Справа № 570/877/13-ц
Номер провадження 2/570/839/2013
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 червня 2013 року
Рівненський районний суд Рівненської області в особі:
судді Красовського О.О.
при секретарі Ферік І.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівне цивільну справу за позовом прокурора Рівненського району Рівненської області в інтересах держави в особі Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації до ОСОБА_1 про повернення транспортного засобу, -
в с т а н о в и в :
В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що в ході проведеної перевірки було встановлено, що відповідач не виконав свої зобовязання щодо повернення автомобіля Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, у звязку з чим був предявлений даний позов. Прокурор просить суд задовольнити заявлений позов.
В судове засідання надійшла заява від прокурора, згідно до якої він позов підтримує та просить суд справу розглянути без його участі. В разі неявки відповідача не заперечує щодо можливості проведення заочного розгляду справи.
Представник Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації не зявився в судове засідання. Згідно до поданої заяви позов підтримує та просить справу розглядати без їх участі. В разі неявки відповідача не заперечує щодо можливості проведення заочного розгляду справи.
Відповідач не зявився в судове засідання. Згідно до положень ЦПК України про порядок повідомлення особи про час та місце судового засідання відповідач є належним чином повідомленим про час та місце судового розгляду даної цивільної справи. Згідно до поданої заяви, позов визнає та просить справу розглядати без його участі.
Судом приймається до уваги, що за положеннями частини 3 статті 27 ЦПК України особи, які беруть участь у справі, зобовязані добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обовязки.
Тому суд вважає за можливе застосувати положення ЦПК України щодо можливості розгляду справи без участі сторін. Суд вважає, що по справі є можливість ухвалити судове рішення на підставі наявних доказів.
Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Як встановлено в судовому засіданні, відповідно до ст. 121 Конституції України функція представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, вказаних законом, покладена на систему органів прокуратури України. Відповідно до ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає в здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних і інших дій, направлених на захист в суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Однією із форм представництва є звернення до суду з позовами по захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб. Підставою представництва інтересів держави в судах є наявність порушень або погрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій чи бездіяльності фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або державою.
Відповідно до п. 5 Положення про Департамент соціального захисту населення Рівненської ОДА, затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації від 11.01.2013 № 5, Основним завданням департаменту є забезпечення реалізації державної соціальної політики на території області у сфері соціального захисту населення, що включає, в тому числі, забезпечення реалізації державної політики у сфері соціальної підтримки населення, у тому числі сімей з дітьми, малозабезпечених сімей, ветеранів, інвалідів, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших категорій осіб, які згідно із законодавством України мають право на пільги та надання житлових субсидій населенню, забезпечення ведення обліку осіб, що мають право на пільги згідно із законодавством України. У відповідності до ст. 8 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», державне управління з питань забезпечення прав інвалідів та їх соціальної захищеності здійснюється в межах повноважень центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.
Тому суд вважає, що звернення прокурора до суду з даним позовом в інтересах держави в особі Департаменту соціального захисту населення Рівненської облдержадміністрації є обґрунтованим.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», інвалідам і дітям-інвалідам надаються безоплатно або на пільгових умовах послуги з соціально-побутового і медичного обслуговування, технічні та інші засоби реабілітації (засоби для пересування, протезні вироби, сурдотехнічні засоби, мобільні телефони для письмового спілкування тощо), вироби медичного призначення (індивідуальні пристрої, протези очей, зубів, щелеп, окуляри, слухові та голосоутворювальні апарати, ендопротези, сечо- та калоприймачі тощо) на підставі індивідуальної програми реабілітації, автомобілі за наявності відповідного медичного висновку.
Частино 2 вищевказаної статті передбачено, що після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, у тому числі визнаний гуманітарною допомогою, за бажанням членів його сім'ї може бути переданий у їх власність безоплатно у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до ст. 3 Закону України "Про гуманітарну допомогу" підставою для здійснення гуманітарної допомоги в Україні є письмова згода отримувача гуманітарної допомоги на її одержання. Зміну отримувача гуманітарної допомоги та її переадресування можливо здійснити лише за погодженням з іноземними донорами за рішенням відповідної комісії з питань гуманітарної допомоги.
