Ухвала суду № 32036384, 03.06.2013, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2013
Номер справи
2а-1870/9520/12
Номер документу
32036384
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2013 р.Справа № 2а-1870/9520/12Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бенедик А.П.

Суддів: Калитки О. М. , Калиновського В.А.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Товариства з обмеженою відповідальністю "Енмаліт", Державної податкової інспекції у м. Сумах Сумської області Державної податкової служби на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 05.03.2013р. по справі № 2а-1870/9520/12

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Енмаліт"

до Державної податкової інспекції у м. Сумах Сумської області Державної податкової служби

про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Енмаліт", звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у місті Сумах, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДП1 у м. Сумах №0007261502/56660 від 07.11.2012р., яким за 2010 рік, червень - грудень 2011 року та січень - серпень 2012 року, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб на загальну суму 50043,38 грн., в тому числі, по основному платежу - 33993,54 грн. та 16049,84 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач посилається на невірне застосування ДПІ у м. Сумах норми податкового законодавства України в частині розрахунку розміру орендної плати за землю. Позивач зазначає, що ст.ст. 1, 15, 21, 30 Закону України "Про оренду землі", п. 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України визначають умови взаємовідносин між землекористувачами та власниками землі. Так, на думку позивача, щорічний перерахунок розміру орендної плати має здійснюватись на підставі договору оренди згідно умов і даних зазначених в ньому. Розмір орендної плати за землю є істотною умовою і визначається умовами договору оренди земельної ділянки і його зміна допускається виключно шляхом внесення змін до договору оренди.

Також позивач зазначає, що перевіряємий період, зокрема, червень - серпень 2011 року повторно перевірено, оскільки згідно попередньої камеральної перевірки за цей період вже було збільшено суму грошового зобов'язання та застосовані фінансові санкції.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 05.03.2013 року частково задоволено адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Енмаліт".

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах № 0007261502/56660 від 07.1 1.2012р. про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки в розмірі 23282,44 грн. основного платежу та 10694,29 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

В задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах № 0007261502/56660 від 07.11.2012р. про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки в розмірі 10711,10 грн. основного платежу та 5355,55 грн. штрафних (фінансових) санкцій - відмовлено.

Позивач, частково не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 05.03.2013 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення ДПІ у м. Сумах № 0007261502/56660 від 7 листопада 2012 року про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності юридичних осіб в розмірі 8514,30 грн., в тому числі 5676,20 грн. та штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2838,10 грн.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, позивач посилається на прийняття судового рішення в оскаржуваній частині з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи в частині відмови у позову, а також на доводи та обставини, викладені в апеляційній скарзі.

Відповідач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 05.03.2013 р. та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, відповідач посилається на прийняття оскаржуваної постанови при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також на доводи та обставини, викладені в апеляційній скарзі.

Сторони не скористались правом подання письмових заперечень на апеляційну скаргу.

Колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 15.06.2004 р. між Сумською міською радою та ТОВ "Енмаліт" укладено договір оренди земельної ділянки, державний реєстраційний №1170 від 17.12.2004 року, відповідно до якого ТОВ "Енмаліт" отримало в оренду земельну ділянку площею 4866 кв. м., за адресою м. Суми вул. Машинобудівників, 1, терміном дії до 26.03.2013 року. Договір оренди земельної ділянки укладено згідно вимог законодавства, що діючого на момент його укладення, є чинним, на час перевірки жодних змін до нього не вносилося. Невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки є додатки до нього.

Додатком № 5 до договору оренди земельної ділянки є Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, згідно якого нормативної грошової оцінка 1 кв.м земельної ділянки, на момент укладення договору, становила 99,72 грн..

Розділом 3 "Орендна плата" договору оренди земельної ділянки визначено, що складовими частинами розрахунку орендної плати є: розмір відсотку від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, нормативна грошова оцінка землі, станом на момент укладення договору та коефіцієнта індексації, що враховується при щорічному перерахунку грошової оцінки землі; орендна плата обов'язково перераховується щорічно станом на 01 січня поточного року в разі зміни розміру коефіцієнта індексації, що застосовується при проведенні розрахунку грошової оцінки землі.

