ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 серпня 2012 р. (16:20) Справа №2а-3771/11/0170/24
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кащеєвої Г.Ю., за участю секретаря Багдасарян Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державного підприємства з питань поводження з відходами як вторинною сировиною в особі Кримського територіального управління регіонального розвитку та контролю
до Красноперекопської міської ради АР Крим, Кримського республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Красноперекопська»
про визнання недійсним рішення
за участю:
представник позивача - Клєментьєва Н.Ю., довіреність № 8 від 07.02.2012,
представник відповідача 1 - Сачок О.А., довіреність № 02.01-24/33 від 16.01.2012,
представник відповідача 1 - Бабаков Ю.В., довіреність № 02.01-24/737 від 16.08.2012,
представник відповідача 2 -
Обставини справи. До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулось Державне підприємство з питань поводження з відходами як вторинною сировиною в особі Кримського територіального управління регіонального розвитку та контролю (далі - позивач) з адміністративним позовом до Красноперекопської міської ради АР Крим (далі - відповідач 1), Кримського республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Красноперекопська» (далі - відповідач 2) у якому позивач, з урахуванням уточнення позовних вимог, просить суд визнати незаконними дії Кримського республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Красноперекопська» по внесенню нежитлового приміщення, що знаходиться за адресою: м. Красноперекопськ, вул. Калініна, 1а/1 до реєстру безхазяйного майна; визнати недійсним запис, внесений Кримським республіканським підприємством «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Красноперекопська» до реєстру безхазяйного майна у реєстраційній книзі № 20, реєстр № 76, стор. 39 номер майна у реєстрі 27453717; визнати незаконними дії Красноперекопської міської ради по виявленню як безхазяйного майна нежитлового приміщення, що знаходиться за адресою: м. Красноперекопськ, вул. Калініна, 1а/1 та подання заяви до Кримського республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Красноперекопська» про внесення даного майна до реєстру як безхазяйного.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем 1 виявлено як безхазяйне майно та подана заява до відповідача 2 для внесення до реєстру безхазяйного майна нежитлового приміщення - приймального пункту вторинної сировини, що знаходиться за адресою: м. Красноперекопськ, вул. Калініна, 1а/1. Як зазначає позивач у позовній заяві, відповідачам було відомо, що нежитлове приміщення - приймальний пункт вторинної сировини, що знаходиться за адресою: м. Красноперекопськ, вул. Калініна, 1а/1 знаходиться на балансі Державного підприємства з питань поводження з відходами як вторинною сировиною в особі Кримського територіального управління регіонального розвитку та контролю. Таким чином, на думку позивача, відповідач 1 неправомірно виявив та визнав дане приміщення безхазяйним, а відповідач 2 неправомірно включив та зареєстрував зазначене приміщення у реєстрі безхазяйного майна.
Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулося 17.08.2012 року підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити.
Представники відповідачів заперечували проти позову з підстав, наведених у запереченнях на адміністративний позов. Так, відповідач - Кримське республіканське підприємство „Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Красноперекопська", зокрема, зазначив, що за обліковими відомостями БТІ право власності на майно - не житлове приміщення, не зареєстроване, інвентаризація такого майна не проводилася. Таким чином, на підставі п. 5 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 28.07.2010р. №1692/5, а також відповідно до ст. 335 Цивільного кодексу України за заявою органу місцевого самоврядування була проведена інвентаризація нерухомого майна, внаслідок чого останнє було поставлено на облік як безхазяйне.
Красно перекопська міська рада у письмових запереченнях на адміністративний позов зазначила, що твердження позивача щодо перебування на балансі нерухомого майна, розташованого в м. Красноперекопськ по вул. Калиніна, 1 „А" з грудня 1984р. до 30.06.2005р. документально ним підтверджені не були, зокрема, позивачем не були й надані ані відповідне рішення органу місцевого самоврядування, ані акт прийому-передачі нерухомого майна. Авізо №283 від грудня 1984р., на яке посилається позивач в якості обґрунтування своїх прав на нерухоме майно, не може бути підставою для набуття права власності шляхом передачі нерухомого майна від місцевої ради до суб'єкта господарювання. Адже, волевиявлення органу місцевого самоврядування з питань розпорядження комунальним майном має оформлюватися відповідним рішенням ради. Окремо, відповідач зауважує, що у позивача відсутні й майнові права на земельну ділянку, на якій розташований такий об'єкт нерухомості. Інші документи, на які посилається позивач в позовній заяві в обґрунтування своїх майнових прав на об'єкт нерухомості, не були та не є в силу приписів законодавства правовстановлюючими документами на об'єкти нерухомості.
