УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2013 року Справа № 30401/10/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Большакової О.О.,
суддів Глушка І.В., Макарика В.Я.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Володимирецького споживчого товариства на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 17 червня 2010 року у справі за позовом Володимирецького споживчого товариства до Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним рішення,-
В С Т А Н О В И В :
Володимирецьке споживче товариство звернулося в суд з позовом до Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинними рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 29.04.2009 року №0000362343 в сумі 3101,70 грн, від 29.04.2009 року №0000372343 на суму 2744,90 грн, від 29.04.2009 року №0000072343/0 в сумі 1700,00 грн, від 29.04.2009 року №0000082343/0 в сумі 1700,00 грн, від 15.01.2010 року №0000082343 на суму 595,00 грн, від 15.01.2010 року №000001243/0 на суму 1000,00 грн.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 17 червня 2010 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із судовим рішенням, Володимирецьке споживче товариство подало апеляційну скаргу на вищевказану постанову суду, вважає, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального і процесуального права, є незаконною та необгрунтованою, просить скасувати судове рішення і прийняти нову постанову, якою задоволити позовні вимоги. У апеляційній скарзі вказує, що органи державної податкової служби порушили встановлений законом порядок проведення перевірки, вона фактично проведена без повідомлення та без присутності керівника або його заступника, а тому будь-які встановлені такою перевіркою обставини, не можуть бути доказами у зв'язку з порушенням порядку їх отримання, а сама перевірка є протиправною.
Особи, що беруть участь у справі, в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступало, а тому колегія суддів, у відповідності до ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних міркувань.
Судом встановлено, що 21.04.2009 року посадовими особами Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції проведено перевірку магазину, розташованого у с. Радижево, вул. Центральна, 27, та магазину, розташованого у с.Степангород, належних Володимирецькому споживчому товариству на предмет дотримання суб'єктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, про що складено акт №024/17/02/23/01765176 та акт №023/17/02/23/01765176 від 21.04.2009 року.
За змістом акту перевірки №023/17/02/23/01765176 від 21.04.2009 року встановлено порушення п.п. 1, 2, 9, 10, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995 року. На підставі акту перевірки, 29.04.2009 року винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000362343, яким позивачу визначено суму штрафу в розмірі 3101,70 грн.
За змістом акту перевірки №024/17/02/23/01765176 від 21.04.2009 року встановлено порушення п.п. 9, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995 року. На підставі акту перевірки, 29.04.2009 року винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000372343, яким позивачу визначено суму штрафу в розмірі 2744,90 грн.
31.12.2009 року посадовими особами Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції проведено перевірку магазину, розташованого у с. Каноничі, вул. Калініна, 93, належного Володимирецькому споживчому товариству на предмет дотримання суб'єктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, про що складено акт №087/17/02/23/01765176 від 31.12.2009 року.
За змістом акту перевірки №087/17/02/23/01765176 від 31.12.2009 року встановлено порушення п.п. 9, 11, 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995 року. На підставі акту перевірки, 15.01.2010 року винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000082343, яким позивачу визначено суму штрафу в розмірі 595,00 грн.
Суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг, зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані в установленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, і видавати такий розрахунковий документ на повну суму проведеної операції особі, котра отримує або повертає товар, отримує послуги або відмовляється від них (пункти 1, 2, статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»).
Відповідальність за невиконання зазначеного обов'язку передбачено пунктом 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у вигляді фінансової санкції в розмірі п'ятикратного розміру вартості проданих товарів (наданих послуг).
Відповідно до п.п. 9, 10 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років.
За порушення вказаних вимог до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій; десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання друку контрольної стрічки або її не зберігання протягом встановленого терміну (пункти 4, 5 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»).
Пунктами 11 та 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» покладено обов'язок на суб'єктів підприємницької діяльності проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості; вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
За порушення вказаних вимог до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості; подвійної вартості не облікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (пункт 6 статті 17, стаття 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»).
Як передбачено п. 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» вказані суб'єкти господарювання зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Згідно ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Крім того за висновками акту перевірки №087/17/02/23/01765176 від 31.12.2009 року - п.4, встановлено порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва" №957 від 30.10.2008 року. Відтак, на підставі акту перевірки, 15.01.2010 року прийнято також рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000012343/0, яким позивачу визначено суму штрафу в розмірі 1000,00 грн.
