ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
20 червня 2013 р. 17:29 Справа №801/5681/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В.,
при секретарі Проніні Є.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Військового комісаріату АР Крим
про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій,
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_1, позивач, папорт серія НОМЕР_1;
ОСОБА_2, представник, договір № б/н від 03.09.2012 року;
від відповідача: Костянтинова Л.О, представник, довіреність № 3130 від 10.06.2013 року;
Суть спору: ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Військового комісаріату АР Крим (далі відповідач) про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій.
Ухвалою суду від 30.05.2013 року відкрито провадження в адміністративній справі.
У судовому засіданні, яке відбулось 20.06.2013 р., позивач та його представник наполягали на задоволені позовних вимог з підстав, наведених у адміністративному позові.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти адміністративного позову.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників позивача та відповідача, суд
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 в 1971 році був призваний на строкову військову службу, яку проходив в військовій частині 73853 у званні рядового по спеціальності сапер, та з 01.07.1973 року по 01.09.1973 року виконував роботи по розмінуванню місцевості, про що свідчать копії архівних довідок № 2003 від 01.04.2010 року, № 6461 від 11.08.2010 року та військовий квиток серії НОМЕР_2, копія якого додана до матеріалів справи.
Позивач неодноразово звертався до Військового комісаріату АРК з заявами, щодо розгляду питання про визнання його учасником бойових дій. Однак, витягами з протоколів № 3 від 29.04.2010 року, № від 05.11.2010 року та №4 від 28.03.2013 року йому повідомлено, що комісією прийнято рішення про залишення заяв на доопрацювання, та запропоновано позивачу надати акти проведення розмінування або покази свідків.
Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правовий статус ветеранів війни визначений в Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» .
У ст. 4 зазначеного Закону зафіксовано, що ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Згідно з п. 11 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються зокрема особи, які були залучені командуванням військових частин, державними і громадськими організаціями до розмінування полів і об'єктів народного господарства, та особи, які на мінних тральщиках брали участь у траленні бойових мін у територіальних і нейтральних водах у воєнний і повоєнний час.
До матеріалів справи залучена копія архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 2003 від 01.04.2010 року, в якій зазначено, що за період 1 червня 1973 року по 1 вересня 1973 року відображені відрядження ОСОБА_1 в Львівську область на розмінування місцевості: 25.06.1973 року наказ № 158 по 30.06.1973 року наказ №163; з 02.07.1973 року наказ № 164 по 07.07.1973 наказ №170; з 09.07.1973 року наказ № 171 по 14.07.1973 року наказ №177: з 16.07.1973 року наказ № 179 по 21.07.1973 року наказ №187; з 23.07.1973 року наказ №187 по 24.07.1973 року наказ №189; з 30.07.1973 року наказ №195 по 03.08.1973 року наказ №202; з 06.08.1973 року наказ № 203 по 11.08.1973 року наказ № 210; з 13.08.1973 року наказ №211 по 18.08.1973 року наказ № 218; з 20.08.1973 року наказ № 219 по 25.08.1973 року наказ № 224; з 27.08.1973 року наказ №225 по 01.09.1973 року наказ № 232.
Вивчивши зазначені документи, суд прийшов до висновку, що знайшов підтвердження факт виконання позивачем в період з 01.07.1973 року по 01.09.1973 рік робот по розмінуванню місцевості Львівської області, а тому відповідно до п. 11 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ОСОБА_1 підлягає присвоєнню статусу учасника бойових дій.
За таких обставин суд вважає, що, відмовляючи позивачу в наданні йому статусу учасника бойових дій, відповідач діяв з порушенням положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Вивчивши обставини справи, керуючись визначеним у ст. 8 КАС України принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, суд вважає, що підлягають задоволенню позовні вимоги у повному обсязі.
Під час судового засідання, яке відбулось 20.06.2013 р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Відповідно до ст. 167 КАСУ постанову складено 25.06.2013р.
Керуючись ст.ст. 8, 160-163, 167, 267 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій військового комісаріату АР Крим (м. Сімферополь, вул. Київська,150) про відмову ОСОБА_1 (98400, АДРЕСА_1; адреса реєстрації: АДРЕСА_2) в присвоєнні статусу учасника бойових дій, викладене у протоколі комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій військового комісаріату АР Крим № 4 від 28.03.2013 року
3. Зобов'язати Військовий комісаріат АР Крим (м. Сімферополь, вул. Київська,150) на протязі десяти днів після набрання рішенням законної сили повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (98400, АДРЕСА_1; адреса реєстрації: АДРЕСА_2) про встановлення статусу учасника бойових дій з урахуванням фактів, встановлених під час розгляду справи.
4. Зобов'язати Військовий комісаріат АР Крим (м. Сімферополь, вул. Київська,150) надати звіт про виконання судового рішення протягом двадцяти днів після набрання рішенням суду законної сили.
5. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (98400, АДРЕСА_1; адреса реєстрації: АДРЕСА_2) 34.41 грн. - судового збору.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Яковлєв С.В.