ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
У Х В А Л А
про повернення заяви за нововиявленими обставинами
"26" червня 2013 р.Справа № 5024/1726/2011Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Л.І. Бандури
суддів Л.В. Поліщук, В.Б. Туренко
розглянувши заяву Антонівської селищної ради
про перегляд постанови Одеського апеляційного господарського суду від 10.01.2012 р. за нововиявленими обставинами
у справі № 5024/1726/2011
за позовом Херсонської міської ради
до відповідачів: Антонівської селищної ради; Приватної виробничої фірми "Ремтранс"
про визнання частково недійсним рішення та визнання недійсним договору
ВСТАНОВИВ:
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 10.01.2012 р. апеляційну скаргу Херсонської міської ради задоволено. Рішення господарського суду Херсонської області від 18.10.2011 р. у справі № 5024/1726/2011 скасовано. Позовні вимоги задоволено. Визнано недійсним п.п. 2.1 п. 2 рішення Антонівської селищної ради від 26.04.2002 р. № 15 "Про вилучення та надання земельних ділянок в смт. Антонівка для здійснення підприємницької та іншої діяльності". Визнано недійсним укладений між Антонівської селищною радою та приватною виробничою фірмою "Ремтранс" 02.08.2002 р. та зареєстрований у Херсонську міському управлінні земельних ресурсів 08.08.2002 р. за № 30, договір оренди земельної ділянки, площею 0,1 га, що розташована в м. Херсоні, смт. Антонівка, вул. 20 Східна, 30. Стягнуто з Антонівської селищної ради на користь Херсонської міської ради 127,50 грн. судового збору, в тому числі за апеляційне провадження.
21 червня 2013 р. Антонівська селищна рада звернулась до Одеського апеляційного господарського суду із заявою про перегляд вказаної постанови суду апеляційної інстанції за нововиявленими обставинами.
Згідно ч. 5 ст. 113 Господарського процесуального кодексу України до заяви додаються документи, що підтверджують надіслання копії заяви іншим сторонам, та документ про сплату судового збору.
Відповідно до п.п. 6 п. 2 ч. 2 ст. 4 ЗУ "Про судовий збір" за подання до господарського суду заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами встановлено розмір судового збору - 50 % ставки, що підлягає сплаті при подання позовної заяви, а у разі подання позовної заяви майнового характеру - 50 % ставки, обчисленої виходячи з оспорюваної суми.
Однак, селищною радою не додано до вказаної заяви документу про сплату судового збору, натомість в заяві рада послалась на те, що її звільнено від сплати судового збору на підставі п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".
Судова колегія зазначає про помилковість такого твердження з огляду на наступне.
Наведеним положенням цього Закону передбачено, що від сплати судового збору звільняються державні органи, підприємства, установи, організації, громадські організації та громадяни, які звернулися у випадках, передбачених законодавством, із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб, а також споживачі - за позовами, що пов'язані з порушенням їхніх прав.
Із Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вбачається, що селищна рада - орган місцевого самоврядування, що представляє інтереси територіальної громади селища. Виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами. Місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст (ст.ст. 1, 2 названого Закону).
Антонівська селищна рада не є державним органом та законодавством не передбачено відповідних випадків звернення із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб.
Крім того, п. 15 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" передбачено звільнення від сплати судового збору органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування - за подання позовів щодо спорів, пов'язаних з відчуженням земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності.
Проте, селищна рада не є позивачем у даній справі та предмет спору не пов'язаний із вищезазначеним відчуженням майна.
Отже, підстави для звільнення Антонівської селищної ради від сплати судового збору за подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами на підставі ст. 5 названого Закону - відсутні.
Частинами 6-8 статті 113 ГПК України передбачено, що заява про перегляд судового рішення господарського суду за нововиявленими обставинами до розгляду не приймається і повертається заявникові, зокрема, у разі відсутності доказів сплати судового збору у порядку і розмірі, встановлених законодавством. Про повернення заяви виноситься ухвала, яку може бути оскаржено. Після усунення обставин, зазначених у пунктах 2, 3 та 5 частини шостої цієї статті, заява може бути подана повторно.
Враховуючи вищевикладене, заяву про перегляд постанови Одеського апеляційного господарського суду від 10.01.2012 р. за нововиявленими обставинами слід повернути Антонівській селищній раді.
Керуючись ст. ст. 86, 99, 113 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву Антонівської селищної ради про перегляд постанови Одеського апеляційного господарського суду від 10.01.2012 р. за нововиявленими обставинами повернути заявнику.
Головуючий суддя Л.І. Бандура
Суддя Л.В. Поліщук
Суддя В.Б. Туренко