Постанова № 32059638, 20.06.2013, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2013
Номер справи
809/1741/13-а
Номер документу
32059638
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" червня 2013 р. Справа № 809/1741/13-a

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Грицюка П.П.

при секретарі Кузишин Р.М.,

за участю:

прокурора Аверкової Н.О.,

представників позивача Данилюк О.Я., Настюка О.В.,

представника відповідача Білущака В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: першого заступника прокурора м. Івано-Франківська в інтересах держави Міністерства енергетики та вугільної промисловості України в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі ВП "Держенергонагляд у Західному регіоні" ДП НЕК "Укренерго"

до відповідача: комунального підприємства "Комунгосп" Долинської міської ради

про стягнення штрафних санкцій в сумі 9945,00 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Перший заступник прокурора м. Івано-Франківська в інтересах держави Міністерства енергетики та вугільної промисловості України в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі ВП "Держенергонагляд у Західному регіоні" ДП НЕК "Укренерго" звернувся з адміністративним позовом до комунального підприємства "Комунгосп" Долинської міської ради про стягнення штрафних санкцій в розмірі 9945,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що внаслідок проведеної перевірки від 19.03.2013 року щодо виконання суб'єктами господарювання приписів встановлено ухилення відповідача від виконання припису № 03/30-11-019 від 16.11.2012 року. За результатами перевірки позивачем винесено постанову № 3 від 29.03.2013 року про накладення штрафних санкцій на КП "Комунгосп" Долинської міської ради за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 9945,00 грн. Відповідачем штрафні санкції не сплачені, як наслідок вони підлягають стягненню в судовому порядку.

Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав наведених в позовній заяві.

В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі, надавши суду додаткові письмові пояснення (а.с. 58-61). Просили позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив, суду пояснив, що виконати припис у повному обсязі відповідач не мав змоги. Оскільки трансформаторна підстанція (КТП-591) та інше устаткування, щодо умов експлуатації яких встановлено порушення, не є майном позивача, а тому встановлені відповідачем порушення позивача не стосуються. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення прокурора, представників позивача та відповідача, дослідивши подані докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії, регулюються Законом України "Про електроенергетику" № 575/97-ВР від 16.10.1997 року, (надалі - Закон).

Положенням статті 9 Закону № 575/97-ВР встановлено, що державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.

Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж здійснює нагляд за додержанням вимог технічної експлуатації електричних станцій і мереж, вимог технічної експлуатації енергетичного обладнання об'єктів електроенергетики, підключених до об'єднаної енергетичної системи України.

Державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж мають право, в тому числі, безперешкодно в будь-який час відвідувати об'єкти електроенергетики для перевірки додержання нормативно-правових актів про електроенергетику з питань, що належать до їх компетенції, отримувати від посадових осіб інформацію щодо виконання цих актів; давати, у межах своїх повноважень, керівникам об'єктів електроенергетики приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; застосовувати у встановленому законодавством України порядку санкції до підприємств, об'єкти електроенергетики яких підключені до об'єднаної енергетичної системи України, за порушення законодавства про електроенергетику з питань, що належать до їх компетенції.

Старшим державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії відповідно до статті 4 Закону "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", статті 9 Закону України "Про Електроенергетику", статті 14 Закону України "Про теплопостачання" та Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929 (із змінами і доповненнями) вжито заходів державного енергетичного нагляду (контролю) на енергетичному об'єкті Комунальне підприємство "Комунгосп".

Предметом державного енергетичного нагляду (контролю) була перевірка виконання припису від 16.11.2012 року №03/30-11-119 (а.с. 9-10).

За результатами зазначеної перевірки складено Акт №03/30-11-025 від 19.03.2013 року та виявлено 10 порушень споживання електричної енергії (а.с. 7-8). Даний акт підписаний уповноваженою особою відповідача.

