ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 червня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/2321/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бойка С.С.,
при секретарі - Пехоті М.О.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1
представника відповідачів - Карлівського районного сектору управління державної міграційної служби України в Полтавській області та Управління ДМС України в Полтавській області - Микитенко О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Карлівського районного управління юстиції, Карлівського районного відділу Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Полтавській області, Карлівського районного сектору управління державної міграційної служби України в Полтавській області, Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
25 квітня 2013 року ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Карлівського районного управління юстиції, Карлівського районного відділу Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Полтавській області про зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивачка посилалась на те, що відповідач - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Карлівського районного управління юстиції не зважаючи на те, що йому було надано виписку з особової картки ОСОБА_4, яка знаходиться в паспортному відділі Карлівського РВ УМВС України в Полтавській області відмовився внести до Державного реєстру актів цивільного стану громадян інформацію про народження її батька ОСОБА_4 вказавши прізвища, ім'я, по батькові та дати їх народження.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06 червня 2013 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача Карлівський районний сектор управління Державної міграційної служби України в Полтавській області.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 червня 2013 року залучено до участі у справі в якості співвідповідача Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області.
Позивачка в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити.
Представник відповідача Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Карлівського районного управління юстиції в судовому позовні вимоги не визнав. У наданому до суду письмовому відзиві на позовну заяву стверджував, що Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Карлівського районного управління юстиції позбавлений можливості вносити зміни Державного реєстру актів цивільного стану громадян на підставі документів поданих позивачкою. Внесення змін до Державного реєстру актів цивільного стану громадян можливо лише на підставі актового запису про шлюб батьків особи на яку поновлюється актовий запис про народження; первинного свідоцтва про народження де вказані батьки особи або рішення суду. Стверджував, що чинним законодавством не передбачена можливість здіснення безоплатної видачі витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, плата за видачі вказаного витягу становить 73 грн.
Представник відповідачів Карлівського районного сектору управління державної міграційної служби України в Полтавській області та Управління ДМС України в Полтавській області при вирішенні позовних вимог покладався на розсуд суду.
Відповідач Карлівський районний відділ Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Полтавській області явку свого уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Суд, заслухавши пояснення позивача та представників відповідачів, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 07 серпня 2012 року громадянка ОСОБА_1 звернулася до відділу ДРАЦС РС Карлівського районного управління юстиції у Полтавській області із заявою про поновлення актового запису про народження свого покійного батька ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
До заяви були додані наступні документи: копія витягу з Державного реєстру актів цивільного стану про відсутність актового запису, виданий відділом ДРАЦС РС Карлівського районного управління юстиції за № 00010438424 від 04.05.2012 року; копія свідоцтва про шлюб батьків заявниці серії НОМЕР_1 від 20.06.1950 року виданий відділом ДРАЦС РС Карлівського районного управління юстиції, копії свідоцтва про народження заявниці серії НОМЕР_2 від 04.02.1952 року видане відділом ДРАЦС РС Карлівського районного управління юстиції; копія свідоцтва про шлюб заявниці серії НОМЕР_3 від 11.09.1971 року виданого відділом ДРАЦС РС Карлівського районного управління юстиції.
За результатами розгляду вказаної заяви та доданих до неї документів відповідачем було поновлено актовий запис про народження ОСОБА_4 за № 06 від 07 листопада 2012 року.
Разом з тим, відповідач відмовився вказати в поновленому актовому записі про народження ОСОБА_4 відомості про його батьків посилаючись на відсутність підтверджуючих документів.
Не погоджуючись з такою відмовою позивачка звернулась до суду з позовом про зобов'язання вичинити дії.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.
Відповідно до частин 1, 2 та 3 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Інформація про персональні дані фізичної особи, що містяться в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Частинами 4 та 5 вказаної статті встановлено, що для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації. Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Відповідно до пункту 2 Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні затверджених Наказом Міністерства юстиції України № 52/2 від 18.10.2000 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 за № 719/4940 державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, встановлених законом, зміна імені, смерть відповідно до Сімейного кодексу України та Цивільного кодексу України, Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та інших актів законодавства. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 N 1064.
