ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2013 рокум. Ужгород№ 807/1518/13-а
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І.
при секретарі судового засідання - Шмідзен І.Ю.
за участю представників
позивача: Данканич О.В. (довіреність від 05.02.2013 року № 07-25/3)
відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Закарпатській області в інтересах держави до Свалявської міської ради про зобов'язання виконати вимогу, -
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 25 червня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 26 червня 2013 року.
Державна фінансова інспекція в Закарпатській області (далі - позивач, Держфінінспекція в Закарпатській області) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою (а.с.2-6) до Свалявської міської ради Закарпатської області (далі - відповідач, Свалявська міська рада), яким просить зобов'язати Свалявську міську раду виконати вимогу від 09.10.2012 року № 07-08-6-14/7804 щодо усунення виявлених ревізією фінансових порушень законодавства на загальну суму 24566,33 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що проведеною Держфінінспекцією в Закарпатській області позаплановою ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності Свалявської міської ради за період з 01.07.2008 року по 31.12.2008 року виявлено ряд порушень законодавства, про що складено акт від 05.10.2012 року № 07-08/57. З метою забезпечення усунення виявлених порушень та у відповідності до ст.ст. 10,15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", 09.10.2012 року начальником Держфінінспекції в Закарпатській області прийнято Вимогу про усунення порушень та недоліків виявлених ревізією, вимога виконуючому обов'язки Свалявського міського голови та вказаною вимогою зобов'язано відповідача усунути фінансові порушення, виявлені проведеною ревізією. Вимога Держфінінспекції в Закарпатській області є законною, законні вимоги є обов'язковими для виконання, в той-же час, вимога відповідачем не виконана, у зв'язку з чим ДФІ в Закарпатській області звертається до суду з позовом про зобов'язання виконати вимогу щодо усунення виявлених ревізією фінансових порушень.
В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав з підстав, наведених у позовній заяві, просить його задовольнити в повному обсязі.
Відповідач письмове заперечення проти позову з належними доказами не подав, в судовому засіданні 12.06.2013 року за клопотанням представника відповідача в розгляді справи оголошено перерву для надання можливості оскарження вимоги Держфінінспекції в судовому порядку (станом на 25.06.2013 року така не оскаржена) в зв'язку з чим розгляд справи призначено на 25.06.2013 року. В судове засідання 25.06.2013 року відповідач представника до суду не направив, не повідомив суд про причини не прибуття, хоча належним чином був повідомлений судом про дату, час і місце розгляду даної справи (що підтверджується наявною в матеріалах справи розпискою представника відповідача Гебеш В.М., а.с. 67), відтак, справу розглянуто за відсутності представника відповідача, на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного:
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, Держфінінспекцією в Закарпатській області, відповідно до постанови слідчого прокуратури Свалявського району від 06.09.2012 року про призначення проведення позапланової ревізії на виконання постанов Свалявського районного суду від 05.09.2012 року та 27.09.2012 року, на підставі направлення на проведення ревізії від 11.09.2012 року № 634, виданого начальником Державної фінансової інспекції в Закарпатській області Рябець М.М., заступником начальника відділу інспектування органів державної влади Державної фінансової інспекції в Закарпатській області Качур І.І. проведено позапланову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності в Свалявській міській раді за період з 01.07.2008 по 31.12.2008 року, про що складено акт від 05.10.2012 року № 07-08/57 (а.с. 7-18).
Листом Держфінінспекції в Закарпатській області від 09.10.2012 року за № 07-08-6-14/7804 (а.с.32-33) в.о. Свалявського міського голови Сверлович В.М. направлено вимогу про усунення порушень, виявлених ревізією, в тому числі пунктів вимоги, оскарження яких є предметом даного адміністративного позову, а саме: відобразити в обліку дебіторську заборгованість в сумі 4143,18 грн., провести позовну роботу з контрагентом (підрядником) щодо відшкодування вартості матеріальних цінностей (будівельного матеріалу) або їх повернення, суму повернення коштів перерахувати в дохід місцевого бюджету; відобразити в обліку дебіторську заборгованість за не виконані роботи в сумі 20024,27 грн., провести позовну роботу з контрагентом (підрядником) щодо відшкодування зайвих виплат шляхом повернення коштів або виконання відповідного обсягу робіт, суми повернутих коштів перерахувати в дохід місцевого бюджету; відобразити в обліку дебіторську заборгованість в сумі 398,88 грн., провести позовну роботу з контрагентом (підрядником) щодо відшкодування зайвих виплат шляхом повернення коштів, суми повернутих коштів перерахувати в дохід місцевого бюджету.
