УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2013 р.Справа № 2а-13166/12/2070Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Подобайло З.Г.
Суддів: Мельнікової Л.В. , Григорова А.М.
за участю секретаря судового засідання Співак О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Нововодолазької МДПІ Харківської області Державної податкової служби на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 16.01.2013р. по справі № 2а-13166/12/2070
за позовом ТОВ "Омбілік-Агро"
до Нововодолазької МДПІ Харківської області Державної податкової служби
про скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 16 січня 2013 року адміністративний позов ТОВ "Омбілік Агро" до Нововодолазької МДПІ у Харківській області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення задоволено у повному обсязі. Скасовано податкове повідомлення - рішення Нововодолазької МДПІ у Харківській області Державної податкової служби № 0003001501 від 14.11.2012 року. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Омбілік Агро" судові витрати в розмірі 107,30 грн.
Нововодолазька МДПІ у Харківській області Державної податкової служби, не погоджившись з постановою Харківськогго окружного адміністративного суду від 16 січня 2013 року, подала апеляційну скаргу та просить постанову скасувати, прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Сторони в судове засідання апеляційної інстанції не з'явилися, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки не повідомили.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю - доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, постанову суду першої інстанції, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню .
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції , що 25.10.2012р. Нововодолазькою МДПІ Харківської області ДПС проведено камеральну перевірку податкової звітності з плати за землю ТОВ "Омбілік-Агро" (код ЄДРПОУ 34473765) за вересень 2012 року, за результатами якої складено акт перевірки № 356/15-0- 21/34473765 від 25.10.2012 року, згідно з висновками якого у податковій декларації (розрахунку) виявлено арифметичну (методологічну) помилку, а саме: платником вказано нормативну грошову оцінку 1 га ріллі без застосування коефіцієнту 1,756 по Постанові КМУ від 31.10.2011 року №1185, через що платником податку занижено суму орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за період жовтень 2012р. на 1879,37 гривень, чим порушено п. 49.5 ст. 49, п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України.
На підставі зазначеного акту перевірки Нововодолазькою МДПІ Харківської області ДПС було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0003001501 від 14.11.2012 року, згідно з яким платнику податків донараховано суму податкового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 2819,06 грн., у тому числі 1879,37 грн. - за основним платежем, 939,69 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.
Підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення - рішення слугували висновки податкового органу щодо не застосування позивачем коефіцієнту 1, 756 у рентному доході, який створюється при виробництві зернових культур, до показників нормативної грошової оцінки ріллі.
Задовольняючи позовні вимог, суд першої інстанції виходив з того , що нормативне регулювання за ст.288 Податкового кодексу України у частині визначення розміру орендної плати обмежується лише встановленням граничних (мінімального та максимального) показників річної суми платежу; в силу ст.21 Закону України "Про оренду землі" Податковим кодексом України визначаються також строки внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, проте відповідно до норм чинного законодавства розмір орендної плати встановлюється виключно у договорі оренди землі, а до теперішнього часу будь-які зміни до договорів оренди, укладених 28.09.2009 р. між Валківською РДА і ТОВ "Омбілік -Агро", сторонами не вносились, розмір орендної плати за землю та порядок її справляння у певний спосіб (із застосуванням індексів інфляції) не переглядались - раніше від часу внесення та державної реєстрації змін до договорів оренди у частині визначення орендної плати у новий спосіб (із застосуванням коефіцієнту 1,756) підстави для застосування такого коефіцієнту відсутні.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Постановою КМУ № 1185 від 31.10.2011р. були внесені зміни до п.5, п.19-1 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої Постановою КМУ № 213 від 23.03.1995р.
Вказані зміни набули чинності з 01.01.2012р., та відповідно до них для врахування змін у рентному доході, який створюється при виробництві зернових культур, до показників нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 р. (з урахуванням індексації), застосовується коефіцієнт 1,756. Показники нормативної грошової оцінки гектара ріллі окремої земельної ділянки, проведеної станом на 1 липня1995 р. , застосовуються із коефіцієнтом, що визначений абзацом 2 п.5 цієї Методики.