Також, розділом 3 договору та п.4.1 договору оренди передбачена умова, відповідно до якої розмір орендної плати за землю може бути переглянуто на вимогу орендодавця з моменту отримання орендарем повідомлення про перерахунок орендної плати з причин підвищення цін, тарифів, збільшення розміру ставки земельного податку, тощо.

Згідно абзацу 2 п.2.2. Договору, умови цього договору зберігають свою чинність на строк його дії у випадках, коли пі еля набуття договором чинності законодавством встановлені інші правила, ніж передбачені цим договором.

19.10.2012 р. ДПІ у м. Сумах проведена документальна позапланова невиїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "Енмаліт" з питання дотримання вимог податкового законодавства за 2010 рік, вересень-грудень 2011 року та січень-серпень 2012 року.

За результатами перевірки складено акт №3239/152/32185616 від 19.10.2012 року, згідно висновків якого перевіркою встановлено порушення ТОВ «Енмаліт» ст. ст. 2, 17, 23 Закону України "Про плату за землю", ст.21 Закону України "Про оренду землі", п.п.288.5.1 п.288.5, п.288.7 ст. 288, п.289.1 ст. 289 ПК України, (а.с.9-12)

На підставі акту перевірки ДПІ у м. Сумах прийняте податкове повідомлення-рішення №0007261502/56660 від 07.1 1.2012 року, яким ТОВ «Енмаліт» збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на загальну суму 50043,38 грн., в тому числі: за основним платежем - 33993,54 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 16049,84 грн. (а.с. 13).

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог в частині скасування податкового повідомлення-рішення №0007261502/56660 від 07.11.2012р в частині донарахування позивачу грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки в розмірі 23282,44 грн. основного боргу та 10694,29 грн. застосованих штрафних (фінансових) санкцій, суд першої інстанції виходив з того, що при розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку і визначенні податкового зобов'язання на 2010 рік позивач правомірно застосував дані договору оренди земельної ділянки про грошову оцінку земельної ділянки в розмірі 99,72 грн. за 1 кв.м., зазначену у витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що відповідає умовам договору оренди та вимогам ст.13 Закону України "Про плату за землю". Разом з тим, ТОВ "Енмаліт" при розрахунку розміру річної орендної плати не застосовано коефіцієнти індексації за 2005 рік в розмірі 1,035. 2007 рік в розмірі 1,028, 2008 рік в розмірі 1,152, 2009 рік в розмірі 1,059, що в свою чергу, вплинуло на розмір грошового зобов'язання і призвело до заниження грошового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік. Заниження грошового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік становить 235,04 грн., тому податковим органом правомірно донараховано позивачу за 2010 рік суму грошового зобов'язання в розмірі 235,04 грн. та відповідно 117,52 грн. сума штрафних (фінансових) санкцій.

Судове рішення мотивовано і тим, що позивач згідно поданої уточнюючої податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за вересень - грудень 2011 року, не врахував вимогу п.п.288.5.1. п.288.5 ст. 288 ПК України при розрахунку розміру орендної плати та визначені податкового зобов'язання по орендній платі за земельну ділянку за вересень - грудень 2011 року та неправомірно застосував 1,1% до нормативної грошової оцінки земельної ділянки замість 3%, що призвело до заниження податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Разом із тим, підлягає скасуванню донарахована сума грошового зобов'язання за період з червня по липень 2011 р. в розмірі 5687,76грн. та штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1896,92 грн., оскільки відповідачем на підставі акту №7760/152/32185616 від 21.10.2011 року про результати камеральної перевірки даних, задекларованих в уточнюючій податковій декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2011 рік, в якому період перевірки становив січень - серпень 2011 року, винесено податкове повідомлення-рішення, згідно якого за січень - серпень 2011 року донараховано податкове зобов'язання та застосовано штрафні (фінансові) санкції.