Проаналізувавши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство з питань поводження з відходами як вторинною сировиною є юридичною особою, зареєстрованою 01.07.1998 року Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 768097(а.с. 45).
Згідно з довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України АБ № 156313 Державне підприємство з питань поводження з відходами як вторинною сировиною здійснює наступні види діяльності за КВЕД: 51.90.0 Інші види оптової торгівлі; 37.10.0 Оброблення металевих відходів та брухту; 51.18.0 Посередництво в спеціалізованій торгівлі іншими товарами; 51.19.0 Посередництво в торгівлі товарами широкого асортименту; 51.57.0 Оптова торгівля відходами та брухтом; 90.02.0 Збирання та знищення інших відходів (а.с. 46).
Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України АБ № 156449 Кримське територіальне управління регіонального розвитку та контролю Державного підприємства з питань поводження з відходами як вторинною сировиною створено без права юридичної особи та здійснює наступні види діяльності за КВЕД: 90.02.0 Збирання та знищення інших відходів; 37.20.0 Оброблення неметалевих відходів та брухту; 45.21.1 Будівництво будівель; 51.90.0 Інші види оптової торгівлі; 60.24.0 Діяльність автомобільного вантажного транспорту; 70.20.0 Здавання в оренду власного нерухомого майна (а.с. 82).
Предметом позову є визнання незаконними дій КРП «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Красноперекопська» по внесенню нежитлового приміщення, що знаходиться за адресою: м. Красноперекопськ, вул. Калініна, 1а/1 до реєстру безхазяйного майна, визнання недійсним запису, внесеного КРП «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Красноперекопська» до реєстру безхазяйного майна у реєстраційній книзі № 20, реєстр № 76, стор. 39 номер майна у реєстрі 27453717, визнання незаконними дій Красноперекопської міської ради по виявленню як безхазяйного майна нежитлового приміщення, що знаходиться за адресою: м. Красноперекопськ, вул. Калініна, 1а/1 та подання заяви до КРП «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Красноперекопська» про внесення даного майна до реєстру як безхазяйного.
Таким чином, між сторонами виник спір щодо визнання безхазяйним нежитлового приміщення, що знаходиться за адресою: м. Красноперекопськ, вул. Калініна, 1а/1.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій суб'єкта владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими частиною 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури та яких повинні дотримуватися суб'єкти владних повноважень при реалізації своїх дискреційних владних функцій.
Судом досліджені наступні документи, надані сторонами в обґрунтування своїх вимог та заперечень: листи Фонду державного майна України від 03.11.2010 року вих. № 10-15-15011 та від 20.10.2010 року вих. № 10-15-14311 (а.с. 7-8), угода про внесення орендної плати за землю від 26.04.2002 року № 32 (а.с. 9), договір оренди від 01.05.2002 року № 34 (а.с. 10-11), довідка від 20.11.2002 року вих. № 10.1-4/99 (а.с. 12), заяви ВЗП «Кримвторресурси» від 12.08.1998 року вих. № 1229,1228 (а.с. 13-14), оголошення в газеті (а.с. 16), розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.12.2003 року № 827-р (а.с. 17), наказ ДК «Укрекокомресурси» від 17.06.2005 року № 31-1 (а.с. 18), акт приймання-передачі засобів від 30.06.2005 року (а.с. 19-24), постанова Кабінету Міністрів України від 25.07.2002 року № 1069 (а.с. 25), статут Державної компанії з утилізації відходів як вторинної сировини «Укрекокомресурси» Кабінету Міністрів України (а.