Тобто, встановлений коефіцієнт застосовується до показників нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995р. (з урахуванням індексації).
Виходячи з приписів п.289.1., п.289.2 ст.289 Податкового кодексу України для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь за станом на 1 січня поточного року за відповідною формулою.
Згідно з визначенням, наведеним у ст.1 Закону України «Про оцінку земель», нормативною грошовою оцінкою земельних ділянок є капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
В силу ст.5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Як доведено до відома платників податків листом ДПС України № 4790/7/15-2217ф від 16.02.2012р., роз'яснення про застосування Постанови № 1185 надано листом Державного агентства земельних ресурсів України № 1979/22/4-12 від 13.02.2012р.
Згідно зі згаданим листом Держземагенства № 1979/22/4-12 від 13.02.2012р., який в силу п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та здійснює управління у сфері оцінки земель, у 2012 році при видачі витягів про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (незалежно від місця розташування) для справляння земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, визначення мінімального розміру орендної плати за земельну частку (пай), державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок показники нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 року, перераховуються на коефіцієнт індексації та на коефіцієнт 1,756, крім нормативної грошової оцінки ріллі, при розрахунку якої рентний дохід обчислювався з урахуванням ціни центнера зерна на дату оцінки, пізнішу за 1995 рік.
Згідно з визначенням, наведеними у ст.1 Закону України «Про оцінку земель», датою оцінки земельної ділянки визнається дата (число, місяць та рік), на яку проводиться оцінка земельної ділянки та визначається її вартість. Для нормативної грошової оцінки земельної ділянки - дата, вказана в технічній документації.
Виходячи з п.2 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук № 18/15/21/11 від 27.01.2006р., в основу розрахунку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення покладено рентний дохід, який створюється при виробництві зернових культур і визначається за даними економічної оцінки земель, проведеної в 1988 році. В умовах інфляції рентний дохід обчислюється у натуральних одиницях (у центнерах зерна), який при визначенні грошової оцінки переводиться у вартісний вираз за поточними цінами на дату оцінки.
Як вбачається зі змісту договорів оренди землі від 28.09.2009р., укладених між Банківською РДА і TOB «Омбілік-Агро», зареєстрованих у Валківському районному відділі реєстрації ХРФ ДП» Центр ДЗК», про що у Державному реєстрі земель вчинено записи: від 18.11.2009р. за № 040968800010; від 18.11.2009р. за № 040968800011; від 18.11.2009р. за № 040968800012; від 18.11.2009р. за № 040968800013; від 18.11.2009р. за № 040968800014; від 18.11.2009р. за № 040968800016; від 18.11.2009р. за № 040968800017; від 18.11.2009р. за № 040968800015; від 18.11.2009р. за № 040968800009, товариством у користування на умовах оренди набуто земельні ділянки за кадастровими номерами: 6321287000-03-000-0552, 6321287000- 02-000-0444, 6321287000-02-000-0445, 6321287000-03-000-0554, 6321287000-03-000-0553, 6321287000-03- 000-0556, 6321287000-03-000-0557, 6321287000-03-000-0555, 6321287000-03-000-0551, із земель сільськогосподарського призначення державного резервного фонду (рілля), що знаходяться на території Сидоренківської сільської ради за межами населених пунктів.
Відповідно п.4 вказаних договорів нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена станом на 01.01.2009р.