Крім того, при розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку і визначенні податкового зобов'язання за січень - серпень 2012 року позивач правомірно застосував дані договору оренди земельної ділянки про грошову оцінку земельної ділянки в розмірі 99,72 грн. за 1 кв.м., зазначену у витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що відповідає умовам договору оренди та вимогам п.288.1. ст.288 ПК України.

Разом із тим, позивач, в порушення умови договору оренди земельної ділянки та вимог вищезазначеного законодавства при розрахунку розміру річної орендної плати не застосував коефіцієнти індексації за 2005 рік в розмірі 1,035, 2007 рік в розмірі 1,028, 2008 рік в розмірі 1,152, 2009 рік в розмірі 1,059, що вплинуло на розмір податкового зобов'язання за січень - серпень 2012 року, що призвело до заниження грошового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень - серпень 2012 року. Заниження грошового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень - серпень 2012 року становить 2892,38 грн.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Як вбачається з акту перевірки, однією із підстав для прийняття відповідачем оскаржуваного повідомлення-рішення слугували висновки відповідача про порушення ТОВ "Енмаліт" вимог статей 2, 17, 23 Закону України "Про плату за землю" та ст. 21 Закону України "Про оренду землі" при сплаті орендної плати за земельну ділянку за 2010 рік.

У 2010 році розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку визначав Закон України "Про плату за землю" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно ст.2 Закону України "Про плату за землю", плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель, а за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Відповідно до ст. 14 закону України "Про плату за землю", платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Згідно ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю".

ТОВ "Енмаліт" до ДПІ у м. Сумах подано податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності № 3297 від 27.01.2010 року та узгоджено податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2010 рік. Згідно даних цієї декларації податкове зобов'язання позивача за 2010 рік становить 6693,37грн.

Відповідно до ст.13 Закону України "Про плату за землю", підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Колегія суддів вважає, що при розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку і визначенні податкового зобов'язання на 2010 рік позивач правомірно застосував дані договору оренди земельної ділянки про грошову оцінку земельної ділянки в розмірі 99,72 грн. за 1 кв.м., зазначену у витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, який як додаток № 5 є невід'ємною частиною договору оренди, що повністю відповідає умовам договору оренди та

Випадок зміни розміру орендної плати в зв'язку з підвищенням цін, тарифів, що в тому числі, стосується і розміру нормативної грошової оцінка земельної ділянки, складовою розрахунку якої є базова ціна на землю, передбачено розділом 3 та п.4.1 Договору оренди земельної ділянки, де зазначено, що розмір орендної плати за землю може бути переглянуто на вимогу орендодавця, з моменту отримання орендодарем повідомлення про перерахунок орендної плати з причини підвищення цін, тарифів, збільшення розміру ставки земельного податку, тощо. Розмір орендної плати за землю є істотною умовою, його зміна допускається виключно шляхом внесення - змін до договору оренди, які відповідно до п.5.5 договору здійснюються у письмовій формі та підлягають обов'язковому нотаріальному посвідченню та державній реєстрації. Зазначені умови договору оренди земельної ділянки визначені Типовим договором оренди землі затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 р. N 220 і відповідають вимогам його пунктів 13, 36.

З моменту укладення договору оренди земельної ділянки, зміни до нього не вносились, тому позивач, згідно з діючим законодавством та умовами договору оренди, правомірно застосував відомості про нормативну грошову оцінку земельної зазначені в договорі при розрахунку розміру орендної плати і визначенні податкового зобов'язання на 2010 рік.