с. 26-31), постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2010 року № 1074 та від 17.09.2002 року № 1393 (а.с. 34-44), Положення про Республіканське управління в АР Крим «Кримекокомресурси» Державної компанії з утилізації відходів як вторинної сировини Кабінету Міністрів України (а.с. 47-49), листи Республіканського управління в АР Крим «Кримекокомресурси» Державної компанії з утилізації відходів як вторинної сировини Кабінету Міністрів України від 08.10.2008 року вих. № 810, від 09.02.2009 року вих. № 91, від 06.10.2010 року вих. № 702,703, від 08.11.2010 року вих. №№ 793,794, від 23.11.2010 року вих. №№ 887,888, від 25.02.2011 року вих. № 204, 204/1, Положення про Кримське територіальне управління регіонального розвитку та контролю Державного підприємства з питань поводження з відходами як вторинною сировиною, наказ від 22.03.2011 року № 13, листи Територіального управління «Кримекоресурси» від 06.03.2012 року вих. № 134, від 02.02.2012 року № 60 (а.с. 52-55,57,59,60,62,63,67,69,83-85,86, т. 2 а.с. 7,9), листи Красноперекопської міської ради від 14.10.2010 року вих. № 12.01-16/29/6, від 30.11.2010 року вих. № 02.01-17/2239, від 28.01.2005 року вих. № 02.1-13/58 (а.с. 56,64), листи КРП «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Красноперекопська» від 12.10.2010 року вих. № 01-13/3-151, від 10.11.2010 року вих. № 01-13/3-187, від 01.03.2011 року вих. № 01-13/3-90, від 13.11.2008 року вих. № 3-365, від 26.04.2005 року вих. № 108, від 13.02.2012 року № 01-13/3-37, від 16.08.2012 року № 01-13/3-205 (а.с. 58,61,68, т. 2 а.с. 8,11,104), листи Красноперекопської міжрайонної прокуратури від 11.11.2010 року вих. № 5645, від 14.03.2011 року вих. № 1403, від 07.10.2008 року вих. № 02.1-16/903 (а.с. 65-66, т. 2 а.с. 103), рішення Виконавчого комітету Красноперекопської міської ради від 22.05.2009 року № 98 (т. 2 а.с. 88), заява Красноперекопської міської ради від 29.05.2009 року вих. № 02.1-16/395 (т. 2 а.с. 97), акт обслідування від 01.04.2009 року (т. 2 а.с.75), лист Міськрайонного відділу Держкомзему в м. Армянську, Красноперекопську та Красноперекопському районі від 30.08.2011 року вих. № 01-14/1933 (т. 2 а.с. 96), лист Департаменту економіки, бюджету та фінансів від 05.04.2011 року вих. № 919/12.04-04 (т. 2 а.с. 95), лист КП ЖЕО Красноперекопської міської ради від 30.12.2011 року вих. № 42/2 (т. 2 а.с. 10), витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (т. 2 а.с. 2), інформаційна довідка від 03.06.2009 року (а.с. 187), витяг про державну реєстрацію прав (а.с. 188), акт прийому - передачі від 22.03.2004 року (а.с. 157-162), свідоцтво про право власності на нерухоме майно (т. 2 а.с. 19-20), рішення Красноперекопського місьрайонного суду АР Крим від 09.11.2011 року у справі № 2-о-135/11 (а.с. 185-186), акт державної приймальної комісії про прийом у експлуатацію завершеного будівництвом об'єкту (т. 2 а.с. 12-15), лист Відділу архітектури та містобудування від 15.08.2012 року вих. № 10.01-05/84 (т. 2 а.с. 22), інвентаризаційні справи (т. 2 а.с. 23-74), рішення Господарського суду АР Крим від 21.06.2011 року та постанова Севастопольського апеляційного господарського суду від 03.10.2011 року у справі № 5002-18/1401-2011 (а.с. 137-145, 164-175),
Дослідивши зазначені документи судом встановлено наступне.
Красноперекопською міською радою АР Крим виявлено нежиле приміщення, розташоване за адресою: м. Красноперекопськ, вул. Калініна, 1а/1, яке складається з трьох приміщень: літ. А1 - 65,8 кв.м., літ. А2 - 100,6 кв.м., літ. А3 - 56,5 кв.м., загальною площею 222,9 кв.м.
