комітету статистики України від 06.07.98 р. N 244, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.07.98 р. за N 464/2904, затверджено форми державної статистичної звітності з питань працевлаштування й зайнятості населення та інструкції щодо їх заповнення. Зокрема, підприємства, установи і організації щомісячно в повному обсязі подають державній службі зайнятості інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) за формою N 3-ПН "Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках".

Відповідно до пункту 2.1 Інструкції щодо заповнення державної статистичної звітності за формами № 3-ПН "Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках", затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 06.07.1998 № 244: звіт за формою N 3-ПН подається підприємствами, незалежно від форм власності і господарювання, місцевому центру зайнятості 28 числа щомісячно; ... у графі 4 (з графи 2) проставляється наявність вільних робочих місць (вакантних посад) в рахунок річної броні, встановленої місцевими державними адміністраціями відповідно до статті 5 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про зайнятість населення", для працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці, а також для пенсіонерів, учнів, студентів, інвалідів. Наявність вільних робочих місць (вакантних посад) зазначається щодо кожної категорії громадян окремо під такими шифрами: ... 14 - інваліди.

У звітах форми 3-ПН відповідач не подавав, листів про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів органам зайнятості не направляв. Отже,  відповідні органи зайнятості були позбавлені можливості направити для працевлаштування інваліда.

Враховуючи те, що відповідач не створив умов для можливості працевлаштування інвалідів, не виконав норматив створення робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2007 р., суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення штрафних санкцій  та пені за одне незайняте інвалідом робоче місце у 2007 році в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (п.п. 4,5,11 Порядку сплати підприємствами (об”єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 року №1767).

З огляду на викладене, позов про стягнення 5911, 27 грн. підлягає задоволенню.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, зокрема, частини 4, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.

Враховуючи наведене, та керуючись Законом України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні, ст.ст. 51, 71, 86, 94, 158, 160, 163, 167 КАС України, суд - 

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задоволити.

               2. Стягнути з Приватної агрофірми «Золотий колос», що знаходиться за адресою: Львівська область, Миколаївський район, с. Гонятичі ( ідентифікаційний код  03760935) на користь Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, що знаходиться за адресою: м. Львів, пл. Маланюка, 6 (ідентифікаційний код 23949066) 5911, 27 грн. штрафних санкцій та пені за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів.

3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається,  що постанова суду не набрала законної сили.

4. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                                                                                                                    М.В. Костів