Виходячи зі змісту «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок запасу та державного резервного фонду для визначення розміру орендної плати TOB «Омбілік-Агро» на території Сидоренківської сільської ради (за межами населеного пункту) Валківського району Харківської області», виготовленої ПП «Геомастер» (надалі - Технічна документація), датою оцінки земельних ділянок та встановлення їх вартості є 01.01.2007р., зазначена дата в силу ст.1 Закону України «Про оцінку земель» визнається датою нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
При цьому, виходячи з листів Управління Держкомзему у Валківському районі Харківської області № 01-13/11-1615 від 29.05.2012р. та 01-13/11-1607 від 01.06.2012р. у відповідь на запити TOB «Омбілік-Агро» про повідомлення дати нормативної грошової оцінки земельних ділянок за кадастровими номерами 6321287000-03-000-0552, 6321287000-02-000-0444, 6321287000-02-000-0445, 6321287000-03-000-0554, 6321287000-03-000-0553, 6321287000-03-000-0556, 6321287000-03-000-0557, 6321287000-03-000-0555, 6321287000-03-000-0551 платника податків поінформовано, що згідно з Технічною документацією з нормативної грошової оцінки земельних ділянок запасу та державного резервного фонду на території Сидоренківської сільської ради (за межами населених пунктів) для визначення розміру орендної плати ТОВ «Омбілік-Агро», розробленою ПП «Геомастер», норматнвна грошова оцінка земельних ділянок, за кадастровими номерами 6321287000-03-000-0551, 6321287000-03-000-0552, 6321287000-02-000-0444, 6321287000-02-000-0445, 6321287000-03-000-0554. 6321287000-03-000-0553, 6321287000-03-000-0556, 6321287000-03-000-0557, 6321287000-03-000-0555 проведена станом на 01.01.2007р..
З огляду на викладене, при виготовленні нормативної грошової оцінки дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва (рентний дохід), обчислювався за поточними цінами центнера зерна на дату оцінки 01.01.2007р. та відтворений у вартісному виразі станом на 01.01.2007р.
Таким чином, враховуючи роз'яснення про застосування Постанови № 1185, наведені у листі Державного агентства земельних ресурсів України № 1979/22/4-12 від 13.02.2012р., нормативна грошова оцінка ріллі земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що перебувають у користуванні платника податків, збільшується на коефіцієнт індексації, передбачений п.289.2 ст.289 Податкового кодексу України, без застосування коефіцієнту 1,756, оскільки при розрахунку нормативної грошової оцінки ріллі рентний дохід обчислений за поточними цінами центнера зерна на дату оцінки, пізнішу за 1 липня 1995 року, а саме - станом на 01.01.2007р.
Згідно ст.12 Закону України «Про оцінку земель» нормативно-методичне регулювання оцінки земель здійснюється у відповідних нормативно-правових актах, що встановлюють порядок проведення оцінки земель, організації і виконання землеоціночних робіт, склад і зміст технічної документації та звітів з експертної грошової оцінки земельних ділянок, вимоги до них, порядок їх виконання.
Правила (порядок) проведення нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь визначені Постановою КМУ № 213 від 23.03.1995р., якою затверджено «Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» (надалі - Методика).
Постановою КМУ № 1185 від 31.10.2011р. внесені зміни до п.5, п.19-1 Методики, які набули чинності з 01.01.2012р.
Отже, з 01.01.2012р. змінені правила нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення (порядок визначення їх вартості), у зв'язку з чим сільськогосподарські угіддя у подальшому оцінюватимуться згідно з нововведении коефіцієнтом.
При цьому, в силу ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У Рішенні Конституційного Суду України № 1-3/2000 від 19.04.2000р. роз'яснено, що суть зворотної дії в часі законів та інших нормативно-правових актів полягає в тому, що їх приписи поширюються на правовідносини, які виникли до набрання ними чинності.
Рішенням Конституційного Суду України № 1-7/99 від 09.02.1999р. (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) надано офіційне тлумачення ч.І ст.58 Конституції України, згідно з яким за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Виходячи з Рішення Конституційного Суду України № 1-7/99 від 13.05.1997р., стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.
З огляду на викладене, коефіцієнт 1,756, введений Постановою КМУ № 1185 від 31.10.2011р., підлягає до застосування за результатами нормативної грошової оцінки землі, що проводитиметься після 01.01.2012р. - при розробці технічної документації з нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь, починаючи з 01.01.2012р., грошовий вимірник вартості земельної ділянки, оціненої станом на 01.07.1995р., буде наводитись з урахуванням коефіцієнтів індексації (за індексами споживчих цін за попередні роки) та коефіцієнту 1,756, запровадженого з початку минулого року.