29.05.2009 року Красноперекопська міська рада АР Крим звернулась до КРП «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Красноперекопська» із заявою щодо постановки на облік як безхазяйного наступних нежилих приміщень, розташованих за адресою: м. Красноперекопськ, вул. Калініна 1а/1: літ. А1 - 65,8 кв.м., літ. А2 - 100,6 кв.м., літ. А3 - 56,5 кв.м. (т. 2 а.с. 97).
Згідно з Інформаційною довідкою КРП «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Красноперекопська» нежиле приміщення, яке розташоване за адресою: АР Крим, м. Красноперекопськ, вул. Калініна, 1а/1 поставлене на облік як безхазяйне 03.06.2009 року (т. 1 а.с. 187).
27.06.2009 року у газеті «Перекоп» було розміщено оголошення про те, що будівля, яка розташована за адресою: АР Крим, м. Красноперекопськ, вул. Калініна 1а/1 поставлена на облік як безхазяйна (т. 1 а.с. 16).
Матеріалами справи встановлено, що рішенням Красноперекопського міськрайонного суду АР Крим від 09.11.2011 року по справі № 2-о-135/11, яке набрало законної сили, заяву Красноперекопської міської ради АР Крим про передачу безхазяйної речі у комунальну власність, за участю заінтересованої особи - Кримського республіканського підприємства «Бюро реєстрації і технічної інвентаризації м. Красноперекопська» задоволено, нежитлову будівлю, яка складається з приміщень - літ. А-1 площею 65,8 кв.м., літ. А-2 площею 100,6 кв.м., літ. А-3 площею 56,5 кв.м., загальною площею 222,9 кв.м., розташовану за адресою: АР Крим, м. Красноперекопськ, вул. Калініна, 1а/1 передано у власність Красноперекопської міської територіальної громади в особі Красноперекопської міської ради АР Крим (т. 1 а.с. 185-186).
На підставі зазначеного рішення суду Красноперекопська міська рада набула право власності на нежитлову будівлю, яка знаходиться за адресою: АР Крим, м. Красноперекопськ, вул. Калініна 1а/1, про що свідчить витяг про державну реєстрацію прав (т. 1 а.с. 188).
Судом встановлено, що постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 03.10.2011р. у справі №5002-18/1401-2011 за позовом Державного підприємства з питань поводження з відходами як вторинною сировиною в особі КТУ РРК ДП з питань поводження з відходами як вторинною сировиною до Красно перекопської міської ради про визнання права власності на об'єкт нерухомості в м. Красноперекопськ по вул. Калиніна, 1 „А" було залишено без змін рішення господарського суду АР Крим від 21.06.2011р., яким у задоволенні позову було відмовлено (а.с.164-184).
При цьому, при вирішенні зазначеного спору Севастопольським апеляційним господарським судом та господарським судом АР Крим було встановлено наступне.
На підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2003 року № 827-р «Про передачу цілісного майнового комплексу виробничо-заготівельного підприємства «Кримвторресурси»у державну власність та реорганізацію деяких підприємств, що належать до сфери управління Мінекономіки»цілісний майновий комплекс виробничого-заготівельного підприємства «Кримвторресурси»передано зі складу майна, що належить Автономній Республіці Крим у державну власність з наступним його закріпленням за Державною компанією «Укрекокомресурси» Кабінету Міністрів України на праві повного господарського відання.
Відповідно до акта приймання-передачі основних засобів від 30 червня 2005 року (т.1 а.с. 26) Державна компанія «Укрекокомресурси»на підставі розпорядження від 17 червня 2005 року № 31-1 передала у повне господарське відання, створеному на базі цілісного майнового комплексу виробничого-заготівельного підприємства «Кримвторресурси», Республіканському управлінню в АР Крим «Кримекокомресурси» ДК «Укрекокомресурси»основні засоби, у тому числі - приймальний пункт вторсировини (місцезнаходження: АР Крим, м. Красноперекопськ, вул. Калініна, 1а).
Листом Фонду Державного майна України від 20 жовтня 2010 року в Єдиному реєстрі об'єктів державної власності обліковується нежиле приміщення, а саме, приймальний пункт вторсировини (місцезнаходження: АР Крим, м. Красноперекопськ, вул. Калініна, 1а), що перебуває на балансі Державної компанії «Укрекокомресурси» (код ЄДРПОУ: 20077743; орган управління: Кабінет Міністрів України).
