УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2013 р.Справа № 816/534/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Мельнікової Л.В.
суддів - Подобайло З.Г., Григорова А.М.
за участю секретаря судового засідання - Співак О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Харкові адміністративну справу за апеляційною скаргою Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2013 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Комсомольська когенераційна кампанія» до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення, -
Встановила:
У лютому 2013 року позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «Комсомольська когенераційна компанія» (далі - ТОВ «Комсомольська когенераційна компанія») звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення відповідача - Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби (далі - Кременчуцька ОДПІ) від 28 січня 2013 року № 000012160021, яким йому на підставі висновків акту перевірки № 49/15-321/35713241 від 28.12.2012 року, внаслідок встановлених порушень ст. 200 Податкового кодексу України (п.п. 7.4.1 п. 7.4, п.п. 7.7.1, 7.7.2, 7.7.3 п. 7.7 Закону України «Про податок на додану вартість») з урахуванням п. 102.5 ст. 102 Податкового кодексу України зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 2.805.775 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає про хибність висновків податкового органу про порушення підприємством податкового законодавства, викладених в акті перевірки від 28.12.2012 року за № 49/15-321/35713241 «Про результати позапланової невиїзної документальної перевірки ТОВ «Комсомольська когенераційна компанія» (код за ЄДРПОУ 35713241) з питань законності декларування від'ємного значення з ПДВ, залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за жовтень 2012 року» (далі - Акт перевірки).
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2013 року позовні вимоги ТОВ «Комсомольська когенераційна компанія» задоволено.
Не погоджуючись з ухваленим рішенням, відповідач, в апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржувану постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2013 року та прийняти нове судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ТОВ «Комсомольська когенераційна компанія».
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Кременчуцької ОДПІ задоволенню не підлягає, а оскаржувана постанова, відповідно до приписів ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) має бути залишена без змін з огляду на наступне.
Судом встановлено, що у період з 18 грудня 2012 року по 21 грудня 2012 року працівниками Кременчуцької ОДПІ проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Комсомольська когенераційна компанія» (код за ЄДРПОУ 35713241) з питань законності декларування від'ємного значення з ПДВ, залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за жовтень 2012 року за результатами якої складено Акт перевірки від 28 грудня 2012 року №49/15-321/35713241 (а.с. 11-19).
Відповідно до висновків проведеної перевірки відповідачем встановлено порушення ТОВ «Комсомольська когенераційна компанія» статті 200 Податкового кодексу України (підпункту 7.4.1, пункту 7.4, підпунктів 7.7.1, 7.7.2, 7.7.3 пункту 7.7 стaттi 7 Закону України «Про податок на додану вартість») з урахуванням пункту 102.5 статті 102 Податкового кодексу України, у результаті чого завищено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24) по декларації з ПДВ за жовтень 2012 року на 2.805.775,00 грн. (а.с. 18). Вказане порушення податкового законодавства, згідно з Актом перевірки, виникло у зв'язку з тим, що позивачем протягом 1095-денного терміну не було використано від'ємного значення податку на додану вартість за липень 2008 року - жовтень 2009 року, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
На підставі Акту перевірки Кременчуцькою ОДПІ винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 28 січня 2013 року №000012160021, яким позивачеві зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 2.805.775,00 грн. (а.с. 20).
Погоджуючись з загальним висновком суду першої інстанції щодо необхідності скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, колегія суддів зазначає наступне.
Порядок повернення надміру сплаченого ПДВ було врегульовано Законом України від 3 квітня 1997року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин; далі Закон № 168/97-ВР).
Згідно з підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону №168/97-ВР суми податку, що підлягають сплаті до бюджету або відшкодуванню з бюджету, визначаються як різниця між загальною сумою податкових зобов'язань, що виникли у зв'язку з будь-якою поставкою товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, та сумою податкового кредиту звітного періоду.
Відповідно до підпункту 7.7.3 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР (у редакції, чинній на дату подачі декларацій за липень 2008 року - жовтень 2009 року) підставою для отримання відшкодування є дані тільки податкової декларації за звітний період. За бажанням платника податку сума бюджетного відшкодування може бути повністю або частково зарахована в рахунок платежів із цього податку. Рішення платника податку відображається у податковій декларації.
Відповідно до підпункту 15.3.1 пункту 15.3 статті 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ (далі - Закон № 2181-ІІІ) заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що підпунктом 15.3.1 пункту 15.3 статті 15 Закону № 2181-ІІІ встановлено граничні строки для подання заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування, і ця норма не встановлює строків, протягом яких здійснюється зарахування належної платнику повної суми бюджетного відшкодування шляхом зменшення податкових зобов'язань із цього податку наступних податкових періодів, якщо заява про таке відшкодування подана своєчасно.
Згідно з підпунктом 7.7.3 пункту 7.7 статті 7 Закону №168/97-ВР платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.
Згідно зі ст. 200 Податкового кодексу України (далі - ПК України) сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Держбюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з п. 200.1 ст. 200 Кодексу, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з п. 200.1 ст. 200 цього Кодексу, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг) або до Держбюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до п. 200.5 ст. 200 ПК України не мають права на отримання бюджетного відшкодування особи, були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів); мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів).
Згідно із пп. 4.6.6 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 року № 1492, що був чинним на час подання ТОВ «Комсомольська когенераційна компанія» податкової декларації з ПДВ за жовтень 2012 року, залишок від'ємного значення (для декларації 0110 - після бюджетного відшкодування) включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).
Отже, платник податку, який не мав права на бюджетне відшкодування через відсутність оподатковуваних поставок, має право в рядку 24 податкової декларації з ПДВ відображати залишок від'ємного значення податку, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та з дати виникнення якого минуло 1095 днів, до повного його погашення.
За не встановленням податковим органом фактів відсутності у ТОВ «Комсомольська когенераційна компанія» сум ПДВ до податкового кредиту, висновки камеральної перевірки ТОВ «Комсомольська когенераційна компанія», оформлені актом перевірки про порушення підприємством-позивачем податкового законодавства, а саме декларування залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24) в сумі 2.945.775 грн., який сформований за рахунок від'ємних значень, які виникли у терміни понад 1095 днів до граничного терміну подання податкової декларації з ПДВ за жовтень 2012 року є передчасним та необґрунтованим.
З урахуванням вищезазначеного, колегія суддів, керуючись положеннями ст. 200 КАС України, приходить до висновку про необхідність залишення апеляційної скарги Кременчуцької ОДПІ без задоволення, а оскаржуваної постанови - без змін.
Інші доводи та заперечення сторін на висновки колегії суддів не впливають.
В порядку, визначеному ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Керуючись ч. 1 ст. 41, ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198 ч. 1 п.1, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2013 року по справі № 816/534/13-а - без змін.
Ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя - (підпис) Л.В. Мельнікова
Судді (підпис) З.Г. Подобайло
(підпис) А.М. Григоров
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 03 червня 2013 року.
Згідно з оригіналом: Л.В. Мельнікова