ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13 червня 2013 року № 826/6294/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І. при секретарі судового засідання Віруцькій О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АВС Логістік Парк" до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва Державної податкової служби про визнаня протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0007282250, №0007292250 від 07.12.2012
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «АВС Логістік Парк» звернулось до суду з вимогою про скасування податкових повідомлень-рішень від 07.12.2012 №0007282250, №0007292250.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що висновки викладені в акті від 26.11.2012 №527/1-22-70-37308739 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «АВС Логістік Парк» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 04.10.2010 по 30.06.2012, валютного та іншого законодавства за період з 04.10.2010 по 30.06.2012» є необґрунтованими та спростовуються наявною документацію, а відтак прийняті на їх підставі спірні податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.
Відповідач - Державна податкова інспекція у голосіївському районі м. Києва Державної податкової служби - заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучені до матеріалів справи з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучені до матеріалів справи.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд,
ВСТАНОВИВ:
Державною податковою інспекцією у Голосіївському районі м. Києва Державної податкової служби проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «АВС Логістік Парк» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 04.10.2010 по 30.06.2012, валютного та іншого законодавства за період з 04.10.2010 по 30.06.2012, за результатом якої складено акт від 26.11.2012 №527/1-22-70-37308739 (далі акт перевірки).
Як вбачається з акту перевірки відповідач дійшов висновку про порушення позивачем, зокрема:
-ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» та ненадходження товару за зовнішньоекономічними імпортними контрактами, а саме: контракт від 01.09.2009 №8/MOVI/2009 з компанією "Lumex Sales LLP" (Великобританія) на суму 30 000 доларів США - кількість днів прострочення 186; контракт від 19.04.2010 №4/KRKA-VVS/10 з компанією "Fiesta Management LLP" (Великобританія) на суму 1 330 000 євро, а саме на суму 80 000 євро кількість днів прострочення 192, на суму 100 000 євро - кількість днів прострочення 167, на суму 150 000 євро - кількість днів прострочення 132, на суму 150 000 євро - кількість днів прострочення 118, на суму 130 000 євро - кількість днів прострочення 111, на суму 170 000 євро - кількість днів прострочення 97, на суму 75 000 євро - кількість днів прострочення - 83, на суму 125 000 євро кількість днів прострочення 48; контракт від 04.01.2011 №1/KRKA-VVS/11 з компанією "Fiesta Management LLP" (Великобританія) на загальну суму 535 000 євро, а саме: на суму 75 000 євро - кількість днів прострочення 83, на суму 130 000 євро - кількість днів прострочення 76, на суму 70 000 євро - кількість днів прострочення - 75, на суму 150 000 євро - кількість днів прострочення 69, на суму 50 000 євро - кількість днів прострочення 68, на суму 60 000 євро - кількість днів прострочення 55.
- ст. 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 №15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю», а саме: неподання Декларації про валютні цінності та майно, що належить резиденту України та знаходяться за її межами станом на 01.01.2012 та 01.04.2012.
На підставі акут перевірки відповідачем прийнято:
- податкове повідомлення рішення від 07.12.2012 №0007282250, яким позивачу нараховано пеню за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД, невиконання зобов'язання та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства на суму 6 638 679,09 грн.
- податкове повідомлення рішення від 07.12.2012 №0007292250, яким позивачу нараховано пеню за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД, невиконання зобов'язання та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства на суму 340 грн.
За результатом адміністративного оскарження податкові повідомлення-рішення залишено без змін.
Обґрунтовуючи протиправність оскаржуваних рішень позивач посилається на те, що поставка за зазначеними вище зовнішньоекономічними контрактами здійснювалась ТВ «ВВС-ЛТД» з відстрочкою платежу та підтверджується вантажно-митними деклараціями. Також, позивач зазначає, що між зазначеними вище контрагентами, ТОВ «ВВС-ЛТД» та ТОВ «АВС Логістік Парк» укладено договори про переведення частини боргів за поставлені товари. Кожен з договорів про переведення боргу містить відомості про наявність заборгованості за фактично поставлений товар по первісному договору. Зазначене на думку позивача свідчить про протиправність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Як вбачається з акту перевірки позивачем перераховано валютні кошти у сумах 1877528,66 євро та 30000 доларів США на користь нерезидентів на підставі зазначених договорів. Також, в акті перевірки зазначено, що товари ТОВ «АВС Логістік Парк» від ТОВ «ВВС-ЛТД» не надійшов, в результаті чого встановлено порушення ТОВ «АВС Логістік Парк» ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», а саме ненадходження товару за імпортними контрактами.
Також, перевіркою встановлено, що декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України та знаходяться за її межами» станом на 01.01.2012 та 01.04.2012 позивачем не подавалась.
Як вбачаться з матеріалів справи між ТОВ «ВВС-ЛТД», компанією "Lumex Sales LLP" (Великобританія) та ТОВ «АВС логістік Парк» укладено договір переведення боргу по контракту від 01.09.2009 №8/MOVI/2009 (а.с. 11).