Крім того, у позовній заяві у справі №5002-18/1401-2011 позивач звертав увагу на те, що приймальний пункт вторинної сировини місцезнаходження: АР Крим, місто Красноперекопськ, вул. Калініна, 1а/1 перебуває у його оперативному управлінні, і не може бути визнане як безхазяйне. Обґрунтовуючи звернення до суду з даним позовом, позивач зазначав, що майно, яке було визнано безхазяйним перебуває у розпорядженні позивача на підставі певних документів, які були перелічені судом вище та які розцінюються позивачем як належні докази майнових прав на нерухоме майно.
У зв'язку з чим суд зауважує наступне.
Відповідно до статті 335 Цивільного кодексу України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.
Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.
Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 01 липня 2004 року (з наступними змінами і доповненнями), який регулює відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості, встановлює, що обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав.
Державна реєстрація прав на нерухоме майно, що є у державній власності, здійснюється за заявою органу, уповноваженого в установленому порядку управляти нерухомим майном, що є у державній власності (стаття 4).
Пунктом 1.5 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України N 7/5 від 07.02.2002 (з наступними змінами і доповненнями) встановлено, що обов'язковій реєстрації прав підлягають, зокрема, право власності на нерухоме майно держави в особі органів, уповноважених управляти державним майном.
Як вбачається з матеріалів справи на території громади міста Красноперекопська було виявлено нежиле приміщення, розташоване за адресою: місто Красноперекопськ, вул. Калініна, 1а/1, яке складається з трьох приміщень: літ А1 65,8 кв.м., літ А2- -100,6 кв.м., літ А356,5 кв.м., загальною площею 222,9 кв.м.
29 травня 2009 року Красноперекопська міська рада звернулася до Кримського республіканського підприємства «БРТІ м. Красноперекопська» з листом за вих. № 021-16/395 щодо постановки на облік як безхазяйного наступних нежилих приміщень, розташованих за адресою: місто Красноперекопськ, вул. Калініна, буд. 1а/1: літ А1 65,8 кв.м., літ А2 - 100,6 кв.м., літ А3 56,5 кв.м. та у газеті «Перекоп»27 червня 2009 року було розміщено оголошення про те, що 03 червня 2009 року поставлено на облік у Кримському республіканському підприємстві «БРТІ м. Красноперекопська»як безхазяйне наступне майно: нежиле приміщення приймального пункту вторинних ресурсів, розташоване у торговому рядку за адресою: м. Красноперекопськ, вул. Калініна, будинок 1а/1, зовнішню площею 278,7 кв.м. (т.1 а.с. 98; 111).
Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність (ч. 2 ст. 335 Цивільного кодексу України).
Красноперекопська міська рада звернулася до Красноперекопського міського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою до Кримського республіканського підприємства «БРТІ м. Красноперекопська» про передачу безхазяйної нерухомої речі нежилої будівлі загальною площею 222,9 кв.м., розташованої за адресою: Автономна Республіка Крим, місто Красноперекопськ, вул. Калініна, 1а/1, у комунальну власність територіальної громади міста Красноперекопськ в особі Красноперекопської міської ради.
Севастопольським апеляційним господарським судом в постанові від 03.10.2011р. було встановлено, що твердження позивача щодо того, що нежиле приміщення приймальний пункт вторинної сировини, розташований за адресою: місто Красноперекопськ, вул. Калініна, 1а, та нежиле приміщення приймальний пункт вторинної сировини, розташований за адресою: місто Красноперекопськ, вул. Калініна, 1 а/1 є одним і тім же приміщенням, спростовуються документальними доказами, оскільки на облік у Кримському республіканському підприємстві «БРТІ м. Красноперекопська» як безхазяйне було поставлене нежиле приміщення, розташоване за адресою: місто Красноперекопськ, вул. Калініна, буд. 1 а/1. Дана адреса була присвоєна рішенням виконавчого комітету Красноперекопської міської ради від 22 травня 2009 року № 98. В Єдиному Реєстрі об'єктів державної власності обліковується нежитлове приміщення, місцезнаходження: АР Крим, місто Красноперекопськ, вул. Калініна, 1а, що перебуває на балансі Державної компанії «Укрекокомресурси» (орган управління даним державним майном зазначений Кабінет Міністрів України).
