Головуючий у 1 інстанції - Кузнецов Р.О.
Суддя-доповідач - Яковенко М.М.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2013 року справа №270/1511/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя: Яковенко М.М.
судді: Ханова РФ., Гайдар А.В.
при секретарі судового засідання Романенко Т.О.
за участю представника відповідача Кукуровська Н.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м.Макіївки Донецької області на постанову Центрально-Міського районного суду м.Макіївки Донецької області від 16 травня 2013 року по адміністративній справі № 270/1511/13-а за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м.Макіївки Донецької області про визнання незаконною відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Центрально-Міського районного суду м.Макіївки Донецької області від 16 травня 2013 року по адміністративній справі № 270/1511/13-а позов задоволений частково (а.с.52-54).
Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області щодо неврахування при розрахунку суми пенсії державного службовця повної суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутовнх питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, суми індексації заробітної плати.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області внести зміни в розрахунок призначеної ОСОБА_3 пенсії державного службовця з 05.07.2012 року урахуванням інших виплат у складі заробітної плати державного службовця: матеріальної допомоги оздоровлення у розмірі 16756 грн. 64 коп.; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 960 грн.; щомісячної індексації заробітної плати у розмірі 9577 грн. 08 коп.
В іншій частині позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, пославшись на незаконність та необґрунтованість постанови суду першої інстанції, яка прийнята з порушенням норм матеріального права, просив постанову суду першої інстанції скасувати і прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову, (а.с.57-59).
Позивач в судове засідання не з'явився, надав до суду письмову заяву про розгляд справи у її відсутність.
Представник відповідача підтримав апеляційну скаргу у повному обсязі. Зазначив, що спірні виплати здійснені позивачу не можуть враховуватися при обчислені розміру пенсії.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника апелянта, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером та перебуває на обліку в УПФУ Центрально- Міського району м. Макіївки. З 05 липня 2012 року ОСОБА_3 відповідачем було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Згідно довідки від 04 липня 2012 року, яку було видано УПФУ Центрально-Міського району м. Макіївки, до виходу на пенсію ОСОБА_3 працювала на посаді головного спеціаліста. ( а.с. 15).
УПФУ Центрально-Міського району м. Макіївки надано довідку про складові заробітної плати (за період з 01.07.2010 по 01.07.2012 роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить 72698,75 грн; інші виплати - 27293,75 грн., у тому числі: матеріальна допомога на оздоровлення у розмірі 16756,64 грн. матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 960 грн.; щомісячна індексація заробітної плати у розмірі 9577,08 грн. ( а.с. 49).
У лютому 2013 року позивач звернулася до УПФУ Центрально-Міського району м. Макіївки заявою про надання довідки про заробітну плату із зазначенням у ній матеріальної допомоги та індексації Листом від 21.02.2013 за вих.. № 3381/03 ОСОБА_3 була повідомлена про те, що всі складові заробітної плати державним службовцям, які передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу», враховані при обчисленні її розміру пенсії, у зв'язку із чим не має підстав для надання нової довідки про заробітну плату та перегляду розміру пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги та сум індексації (а.с. 10).
Крім того, позивач також зверталася до УПФУ Центрально-Міського району м. Макіївки з заявою про внесення змін в нарахування пенсії з включенням до розрахунку суми пенсії «інших витрат»: повне: суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, суми щомісячної індексації заробітної плати. Листом від 21.02.2013 за вих.. № 3380 03 ОСОБА_3 було відмовлено у приведенні нарахування пенсії у відповідність з діючим законодавством (а.с. 11-12).
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХП від 16 грудня 1993 (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконаленні визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865, посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а, згідно пп. 2 п. 4 цієї ж постанови, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
У частині 1 статті 1 Закону України від 24.03.1995 року «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати. Так, заробітна плата складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Як встановлено судом першої інстанції, на всі здійсненні виплати позивача включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Тому колегія суддів вважає, що пенсія позивачки повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу» згідно з довідки від 15.10.2012 року № 14844/12 про складові заробітної плати позивача (надбавки та премії за останні 24 календарних місяці роботи за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією, яка ; подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданої відповідачем.
Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально- побутових питань та індексація заробітної плати згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 212 є складовою заробітної плати. На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і індексацію нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій до пенсійного фонду довідці форми 5-1.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Для вирішення спірних правовідносин слід застосовувати спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», натомість положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», норми яких є загальними.
Такі висновки викладено в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року в справі за аналогічним позовом фізичної особи до Державної податкової інспекції у м. Харцизьку Донецької області, Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії.
Згідно частини першої статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України (цією статтею Кодекс доповнено Законом України від 06.07.2010 № 2747-IV) рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Те саме стосується і сум індексації заробітної плати, на які також було нараховано страхові внеси на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином позиція відповідача, викладена в апеляційній скарзі, що матеріальна допомога та суми індексації грошових доходів громадян не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є безпідставною.
Доводи апелянта щодо пропущеного строку з боку позивача звернення до суду та необхідності застосування наслідків такого пропуску, є безпідставними. Зазначене спірне питання вирішено судом та надана обґрунтована оцінки спірному питанню. В даному випадку питання правомірності обчислення розміру пенсії нерозривно полягає з визначеним у довідці усіх складових, які враховуються при такому обчисленні. Ненадання даних із зазначеними спірними виплатами у довідці позбавляло можливості позивача чітко визначитися з наявністю або відсутності порушеного права. Дані про складові доходу позивача отримані лише під час судового розгляду справи за вимогою суду.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст..200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правильність прийнятого судом першої інстанції постанови.
Керуючись статтями 2, 11, 159, 160, 167, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м.Макіївки Донецької області - залишити без задоволення.
Постанову Центрально-Міського районного суду м.Макіївки Донецької області від 16 травня 2013 року по адміністративній справі № 270/1511/13-а - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частина ухвали прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 19 червня 2013 року. У повному обсязі виготовлена 20 червня 2013 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів, - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий суддя М.М. Яковенко
Судді Р.Ф. Ханова
А.В. Гайдар