ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
25 червня 2013 р. Справа № 925/555/13
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого - судді Скиби Г.М., за участю секретаря судового засідання Кенкеч О.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «КоронАгро», Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Червонопрапорна, 24
до Черкаської митниці, м. Черкаси, вул. О.Дашкевича, 76,
за участю прокурора м. Черкаси,
про стягнення 188 075 998,77 грн. шкоди, завданої органом державної влади,
за участю представників сторін:
прокурор: Ситник Т.А. - прокурор відділу - за посадою;
від позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю;
від відповідача: ОСОБА_2 - за довіреністю.
В розгляді справи оголошувалась перерва з 20 червня 2013р. до 11:00 год. 25 червня 2013р.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов до Черкаської митниці та до Головного управління державної казначейської служби України у Черкаської області про стягнення 135 870 902,43 грн. шкоди, завданої незаконними діями Черкаської митниці.
Під час розгляду справи по суті прокурором та представниками відповідача було заявлені усні та письмове клопотання про необхідність залучення другого відповідача - Державна казначейська служба України (01601 м. Київ, вул. Бастіонна, 6).
У відповідності до ч. 5 ст. 16 ГПК України про виключну підсудність справ, справи у спорах, у яких відповідачем є вищий чи центральний орган виконавчої влади, Національний банк України, Рахункова палата, Верховна Рада Автономної Республіки Крим або Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські ради або обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, а також справи, матеріали яких містять державну таємницю, розглядаються господарським судом міста Києва.
З цих підстав правильне вирішення питання належного відповідача у справі забезпечить дотримання судом визначених ГПК України правил підсудності вирішення спору.
Необхідність залучення у справу в якості належного відповідача Державної Казначейської служби України відповідачем та прокурором обґрунтовано наступним:
1. Позивач просить задовольнити позовні вимоги на підставі ст. 1173 ЦК України про відшкодування шкоди, завданої юридичній особі незаконними діями, рішеннями чи бездіяльність органу державної влади.
У відповідності до положень ст. 56 Конституції України, ст. 25, пп. 2 п. 9 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного Кодексу України (2010р.) - відшкодування відповідно до закону шкоди, завданої фізичній чи юридичній особі внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади (органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування), а також їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень, здійснюється державою (Автономною Республікою Крим, органами місцевого самоврядування) за рахунок коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) в межах бюджетних призначень за рішенням суду у розмірі, що не перевищує суми реальних збитків, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
2. За змістом рішення Конституційного Суду України від 03.10.2001 року №12-рп/2001 не допускається відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями, бездіяльністю органів державної влади за рахунок коштів, які виділяються на утримання цих органів.
3. Головне управління державної казначейської служби України у Черкаської області лише здійснює казначейське обслуговування коштів Черкаської митниці, які виділені їй на утримання, а списання коштів на відшкодування шкоди позивачу може здійснити лише Державна казначейська служба України (правонаступник Державного казначейства), яка і має бути залученим до участі у справі в якості іншого відповідача.
Представник прокуратури заявив суду про відсутність у головному управлінні ДКС в області рахунку, з якого може бути списано кошти на відшкодування шкоди позивачу та відсутність повноважень в управлінні на таке списання із рахунків, які відкриті в Державній казначейській службі України в м. Київ по коштах державного бюджету.
При розгляді даного питання судом було встановлено наступне:
У відповідності до ст. 56 Конституції України, кожен має право на відшкодування за рахунок держави матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади при здійсненні ними своїх повноважень.
За таких обставин обґрунтованим є визначення за даною категорією спорів у якості відповідача по справі держави в особі органу, який може фінансово відповідати за завдану позивачу шкоду та вчинити дії на її реальне, належне, повне і безосереднє відшкодування.
Згідно ч. 1, 2 ст. 326 ЦК України, у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади.
У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 7 Рекомендацій Президії ВГСУ від 14.07.2005р. №04-5/218 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства України з питань митної справи» звернуто увагу судів на те, що відповідальність за шкоду, яка завдана органами державної влади, несе держава за рахунок грошових коштів, які їй належать на праві власності. Оскільки розпорядження даним майном відбувається через відповідні фінансові органи держави, то саме зазначені фінансові органи мають бути відповідачами за позовами, що випливають з цього делікту, а отже залучення органів державного казначейства у цій категорії справ є обов'язковим.
Згідно ст. 25 Бюджетного Кодексу України (2010р.) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів (це згідно преамбули Кодексу - «Державна казначейська служба України»), здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Інформаційним листом ВГСУ від 11.04.2005р. №01-8/344 «Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2004 році» роз'яснено, що при вирішенні питання про залучення іншого відповідача судам необхідно мати на увазі, що інший відповідач має бути такою юридичною чи фізичною особою, за рахунок якої в принципі можливо було б задовольнити позовні вимоги, - на відміну від третьої особи на стороні відповідача, за рахунок якої такі вимоги ніколи не задовольняються (п. 5).
Затвердженим Указом Президента України від 13.04.2011р. Положенням про Державну казначейську службу України визначено, що Державна казначейська служба України (Казначейство України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України (далі - Міністр).
Казначейська служба здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду та здійснює інші повноваження, визначені законами України та покладені на Казначейську службу України Президентом України.
Постановою КМУ від 3 серпня 2011р. №845 затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, у відповідності до п. 35-39 якого:
- Казначейство здійснює безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування (компенсації) шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових чи службових осіб під час здійснення ними своїх повноважень;
- до органу Казначейства за місцезнаходженням органу державної влади, внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності якого заподіяно шкоду, стягувачі подають лише документи за встановленим
переліком для стягнення коштів;
- після певної процедури орган Казначейства надсилає протягом п'яти робочих днів до Казначейства зазначені документи;
- для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок. Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється Казначейством за рахунок і в межах бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на зазначену мету. Якщо коштів не вистачає, то Казначейство подає Мінфіну пропозиції щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України або виділення коштів з резервного фонду державного бюджету на зазначену мету. Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється з дати набрання чинності законом про внесення змін до закону про Державний бюджет України або рішенням про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету. Казначейство зберігає виконавчі документи до виконання їх у повному обсязі.
Таким чином, законодавством розрізняються функції територіальних органів Казначейської служби та самої Казначейської служби, перша з яких лише як технічна функція прийому документів від стягувачів для списання боргу і не мають права проводити операції із коштами бюджету на відшкодування шкоди за рішенням суду, а Казначейство (і лише воно) відкриває рахунок для списання, відшукує кошти і безпосередньо виконує безспірне списання коштів для відшкодування шкоди позивачам.
На підставі викладеного, саме орган, який спроможний реально виконати стягнення коштів на відшкодування завданої діями державного органу шкоди, має бути залучений судом в якості відповідача у справі.
Таким органом є лише Державна Казначейська служба України (01601 м. Київ, вул. Бастіонна, 6).
Залучення його до участі у справі змінює підсудність спору в порядку ст. 16 ГПК України (виключна підсудність) і справа має розглядатися господарським судом м. Києва.
Керуючись вимогами ст.ст. 86, 24, 15, 16, 17 ГПК України, господарський суд
УХВАЛИВ:
Клопотання відповідача про залучення другого відповідача задовольнити.
Залучити до участі в справі Державну казначейську службу України (01601 м. Київ, вул. Бастіонна, 6) - в якості другого відповідача.
Справу передати за підсудністю в господарський суд м. Києва.
Ухвала може бути оскаржена в частині передачі справи за підсудністю.
Суддя Г.М. Скиба