Постанова № 31937003, 25.04.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
25.04.2013
Номер справи
801/3970/13-а
Номер документу
31937003
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 квітня 2013 р. (12:15)

Справа №801/3970/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латинін Ю.А. ,

при секретарі Захаровій М.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі АР Крим

до Комунального підприємства «Щолкіно-Азов»

про стягнення заборгованості

Суть спору: Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі АР Крим звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Щолкіно-Азов» про стягнення заборгованості у сумі 561519,39 грн.

Представник позивача у судову засідання не прибув, надав клопотання про розгляд справи у його відсутності, на позовних вимог наполягав з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про розгляд справи сповіщений належним чином, надав до суду клопотання про розгляд справи у його відсутності, проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність представників сторін, керуючись ст. 128 КАС України, на підставі наявних доказів.

Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Судом встановлено, що Комунальне підприємство "Щолкіно-Азов" зареєстрований як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі АРК.

Відповідно до ст. 9 Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", (надалі – Закон № 2464) обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку. Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску, до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами, зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Комунальним підприємством "Щолкіно-Азов" до УПФУ в Ленінському районі АРК було подано звіт про нарахування єдиного внеску за період листопад 2012 року – січень 2013 року у загальній сумі 367263,70 грн.

Згідно ст. 25 Закону № 2464 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

У відповідності до ч. 10 ст. Закону № 2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Рішенням УПФУ в Ленінському районі АРК № 1152 від 25.12.2012 року за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (перерахування) єдиного внеску до відповідача були застосовані фінансові санкції в сумі 11950,66 грн. та розраховано пеню в сумі 40152,98 грн.

Рішенням УПФУ в Ленінському районі АРК № 270 від 25.02.2013 року за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (перерахування) єдиного внеску до відповідача були застосовані фінансові санкції в сумі 31938,63 грн. та розраховано пеню в сумі 110213,42 грн.

Рішення № 1152 та № 270 отримані КП «Щолкіно-Азов», про що свідчать поштові повідомлення про відправлення рекомендованої кореспонденції.

Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки. Територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.

Позивачем на адресу відповідача були направлені вимоги: № 118/17 від 01.01.2013 року на суму 1791358,55 грн., №118/18 від 01.02.2013 року на суму 1803462,19 грн. та № 118/19 від 01.03.2013р. на суму 1726170,59 грн., які отримані відповідачем 14.01.13, 11.02.13 та 11.03.2013р., що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення.

Згідно із ч. 1 ст. 11 Закону № 2464 рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

Відомостей щодо оскарження рішень позивача про нарахування штрафних санкцій та пені відповідачем суду надано не було.

Суд вважає необґрунтованими та безпідставними посилання відповідача на неможливість застосування до нього штрафних санкцій, у зв'язку з перебуванням підприємства у процедурі банкрутства відповідно до Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” з огляду на наступне.

Законом, який встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності суб'єкта підприємницької діяльності - боржника або визнання його банкрутом та застосування ліквідаційної процедури, повного або часткового задоволення вимог кредиторів є Закон України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” від 14 травня 1992 року № 2343-XII (надалі – Закон № 2343).

Відповідно до статті 1 Закону № 2343 мораторієм на задоволення вимог кредиторів визнається зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.

Частиною 4 статті 12 Закону № 2343 встановлюється, що не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів) протягом дії мораторію.

Таким чином, ці положення слід застосовувати з урахуванням визначення мораторію, наведеного у статті 1 Закону № 2343.

Системний аналіз змісту зазначених норм права свідчить про те, що мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), які виникли після введення мораторію, а отже, не припиняє і заходів, спрямованих на їх забезпечення.

Порушення провадження у справі про банкрутство не означає завершення підприємницької діяльності боржника. Він має право укладати договори і вчиняти інші правочини, у зв’язку із чим у нього виникають права та обов’язки, виконання яких забезпечується на загальних підставах.

З огляду на наведене можна дійти висновку про те, що дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів. При цьому вимоги поточних кредиторів підлягають задоволенню та на них нараховується неустойка (штраф, пеня), застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов’язань і зобов’язань щодо сплати податків та зборів (обов’язкових платежів).

Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою Господарського суду АР Крим від 28.09.2009 року було порушено провадження у справі про банкрутство відносно КП "Щолкіно-Азов", цією ж ухвалою введено мораторій на задоволення вимог кредиторів по зобов'язанням, строки виконання яких настали до дня порушення справи про банкрутство.

Суд зазначає, що порушення провадження про банкрутство не зупиняє нарахування штрафних санкцій та пені, які застосовані до позивача по зобов'язаннях, що виникли після порушення справи про банкрутство та введення мораторію.

Отже, суд дійшов висновку, що штрафні санкції і пеня за несвоєчасну сплату страхових внесків відносно КП "Щолкіно-Азов" були застосовані відповідачем у відповідності до норм діючого законодавства.

Таким чином, суд дійшов висновку, що заборгованість відповідача зі сплати єдиного внеску за період листопад 2012 року - січень 2013 року не сплачена та складає 561519,39 грн., що підтверджується розрахунками позивача.

Відтак, відповідач у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав доказів сплати заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 561519,39 грн.

Враховуючи зазначене вище, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Під час судового засідання, яке відбулось 25.04.2013р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову складено 26.04.2013 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 160-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Комунального підприємства «Щолкіно-Азов» (98213, Ленінський район, м. Щолкіне, 3, ЄДРПОУ 33490313) на користь Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі АР Крим (98200, смт. Леніно, вул. Трудова, 2, ГУ ДКС України в АР Крим, , МФО 824026, ЄДРПОУ 22259945, р/р 37191101000120) 561519,39 грн. заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за листопад 2012 року - січень 2013 року.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Латинін Ю.А.