ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
18 червня 2013 року Справа № 05/5026/1138/2012
Господарський суд Черкаської області у складі судді Швидкого В.А., при секретарі судового засідання Хелис Н.М.,
за участю ліквідатора Ярмолінського Ю.В. - особисто,
представників:
від Черкаської обласної ради: Денжанська О.С. - за довіреністю,
від третьої особи: Єременко Н.Г. - за довіреністю,
розглянув у відкритому судовому засіданні заяву ліквідатора Ярмолінського Ю.В. про скасування рішення Черкаської обласної ради від 06.04.2012 №14-6/VI в частині п.п. 1,2 п. 1 за участю Комунального підприємства "Управління по експлуатації Будинку рад і об'єктів обласної комунальної власності" в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору,
у справі за заявою комунального підприємства "Черкаське обласне підприємство з забезпечення діяльності установ соціального захисту" Черкаської обласної ради про визнання його банкрутом, -
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 02.08.2012 на підставі ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі -Закон) порушено провадження у справі про банкрутство комунального підприємства "Черкаське обласне підприємство з забезпечення діяльності установ соціального захисту"Черкаської обласної ради.
Постановою господарського суду Черкаської області від 16.08.2012 комунальне підприємство "Черкаське обласне підприємство з забезпечення діяльності установ соціального захисту" Черкаської обласної ради (м.Черкаси, провулок Комунальний, 35, код 31636462) визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Ярмолінського Юрія Васильовича.
Ліквідатор звернувся до суду із заявою, якою просить:
1 - скасувати рішення Черкаської обласної ради від 06.04.2012 №14-6/VI в частині п.п. 1,2 п. 1 (щодо передачі майна з балансу позивача) нерухомого майна: склад з прибудовою площею 778 кв.м., адміністративне приміщення площею 84 кв.м., огорожа території площею 295,3 кв.м. , що розташоване за адресою: 18018, Черкаська обл., м. Черкаси, Соснівський район, провул. Комунальний, буд.35;
2 - встановити відсутність у Черкаської обласної ради компетенції щодо розпорядженням майном комунального підприємства "Черкаське обласне підприємство з забезпечення діяльності установ соціального захисту" та яке знаходиться за адресою : 18018, Черкаська обл., м. Черкаси, Соснівський район, провул. Комунальний, буд.35;
3 - визнати за комунальним підприємством "Черкаське обласне підприємство з забезпечення діяльності установ соціального захисту" право повного господарського відання на нерухоме майно первісною вартістю 102 400,00 грн., залишковою вартістю 55 900,00 грн., а саме: склад з прибудовою площею 778 кв.м., адміністративне приміщення площею 84 кв.м., огорожа території площею 295,3 кв.м. , що розташоване за адресою: 18018, Черкаська обл., м. Черкаси, Соснівський район, провул. Комунальний, буд.35.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
В судовому засіданні представник ліквідатора підтримав подану заяву у повному об'ємі, виходячи з підстав викладених у заяві та додаткових письмових поясненнях на заперечення представника Черкаської обласної ради на заяву ліквідатора.
Представник Черкаської обласної ради вважає, що заява ліквідатора не підлягає до задоволення з підстав, викладених у запереченні.
Згідно із ст. 4-1 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом.
Дослідивши матеріали, які додані ліквідатором в підтвердження поданої заяви, вислухавши пояснення представника ліквідатора та представників Черкаської обласної ради, Комунального підприємства "Управління по експлуатації Будинку рад і об'єктів обласної комунальної власності" судом встановлено наступне.
Рішенням Черкаської обласної ради від 06.07.2001 №20-17 створено обласне комунальне підприємство із забезпечення діяльності установ соціального захисту на базі майна колишньої негоспрозрахункової дільниці технологічної комплектації та доставки на приоб'єктні склади устаткування та матеріалів, яка виділена зі складу управління капітального будівництва облдержадміністрації згідно з розпорядженням голови облдержадміністрації від 15.01.2001 №11 «Про упорядкування структури управління капітального будівництва облдержадміністрації».
10.07.2001 розпорядженням №105-р. головою Черкаської обласної ради затверджено статут комунального підприємства "Обласне комунальне підприємство із забезпечення діяльності установ соціального захисту" який 01.08.2001 зареєстровано у виконкомі Черкаської міської ради за реєстраційним №8977 (далі - статут 2001 року), адреса: 18000, м. Черкаси, провулок Комунальний, 31 -а.
Розпорядженням голови зазначеної ради №220-р від 12.12.2001 затвердженні доповнення до статуту підприємства-змінено місцезнаходження на: 18000, м. Черкаси, провулок Комунальний, 35.
Відповідно до актів приймання-передачі основних засобів типової форми №03-1 (бюджет) підприємству передано наступне майно:
1. приміщення складу з добудовою 60*12,5*7 (добудова 15*6*5);
2. побутове приміщення, первісною вартістю 13 514,00 грн. - побутове приміщення щитової, будинок обкладений силікатною цеглою загально площею 60 кв.м., опалення паро-водяне, дата введення в експлуатацію 1982 рік;
3. огорожа території.