Згідно з пунктом 11 Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1064 від 22.08.2007 у разі поновлення актового запису цивільного стану до Реєстру вносяться відомості, що у ньому містяться, з відповідною відміткою.
Статтею 23 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" поновлення актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану у разі його відсутності, що підтверджується документально. Право на подання заяви про поновлення актового запису цивільного стану мають особи, зазначені в частині другій статті 22 цього Закону. Заява про поновлення актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника. Поновлення актового запису цивільного стану проводиться за місцем його первинного складення. На підставі поновленого актового запису цивільного стану повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.
Відповідно до частини 2 статті 22 вказаного Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_4 та у відповідності до вимог статей 22 та 23 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" має право на подання заяви про поновлення актового запису цивільного стану.
Згідно Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України № 00011351525 інформація про батьків ОСОБА_4 1924 року народження відсутня. Також відомості про батьків ОСОБА_4 1924 року народження відсутні й у актовому записі про його народження № 06 від 07.11.2012.
Пунктом 2 розділу ІІ Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні затверджених Наказом Міністерства юстиції України для державної реєстрації актів цивільного стану подаються документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації, а також паспорт або паспортний документ заявника.
Відповідно до пункту 3 розділу ІІ вказаних Правил у державній реєстрації актів цивільного стану може бути відмовлено, якщо державна реєстрація суперечить вимогам законодавства України; державна реєстрація повинна проводитись в іншому органі державної реєстрації актів цивільного стану; з проханням про державну реєстрацію звернулась недієздатна особа або особа, яка не має необхідних для цього повноважень.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка має право на звернення з проханням про проведення державної реєстрації, вона звернулась до належного органу державної реєстрації актів цивільного стану, а саме: Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Карлівського районного управління юстиції та державна реєстрація з проханням провести яку звернулась ОСОБА_1 не суперечить вимогам чинного законодавства України.
Судом встановлюється та підтверджується матеріалами справи у їх сукупності, що ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_1, його батьками були ОСОБА_8 1887 року народження та ОСОБА_9 1897 року народження.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Карлівського районного управління юстиції внести до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відомості про батьків ОСОБА_4.
Надаючи оцінку обґрунтованості позовних вимог про зобов'язання Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Карлівського районного управління юстиції безоплатно видати - Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, про народження ОСОБА_4, суд виходить з наступного.
Пунктом 12 розділу IV Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні затверджених Наказом Міністерства юстиції України встановлено, що фізична особа по досягненні 16-річного віку має право на отримання витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян стосовно відомостей про себе та про своїх родичів за умови пред'явлення паспорта (паспортного документа) і документів, що підтверджують родинні стосунки, за правилами та в порядку, передбачених Порядком ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 N 1064, та Інструкцією з ведення Реєстру.
Відповідно до пункту 10 розділу ІІ вказаного Порядку за державну реєстрацію актів цивільного стану та за повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану і свідоцтв, що видаються у зв'язку із зміною і поновленням актових записів цивільного стану, справляється державне мито у розмірах і порядку, визначених законом.
Порядком ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян встановлено, що за видачу витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян справляється плата в розмірі 73 гривень.
Позивачкою суду не надано доказів того, що вона звільнена від сплати державного мита, а судом не встановлено, що видача Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян стосовно ОСОБА_4 без зазначення інформацію про його батьків відбулась з вени Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Карлівського районного управління юстиції.
Отже, в задоволенні позовних вимог про зобов'язання Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Карлівського районного управління юстиції безоплатно видати - Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян слід відмовити.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Карлівського районного управління юстиції Полтавської області внести до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відомості про народження ОСОБА_4 1924 року народження вказавши прізвища ім'я та по батькові його батьків: мати - ОСОБА_9 1897 року народження, батько - ОСОБА_8 1887 року народження.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 17 гривні 20 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 01 липня 2013 року.
Суддя С.С. Бойко