КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-11493/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Смолій І.В.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
У Х В А Л А
Іменем України
13 червня 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Сорочко Є.О.
Суддів: Ключкович В.Ю.
Межевич М.В.
при секретарі Грисюк Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 вересня 2012 року у справі за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області до Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області (далі - УПФУ в м. Луцьку) звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" (далі - УДППЗ "Укрпошта") про стягнення заборгованості по збору на суми фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за 2010-2011 рр. в сумі 16748,61 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 вересня 2012 року позов задоволено, стягнуто з УДППЗ "Укрпошта" на користь УПФУ в м. Луцьку заборгованість по збору на суми фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за 2010-2011 рр. в сумі 16748,61 грн.
На вказану постанову УДППЗ "Укрпошта" подало апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.1 Закону України „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" Волинська дирекція Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування і сплачує його в порядку та розмірах, визначених ст.ст. З, 4, 5 Закону України „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно пункту 1.6. розділу 1 Положення про Волинську дирекцію Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» вона не є юридичною особою і здійснює свою діяльність від імені Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» (далі - Підприємство) в межах повноважень, наданих їй підприємством і закріплених цим Положенням. Створено даний філіал наказом генерального директора підприємства від 24.06.1998 №202 та наказом від 02.11.1998 №370 і здійснює функції підприємства на території Волинської області.
Пунктами 1.7.-1.9. Положення передбачено, що Волинська дирекція діє на підставі законодавства України, нормативних актів Державного комітету зв'язку та інформатизації України, Статуту підприємства та цього Положення. Дирекція має окремий баланс, рахунки у банках, печатку, штампи, бланки зі своєю назвою. Дирекція є платником податків та інших обов'язкових платежів, передбачених законодавством України.
Відповідно до витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №14269184 та №14269151 Виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області та відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України №66-03/3-03 Головного управління статистики у Волинській області Волинська дирекція Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" (код ЄДРПОУ - 20134234) має ознаку - без права юридичної особи, та є відокремленим підрозділом юридичної особи УДППЗ «Укрпошта» (код ЄДРПОУ -21560045) внаслідок чого відповідачем по даній справі і є головне підприємство - УДППЗ «Укрпошта».
Відповідно до абз. 1 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Абзацом 1 статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Згідно ч. 1 ст. 15 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Як вбачається з наведених норм та підтверджується матеріалами справи, відповідач є платником страхових внесків до солідарної системи Пенсійного фонду України.
У відповідності до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення", який набрав чинності з 1 січня 2004 року пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Згідно ч. 3 п. 1 ст. 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності ставку збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначено в розмірі 100% від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим п. 1 ст. 2 цього Закону. Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, на підставі п.п. 6.1. 6.4 ст. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663. Згідно п. 6.8 ст. 6 вищезазначеної Інструкції підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду України зазначену в повідомленні у графі 13 розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Пункт 6.2. Інструкції передбачає, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.
При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Пунктом 6.9. Інструкції передбачено, що у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Згідно п. 6 ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Статтею 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали на роботах із шкідливими та тяжкими умовами праці (відповідно до пп. "б-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" ) здійснюється згідно окремого законодавчого акту через професійні та корпоративні фонди.
До введення пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії призначаються згідно норм Закону України "Про пенсійне забезпечення".
При цьому зберігається порядок відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, який діяв до набрання чинності (з 01.01.2004) цього Закону. Підприємства та організації також відповідно до Постанови правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 "Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" із грошових коштів, передбачених на оплату праці, вносять у Пенсійний фонд плату, яка покриває фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій. Починаючи із дня набрання чинності цього Закону, у розмірі 20 % із наступним збільшенням її на 10% до 100% розміру покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Із розрахунку Управління Пенсійного фонду України в м. Ковелі та Ковельському районі Волинської області вбачається, що сума витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" ОСОБА_3 за 2010-2011 pp., які підлягають до сплати відповідачем, становить 16748,61 грн. Частка сплати даного підприємства становить - 100%. Місячна ж сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, яку відповідач щомісяця до 25-го числа зобов'язаний сплачувати до Пенсійного фонду складає 1316,48 грн.
Відповідач зазначає, що згідно наказу Міністерства зв'язку України №173 від 29.11.1994 Про реформу організаційної структури Волинського обласного підприємства зв'язку з 01.01.1995 було реорганізоване Волинське обласне підприємство зв'язку «Волиньзв'язок» і на його базі створено два підприємства: Волинське обласне підприємство електрозв'язку «Волиньтелеком» та Волинське обласне підприємство поштового зв'язку «Волиньпошта». Виходячи з наведеного відповідач не вбачає підстав для виставлення Пенсійним фондом розрахунку на відшкодування витрат на виплату пільгової пенсії «Укрпошті», коли до 01.01.1995 окремого підприємства пошти не існувало.
У відповідності до запису під №12 від 31.12.1994 в трудовій книжці ОСОБА_3 вказано: в зв'язку з реформою організаційної структури в галузі зв'язку і реорганізацією Ковельського районного вузла електрозв'язку переведений п. 5 ст. 36 Кодексу законів про працю України (наказ №117/к від 31.12.1994). Запис під №13 від 01.01.1995: прийнятий по переводу на посаду газоелектрозварника в Ковельський районний вузол електрозв'язку «Ковельрайтелеком», де пропрацював до 14.07.2009 (наказ 03/к від 01.01.1995).
Враховуючи вищенаведене Волинська дирекція УДППЗ «Укрпошта» не має підстав відшкодовувати Пенсійному фонду України в м. Луцьку суму витрат на виплату пільгової пенсії ОСОБА_3
Як вбачається з матеріалів справи, згідно довідки виданої Волинською дирекцією Центру оброблення та перевезення пошти Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» №01-1-18 від 07.02.2011, ОСОБА_3 працював в автобазі Волинського обласного виробничо-технічного управління зв'язку на посаді газоелектрозварника п'ятого розряду, газозварника п'ятого розряду з 01.12.1980 (наказ про прийняття №236 від 02.12.1980) по 26.07.1992 (наказ про звільнення №122 від 26.07.1992).
Автобаза Волинського обласного виробничо - технічного управління зв'язку перейменована з 01.01.1995 в автобазу Волинського обласного підприємства поштового зв'язку «Волиньпошта» (наказ ОПЗ «Волиньзв'язок» від 29.12.1994 №143).
Автобаза обласного підприємства поштового зв'язку «Волиньпошта» реорганізована шляхом приєднання її до Луцького поштамту обласного підприємства поштового зв'язку «Волиньпошта» 30.12.1998 (наказ ОППЗ «Волиньпошта» від 30.12.1998 №142 ).
Волинське обласне підприємство поштового зв'язку «Волиньпошта» реорганізовано в Волинську дирекцію УДППЗ «Укрпошта» шляхом його приєднання до Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» з 01.01.1999 (Наказ УДППЗ «Укрпошта»від 02.11.1998 р. № 370).
Отже, за відповідачем обліковується заборгованість по перерахуванню сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах страхових внесках до Пенсійного фонду України у розмірі 16748,61 грн., яка підтверджується витягом з облікової картки платника страхових внесків до Пенсійного фонду України та розрахунками сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, які наявні у матеріалах справи.
Наведенні розрахунки відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем не спростовані, а тому вимога позивача про стягнення з УДППЗ «Укрпошта» заборгованості у розмірі 16748,61 грн. є обґрунтованою.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову, а тому апеляційну скаргу УДППЗ «Укрпошта» необхідно залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 вересня 2012 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 вересня 2012 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Ключкович В.Ю.
Межевич М.В.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Ключкович В.Ю.
Межевич М.В.