Крім того, зазначеними судовими рішеннями була надана оцінка діям Красноперекопської міської ради з постановки на облік майна в м. Красноперекопськ по вул. Калиніна, 1А/1 як безхазяйного та порушення процедури або прав позивача встановлено не було.
У зв'язку з чим оцінюючи заявлені позовні вимоги щодо визнання незаконними дій Кримського республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Красноперекопська» по внесенню нежитлового приміщення, що знаходиться за адресою: м. Красноперекопськ, вул. Калініна, 1а/1 до реєстру безхазяйного майна; визнання недійсним запису, внесеного Кримським республіканським підприємством «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Красноперекопська» до реєстру безхазяйного майна у реєстраційній книзі № 20, реєстр № 76, стор. 39 номер майна у реєстрі 27453717; визнання незаконними дій Красноперекопської міської ради по виявленню як безхазяйного майна нежитлового приміщення, що знаходиться за адресою: м. Красноперекопськ, вул. Калініна, 1а/1 та подання заяви до Кримського республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Красноперекопська» про внесення даного майна до реєстру як безхазяйного, суд зауважує наступне.
Обґрунтуванням даного позову є наявність у позивача майнових прав на майно, розташоване в м. Красноперекопськ по вул. Калиніна, 1а - перебування такого майна в оперативному управлінні позивача.
Зазначаючи у якості правових підстав для перебування в оперативному управління позивача такого майна, позивач посилається, зокрема на АВІЗО №283 від грудня 1984р., у зв'язку з чим суд зазначає, що авізо є офіційне поштове або телеграфне повідомлення про зміни у взаєморозрахунках між контрагентами.
Оцінюючи Довідку Державного архітектора міста №101-4/99 від 20.11.2002р. як документ, який підтверджує прав власності на об'єкт нерухомості, суд зазначає, що таки довідки не відносяться до правовстановлюючих документів, як саме й трьохстороння угода від 26.04.2002р.
Взагалі обґрунтування наявності у позивача прав щодо об'єкту нерухомості в м. Красноперекопськ по вул. Калиніна, 1А/1 та/або вул. Калиніна 1А (які за твердженнями позивача є одним ж тим самим об'єктом) можуть бути належними та допустимими доказами у справі про визнання права власності, оскільки хоча й не є правовстановлюючими, але віднесені позивачем до документальних доказів, які підтверджуються його прав оперативного управління на нерухоме майно.
Належними та допустимими доказами у справі, в якій оспорюється процедура прийняття на облік безхазяйного майна можуть бути лише певні докази, які підтверджують факт порушення відповідачами такої процедури або свідчать про наявність державної реєстрації права власності на момент прийняття на облік безхазяйного майна за іншою особою, в даному випадку - за позивачем.
Оцінюючи надані позивачем докази у справі та твердження щодо перебування майна у м. Красноперекопськ по вул. Калиніна 1А в оперативному управлінні позивача, суд зазначає, що лише сам факт перебування такого майна в управлінні та на балансі позивача не є ознакою права власності.
Адже, перебування майна, у тому числі приміщень, споруд, будинків, на балансі підприємства (організації) ще не є безспірною ознакою його права власності. Хоча й баланс не визначає підстав знаходження майна у власності (володінні) підприємства, одним з основних критеріїв визначення законності відображення нерухомого майна на балансі підприємства є джерела фінансування (централізоване або власні кошти підприємства), передача підприємству у володіння майна безпосередньо власником (уповноваженим ним органом) чи підприємством, яке володіє майном на праві повного господарського відання.
Слід також зазначити, що відповідно п. 6.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, в редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин, оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування юридичним особам на новозбудовані, перебудовані або реконструйовані об'єкти нерухомого майна за наявностю акту про право власності на землю або рішення про відведення земельної ділянки для цієї мети та за наявністю акту комісії про прийняття об'єкта і введення його в експлуатацію, тощо.