Також, між ТОВ «ВВС-ЛТД», компанією "Fiesta Management LLP" (Великобританія) та ТОАВ «АВС Логістік Парк» укладено договір про переведення боргу за контрактом від 19.04.2010 №4/KRKA-VVS/10 (а.с. 12-13).
Крім того між ТОВ «ВВС-ЛТД», компанію Оріон Корпорейшн Оріон Фарма та ТОВ «АВС Логістік Парк» укладено договір про переведення боргу за договором поставки № U-02/07 від 15.05.2007 (а.с. 14-15).
Відповідно до статей 627, 628 Цивільного кодексу України сторони є вільними у виборі виду договору та його умов, а згідно зі статтею 629 цього Кодексу укладений договір є обов'язковим для виконання сторонами.
За загальним правилом боржник у зобов'язанні може бути замінений іншою особою (переведення боргу) лише за згодою кредитора (ст. 520 - 522 ЦКУ).
Переведення боргу регулюється ст. 520 - 524 Цивільного кодексу України. Боржник у зобов'язанні може бути замінений іншою особою (переведення боргу) лише за згодою кредитора.
Наслідками переведення боргу є вибуття первинного боржника із зобов'язання, вступ до зобов'язання нового боржника та збереження у повному обсязі змісту зобов'язання при зміні суб'єктного його складу.
Стосовно правомірності проведення зовнішньоекономічних операцій, що здійснюються за договорами переведення боргу, слід враховувати, що розрахунки по ескпортно-імпортних операціях регулюються нормами Цивільного кодексу України, а також спеціальним законодавством, до якого належать такі законодавчі акти, як: Закон України 16 квітня 1991 року N 959-XII "Про зовнішньоекономічну діяльність", Закон України від 23 вересня 1994 року N 185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", зі змінами (далі - Закон N 185), Декрет Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року N 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю", зі змінами, тощо.
Закон N 185 регулює не всі експортно-імпортні операції, а виключно експорт на умовах відстрочки платежу і імпорт на умовах відстрочки постачання.
Відповідно до ст. 2 Закону N 185 імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.
Відповідно до пп. 3.3 п. 3 Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями, затвердженою постановою Правління НБУ від 24.03.99 N 136 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 28.05.99 за N 338/3631, імпортна операція знімається з валютного контролю на підставі ВМД (типу ІМ-40 "Імпорт", ІМ-41 "Реімпорт", ІМ-72 "Магазин безмитної торгівлі", ІМ-75 "Відмова на користь держави", ІМ-76 "Знищення або руйнування") та за наявності інформації про цю операцію в реєстрі ВМД, а в інших випадках - після пред'явлення резидентом документа, який згідно з умовами договору засвідчує здійснення нерезидентом поставки продукції, виконання робіт, надання послуг.
Враховуючи зазначене, у разі укладення між двома резидентами договору про переведення боргу, до нового боржника перейде зобов'язання по оплаті раніше імпортованого товару, проте після проведення розрахунків з нерезидентом у нового боржника будуть відсутні підстави для завершення імпортної операції.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.
Статтею 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» встановлено, що порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).
У разі прийняття до розгляду судом, Міжнародним комерційним арбітражним судом чи Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті України позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, яка виникла внаслідок недотримання нерезидентом строків, передбачених експортно-імпортними контрактами, строки, передбачені статтями 1 і 2 цього Закону або встановлені Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, зупиняються і пеня за їх порушення в цей період не сплачується.
Відповідно до Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо повернення в Україні валютних цінностей, що незаконно знаходяться зі її межами» від 18.06.1994 №319/94 суб'єктами підприємницької діяльності України, незалежно від форм власності необхідно декларувати належні їм валютні цінності, які знаходяться за межами України, в тому числі одержані в результаті здійснення підприємницької діяльності за межами України і здійснювати декларування щоквартально.
Відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.01.2000 № 419 «Про затвердження Порядку подання фінансової звітності» для всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми власності, а також для представництв іноземних суб'єктів господарської діяльності встановлено дині строки подання квартальної фінансової звітності, а саме не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом, а річної не пізніше 20 лютого наступного за звітним роком.
Відповідно до ст. 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 № 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" валютні цінності та інше майно резидентів, яке перебуває за межами України, підлягає обов'язковому декларуванню у Національному банку України.
За невиконання резидентами вимог щодо декларування валютних цінностей та іншого майна, передбачених статтею 9 цього Декрету, - штраф у сумі, що встановлюється Національним банком України (ст. 16 Декрету).
Враховуючи викладене, ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» по зазначеним вище зовнішньоекономічним контрактам та ст. 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 №15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю», а саме: неподання Декларації про валютні цінності та майно, що належить резиденту України та знаходяться за її межами станом на 01.01.2012 та 01.04.2012 є обґрунтованим, що прямо вказує на правомірність та обґрунтованість оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем доведена правомірність та обґрунтованість спірних податкових повідомлення-рішення з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «АВС Логістік Парк» не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
Відмовити в задоволенні позовних вимог.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя В.І. Келеберда
Повний текст постанови виготовлено 20.06.2013