Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 червня 2013 р. Справа № 805/6328/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м. Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Зеленова А.С.,
суддів: Циганенка А.І.,
Череповського Є.В.,
при секретарі Афанасьєві Д.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Екоюжгеоразведка" до Державної служби геології і надр України про скасування наказу від 02.11.2012 №532 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №4683 від 17.04.2008 виданого ТОВ "Екоюжгеоразведка", на добування піску на родовищі Бакальська банка в Каркінітській затоці Чорного моря, скасуванні наказу від 11.12.2012 №607 в частині анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами №4683 від 17.04.2008 виданого ТОВ "Екоюжгеоразведка", на добування піску на родовищі Бакальська банка в Каркінітській затоці Чорного моря,
ВСТАНОВИВ :
Товариство з обмеженою відповідальністю "Екоюжгеоразведка" (далі - Позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Державної служби геології і надр України про скасування наказу від 02.11.2012 №532 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №4683 від 17.04.2008 виданого ТОВ "Екоюжгеоразведка", на добування піску на родовищі Бакальська банка в Каркінітській затоці Чорного моря, скасуванні наказу від 11.12.2012 №607 в частині анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами №4683 від 17.04.2008 виданого ТОВ "Екоюжгеоразведка", на добування піску на родовищі Бакальська банка в Каркінітській затоці Чорного моря.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що ТОВ "Екоюжгеоразведка" здійснює свою господарську діяльність по видобуванню корисних копалин на підставі отриманого ним спеціального дозволу на користування надрами № 4683 від 17.04.2008, виданому на видобування піску на родовищі Бакальська банка в Каркінітській затоці Чорного моря, на північний захід від краю коси Бакал АР Крим.
Листом від 07.11.2012 № 9982/01/14-12 відповідач повідомив про зупинення дії вказаного спеціального дозволу наказом від 02.11.2012 за № 532 у зв'язку із порушенням надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом чи згодою по умови користуванням ділянкою надр, порушенням надрокористувачем вимог законодавством у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища.
Листом від 17.12.2012 № 11398/01/14-12 відповідачем доведено до відому, що спеціальний дозвіл на користування надрами № 4683 від 17.04.2008, видане ТОВ "Екоюжгеоразведка", анульоване наказом від 11.12.2012 № 607 у зв'язку із незастосуванням надрокористувачем заходів по встановленню умов зупинення дій дозволу у встановлений строк.
Позивач вважає вказані накази такими, що винесені з грубим порушенням діючого законодавства з огляду на наступне.
В період з 26.09.2012 по 28.09.2012 Управлінням державного геологічного контролю за веденням робіт з геологічного вивчення та використання надр Державної служби геології і надр України було проведено планову перевірку ТОВ «Екоюжгеоразведка». Перевіркою було встановлено порушення ТОВ «Екоюжгеоразведка» вимог ст.ст.17,24,53 Кодексу України про надра. Однак, позивач не був згоден із встановленими порушеннями, зазначеними в акті перевірки, у зв'язку із чим ТОВ «Екоюжгеоразведка» не підписано акт перевірки. Встановлені порушення необґрунтовані і не можуть бути підставою для зупинення і анулювання дії спеціального дозволу.
Крім того зазначив, що ним вживались заходи для усунення виявлених порушень.
На думку позивача, у відповідача не було законних підстав для винесення спірних наказів.
Просив суд: - скасувати наказ Державної служби геології та надр України від 02.11.2012 №532 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №4683 від 17.04.2008 виданого ТОВ "Екоюжгеоразведка", на добування піску на родовищі Бакальська банка в Каркінітській затоці Чорного моря; - скасувати наказ Державної служби геології та надр України від 11.12.2012 №607 в частині анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами №4683 від 17.04.2008 виданого ТОВ "Екоюжгеоразведка", на добування піску на родовищі Бакальська банка в Каркінітській затоці Чорного моря /том 1 а.с.3-8/.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про день, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, про що свідчить розписка про вручення судової повістки /а.с.65/, надіслав заяву про розгляд справи без його участі /том 1 а.с.71-72/.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про день, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином/а.с.66-70/, надіслав заяву про відкладення розгляду справи /том 1 а.с.73/.