При визначенні розміру нарахування грошового зобов'язання по орендній платі за земельну ділянку за 2010 рік відповідачем безпідставно застосовано поточні дані державного земельного кадастру, зазначені у витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки в розмірі 246,08 грн. за 1 кв. м., наданому управлінням Держкомзему в м. Суми, оскільки відповідно до норми ст.13 Закону України "Про плату за землю", такі дані державного земельного кадастру є підставою для нарахування іншого виду плати за землю - земельного податку, що призвело до незаконного збільшення податкового зобов'язання по орендній платі за земельну ділянку за 2010 рік на суму 6478,31 грн. і застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 3239,16 грн.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про скасування податкового повідомлення-рішення в частині донарахованого основного платежу - 6243,27 грн. сума (донараховані згідно даних земельного кадастру про грошову оцінку земельної ділянки) та штрафних (фінансових) санкцій в сумі 3121,64 грн.,

Згідно ст. 21 Закону України "Про оренду землі", обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Згідно ст. 23 Закону України "Про плату за землю", грошова оцінка земельної ділянки щороку за станом на 1 січня уточнюється на коефіцієнт індексації, порядок проведення якої затверджується Кабінетом Міністрів України.

Розділом 3 укладеного Договору оренди земельної ділянки передбачено, що орендна плата обов'язково перераховується щорічно станом на 01 січня поточного року в разі зміни розміру коефіцієнта індексації, що застосовується при проведенні розрахунку грошової оцінки землі.

Проте, ТОВ "Енмаліт" при розрахунку розміру річної орендної плати не застосовано коефіцієнти індексації за 2005 рік в розмірі 1,035. 2007 рік в розмірі 1,028, 2008 рік в розмірі 1,152, 2009 рік в розмірі 1,059, що, в свою чергу, вплинуло на розмір грошового зобов'язання і призвело до заниження грошового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік.

Так, розмір грошового зобов'язання по орендній платі за земельну ділянку за 2010 рік для ТОВ "Енмаліт" має становити 6928,41 грн. замість 6693,37 грн. (зазначених ТОВ "Енмаліт" в податковій декларації № 3297 від 27.01.2010 року). Таким чином, заниження грошового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік становить 235,04 грн., що визнано позивачем.

Отже, відповідачем правомірно донараховано позивачу за 2010 рік суму грошового зобов'язання в розмірі 235,04 грн. (неврахований позивачем розмір індексації) та відповідно 117,52 грн. сума штрафних (фінансових) санкцій на зазначену суму зобов'язання.

З 01.01.2011 року плата за землю здійснюється відповідно до Податкового кодексу України. Підставою для прийняття відповідачем оскаржуваного податкового повідомлення-рішення слугували висновки відповідача про порушення ТОВ "Енмаліт" вимог п.п.288.5.1. п.288.5 ст. 288 ПК України при розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку і визначенні податкового зобов'язання за червень - грудень 2011 року, де позивач застосував 1,1% замість 3% до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що призвело до заниження податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за червень - грудень 2011 року

За вказаний період розмір податкового зобов'язання по орендній платі за земельну ділянку для ТОВ "Енмаліт" складає 20954,92 грн., розмір донарахування податкового зобов'язання складає 13271,44 грн., розмір штрафних (фінансових) санкцій складає 5688,76 грн.

21.09.2011 року позивачем до ДПІ у м. Сумах подано уточнюючу податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за №9008100065 та узгоджено податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2011 рік, згідно даних цієї декларації податкове зобов'язання позивача за вересень - грудень 2011 року становить 4390,56 грн.

Річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету суб'єктами господарювання, які орендують земельні ділянки державної і комунальної власності, визначається відповідно до умов договору, але з урахуванням вимог п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу.

Отже річна сума платежу орендної плати за землю не може бути меншою розміру, визначеного п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України, а саме - трикратного розміру земельного податку.

Враховуючи наведене, позивач при розрахунку розміру орендної плати та визначені податкового зобов'язання по орендній платі за земельну ділянку за вересень - грудень 2011 року не правомірно застосував 1,1% до нормативної грошової оцінки земельної ділянки замість 3%, що призвело до заниження податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Таким чином податковим органом правомірно донараховано суму грошового зобов'язання за період з вересня по грудень 2011р. в розмірі 7583,68 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 3791,84 грн.

