Ухвала суду № 32058440, 18.06.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2013
Номер справи
805/7783/13-а
Номер документу
32058440
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про відмову у задоволенні клопотання про закриття

провадження по справі

18 червня 2013 р. Справа №805/7783/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Суддя Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., при секретарі Піскурєвій Ю.А., за участю представників: позивача - не з'явився, відповідача - Кривець Д.А. (довіреність від 26.09.2012 року № 58), розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Українські продукти» про закриття провадження у справі за позовною заявою Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Українські продукти» про стягнення заборгованості з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 170 282,25 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Українські продукти» (далі - ТОВ «Керуюча компанія «Українські продукти», відповідач, заявник) звернулось з клопотанням про закриття провадження у справі за позовною заявою Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби (далі - Красноармійська ОДПІ, позивач) до товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Українські продукти» про стягнення заборгованості з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 170 282,25 грн.

Клопотання обґрунтовано тим, що заявник вважає позовну заяву Красноармійської ОДПІ до ТОВ «Керуюча компанія «Українські продукти» про стягнення заборгованості з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 170 282,25 грн. безпідставною, оскільки вважає, що органи державної податкової служби не наділені повноваженнями вимагати сплати орендної плати за земельні ділянки комунальної власності.

У підтвердження цього, заявник посилається на ст. 4 Закону України «Про оренду землі», у якій зазначено, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом. А норми ст. 21 Закону України «Про орендну плату» та п. 14.1.136 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що платіж за орендну плата за земельні ділянки державної та комунальної власності орендар вносить орендодавцеві.

Як вказує заявник, договір оренди земельної ділянки ТОВ «Керуюча компанія «Українські продукти» укладений з орендодавцем - Красноармійською міською Радою, отже Красноармійська ОДПІ у даних відношеннях не є орендодавцем, тому не має повноважень на стягнення з підприємства заборгованості з орендної плати за землю.

Крім того, заявник зазначає, що такої позиції також дотримується Вищий господарський суд України, зокрема, у п. 1.3 постанови Пленуму від 17.05.2011 року № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», у якій зазначено, що право на стягнення заборгованості з орендної плати має орендодавець шляхом звернення до відповідного господарського суду в установленому ГПК порядку.

Таким чином, на підставі наведеного відповідач вважає, що у разі виникнення у Красноармійської міської ради будь-яких вимог щодо не сплати ТОВ «Керуюча компанія «Українські продукти» орендної плати за землю, перший має право на звернення до господарського суду для стягнення з відповідача заборгованості.

За таких підстав відповідач просить закрити провадження по даній справі.

Розглянувши дане клопотання відповідача суд дійшов висновку про відмову у його задоволенні у зв'язку з наступним.

Поняття орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності наведено у пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПКУ - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

У відповідності до пп.14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПКУ плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно пп. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Зазначене також закріплене у п. 269.1 ст. 269 Податкового кодексу України згідно якому платниками земельного податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди (пп. 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).

Одними з обов'язків платників податків, що встановлені у ст. 16 ПКУ, є: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Також обов'язки землекористувачів закріплені у ст. 96 Земельного кодексу України, одним з яких є своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Відповідно до ст. 21 Закону України від 06.10.1998 року № 161-XIV орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

За приписами ст. 24 цього Закону органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого надавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Отже земельним та податковим законодавством прямо віднесено орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності до загальнодержавного податку, порядок сплати якого встановлений Податковим кодексом України, а органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування (до яких, зокрема, відноситься Красноармійська міська Рада, з яким відповідач уклав договір оренди землі) зобов'язані надати відповідну інформацію органам державної податкової служби у разі укладення договору оренди землі та іншу інформацію щодо земельних правовідносин з платниками податків.

Плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю (п. 290.1 ст. 290 Податкового кодексу України).

У відповідності до приписів Податкового кодексу України контроль за дотриманням платниками податків своїх обов'язків, у тому числі, обов'язок сплачувати платниками податків до відповідного бюджету (зокрема: місцевому) свого грошового зобов'язання покладено на контролюючі органи, якими є органи державної податкової служби, та які уповноважені за законом звертатися до суду з позовами про стягнення з платників податків заборгованості перед бюджетом (пп. 20.1.18. п. 20.1 ст. 20, пп. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України).

Статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ) встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, у тому числі: спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України (п. 5 ч. 2 ст. 17 КАСУ).

Враховуючи наведене, суд зазначає, що позовні вимоги щодо стягнення заборгованості з орендної плати за землю (земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) належить до адміністративного судочинства, отже клопотання товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Українські продукти» про закриття провадження у даній справі задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 17, 157, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити товариству з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Українські продукти» у задоволенні клопотання про закриття провадження у справі за позовом Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Українські продукти» про стягнення заборгованості з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 170 282,25 грн.

Ухвалу виготовлено в нарадчій кімнаті та проголошено в присутності представника позивача 18 червня 2013 року.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Чучко В.М.