Якщо ж технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки розроблена за результатами оцінки, проведеної до 01.01.2012р. (до набрання чинності Постановою КМУ № 1185 від 31.10.2011р.) - підстави для застосування до її показників коефіцієнту 1,756 відсутні, адже на час виконання оцінки правила Методики не передбачали використання даного коефіцієнту (грошовий вимірник вартості земельної ділянки, оціненої станом на 01.07.1995р., відтворювався лише з урахуванням коефіцієнтів індексації).
Отже, враховуючи, що зміни, передбачені Постановою КМУ № 1185 від 31.10.2011р., стосуються саме порядку обчислення нормативної грошової оцінки землі (встановлюються нові правила оцінки порівняно з тими, що існували раніше), то вимагати додержання цих правил у відносинах, що склалися до набрання чинності Постановою КМУ № 1185 від 31.10.2011р., а саме - застосування коефіцієнту 1,756 до нормативної грошової оцінки, яка виконана у 2007р., неправомірно, оскільки це і є практичним наданням закону зворотної дії у часі.
Якщо коефіцієнт 1,756 застосовувати до діючої нормативної грошової оцінки, яка виконана у 2007р., це очевидно суперечить правилам адміністрування орендної плати за земельні ділянки (сільськогосподарські угіддя) державної та комунальної форми власності, передбаченим Податковим кодексом України, оскільки: згідно з п.289.1 ст.289 розділу XIII Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок; згідно з п.п.271.1.1 п.271.1 ст.271 розділу XIII Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; згідно з п.289.2 ст.289 розділу XIII Податкового кодексу України, яка регламентує індексацію нормативної грошової оцінки земель, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:
Кі = [І - 10] : 100,
де І - індекс споживчих цін за попередній рік;
(як вбачається зі змісту розділу XIII Податкового кодексу України, він містить порядок, відповідно до якого до нормативної грошової оцінки враховується лише коефіцієнт індексації за індексом споживчих ціп за попередній рік, обчислений за чітко встановленою формулою - жодних згадувань про будь-які інші коефіцієнти для врахування до нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь, у тому числі коефіцієнту 1,756, розділ XIII Податкового кодексу України не передбачає)-,
одночасно п. 1.1 ст.1 Податкового кодексу України встановлено, що даний кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування;
в силу п.5.2 ст.5 Податкового кодексу України у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу! для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.
Отже, всупереч точці зору відповідача про необхідність застосування позивачем коефіцієнту 1,756 при визначенні бази оподаткування та обчисленні податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної форми власності, такий підхід у правозастосовчій практиці протиставляє норми Постанови КМУ № 1185 від 31.10.2011р. нормам Податкового кодексу України - у такому разі норми Постанови КМУ № 1185 від 31.10.2011р. не відповідають правилам справляння орендної плати, передбаченим Податковим кодексом України.
Таким чином, якщо визнати правомірними вимоги податкового органу про врахування коефіцієнту 1,756 до нормативної грошової оцінки землі - це прямо суперечитиме п.п.271.1.1 п.271.1 ст.271, п.289.2 ст.289 розділу XIII Податкового кодексу України, які не містять норм про застосування такого коефіцієнту, а відтак, у даному випадку на підставі п.5.2 ст.5 Податкового кодексу України для регулювання відносин оподаткування використанню підлягають правила та положення Кодексу.