У зв'язку з чим суд зауважує, що позивачем не надано жодного документального підтвердження щодо наявності у нього правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт за адресою: м. Красноперекопськ, вул. Калиніна, 1А/1.
Таким чином, у разі відсутності зазначених документів, особа, яка вважає себе власником нерухомого майна має звернутися до суду із відповідним позовом про визнання за нею права власності на таке майно. При цьому, у разі задоволення її позовних вимог, рішення суду про визнання права власності після набуття ним чинності й може бути відповідним правовстановлюючим документом на нерухоме майно.
У зв'язку з чим, суд не може погодитися із твердженням позивача, що він є належним користувачем зазначеного нерухомого майна, розташованого у м. Красноперекопськ, вул. Калиніна, 1А/1, оскільки під час розгляду справи відповідних доказів суду надано не було.
Право власності не є предметом спору даної адміністративної справи, у зв'язку з чим, судом досліджується лише правомірність проведення процедури прийняття відповідачами на облік безхазяйного майна.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Додатково суд зауважує, що порядок взяття на облік безхазяйного нерухомого майна врегульований розділом V Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року № 7/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 18.02.2002 року за № 157/6445 (далі - Тимчасове положення).
Розділом V тимчасового положення передбачено наступне.
Взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться реєстратором БТІ (п. 5.1 Тимчасового положення).
Відповідно до п. 5.2 Тимчасового положення для взяття на облік безхазяйного нерухомого майна реєстратору БТІ за місцезнаходженням такого майна орган місцевого самоврядування, на території якого воно розміщене, подає заяву про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Згідно з п. 5.3 Тимчасового положення моментом прийняття заяви про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна вважається внесення реєстратором БТІ запису в журнал обліку заяв про державну реєстрацію прав з присвоєнням порядкового номера.
За результатом розгляду заяви про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна реєстратор БТІ вносить відомості про таке майно до Реєстру прав, у якому зазначається, що майно є безхазяйним. Про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна органу місцевого самоврядування видається інформаційна довідка з Реєстру прав на бланку відповідного БТІ (п. 5.4 Тимчасового положення).
Реєстратор БТІ відмовляє у задоволенні заяви про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, якщо мають місце будь-які документовані відомості про власника такого майна (п. 5.5 Тимчасового положення).
Процедура взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначена й у Цивільному кодексі України.
Частиною 1 ст. 335 ЦК України встановлено, що безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.
Відповідно до ч. 2 ст. 335 ЦК України безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.
Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених кодексом, подається до суду за місцезнаходженням цієї речі органом, уповноваженим управляти майном відповідної територіальної громади (ст. 269 ЦПК України).
Справа про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади розглядається судом за участю заявника з обов'язковим повідомленням усіх заінтересованих осіб.
За позовом органу, правомочного управляти комунальним майном, суд за умови якщо не буде встановлено власника або іншу особу, яка має право вимагати повернення своєї власності чи не заявила про своє право на нерухоме майно, передає безхазяйну річ до комунальної власності.
Враховуючи викладене судом встановлено, що відповідачами дотримано законодавчо встановлені вимоги щодо виявлення як безхазяйного майна та включення його до реєстру безхазяйного майна нежитлового приміщення, що знаходиться за адресою: м. Красноперекопськ, вул. Калініна 1а/1.
У судовому засіданні представник позивача зазначив, що нежитлове приміщення, яке взято на облік як безхазяйне і розташоване за адресою: АР Крим, м. Красноперекопськ, вул. Калініна, 1а/1, є тим самим приміщенням, яке перебуває на балансі позивача та знаходиться за адресою: АР Крим, м. Красноперекопськ, вул. Калініна, 1а.
Проте, судом не можуть бути прийняті до уваги вказані твердження позивача, оскільки у їх обґрунтування позивачем не представлено суду жодного належного доказу.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем не надано суду належних доказів в обґрунтування позовних вимог, твердження позивача щодо протиправності дій відповідачів у судовому засіданні підтвердження не знайшли, відповідачі діяли на підставах та в межах повноважень, визначених чинним законодавством України, а тому адміністративний позов задоволенню не підлягає.
У судовому засіданні 17.08.2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. У повному обсязі постанову складено 20.08.2012 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163,167 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кащеєва Г.Ю.