ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 _______У х в а л а
20 червня 2013 року Справа № 913/1541/13
Провадження № 24/913/1541/13
За позовом Лисичансько-Рубіжанського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, м. Сєвєродонецьк Луганської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Луганській області, м. Луганськ
до Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля", м. Лисичанськ Луганської області
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
1.Луганська обласна рада, м. Луганськ
2.Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області, м. Луганськ
3.Лисичанська міська рада, м. Лисичанськ Луганської області
про стягнення збитків в сумі 178786 грн. 16 коп., заподіяних порушенням водного законодавства
Суддя Рябцева О.В.
в присутності представників сторін:
від заявника - Трофименко П.В. - ст. прокурор відділу прокуратури м. Луганська, посвідчення від 09.10.2012 № 008305;
від позивача - Пшенична Ю.В. - заст. начальника відділу екологічного контролю природних ресурсів Лисичанського регіону - ст. державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища, дов. від 13.06.2013 № 18, Федорченко Г.Є. - начальник відділу екологічного контролю природних ресурсів Лисичанського регіону - ст. державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища, дов. від 19.06.2013 № 23, Тищенко Т.В. - юрисконсульт, дов. від 05.06.2013 № 17;
від відповідача - Радько А.К. - помічник директора ВП "Шахта ім. Д.Ф.Мельникова" ПАТ "Лисичанськвугілля", дов. від 02.01.2013 № 16, Какуля І.О. - інженер з охорони навколишнього природного середовища ВП "Шахта ім. Д.Ф.Мельникова" ПАТ "Лисичанськвугілля", дов. від 18.01.2013 № 32;
від третьої особи - Луганської обласної ради - не прибув;
від третьої особи - Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області - не прибув;
від третьої особи - Лисичанської міської ради - не прибув.
в с т а н о в и в:
Прокурором заявлена вимога про стягнення з відповідача на користь держави збитків в розмірі 178786 грн. 16 коп.
На обґрунтування заявленої вимоги прокурор вказує, що Державною екологічною інспекцією у Луганській області за період з 18.04.2013 по 16.05.2013 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Публічним акціонерним товариством "Лисичанськвугілля". В ході перевірки встановлений факт скиду Відокремленим підрозділом "Шахта ім. Д.Ф.Мельникова" ПАТ "Лисичанськвугілля" забруднюючих речовин зі зворотними водами без дозволу на спеціальне водокористування (єдиний потік стічних та шахтних вод) в період з 01.11.2011 по 27.01.2013, що є порушенням ст.ст. 44, 70, 72 Водного кодексу України. Розмір збитків, завданих державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, складає 178786 грн. 16 коп. Відповідачем збитки на даний час не відшкодовані, тому прокурор просить їх стягнути в судовому порядку.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що шахта займається видобутком кам'яного вугілля і в процесі видобутку здійснює відкачування шахтної води на поверхню з метою забезпечення безпечних умов праці робітників шахти. За змістом ч. 3 ст. 48 Водного кодексу України не належить до спеціального водокористування вилучення води з надр разом з видобуванням корисних копалин. Згідно ст. 72 названого Кодексу підприємства, які відкачують шахтні води для запобігання затоплення шахт під час видобування корисних копалин, здійснюють їх скидання у водні об'єкти на умовах, які встановлюються органами виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів. Тобто, для скидання шахтної води не обов'язково мати дозвіл на спеціальне водокористування.
Третя особа - Луганська обласна рада надала пояснення, за змістом яких підтримує заявлені позовні вимоги, оскільки відповідно до ст. 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" та ст. 29 Бюджетного кодексу України, має право на одержання 20% грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Розгляд справи просить здійснювати без участі його представника.
Третя особа - Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області відзивом на позовну заяву просить задовольнити заявлену вимогу. При цьому, у відзиві зазначено, що розподіл грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, відбувається з урахуванням Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Державного казначейства України від 19.12.2000 № 131 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 24.01.2001 за № 67/5258 (далі - Порядок). У процесі казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету органи Державної казначейської служби України здійснюють розподіл платежів між загальним та спеціальним фондами державного бюджету, між державним і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами відповідно до нормативів відрахувань, визначених законодавством, та перераховують за належністю розподілені кошти. Відповідно до п. 8 Порядку платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в Головних Управліннях Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій. Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 № 106 "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету", встановлені органи, що контролюють справляння надходжень бюджету. Так, згідно додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 № 106 Міністерство екології та природних ресурсів є органом, за яким закріплено контроль за справлянням надходжень до бюджету. А органи казначейства відповідно до додатку до зазначеної постанови здійснюють лише контроль бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень та проведенні платежів за всіма кодами бюджетної класифікації. Справу просить розглянути без участі представника управління.
Судом встановлено, що Порядок казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затверджений наказом Державного казначейства України від 19.12.2000 № 131 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 24.01.2001 за № 67/5258, втратив чинність.
Третя особа - Лисичанська міська рада надала пояснення щодо порядку сплати, зарахування і розподілу між державним і місцевими бюджетами спірних коштів. Справу просить розглядати без участі її представника.
Оцінивши надані докази, суд дійшов висновку про необхідність витребування додаткових доказів, у зв'язку з чим вирішити спір по суті у даному судовому засіданні не вбачається можливим, тому розгляд справи слід відкласти.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 77, 86 ГПК України, суд
у х в а л и в:
1.Розгляд справи відкласти на 09.07.2013 о 12 год. 30 хв.
2.Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду в кімнаті № 314.
3.Зобов'язати позивача - надати пояснення до розрахунку шкоди щодо врахування стічних і шахтних вод.
4.Зобов'язати відповідача - надати пояснення підстав одержання наявного дозволу на спеціальне водокористування, документальне підтвердження наявності відстійника, умови відводу шахтних вод, договір з КСП "Лисичанськводоканал".
5.Зобов'язати третю особу - Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області - надати пояснення стосовно заявлених вимог згідно діючого законодавства.
6.Представники сторін повинні мати паспорт, довіреність (оригінал - для огляду, копію - для залучення в матеріали справи), а в необхідних випадках - документ, що посвідчує службове становище.
Явка повноважних представників прокурора, позивача та відповідача в засідання суду обов'язкова.
Суд попереджає, що за ненадання витребуваних судом документів і за ухилення від вчинення дій, покладених господарським судом на сторону, на підставі п. 5 ст. 83 ГПК України може бути стягнутий штраф у сумі до 1700 грн.
Суддя О.В.Рябцева