Слід зазначити, що податкове законодавство України базується на принципі презумпції правомірності рішень платника податку, відповідно до якого, в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Згідно з п.56.21 ст.56 Податкового кодексу України у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно- правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Крім того, згідно з п.14.1.136, п. 14.1.147 ст.14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язків платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою; плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до п.7.1 ст.7 Податкового кодексу України під час встановлення податку обов'язково визначаються такі елементи: 7.1.1. платники податку; 7.1.2. об'єкт оподаткування; 7.1.3. база оподаткування; 7.1.4. ставка податку; 7.1.5. порядок обчислення податку; 7.1.6. податковий період; 7.1.7. строк та порядок сплати податку; 7.1.8. строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку.
В силу п.23.1 ст.23 Податкового кодексу України базою оподаткування визнаються конкретні вартісні, фізичні або інші характеристики певного об'єкта оподаткування. База оподаткування - це фізичний, вартісний чи інший характерний вираз об'єкта оподаткування, до якого застосовується податкова ставка і який використовується для визначення розміру податкового зобов'язання.
Згідно з п.п.271.1.1 п.271.1 ст.271 розділу XIII Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
При цьому згідно з п.7.4. ст.7 Податкового кодексу України елементи податку, визначені в пункті 7.1 цієї статті, підстави для надання податкових пільг та порядок їх застосування визначаються виключно цим Кодексом.
Згідно з пп.12.1.3 п. 12.1 ст.12 Податкового кодексу України Верховна Рада України встановлює на території України загальнодержавні податки та збори і визначає, зокрема, положення, визначені в пунктах 7.1, 7.2 статті 7 цього Кодексу щодо загальнодержавних податків та зборів.
В силу п.7.3. ст.7 Податкового кодексу України будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.
В силу п.2.1. ст.2 Податкового кодексу України зміна положень цього Кодексу може здійснюватися виключно шляхом внесення змін до цього Кодексу.
Відтак, при обчисленні орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності будь- які підстави для застосування коефіцієнту, передбаченого Постановою КМУ від 31.10.2011р. X» 1185, відсутні, оскільки, по-перше, база оподаткування визначається виключно Податковим кодексом України, який у чинній редакції не містить вимог про застосування коефіцієнту 1,756 до показників нормативної грошової оцінки землі - ст.289 Податкового кодексу України врегульовано лише щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель з урахуванням індексу споживчих цін за попередній рік, й інших положень, які б визначали застосування будь-яких інших коефіцієнтів, Податковий кодекс України не містить; по-друге. Постанова КМУ від 31.10.2011р. № 1185 є підзаконним нормативно- правовим актом та в силу п.2.1. ст.2, п.7.3. ст.7 Податкового кодексу України не може встановлювати або змінювати елементи податку шляхом запровадження обов'язку враховувати коефіцієнт до показників нормативної грошової оцінки землі, адже будь-які питання щодо оподаткування регулюються тільки Податковим кодексом України і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, а будь-які зміни до п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України до теперішнього часу не вносили; по-третє, елементи загальнодержавних податків, до переліку яких в силу п.14.1.136, п. 14.1.147 ст. 14 Податкового кодексу України належить й орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності, визначаються лише Верховною Радою України, а, отже, база оподаткування (нормативна грошова оцінка земельних ділянок) як елемент податку може встановлюватися виключно вищим законодавчим органом держави, що прямо передбачено пп.12.1.3 п. 12.1 ст.12 Податкового кодексу України, а не органом виконавчої влади в особі Кабінету Міністрів України.
Крім того, в силу п.289.3 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, Рада міністрів АРК, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу державної податкової служби і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Листом Державного агентства земельних ресурсів України № 355/22/6-12 від 12.01.2012р. «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель» поінформовано власників землі та землекористувачів про необхідність індексувати нормативну грошову оцінку земель станом на 01.01.2012р. на коефіцієнт індексації, що дорівнює 1%, який відповідно до п.289.2 ст.289 Податкового кодексу України розраховано, виходячи з індексу споживчих цін за 2011 рік 104,6%. Як вбачається зі змісту вказаного листа, жодних згадувань про збільшення нормативної грошової оцінки землі на коефіцієнт 1,756 Держземагенством не наведено.