Відповідно до положень статті 128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін.
Дослідивши матеріали справи та наявні в ній письмові докази, суд встановив наступне.
Позивач - юридична особа - товариство з обмеженою відповідальністю "Екоюжгеоразведка", зареєстрованою виконавчим комітетом Донецької міської ради 16.08.2006, місцезнаходження юридичної особи: 83001, м. Донецьк, б-р. Пушкіна, 20, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців серія ААВ № 854288 від 13.03.2013р/том 1 а.с.70/.
Свою діяльність ТОВ "Екоюжгеоразведка" здійснює на підставі Статуту, затвердженого в новій редакції зборами учасників, Протокол № 1 від 13.03.2013 /том 1 а.с.72-87/.
Відповідач - Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, свою діяльність здійснює на підставі Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 за N 391/2011.
У даних правовідносинах Державна служба геології та надр України є спеціальний органом з питань надання дозволів на користуванням надрами.
Позивач відповідно до Спеціального дозволу на користування надрами від 17.04.2008 за №4683, виданого Державною службою геології та надр України, строком на 10 років, здійснював видобування пісків в якості сировини, для ніздрюватих бетонів, бетону гідротехнічних споруд підводної та внутрішньої зон; для дорожньо-будівельних робіт; для силікатних каменів, цегли та інших пресованих виробів; в якості піску-компоненту в'яжучого для одержання щільного силікатного бетону, на родовищі Бакальська банка, в Каркінітській затоці, 7 км. На північний захід від краю коси Бакал в Автономній республіці Крим /том 1 а.с.12/.
З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра, особливими умовами, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого КМУ від 30.05.2011 за № 615.
Наказом Державної служби геології та надр України "Про анулювання, зупинення, поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами" № 532 від 02.11.2012, зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами ТОВ "Екоюжгеоразведка".
Наказом Державної служби геології та надр України "Про анулювання, зупинення, поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" № 607 від 11.12.2012, анульований дозвіл на користування надрами "Екоюжгеоразведка".
Позивач із наказами відповідача не погоджується та вважає, що відповідачем порушуються його права та інтереси, у зв'язку з чим звернувся до суду із даним позовом.
Проблемою даного спору є питання правомірності зупинення та анулювання Спеціального дозволу на користування надрами ТОВ "Екоюжгеоразведка".
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч. 2 ст.5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що відповідачем не доведена правомірність своїх наказів у частині зупинення та анулювання дозволу на користування надрами ТОВ "Екоюжгеоразведка" з огляду на наступне.
На підставі наказу №447 від 18.09.2012 та направлення перевірку від 19.09.2012 №8381/01/14-12 в період з 26.09.2012 по 28.09.2012. Управлінням державного геологічного контролю за веденням робіт з геологічного вивчення та використання надр Державної служби геології і надр України було проведено планову перевірку ТОВ «Екоюжгеоразведка», за результатами якої було складено акт №43 від 26.09.2012 /том 1 а.с.20-26/. Даним актом встановлено порушення ТОВ «Екоюжгеоразведка» вимог ст.ст.17,24,53 Кодексу України про надра, що виразилось у:
- не внесенні зміни до спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з затвердженням записів в ДКЗ України;
- не виконано п.1 особливих умов дозволу щодо виконання умов Чорноморського державного управління охорони водних живих ресурсів;
- не виконується пп.4.1.4 ст.4 Угоди про умови користування надрами щодо проведення на протязі 6 місяців з часу отримання Дозволу аналізу фонового вихідного екологічного стану навколишнього природного середовища за програмою, погодженою із Держуправлінням екоресурсів в АР Крим, з метою визначення його фізичних параметрів на час надання Дозволу;
- не виконується пп.4.1.4 ст.4 Угоди про умови користування надрами щодоведення моніторингу екологічного стану навколишнього природного середовища (надра, водні об'єкти, ґрунти, біоресурси) у зоні впливу гірничого виробництва, включаючи ведення радіаційного контролю, у відповідності з програмою, погодженою з Держгірпромнаглядом України, на протязі 18 місяців з часу реєстрації Спеціального дозволу;
- у 2011 році допущено наднормативні втрати на 1,2% від запланованих втрат в плані розвитку гірничих робіт на 2011 рік та від проектних втрат;
- не виконуються пункти 6, 7, Програми робіт;
- у зв'язку з перезатвердженням запасів піску родовища «Бакальська банка» та їх збільшенням (протокол ДКЗ України від 13.04.2012 №2600) не внесено зміни до Акту про наданні гірничого відводу;
- не виконується стаття 13 угоди про умови користування надрами про щорічне інформування Міністерства щодо стану виконання Програми робіт.
