Рішення № 32019420, 19.06.2013, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
19.06.2013
Номер справи
913/1443/13
Номер документу
32019420
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ______

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

19 червня 2013 року Справа № 913/1443/13

Провадження №18/913/1443/13

Суддя Корнієнко В.В., розглянувши матеріали справи за позовом Лисичансько-Рубіжанського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, м. Сєвєродонецьк Луганської області, в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Луганській області, м. Луганськ

до комунального підприємства «Врубівський водоканал», смт. Врубівка Попаснянського району Луганської області

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

- Управління Державної казначейської служби України у Луганській області, м. Луганськ;

- Луганська обласна рада, м. Луганськ;

- Врубівська селищна рада, смт. Врубівка Попаснянського району Луганської області

про стягнення 213369,30 грн.

за участю представників:

від заявника: Трофіменко П.В., посвідчення № 008305 від 09.10.2012;

від позивача: Тищенко Т.В., за дов. № 17 від 05.06.2013;

від відповідача: представник не прибув;

від 3-ї особи (ГУДКСУ): представник не прибув;

від 3-ї особи (Луг. облрада): представник не прибув;

від 3-ї особи (Врубівська СР): представник не прибув.

Суть спору: прокурором заявлено вимогу про відшкодування з відповідача збитків заподіяних державі внаслідок порушення водного законодавства у розмірі 213369,30 грн.

Відповідач відзивом на позовну заяву б/н від 07.06.2013 визнав позовні вимоги повністю у сумі 213369,30 грн.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників прокурора та позивача, суд

В С Т А Н О В И В:

Перевіркою, проведеною позивачем в межах своїх повноважень встановлено, що відповідач у порушення вимог ст. 44 Водного кодексу України в період: з 08.08.2011 по 01.02.2013 здійснював забір підземних вод зі свердловин без дозволу на спеціальне водокористування та спеціального дозволу на користування надрами, що підтверджується актом перевірки позивача від 06.02.2013-08.02.2013, який підписано повноважним представником відповідача без зауважень та довідкою відповідача від 06.02.2013 № 8.

За вказаний період відповідачем забрано без спеціального дозволу із свердловин для центрального водопостачання території Врубівської сеульської ради 3095 м3 підземної води, що підтверджується довідкою відповідача від 06.02.2013 № 8.

Відповідно до ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 № 389, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 за № 767/16783 (далі - Методика), шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Відповідальність юридичних осіб настає внаслідок порушення ними встановлених умов водокористування, а саме, - самовільного водоспоживання, тобто забору води з поверхневих чи підземних джерел без дозволу на спецводокористування; (п. 9.1. Методики).

Пунктом 1.2. Методики встановлений порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі:

- самовільного використання водних ресурсів при відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)).

Відповідно до ч. 1 ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування (п. 6 ч. 3 ст. 110 Водного кодексу України).

Згідно обґрунтованому розрахунку позивача, який проведено на підставі вищевказаної Методики, шкода заподіяна відповідачем внаслідок самовільного водоспоживання, складає 213369,30 грн.

Відповідач відзивом на позовну заяву 07.06.2013 б/н визнав вимоги про стягнення збитків у розмірі 213369,30 грн.

Згідно п. 3 ст. 44 Водного кодексу України, водокористувач зобов'язаний дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

За таких обставин, вимоги про відшкодування з відповідача збитків в сумі 213369,30 грн., підлягають задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» та п. 7 ч. 3 ст. 29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2013 рік у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

Пунктом 7 ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України встановлено, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

Судом встановлено, що Головним управлінням Державної казначейської служби України у Луганській області (третя особа по справі) у процесі казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного та місцевих бюджетів, здійснюється розподіл платежів між загальними та спеціальними фондами відповідних бюджетів, та перераховуються за належністю розподілені кошти.

Відповідно до п. 2.2. Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.01.2013 № 43, та зареєстрованого в Мін'юсті України 19.02.2013 за № 291/22823, у процесі казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету органи Казначейства здійснюють розподіл платежів між загальним та спеціальним фондами державного бюджету, між державним і місцевими бюджетами відповідно до нормативів відрахувань, визначених бюджетним законодавством, та перераховують розподілені кошти за належністю.

За допомогою засобів програмного забезпечення, шляхом формування меморіальних документів, кошти (стягнуті судом збитки) перераховуються (списуються) за призначенням на відповідні рахунки.

Наказом Держказначейства України від 15.01.2007 № 5 (із змінами та доповненнями) та наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11 встановлено балансовий рахунок та код бюджетної класифікації доходів, які відносяться до таких доходів: «грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності».

До вказаних доходів встановлено код бюджетної класифікації - 24062100; балансовий рахунок - 3121; символ - 331.

Тобто господарському суду непотрібно самостійно розподіляти кошти (які стягнено з відповідача) у відповідних пропорціях між Державним, обласним та міським бюджетами, так як ці кошти розподіляються автоматично органами Держказначейства України у процесі казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного та місцевих бюджетів.

Достатньо зазначити, що кошти стягуються за балансовим рахунком № 3121 «Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами»; код бюджетної класифікації доходів - 24062100.

Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України судовий збір в сумі 4267,39 грн. (2 відсотка від ціни позову) підлягає стягненню з відповідача до Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з комунального підприємства «Врубівський водоканал», смт. Врубівка Попаснянського району Луганської області, вул. Артема, 11, ідентифікаційний код 33129746, на користь:

- спеціальних фондів Державного та місцевих бюджетів збитки в сумі 213369,30 грн. на рахунки, відкриті за балансовим рахунком № 3121 «Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами», код бюджетної класифікації доходів 24062100; одержувач коштів - ГУДКС України у Луганській області, МФО 804013; наказ видати.

- Державного бюджету України (отримувач: ГУДКСУ у м. Луганську, код ОКПО 37991503, рахунок № 31214206783006 в ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013, ККД 22030001, символ 206) судовий збір в сумі 4267,39 грн., наказ видати ДПІ в Попаснянському районі Луганської області.

19 червня 2013 р. було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення. Повне рішення складено 25 червня 2013 р. і може бути оскаржене протягом 10 днів з цієї дати.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя В.В. Корнієнко