ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 червня 2013 р.
Справа № 2а-4867/12/2170
Категорія: 8.2.9
Головуючий в 1 інстанції: Хом'якова В.В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі: головуючої судді – Шевчук О.А.,
суддів: Зуєвої Л.Є., Лук'янчук О.В.,
при секретарі Левицькій З.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Туристична компанія "Скіфія" на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2013 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Туристична компанія "Скіфія" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,-
ВСТАНОВИЛА:
В листопаді 2012 року позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, посилаючись на те, що сплачував орендну плату відповідно до договору оренди, укладеного 19.06.2007 з орендодавцем - Херсонською міською радою. Рішенням Господарського суду Херсонської області від 20.11.2012 року в задоволенні позову Херсонської міської ради до ТОВ "Туристична компанія "Скіфія" про внесення змін до договору оренди щодо розміру орендної плати та встановлення її розміру 3 % від нормативної грошової оцінки землі - відмовлено. Відповідачем по справі було фактично здійснено перерахунок орендної плати у зв'язку із прийняттям Херсонської міської ради рішення від 26.08.11 № 333, яким розмір оренди встановлений 3 % від грошової нормативної оцінки землі. Відсутні докази офіційного оприлюднення рішення Херсонської міської ради від 26.08.2011 року № 333 "Про затвердження розміру орендної плати за землю", що свідчить про не набрання даним рішенням чинності. Донарахування орендної плати здійснено із розрахунку 3% від нормативної грошової оцінки за весь 2011 рік, хоча рішення органу місцевого самоврядування щодо встановлення нового розміру орендної плати прийнято лише наприкінці серпня 2011 року.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2013 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач надав до суду апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вищезазначене рішення та постановити нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Особи, що беруть участь у справі, про дату, час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст. 34-39 КАС України.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Ухвалюючи судове рішення суд першої інстанції виходив з того, що позивач як платник податку повинний самостійно перерахувати суму податкового зобов'язання по орендній платі за земельну ділянку відповідно до п. 288.5 ст. 288 ПКУ та подати зазначену довідку з податковою звітністю до податкового органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки.
Судова колегія не погоджується з таким висновком, з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що між Херсонською міською Радою та ТОВ "Туристична компанія "Скіфія" було укладено договір оренди земельної ділянки площею 1, 9617 га, що розташована у м. Херсоні під спортивним комплексом "Петровець" строком на 15 років.
Вказаний договір зареєстровано у Херсонській міській філії Державного підприємства "Херсонський регіональний центр державного земельного кадастру".
Згідно пункту 9 зазначеного договору, річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлена 1,2 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про оренду землі» -договір оренди набирає чинності з моменту його державної реєстрації.
Згідно зі ст. 116 Земельного кодексу України (далі - ЗКУ), громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, або державних органів приватизації, або центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів в межах їх повноважень, визначених цим кодексом. Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 ЗКУ) право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону (ст. 126 ЗКУ).
Статтею 13 Закон України «Про оренду землі» (далі - Закон) передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та земельного законодавства. Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). (ст. 21 Закону).
Відповідно до вимог пп. 14.1.136 п. 14.1 , пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПКУ): плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Платником орендної плати, відповідно до вимог п. 288.2 ст. 288 ПКУ, є орендар земельної ділянки, а об'єктом оподаткування (згідно з п. 288.3 ст. 288 ПКУ) є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) та орендарем, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої ділянки (п.п. 288.4, 288.1 ст. 288 ПКУ).
В свою чергу, порядок обчислення плати за землю визначено статтею 286 ПКУ, відповідно до п. 286.1 якої - підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Згідно з вимогами ст. 271 ПКУ - базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом Х111 ПКУ.
Відповідно до п. 289.1 ст. 289 ПКУ - для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Отже, власники земельних ділянок та землекористувачі обчислюють суму плати за землю з урахуванням даних державного земельного кадастру, який відповідно до вимог пп 14.1.42 п. 14.1 ст. 14 ПКУ містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, виготовлених відповідно до закону.
Судом встановлено, що державною податковою інспекцією у м. Херсоні було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ "Туристична компанія "Скіфія" з питань повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету орендної плати за землю за період з 01.01.2011 по 01.07.2012.