На підставі ст. 6 зазначеного Закону комісія з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України може визнати гуманітарною допомогою, із звільненням від оподаткування та обов'язкових платежів до бюджету, такі підакцизні товари: легкові автомобілі, які на момент ввезення на митну територію України були виготовлені не більш як 8 років тому, з обємом двигуна не більш як 1800 куб. см., що отримуються управліннями соціального захисту населення обласних державних адміністрацій для подальшої передачі інвалідам, які перебувають в установленому порядку на обліку для отримання спеціального автотранспорту, на строк, визначений законодавством.
Таким чином, діючим законодавством визначається порядок надання інвалідам транспортних засобів, якого вони потребують для забезпечення власних потреб. При цьому визначено особливий статус даного транспортного засобу, що він може бути ввезений на територію України із звільненням від оподаткування та особливих платежів до бюджету.
Отримувач гуманітарної допомоги має право лише користуватися даним транспортним засобом, але право розпорядження транспортним засобом можливо лише за дозволом органів праці та соціального захисту населення, що надало дозвіл на отримання транспортного засобу як гуманітарну допомогу.
Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, житель ІНФОРМАЦІЯ_2, на підставі наказу Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської ОДА № 100 від 02.11.2009 року «Про видачу інваліду ОСОБА_2 легкового автомобіля, як гуманітарної допомоги» отримав безоплатно легковий автомобіль марки «МІТSUВІSНІ» 2002 року випуску, у зв'язку з перебуванням його на транспортному обліку в головному управлінні з 14.09.2006 року в списку інвалідів з правом на забезпечення автомобілями в порядку загальної черги.
03.11.2009 року Рівненським МРЕВ УДАІ УМВС України в Рівненській області автомобіль «МІТSUВІSНІ» 2002 року випуску, з об'ємом двигуна 1299 було поставлено на облік та зареєстровано під № НОМЕР_1 на ОСОБА_2
17.10.2011 року ОСОБА_2 помер, про що наявний актовий запис про смерть № 70 від 17.10.2011 року.
У відповідності до п. 41 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 999 від 19.07.2008 року, після смерті інваліда автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким інвалід був забезпечений через органи праці та соціального захисту населення і користувався менше 10 років, може бути переданий у власність одному із членів сімї за рішенням Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України, за умови сплати податків і зборів за ставками, діючими на день здійснення митного оформлення автомобіля. У разі несплати членом сімї інваліда податків і зборів (обов'язкових платежів), автомобіль повертається (вилучається) органами праці та соціального захисту населення у порядку та на умовах, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідачу по справі Департаментом соціального захисту населення Рівненської РДА двічі (13.03.3012 та 21.11.2012 років) направлялись повідомлення та роз'яснення щодо порядку перереєстрації транспортного засобу. Однак, відповідач дану вимогу ігнорував, не скористався правом переоформлення транспортного засобу, органи праці та соціального захисту населення не повідомив про прийняте рішення.
На час подання позову до суду відповідачем не надано доказів щодо сплати членами сімї померлого ОСОБА_2 податків і зборів за ставками, діючими на день здійснення митного оформлення автомобіля.
В результаті вищевказаних дій державі в особі Департаменту соціального захисту населення Рівненської ОДА спричиняється майнова шкода у вигляді неповернення транспортного засобу, а також допускається порушення прав інших осіб пільгової категорії громадян, які в силу стану здоров'я потребують забезпечення таким видом транспорту.
Враховуючи вищевикладене суд вважає, що заявлений позов є обґрунтованим та доведеним, а тому підлягає до задоволення.
Розподіл судових витрат між сторонами відбувається за правилами статті 88 ЦПК України. З відповідача слід стягнути судові витрати в сумі 114 грн. 70 коп.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 61, 88, 209, 212, 214, 215 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов прокурора Рівненського району Рівненської області в інтересах держави в особі Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації до ОСОБА_1 про повернення транспортного засобу - задовольнити повністю.
Зобов'язати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_3) по повернути Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 25894518, адреса: 33028, м. Рівне, вул. Словацького, 1) автомобіль марки «МІТSUВІSНІ» 2002 року випуску, з об'ємом двигуна 1299, який було видано в якості гуманітарної допомоги ОСОБА_2
Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_4) на користь Рівненського районного суду Рівненської області на рахунок № 31217206700295, МФО 833017, код ЄДРПОУ одержувача 38012756, код доходу 22030001, банк: ГУ ДКСУ в Рівненській області, ЄДРПОУ суду 26406260, сума 114 грн. 70 коп. судові витати (судовий збір).
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Рівненської області через Рівненський районний суд Рівненської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Красовський О.О.