Матеріалами справи встановлено, що ДПІ у м. Суми за результатами проведеної камеральної перевірки даних, задекларованих в уточнюючій податковій декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2011 рік складено акт №7760/152/32185616 від 21.10.2011 року, в якому період перевірки становив січень - серпень 2011 року. На підставі вказаного акту винесено податкове повідомлення-рішення №0012931502/104228 від 22.12.2011р., згідно якого ТОВ "Енмаліт" за січень - серпень 2011 року донараховано податкове зобов'язання та застосовано штрафні (фінансові) санкції.

Таким чином за період червень - серпень 2011 року податковим органом повторно донараховано ТОВ "Енмаліт" грошове зобов'язання та застосовані штрафні (фінансові) санкції.

Згідно статті 61 Конституції ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

Дані обставини визнані представником відповідача у судовому засіданні суду першої інстанції.

Згідно статті 61 Конституції ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції щодо скасування донарахованої суми грошового зобов'язання за період з червня по липень 2011 р. в розмірі 5687,76грн. та штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1896,92 грн.

Підставою для прийняття ДПІ у м. Сумах оскаржуваного повідомлення-рішення також слугували висновки відповідача, викладені у акті перевірки, про порушення ТОВ "Енмаліт" вимог п.288.7 ст. 288, п.289.1 ст. 289 Податкового кодексу України, ст.21 Закону України "Про оренду землі" при розрахунку розміру орендної плати та визначенні податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень - серпень 2012 року.

Так, у акті перевірки відповідач вказує, що за вказаний період розмір податкового зобов'язання по орендній платі за земельну ділянку для ТОВ "Енмаліт" складає 23948,51 грн., розмір донарахування податкового зобов'язання складає 14243,79 грн., розмір штрафних (фінансових) санкцій складає 7121,92 грн.

Згідно ст. 9 Податкового кодексу України, плата за землю відноситься до загальнодержавних податків і зборів. В свою чергу плата за землю, як податок, справляється у вигляді різних видів платежу - земельного податку та орендної плати.

Згідно п.288.1. ст.288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

ТОВ "Енмаліт" до ДПІ у м. Сумах подано податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності № 9002644617 від 31.01.2012 року та узгоджено податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2012 рік.

Згідно даних цієї декларації, податкове зобов'язання ТОВ "Енмаліт" за січень - серпень 2012 року становить 9704,72 грн.

Колегія суддів вважає, що при розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку і визначенні податкового зобов'язання за січень - серпень 2012 року позивач правомірно застосував дані договору оренди земельної ділянки про грошову оцінку земельної ділянки в розмірі 99,72 грн. за 1 кв.м., зазначену у витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, який як додаток № 5 є невід'ємною частиною договору оренди, що відповідає умовам договору оренди та п.288.1. ст.288 ПК України.

Випадок зміни розміру орендної плати в зв'язку з підвищенням цін, тарифів, що в тому числі, стосується і розміру нормативної грошової оцінка земельної ділянки, складовою розрахунку якої є базова ціна на землю, передбачено розділом 3 та п.4.1 Договору оренди земельної ділянки, яким визначено, що розмір орендної плати за землю може бути переглянуто на вимогу орендодавця з моменту отримання орендарем повідомлення про перерахунок орендної плати з причин підвищення цін, тарифів, збільшення розміру ставки земельного податку, тощо. Розмір орендної плати за землю є істотною умовою, його зміна допускається виключно шляхом внесення змін до договору оренди, які відповідно до п.5.5 договору здійснюються у письмовій формі та підлягають обов'язковому нотаріальному посвідченню та державній реєстрації. Зазначені умови договору оренди земельної ділянки визначені Типовим договором оренди землі затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 р. N 220 і відповідають вимогам його пунктів 13, 36.