За результатами перевірки 03.07.2012 було складено акт № 1269/15-2/31294360 "Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Туристична компанія "Скіфія", з питань повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету орендної плати за землю, за період з 01.01.2011 по 01.07.2012 року". Перевіркою виявлено, що 19 червня 2007 року між Херсонською міською Радою та ТОВ "Туристична компанія "Скіфія" було укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 1,9617 га, що розташована у місті Херсоні по вулиці І.Кулика/вул. Тираспольській, 1, під спортивним комплексом "Петровець". Строк дії договору -15 років (п. 8 договору від 19 червня 2007 року). Вказаний договір зареєстрований у Херсонській міській філії Державного підприємства "Херсонський регіональний центр державного земельного кадастру". Відповідно до пункту 9 договору від 19 червня 2007 року річна орендна плата за користування земельної ділянки встановлена у розмірі 1,2% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 23917,05 грн. Відповідно до пункту 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1993087,20 грн. За 2011 рік позивачем подано уточнюючий розрахунок до декларації з плати за землю, сума податкового зобов'язання задекларовано в розмірі 30762 грн. 05 коп., за 2012 рік задекларовано податку в сумі 31256 грн. 94 коп.
Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначені Законом України від 11.12.2003 р. № 1378-IV "Про оцінку земель" (із змінами та доповненнями, далі - Закон України № 1378-IV).
Відповідно до абзацу 5 статті 5 Закону України № 1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, заінтересовані у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 7 Закону України № 1378-IV).
Підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (стаття 15 Закону № 1378-IV).
Згідно зі статтею 18 Закону України № 1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Відповідно до статті 23 Закону України № 1378-IV технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною і міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Рішення ради нормативно-правового характеру згідно з пунктом 5 статті 59 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (із змінами та доповненнями) набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.
Згідно рішення Херсонської міської Ради від 26.08.2011 року №333 "Про затвердження розміру орендної плати за землю" розмір орендної плати за спірну земельну ділянку складає 3% від оновленої грошової оцінки.
Листом від 19.06.2012 року № 8-5625-17115 Херсонської міської Ради позивача було повідомлено про необхідність підписання та подальше оформлення додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 22.06.2007 року № 040771300133.
ТОВ "Туристична компанія "Скіфія" направила на адресу Херсонської міської Ради відповідь, що не проти укласти додаткову угоду до вищезазначеного договору, однак необхідно узгодити текст та строки, що на думку позивача є суттєвим.
Згідно зі статтею 30 Закону України "Про оренду землі" визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У відповідності до ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозицію про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Згідно статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізніший строк введення цих рішень у дію.
Статтею 23 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що рішення рад про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
Згідно з п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Рішенням Господарського суду Херсонської області від 20 листопада 2012 року в задоволенні позовних вимог Херсонської міської ради про внесення змін до договору оренди земельної ділянки до ТОВ "Туристичної компанії "Скіфія" відмовлено.
З огляду на вищевикладене, судова колегія приходить до висновку, що розмір орендної плати за землю є суттєвою умовою договору оренди, зміна розміру орендної плати можлива тільки за взаємною згодою сторін, оскільки договором не передбачено право орендодавця в односторонньому порядку змінювати розмір орендної плати. Положеннями ПКУ передбачено, що питання щодо встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності вирішується за згодою сторін на підставі договору оренди земельної ділянки із закріпленням розміру орендної плати в такому договорі. Саме умови договору (включаючи і умову щодо розміру орендної плати) є обов'язковими для виконання сторонами і орендодавець має право вимагати сплати, а орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, що є предметом такого договору, у визначеному договором розмірі.
Доказів внесення змін до договору оренди щодо зміни ставки орендної плати з 1,2% до 3% нормативної грошової оцінки землі суду не надано.
На підставі вищенаведеного, судова колегія приходить до висновку, що органи державної податкової служби України не наділені правом змінювати у договорі оренди розмір орендної плати за земельні ділянки навіть у випадку, якщо вважають такий розмір заниженим, в зв'язку з чим податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.
Оскільки висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, і, крім того, судом порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, суд апеляційної інстанції на підставі пунктів 3 та 4 ч. 1 ст. 202 КАС України приходить до висновку про скасування оскарженого судового рішення з винесенням нової постанови про задоволення вимог позивача у повному обсязі.
Керуючись ч. 1 ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 202, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, –
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Туристична компанія "Скіфія"- задовольнити.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2012 року – скасувати.
Ухвалити по справі нову постанову, якою позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Туристична компанія "Скіфія" - задовольнити.
Податкове повідомлення - рішення №0006201502 від 23 липня 2012 року скасувати.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі.
Повний текст постанови складено 17.06.2013 року
Головуюча суддя: Шевчук О.А.
Суддя: Зуєва Л.Є.
Суддя: Лук'янчук О.В.