Також, відповідачем щодо позивача проводилась планова виїзна перевірка з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року. Її результати оформлені актом №337/23/01765176 від 23.04.2009 року за висновками якого, в тому числі, встановлено факт реалізації тютюнових виробів за відсутності ліцензії та факт реалізації алкогольних виробів за відсутності ліцензії, тобто порушення ч. 10 ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995 року. На підставі акту перевірки, 29.04.2010 року винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №00000782343/0 та 30000082343/0, якими позивачу визначено суму штрафу в розмірі по 1700,00 грн., за кожне порушення.
Абзацом 11 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" встановлено застосування фінансових санкцій у вигляді штрафів у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, виготовленими за коньячною технологією, горілкою та лікеро-горілчаними виробами за цінами, нижчими від встановлених мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на коньяк, алкогольні напої, виготовлені за коньячною технологією, горілку та лікеро-горілчані вироби - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 1000 гривень.
Відповідно до ч. 10 ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій. За порушення даної норми, передбачено застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 200% вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 грн. (абз.5 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів").
Покликання апелянта на порушення податковим органом встановленого законом порядок проведення перевірки, оскільки вона фактично проведена без повідомлення та без присутності керівника або його заступника не заслуговують на увагу з огляду на наступне.
Частиною 1, статті 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Вимогами ч. 4 ст. 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
У питаннях щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» є спеціальним, а тому інші законодавчі акти застосовуються тільки в тій частині, яка не врегульована вказаним законом.
Тому до перевірок реєстраторів розрахункових операцій застосовуються правила щодо допуску посадових осіб до проведення перевірок, передбачені ст. 112 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", а саме, посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за умови надання платнику податків під розписку: 1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; 2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Як вбачається з матеріалів справи, перевірка була проведена в присутності продавців, тобто осіб, що здійснювали розрахункові операції та обслуговували відвідувачів закладів позивача.
Відповідно до абз. 3 розділу 2 Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій затверджених наказом ДПА України №534 від 12.08.2008 року, згідно якого, акт перевірки складається у двох примірниках. Перший примірник акта перевірки залишається у посадових осіб органу ДПС, другий - у керівника суб'єкта господарювання або особи, що його заміщає, а у разі їх відсутності - у особи, уповноваженої здійснювати розрахункові операції.
Згідно до абз. 3 розділу 7 вищевказаних рекомендацій, акт перевірки та інформативні додатки до акта перевірки (у разі їх складання) повинні містити підписи посадових осіб органу ДПС, які проводили перевірку, і підпис керівника суб'єкта господарювання або його представника, а у випадку їх відсутності - особи, що уповноважена здійснювати розрахункові операції. Після підписів проставляється відмітка керівника суб'єкта господарювання або особи, що його заміщає, а у випадку їх відсутності - особи, що уповноважена здійснювати розрахункові операції, про ознайомлення та отримання одного примірника акта перевірки, дату ознайомлення, прізвище, ім'я та по батькові особи, її посаду та підпис. Факт відмови представника суб'єкта господарювання від підписання акта перевірки (ознайомлення з актом, отримання примірника акта) відображається посадовою особою органу ДПС у прикінцевих положеннях акта перевірки.
Враховуючи норми вищевказаного законодавства та матеріали справи, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що відповідач при проведенні перевірки діяв в межах і в спосіб передбачений законом. А отже, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції від 29.04.2009 року № 0000362343 на суму 3101,70 грн., від 29.04.2009 року № 0000372343 на суму 2744,90 грн., від 29.04.2009 року № 0000072343/0 на суму 1700,00 грн., від 29.04.2009 року № 0000082343/0 на суму 1700,00 грн., від 15.01.2010 року № 0000082343 на суму 595,00 грн., від 15.01.2010 року № 000001243/0 на суму 1000,00 грн. прийняті відповідачем на підставі законодавства та в межах наданих повноважень. А тому, суд першої інстанції правомірно відмовив в задоволенні позовних вимог.
З огляду на зазначене суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а постанова відповідає нормам матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.160, ст. 195, ст. 197, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200, ст.205, ст. 206, 254 КАС України,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Володимирецького споживчого товариства залишити без задоволення.
Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 17 червня 2010 року у адміністративній справі № 2а-1689/10/1770 за позовом Володимирецького споживчого товариства до Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним рішення, залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
Касаційна скарга на судове рішення подається відповідно до статті 212 КАС України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням апеляційної інстанції.
Головуючий суддя О.О. Большакова
Судді І.В. Глушко
В.Я. Макарик