Даною вимогою зазначено про обов'язковість її виконання, та запропоновано подати письмову інформацію про вжиті заходи та виконання вимог Держфінінспекції в Закарпатській області в строк до 09.11.2012 року.
У зв'язку з невиконанням відповідачем вимоги Держфінінспекції в Закарпатській області від 09.10.2012 року за № 07-08-6-14/7804, позивач звернувся до суду з позовом, яким просить зобов'язати відповідача виконати вимогу Держфінінспекції в Закарпатській області в частині відображення в дебіторській заборгованості завищеної вартості робіт в загальній сумі 24566,33 грн. та проведення позовної роботи з підрядними організаціями, щодо відшкодування вказаної суми до бюджету шляхом повернення коштів або виконання відповідного обсягу робіт.
Статус державної фінансової інспекції в Україні, її функції та правові основи діяльності визначено Законом України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.2003 року № 2939 (назва згідно Закону України від 16.10.2012 року № 5463 - VI, станом на час проведення перевірки та винесення вимоги - Закон України "Про державну контрольно - ревізійну службу в Україні", надалі по тексту в редакції Закону станом на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон 2939). Статтею 3 Закону 2939 встановлено, що державна фінансова інспекція у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента та Кабінету Міністрів України.
Головним завданням державної фінансової інспекції є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували в період, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків та запобігання їм у подальшому (ч.1 ст. 2 Закону 2939).
Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування (ч.2 ст. 2 Закону 2939), інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Свалявська міська рада є неприбутковою бюджетною установою, утримується за рахунок коштів місцевого бюджету та інших не заборонених законодавством джерел фінансування, є юридичною особою. Держфінінспекцією в Закарпатській області проведено інспектування у формі ревізії, результати якої викладено в акті від 05.10.2012 року за № 07-08/57, та згідно якого виявлено факти порушення законодавства.
Відповідно до п.10 ст.10 Закону 2939 органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Наказом Головного Контрольно - ревізійного управління України від 03.03.2008 року за № 113 затверджено Методичні рекомендації щодо реалізації матеріалів ревізій по окремих видах порушень, та пунктами 2.1.1., 3.1.1, 3.2.1, 3.3.1 передбачено право органів ДКРС звернення до суду з позовною заявою в інтересах держави, у відповідності до п.10 ст. 10 Закону 2939, як заходи з реалізації матеріалів ревізії.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, зокрема, актом Держфінінспекції в Закарпатській області від 05 жовтня 2012 року за № 07-08/57, ревізією виявлено порушення, які полягають у наступному (в частині, що є предметом розгляду в межах адміністративної справи):
Рішенням двадцять першої сесії п'ятого скликання Свалявської міської ради від 23.05.2008 року № 22/83 "Про внесення змін до міського бюджету" збільшено дохідну та видаткову частину спеціального фонду міського бюджету на суму 3249870,00 грн., з яких, кошти в сумі 2530200,00 грн. виділено по КФК 150101 "Капітальні вкладення" КЕКВ 2123 "Інше будівництво" на будівництво водопровідних та каналізаційних мереж вулиць Возз'єднання, Туряниці, Волошина міста Сваляви.
За виконані роботи по об'єкту «Будівництво водопровідних та каналізаційних мереж вулиць Возз'єднання, Туряниці, Волошина» Свалявською міською радою по спеціальному фонду КФК 150101 "Капітальні вкладення" КЕКВ 2123 "Інші видатки" перераховано СУ "Свалява-газ" кошти в сумі 1786591,79 грн.
Ревізію використання матеріалів замовника, що передані СУ "Свалява-Газ" для проведення робіт по каналізуванню та водопостачанню вулиць Туряниці, Возз'єднання та Волошина та проведено суцільним способом, крім труб сталевих ДЮО та Д80, так як по накладних передано їх в кількісному виразі - штуки, а в актах форми КБ-2в одиниця виміру - різка. Ревізію використання матеріалів проведено шляхом порівняння кількості переданих замовником матеріалів з кількістю фактично використаних Підрядником матеріалів, включених до актів форми КБ-2в як зворотні суми.