Оскільки підприємство не згодне із встановленими порушеннями, зазначеними в акті перевірки №43 від 26.09.2012 ним не підписано даний акт.
За результатами перевірки Відповідачем прийнято наказ №532 від 02.11.2012 яким зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами, тобто майже через місяць після проведення планової перевірки Позивача, проте як припис на усунення порушень у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища не приймався і на адресу Позивача не направлявся.
Оскаржуваний наказ було направлено на адресу позивача через 5 днів після його прийняття, про що свідчить реєстрація листа від 07.11.12 вих.№9982/01/14-12. Даним листом Відповідач повідомив позивача про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами та надав 21 календарний день для усунення порушень з моменту відправлення повідомлення. Тобто, лист Державної служби геології та надр України від 07.11.12 вих.№9982/01/14-12 за своїм змістом і формою є повідомленням, а не приписом, який є обов'язковим для виконання.
Це є порушенням, п.16 Порядку про здійснення державного геологічного контролю, затвердженого Постановою КМУ від 14.12.2011 №1294 (далі - Порядок №1294), відповідно до якого визначено, що у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами. Припис або розпорядження можуть бути оскаржені до Держгеонадра або суду в установленому законом порядку.
Своїми діями відповідач позбавив позивача права на оскарження результатів перевірки і в порушення Порядку №1294 направив із запізненням, не в п'ятиденний термін замість припису або розпорядження лист №9982/01/14-12 від 07.11.2012 інформаційного характеру.
Відповідно до статті 19 Кодексу України про надра у користування підприємствам, установам, організаціям та громадянам надра надаються лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на таке користування засвідчується актом про надання гірничого відводу. Останній є частиною надр, наданою користувачам для промислової розробки родовищ корисних копалин та цілей, не пов'язаних із видобуванням корисних копалин. Користування надрами за межами гірничого відводу забороняється. Гірничі відводи для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення надаються Верховною Радою Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами народних депутатів і підлягають реєстрації в органах державного гірничого нагляду (стаття 17 Кодексу).
Статтею 25 Кодексу України про надра передбачено, що права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України.
Згідно статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Аналіз наведеної норми права дає підстави вважати, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку.
У разі відсутності спору, Державна служба геології та надр України мало би право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3 та 7 частини першої ст. 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку.