У зв'язку з невиконанням умов припису, закріплених в Акті №03/30-11-025 від 19.03.2013 року, позивачем винесено постанову №3 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику від 29 березня 2013 року, та у відповідності до статті 27 Закону № 575/97-ВР, накладено штраф у розмірі 585 (п'ятсот вісімдесят п'ять) неоподаткованих мінімумів доходів громадян на суму 9 945 (дев'ять тисяч дев'ятсот сорок п'ять) гривень.

Суд зазначає, що відповідач не оскаржував вищезазначені припис, акт та постанову, а також дії чи бездіяльність посадових осіб позивача з приводу їх прийняття.

При цьому, відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання припису передбачена ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" і Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.06.99 року "Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання".

Відповідно до абзацу 14 статті 27 Закону № 575/97-ВР, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій передбачено штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з частиною 2 статті 12 Закону №877-V, у разі застосування санкцій за порушення вимог законодавства, зокрема, якщо законом передбачаються мінімальні та максимальні розміри санкцій, враховується принцип пропорційності порушення і покарання.

Відповідно до статті 68 Конституція України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

На даний час штраф не сплачено.

Посилання представника відповідача на ту обставину, що трансформаторна підстанція (КТП-591) та інше устаткування, щодо умов експлуатації яких встановлено порушення, не перебуває на у його власності, не приймаються судом до уваги з огляду на наступне.

Відповідно до Додатку №8.11 до Договору про постачання електричної енергії №176 від 24.12.2010 року (а.с. 34-40), який укладено між позивачем та філією Долинський РЕМ ПАТ "Прикарпаттяобленерго", визначено балансову приналежність електромереж та установок, зокрема, трансформаторної підстанції (КТП-591) по вул. Антоновича в м. Долина - за відповідачем (а.с. 84). Зазначений додаток до договору укладається на виконання вимог п.2.3 Правил користування електричною енергією, який встановлює, що межа експлуатаційної відповідальності між споживачем (КП "Комунгосп") і електропередавальною організацією (Долинський РЕМ) за технічний стан і обслуговування електроустановок напругою понад 1000В встановлюється на наконечниках кабельних або повітряних вводів живильних чи розподільчих ліній, а за технічний стан цих з'єднань відповідає організація, яка експлуатує підстанції, тобто КП "Комунгосп" у відповідності до Додатку 8.11 договору.

Суд зазначає, що в даному випадку мова йде лише про балансову належність електромереж та експлуатаційну відповідальність за стан обслуговування електромереж і установок, яка була встановлена між постачальником електричної енергії та споживачем (відповідач) згідно додатку 8.11 Договору №176 від 24.12.10р., тобто відповідач в даному випадку здійснив підміну понять - права власності (балансової належності майна) та експлуатаційної відповідальності електромереж та установок.

Жодних зауважень з приводу проведення перевірок та виявлених порушень вимог нормативно-технічних документів відповідачем не висловлено, хоча у відповідності із п.п.4,5 ч. 6 ст.7 Закону №877-V, якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

Крім того, абзацом 6 частини 9 статті 7 Закону №877-V, встановлено, що розпорядчі документи щодо усунення порушень вимог законодавства можуть бути оскаржені до відповідного центрального органу виконавчої влади або до суду в установленому законом порядку. Однак відповідач, своїм правом на оскарження припису №03/30-11-119 від 16.11.2013р., ні в адміністративному порядку, до Міністерства палива та енергетики України, ні в судовому порядку не скористався, що також свідчить про прийняття відповідачем до виконання вимог по усуненню недоліків, встановлених вищевказаним приписом.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню відповідно до чинного законодавства та у межах заявлених вимог, в сумі 9945,00 грн.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з комунально підприємства "Комунгосп" Долинської міської ради (77500, вул. Заводська, 1а, м. Долина, Долинський район, Івано-Франківської області, ЄДРПУ 34535962) штрафні санкції в розмірі 9945 (дев'ять тисяч дев'ятсот сорок п'ять) гривень 00 копійок до Державного бюджету України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: /підпис/ Грицюк П.П.

Постанова складена в повному обсязі 25.06.2013 року.