До ревізії надано накладну без номера та без дати, якою СУ "Свалява-Газ" повернуто Свалявській міській раді не використаний при виконанні робіт матеріал, зокрема труба ПВГ 315 - 3,25 м., флянці з'єднання 75x3 - 2 шт., флянці з'єднання 90x3 - 8 шт., трійник флянцевий 110x110 м. - 2 шт., флянцеве з'єднання 110x4 - 2 шт., гідрант пожежний - 2 шт., труба ПЕ 80/90 - 34 п.м., підставка під гідрант - 2 шт.
Однак ревізією з вищенаведеного питання встановлено наступні розбіжності.
Зокрема Свалявською міською радою було передано 70 люків каналізаційних вартістю 618,33 грн. без ПДВ, а в актах приймання виконаних підрядних робіт значиться встановлено 69 люків каналізаційних.
Аналогічно замовником передано 1380 м. труби ПЕ 100 ДІЮ Пнб по ціні 27,42 грн. без ПДВ за 1 м., а в актах приймання виконаних підрядних робіт значиться встановлено таких в кількості 1361,48 м., тобто на 18,52 м. менше ніж передано вартістю за 1 метр - 507,82 грн. без ПДВ.
Також замовником передано підряднику труб каналізаційних ПВХ 315x6000 СН4 в кількості 384 м. по ціні 165 грн. без ПДВ за 1 м., а в актах приймання виконаних підрядних робіт значиться встановлено таких в кількості 305 м. Повернуто підрядником замовнику труби в кількості 3,25 м. Різниця складає 79,75 м.
Таким чином, в порушення ст.840 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 року № 435 СУ "Свалява-Газ" не використаний матеріал не повернула, а також не відшкодувала його вартість в сумі 4143,18 грн., зокрема:
- 1 люк каналізаційний вартістю відповідно 742,0 грн. з ПДВ;
- 18,52 м. труби ПЕ 100 ДІЮ Пнб вартістю 609,38 грн. з ПДВ;
- 14,1 м. труби ПВХ 315x6000 СН4 вартістю 2791,80 грн. з ПДВ.
Відповідне порушення призвело до матеріальної шкоди (збитків), завданої Свалявській міській раді в сумі 4143,18 грн.
Також, з метою підтвердження видів та обсягів виконаних робіт, в ході проведення ревізії, комісією Свалявської міської ради за участю представника підрядної організації БУ-21 ПАТ "Фірма "Нафтогазбуд" правонаступник СУ "Свалява-газ", в присутності головного державного фінансового інспектора Держфінінспекції в Закарпатській області Кочетова В.В. та оперуповноваженого СДСБЕЗ Свалявського РВ УМВС України в Закарпатській області Голянич М.М. у відповідності з постановою Свалявського районного суду від 05.09.2012 року, від 27.09.2012 року та розпорядження голови Свалявської міської ради Ланьо І.І. від 18.09.2012 №101 "Про створення комісії" було проведено контрольні обміри обсягів фактично виконаних робіт по об'єкту "Будівництво водопровідних та каналізаційних мереж по вулицях Туряниці, Возз'єднання та Волошина міста Свалява". Даним контрольним обміром встановлено розбіжності між фактично виконаними роботами та роботами, які відображені в актах форми КБ-2в за жовтень, листопад, грудень 2008 року на суму 20024,27 грн. (в тому числі ПДВ 20% - 3337,38 грн).
Так, контрольним обміром встановлено завищення обсягів робіт з улаштування круглих збірних залізобетонних каналізаційних колодязів діаметром 1 м у сухих грунтах в кількості 3,228 м3 (3 шт.) по вул. Туряниці та з укладання трубопроводів із поліетиленових труб діаметром 100 мм з гідравлічним випробуванням в кількості 14 м по вул. Чайковського.
Внаслідок завищення вартості виконаних робіт по об'єкту "Будівництво водопровідних та каналізаційних мереж по вулицях Туряниці, Возз'єднання та Волошина міста Свалява" на загальну суму 20024,27 грн., завищено витрати на оплату технічного нагляду, який здійснював ПП ОСОБА_9 на суму 398,88 грн. (20024,27 грн. х 0,01991964).