Згідно п. 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою КМУ від 30.05.2011 №615 що право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби, за підстав : 1) відсутності потреби у подальшому користуванні надрами; 2) відмови надрокористувача від права користування надрами; 3) ліквідації юридичної особи або смерті фізичної особи - підприємця, фізичної особи, що є власниками дозволу; 4) встановлення рішенням суду факту подання надрокористувачем свідомо неправдивих відомостей, підробних документів; 5) використання надр не за призначенням; 6) визнання дозволу недійсним у судовому порядку; 7) визнання недійсним у судовому порядку аукціону, за результатами якого надано дозвіл; 8) вилучення в установленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр; 9) невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк; 10) припинення без поважних причин робіт, передбачених дозволом, більш як на два роки, а у разі, коли дозвіл надано на користування нафтогазоносними надрами, - більш як на 180 днів; 11) коли суб'єкт господарської діяльності протягом двох років, а щодо нафтогазоперспективних площ, родовищ нафти і газу - 180 календарних днів та газу (метану) вугільних родовищ - одного року з початку дії дозволу без поважної причини не розпочав користування надрами; 12) припинення дії договору оренди (концесії) цілісного майнового комплексу, укладеного надрокористувачем, якому надано дозвіл відповідно до підпункту 8 пункту 8 цього Порядку, крім випадку набуття у власність об'єкта оренди (концесії).
Відповідно до підпункту 9 пункту 23 «Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615, право користування надрами припиняється Держгеонадрами безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк.
Цей нормативний акт може встановлювати додаткові підстави для припинення користування надрами, оскільки таке право надано частиною третьою ст.26 Кодексу, але він не може змінювати правило, відповідно до якого у разі незгоди користувачів з припиненням права на користування надрами за неналежне користування ними здійснюється припинення такого права у судовому порядку.
Зі змісту оскаржуваного наказу №607 від 11.12.2012 не вбачається за які саме не вжиті ТОВ «Екоюжгеоразведка» заходи було анульоване спеціальний дозвіл №4683 від 17.04.2008.
З аналізу статей 25, 26 Кодексу України про надра вбачається, що припинення користування надрами в даному конкретному випадку(у разі незгоди користувачів) повинно здійснюватися, виключно в судовому порядку.
Такої позиції дотримується Верховний суд України у своїх рішеннях від 25.06.2011 у справі №21-36а11, від 19.09.2011 у справі №21-164а11, рішення якого відповідно до положень ст.244-2 КАС України є обов'язковими, а також Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 14.02.2013 по справі №К/9991/58196/12.
Як встановлено судом, ТОВ «Екоюжгеоразведка» згоди на припинення права користування надрами не надавало.
З урахуванням вищенаведеного, а також у урахуванням тієї обставини, що Державною службою геології і надр України грубо порушено Порядок №1294 в частині не прийняття припису (розпорядження) на усунення виявлених порушень та порушення строків повідомлення про необхідність вжиття заходів для усунення порушень, суд задовольняє позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Екоюжгеоразведка" у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 15,17,23,58,69-71, 79, 86-87,94,158-163,185-186,254 Кодексу адмністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ :
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Екоюжгеоразведка" до Державної служби геології і надр України про скасування наказу від 02.11.2012 №532 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №4683 від 17.04.2008 виданого ТОВ "Екоюжгеоразведка", на добування піску на родовищі Бакальська банка в Каркінітській затоці Чорного моря, скасуванні наказу від 11.12.2012 №607 в частині анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами №4683 від 17.04.2008 виданого ТОВ "Екоюжгеоразведка", на добування піску на родовищі Бакальська банка в Каркінітській затоці Чорного моря.
Скасувати наказ Державної служби геології та надр України від 02.11.2012 №532 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №4683 від 17.04.2008 виданого ТОВ "Екоюжгеоразведка", на добування піску на родовищі Бакальська банка в Каркінітській затоці Чорного моря.
Скасувати наказ Державної служби геології та надр України від 11.12.2012 №607 в частині анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами №4683 від 17.04.2008 виданого ТОВ "Екоюжгеоразведка", на добування піску на родовищі Бакальська банка в Каркінітській затоці Чорного моря.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Екоюжгеоразведка" витрати по сплаті судового збору у розмірі 68 (шістдесят вісім) грн. 82 коп.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 17 червня 2013 року.
Виготовлення постанови у повному обсязі та її підписання відкладено до 21 червня 2013 року.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови у повному обсязі.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий суддя Зеленов А. С.
Судді Циганенко А.І.
Череповський Є.В.