Головуючий у І інстанції - суддя Євтіфієв В.М. Доповідач - Г.А. Колеснік
Стахановський міський суд Луганської області
Справа № 2-а-824/08
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
18 грудня 2008 року Справа 22-а-14011/08
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Колеснік Г.А.,
суддів: Ястребової Л.В., Ляшенка Д.В.,
при секретарі судового засідання: Грецькій Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Стахановської міської ради Луганської області, Головного управління Державного казначейства України в Луганській області - про поновлення строку для звернення до суду, визнання бездіяльності незаконною та стягнення недоотриманої грошової допомоги до 5 травня за 2004-2007 роки,
за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Стахановської міської ради Луганської області на постанову Стахановського міського суду Луганської області від 10 жовтня 2008 року, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом про поновлення строку для звернення до суду, визнання бездіяльності Управління незаконною та стягнення з відповідача щорічної грошової допомоги до 5 травня, виходячи з норм Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», за 2004-2007 роки у розмірі 4002,21 грн.
Постановою Стахановського міського суду Луганської області від 10 жовтня 2008 року позов задоволено частково. Бездіяльність Управління визнано незаконною та стягнуто на користь позивача за 2004 та 2007 роки - 1452, 53 грн. недоплаченої щорічної грошової допомоги. В іншій частині позовних вимог було відмовлено.
Управління праці та соціального захисту населення подало апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції, в якій просить скасувати постанову Стахановського міського суду Луганської області від 10 жовтня 2008 року, як незаконну та ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову в повному обсязі та застосувати вимоги ст. 99 КАС України.
Особи, які беруть участь у справі, письмово просили розглянути справу без їх участі.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційні скарги, вважає, що апеляційна скарга Управління праці та соціального захисту населення Стахановської міської ради Луганської області задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 має статус ветерана війни - учасника війни, і у відповідності до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», має право на отримання щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі 3 мінімальних пенсій за віком.
Статтею 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що законодавство України про статус ветеранів війни та їх соціальні гарантії складається з цього Закону та інших актів законодавства України; права та пільги для ветеранів війни, встановлені раніше законодавством України, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни; нормативні акти органів державної влади, які обмежують права і пільги ветеранів, передбачені цим законом, є недійсними.
Згідно рішення Конституційного Суду України у справі № 1-27/2004 від 01.12.2004 року, положення статті 44 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік», які обмежували розмір щорічної разової допомоги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» - визнані такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), у зв'язку з тим, що вони суперечать конституційному припису, згідно з яким при прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (стаття 22 Конституції України).
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. за № 6-рп ст. 29 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», якою встановлювався розмір щорічної разової допомоги до 05 травня у розмірах менших, ніж передбачено Законом, визнано такою, що не відповідає Конституції України.
Стаття 8 Конституції України передбачає, що Конституція має найвищу юридичну силу, закони і інші нормативні акти повинні їй відповідати. Відповідно до Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права; дотримання державою і її органами встановлених законом особистих, майнових прав гарантується Конституцією.
Відповідно до ч.1 ст. 8, ч.2, 3, 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, застосовує Конституцію, закони України, інші нормативно-правові акти; у разі невідповідності акту суд застосовує правовий акт, що має вищу юридичну силу.
Посилання відповідача на ту обставину, що виплата вказаної грошової допомоги здійснена в межах фінансування, передбаченого державним бюджетом, є безпідставним, оскільки факт відсутності коштів не є сам по собі підставою для звуження змісту існуючого у позивача права на отримання грошової допомоги і не є підставою для звільнення відповідача від виплати допомоги у передбаченому законом розмірі.
В даному випадку є суперечність щодо визначення розміру даної грошової допомоги в двох різних законах. Враховуючи рішення Конституційного суду України, наведене вище, а також приймаючи до уваги вимоги Конституції України щодо верховенства права і заборони щодо звуження іншими законами змісту вже встановлених законом прав, колегія дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно застосував к спірним відносинам закон, який встановив конкретне право, і таке право не може бути обмежене іншим законом, в тому числі і законом «Про державний бюджет».
Посилання відповідача щодо застосування річного строку звернення до адміністративного суду колегією суддів не приймається, оскільки відповідно до пункту 3 частини першої статті 268 Цивільного Кодексу України позовна давність не поширюється на вимогу про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смерті, а приписами частини 2 статті 99 КАС України, передбачено застосування річного строку звернення у випадку якщо законом не встановлено інше. Інше, як свідчить аналіз даних норм, встановлено.
Таким чином, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстав для скасування постанови не має.
Керуючись статтями 198, 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Стахановської міської ради Луганської області - залишити без задоволення.
Постанову Стахановського міського суду Луганської області від 10 жовтня 2008 року про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Колегія суддів: Г.А. Колеснік Д.В. Ляшенко Л.В. Ястребова
З оригіналом згідно
Суддя: Г.А. Колеснік
Ідентифікаційний код 34511611 83017, м. Донецьк, бул. Шевченко,26
Тел/факс (062) 349-45-63, 349-45-64
№ 22-а-14011/08
УПСЗН Стаханівської міської ради Л/о
вул. Достоєвського, 16, м. Стаханов, Л/о, 94005
ГУ ДКУ у Л/о
вул. Луначарського, 93, м. Луганськ, 91055
ОСОБА_1
АДРЕСА_1
Донецький апеляційний адміністративний суд надсилає копію ухвали від 11 грудня 2008 року після закінчення апеляційного розгляду.
Додаток: копія ухвали.
Суддя Донецького апеляційного
адміністративного суду Г.А. Колеснік
Вик: Грецька Ю.А.
Ідентифікаційний код 34511611 83017, м. Донецьк, бул. Шевченко,26
Тел/факс (062) 349-45-63, 349-45-64
№ 22-а-14011/08
УПСЗН Стаханівської міської ради Л/о
вул. Достоєвського, 16, м. Стаханов, Л/о, 94005
ГУ ДКУ у Л/о
вул. Луначарського, 93, м. Луганськ, 91055
ОСОБА_1
АДРЕСА_1
Донецький апеляційний адміністративний суд надсилає копію ухвали від 11 грудня 2008 року після закінчення апеляційного розгляду.
Додаток: копія ухвали.
Суддя Донецького апеляційного
адміністративного суду Г.А. Колеснік
Вик: Грецька Ю.А.