Відповідні порушення призвели до матеріальної шкоди (збитків), завданої міській раді в сумі 20423,15 грн.
Операції з прийняття завищеної вартості виконаних робіт в бухгалтерському обліку відображено в меморіальному ордері №3 "Накопичувальна відомість руху грошових коштів спеціального фонду в органах Державного казначейства" за жовтень, листопад та грудень 2008 року за дебетом рахунку 811 "Видатки за іншими надходженнями спеціального фонду", кредитом рахунку 631 "Розрахунки за іншими операціями і кредиторами", що призвело до заниження дебіторської заборгованості у рядку 181 "Розрахунки з постачальниками, підрядниками за товари, роботи й послуги" форми №1 "Баланс" за 2008 рік на суму 20423,15 грн. та до завищення касових і фактичних видатків у формі "Звіт про надходження і використання інших надходжень" (ф.4-3м) за КФК 150101 "Капітальні вкладення" КЕКВ 2123 "Інше будівництво(придбання)" 20423,15 грн. 16.07.1999 грн., чим порушено п.1 ст.3, п.1 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 № 996-ХІУ, п.1.2 "Порядку складання річних фінансових звітів за 2007 рік, установами та організаціями, які отримують кошти державного або місцевого бюджетів", затвердженого наказом Державного казначейства України, Мінфіну від 10.01.2008 року №3 (який діяв у 2008 році).
Відповідно до п.7 ст.10 Закону 2939, державній контрольно-ревізійній службі, в тому числі контрольно-ревізійним управлінням в областях, надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, а при невиконанні вимог - звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів (п.10 ст.10 Закону 2939).
Вимога Держфінінспекції в Закарпатській області від 09.10.2012 року за № 07-08-6-14/7804 відповідачем не виконана, виявлені ревізією порушення законодавства відповідачем усунуто не в повному обсязі, вказана вимога є законною (не скасована та не оскаржена відповідачем ні в порядку, передбаченому ст. 13 Закону 2939, ні в судовому порядку) та є обов'язковою для виконання.
За наведених обставин, вимоги позову Держфінінспекції Закарпатській області до Свалявської міської ради про зобов'язання виконати вимогу в частині відображення в дебіторській заборгованості завищеної вартості робіт в загальній сумі 24566,33 грн. та проведення позовної роботи з підрядними організаціями, щодо відшкодування вказаної суми до бюджету шляхом повернення коштів або виконання відповідного обсягу робіт.
Згідно ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Позивачем доведено правомірність звернення до суду з позовом, доведено правомірність вимог щодо усунення виявлених ревізією фінансових порушень, вимоги позову є обгрунтованими, підтверджені матеріалами справи та ґрунтуються на вимогах закону, відповідачем не спростовані (заперечення проти позову відповідач суду не надав) та підлягають до задоволення.
У відповідності до ч. ч. 2, 4 ст. 94 КАС України, судові витрати у справі не стягуються.
Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Державної фінансової інспекції в Закарпатській області в інтересах держави до Свалявської міської ради про зобов'язання виконати вимогу - задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Свалявську міську раду Закарпатської області (Закарпатська область, м. Свалява, вул. Духновича, 2 код 04053884) виконати вимогу Державної фінансової інспекції в Закарпатській області від 9 жовтня 2012 року № 07-08-6-14/7804 в частині:
- відобразити в обліку дебіторську заборгованість в сумі 4143,18 грн. Провести претензійно - позовну роботу з контрагентом (підрядником) щодо відшкодування вартості матеріальних цінностей (будівельного матеріалу) або їх повернення. Вартість повернення коштів перерахувати в дохід місцевого бюджету;
- відобразити в обліку дебіторську заборгованість за невиконані роботи в сумі 20024,27 грн. Провести претензійно - позовну роботу з контрагентом (підрядником) щодо відшкодування зайвих виплат шляхом повернення коштів або виконання відповідного обсягу робіт. Суми повернутих коштів перерахувати в дохід місцевого бюджету;
- відобразити в обліку дебіторську заборгованість в сумі 398,88 грн. Провести претензійно - позовну роботу з контрагентом (підрядником) щодо відшкодування зайвих виплат шляхом повернення коштів. Суми повернутих коштів перерахувати в дохід місцевого бюджету.
3. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).
Суддя С.І. Рейті