З моменту укладення договору оренди земельної ділянки, зміни до нього не вносились, тому позивач, згідно з діючим законодавством та умовами договору оренди, правомірно застосував відомості про нормативну грошову оцінку земельної зазначені в договорі при розрахунку розміру річної орендної плати і визначенні податкового зобов'язання за січень - серпень 2012 року.

При визначенні розміру нарахування податкового зобов'язання по орендній платі за земельну ділянку за січень - серпень 2012 року, який зазначено в акті перевірки і становить 23948,51 грн., відповідач безпідставно застосував поточні дані державного земельного кадастру, зазначені у витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки в розмірі 246,08 грн. за 1 кв. м., наданому управлінням Держкомзему в м. Суми, оскільки, відповідно до норми п.286.1. ст.286 Податкового кодексу України, такі дані державного земельного кадастру є підставою для нарахування іншого виду плати за землю - земельного податку, що призвело до незаконного збільшення податкового зобов'язання по орендній платі за земельну ділянку за січень - серпень 2012 року на суму 14243,79 грн. і застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 7121,92 грн..

Враховуючи наведене, колегія судів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про скасування податкового повідомлення-рішення в частині донарахованого основного платежу - 11351,41 грн. (донараховані згідно даних земельного кадастру про грошову оцінку земельної ділянки) та штрафних (фінансових) санкцій в сумі 5675,73 грн.

Відомості про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки до договору оренди земельної ділянки вносяться під час його укладення на підставі витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки наданому відповідним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, який у вигляді додатку є невід'ємною частиною договору оренди. Для подальшого застосування нормативної грошової оцінки земельної ділянки для визначення розміру річної орендної плати умовами договору оренди та законодавством передбачено вимога щорічної індексації нормативної грошової оцінки залежно від дати її проведення..

Згідно ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Згідно п.289.2. ст.289 Податкового кодексу України, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Розділом 3 укладеного Договору оренди земельної ділянки встановлено, що орендна плата обов'язково перераховується щорічно станом на 01 січня поточного року в разі зміни розміру коефіцієнта індексації, що застосовується при проведенні розрахунку грошової оцінки землі.

Проте, ТОВ «Енмаліт» при розрахунку розміру річної орендної плати не застосував коефіцієнти індексації за 2005 рік в розмірі 1,035, 2007 рік в розмірі 1,028, 2008 рік в розмірі 1,152, 2009 рік в розмірі 1,059, що вплинуло на розмір податкового зобов'язання за січень - серпень 2012 року, що призвело до заниження грошового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень - серпень 2012 року.

Так, розмір податкового зобов'язання по орендній платі за земельну ділянку за січень -серпень 2012 року для ТОВ "Енмаліт" має становити 12597,10 грн. замість 9704,72 грн. зазначених в податковій декларації № 9002644617 від 31.01.2012 року. Таким чином заниження грошового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень - серпень 2012 року становить 2892,38 грн.

Отже відповідачем правомірно донараховано позивачу за січень-серпень 2012 рік суму грошового зобов'язання в розмірі 2892,38 грн. (неврахований позивачем розмір індексації) та відповідно 1446,19 грн. сума штрафних (фінансових) санкцій на зазначену суму зобов'язання.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Колегія суддів вважає, що дії відповідача щодо прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №0007261502/56660 від 07.11.2012р в частині донарахування позивачу грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки в розмірі 23282,44 грн. основного боргу та 10694,29 грн. застосованих штрафних (фінансових) санкцій не кореспондуються з вимогами ст. 19 Конституції України.

Колегія суддів вважає, що постанова Сумського окружного адміністративного суду від 05..03.2013 р. по справі № 2а-1870/9520/12 відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянтів.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційних скарг, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Енмаліт" та апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сумах Сумської області Державної податкової служби залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 05.03.2013р. по справі № 2а-1870/9520/12 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Бенедик А.П.Судді(підпис) (підпис) Калитка О. М. Калиновський В.А. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Бенедик А.П.