Крім того, слід звернути увагу, що згідно зі ст.21 Закону України «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Пунктом 288.4, п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України також передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди.
Згідно зі ст.30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
З огляду на викладене та беручи до уваги, що до теперішнього часу будь-які зміни до договорів оренди, укладених 28.09.2009р. між Валківською РДА і TOB «Омбілік-Агро», сторонами не вносились, розмір орендної плати за землю та порядок її справляння у певний спосіб (із застосуванням індексів інфляції") не переглядались - раніше від часу внесення та державної реєстрації змін до договорів оренди у частині визначення орендної плати у новий спосіб підстави для застосування коефіцієнту 1,756 відсутні.
Слід зазначити, що в силу ст.13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Виходячи зі ст.15 Закону України «Про оцінку земель», підставою для проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом.
Згідно зі ст.18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення, проводиться не рідше ніж один раз на п'ять-сім років.
Відповідно до ст.20 Закону України «Про оцінку земель» за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Згідно з п.286.2 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно зі ст.23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
В силу п.271.2 ст.271 Податкового кодексу України, яка регламентує базу оподаткування щодо плати за землю, рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Одночасно слід також взяти до уваги основоположний принцип податкового законодавства, передбачений п.4.1.9 ст.4 Податкового кодексу України, в силу якого зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки; податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
В силу ст.3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
З огляду на викладене та беручи до уваги, що зміни до нормативної грошової оцінки землі (як бази оподаткування та елементу загальнодержавного податку, що справляється у формі орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної форми власності) не можуть вноситися пізніше як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки - а всупереч цьому Постанова КМУ № 1185 прийнята 31.10.2011р.; а також враховуючи, що рішення Валківської районної ради Харківської області про затвердження будь-якої іншої (нової) нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь або про внесення змін до існуючої оцінки, які б враховували коефіцієнт 1,756, до теперішнього часу не приймались та офіційно не оприлюднювались (не набирали чинності) - будь-які підстави для застосування даного коефіцієнту при обчисленні орендної плати відсутні.
Якщо навіть припустити, що нова нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь (з урахуванням коефіцієнту 1.756) була б прийнята та оприлюднена після 15.07.2012р. (до кінця 2012 року") - на підставі п.271.2 ст.271 Податкового кодексу України вона у будь-якому разі підлягала б до застосування не раніше початку бюджетного періоду, що настає за 2013-м плановим, тобто, лише з 01.01.2014р.
Так само, як і у разі, якщо нова нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь (з урахуванням коефіцієнту 1.756) буде прийнята до 15.07.2013р. - на підставі п.271.2 ст.271 Податкового кодексу України вона підлягатиме до застосування лише з початку планового (нового бюджетного) періоду, тобто, також лише з 01.01.2014р.
Відтак, підсумовуючи наведене у запереченнях, вважаємо, що правова оцінка обставин у справі здійснена судом першої інстанції цілком вірно та ґрунтується на виконаній вимозі щодо належності, допустимості, достовірності, достатності і взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, а також на правильному застосуванні норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Враховуючи наведене , колегія суддів дійшла висновку, що податкове повідомлення-рішення Нововодолазької МДПІ у Харківській області Державної податкової служби № 0003001501 від 14.11.2012 року не відповідає вимогам чинного законодавства та підлягає скасуванню, а позовні вимоги є правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Доводи апеляційної скарги є помилковими та не спростовують правомірність висновків суду першої інстанції.
Враховуючи вищезазначене, суд апеляційної інстанції погоджується повністю із висновком суду першої інстанції, так як обставини справи встановлені правильно, докази досліджені вірно, відповідно рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, тому судове рішення не підлягає скасуванню, апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Нововодолазької МДПІ Харківської області Державної податкової служби залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 16.01.2013р. по справі № 2а-13166/12/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г.Судді(підпис) (підпис) Мельнікова Л.В. Григоров А.М. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Подобайло З.Г.
Повний текст ухвали виготовлений 18.05.2013 р.