Майно підприємства відповідно до ст. 4 статуту 2001 року становлять основні фонди та обороні кошти, а також цінність, вартість яких відображається у самостійному балансі підприємства.
Майно підприємства є спільною комунальною власністю Черкаської області і закріплюється за ним на праві повного господарського відання. Здійснюючи право повного господарського відання, підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству та статуту.
Відповідно з статутом 2001 року комунальне підприємство належить до обласної комунальної власності та підпорядковане Головному управлінню праці та соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, як органу, уповноваженому Черкаською обласною радою.
Підприємство є юридичною особою, здійснює свою діяльність на основі і відповідно до чинного законодавства України та свого статуту; несе відповідальність за своїми зобов'язаннями в мажах належного йому майна, згідно з чинним законодавством (п.п. 3.1, 3.2, 3.4)
Відповідно до п.п. 4.1, 4.2 статуту майно підприємства становлять основні фонди та оборотні кошти, а також цінності, вартості яких відображається у самостійному балансі підприємства.
Майно підприємства є обласною комунальною власністю Черкаської області і закріплюється за ним на праві повного господарського відання. Здійснюючи право повного господарського відання, підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд , вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству та статуту.
Одним із джерел формування майна підприємства є майно, передане йому Черкаською обласною радою.
Відповідно до п. 4.5 статуту та до чинного законодавства, за погодженням з власником майна підприємство має право здавати в оренду устаткування, транспортні засоби, інвентар та інші матеріальні цінності, які йому належать підприємствам, організаціям, установам та громадянам, а також списувати його з балансу.
Розпорядженням голови Черкаської обласної ради від 25.02.2009 №36-рвнесено зміни до установчих документів: - викладено статут підприємства у новій редакції (далі - статут 2009 року), які зареєстровані державним реєстратором виконавчого комітету Черкаської міської ради 13.10.2009.
Відповідно до загальних положень цього статуту комунальне підприємство "Черкаське обласне підприємство з забезпечення діяльності установ соціального захисту" Черкаської обласної ради є підприємством обласної комунальної власності та є правонаступником прав і обов'язків комунального підприємства "Обласне комунальне підприємство із забезпечення діяльності установ соціального захисту", яке створене відповідно до рішення обласної ради від 06.07.2001 №20-17.
Відповідно до п. 4.2 статуту 2009 року майно підприємства є обласною комунальною власністю і належить йому на правах повного господарського відання, закріпленого договором на закріплення майна. Що перебуває в обласній комунальній власності.
Здійснюючи право повного господарського відання, підприємство володіє, користується та розпоряджається закріпленим за ним майном, вчиняючи до нього будь-які дії, що не суперечать чинному законодавству та статуту підприємства, за погодженням з власником майна, який здійснює контроль за фінансово-господарською діяльністю та органом, що здійснює функції з галузевого управління підприємством.
Одним із джерел формування майна є майно або кошти надані власником (п.4.5).
Відповідно до п. 6 статуту 2009 року до виключної компетенції власника майна - Черкаської обласної ради відноситься:
затвердження статуту підприємства та змін до нього;
здійснення контролю за додержанням вимог статуту і прийняття рішення у зв'язку з його порушенням;
прийняття рішень щодо відчуження майна, переданого підприємству;
здійснення контролю за ефективністю використання майна, що знаходиться на балансі підприємства;
здійснення контролю за використанням прибутку підприємства;
заслуховування звітів про роботу керівника підприємства;
затвердження штатного розкладу підприємства .
Ліквідатор вважає, що разом з виникненням у підприємства права повного господарського відання, на час існування такого права (а воно існує від часу заснування підприємства до його ліквідації) у Черкаської обласної ради припинились правомочності безпосередньо на правах власника користуватись, володіти та розпоряджатись майном обтяженим правом господарського відання іншого суб'єкта права - юридичної особи - КП "Обласне комунальне підприємство із забезпечення діяльності установ соціального захисту", оскільки зазначене майно стало майном цього підприємства яке й має названі правомочності на час свого існування (від заснування до моменту ліквідації).
З таким твердженням ліквідатора суд не погоджується з наступних підстав.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 62 ГК України підприємство - самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.
Підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту або модельного статуту. Підприємства незалежно від форми власності, організаційно-правової форми, а також установчих документів, на основі яких вони створені та діють, мають рівні права та обов'язки.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 78 ГК України Комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.
Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).
Відповідно до ч. ч. 4, 5, 7, 8 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.
Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
Відповідно до п.2 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до питань, які вирішуються районними та обласними радами, відноситься вирішення в установленому законом порядку питань, щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 ГК України основу правового режиму майна суб'єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління.
Господарська діяльність може здійснюватися також на основі інших речових прав (права володіння, права користування тощо), передбачених Цивільним кодексом України.
Відповідно до положень п.4.2 статуту 2009 року спірне майно передано підприємству на праві господарського відання.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 136 ГК України право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства.
Відповідно до ч. 1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 327 ЦК України управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Належність спірного майна територіальним громадам сіл, селищ, районним у містах радам сторонами не заперечується. Тому, виходячи з положень ст. 136 ГК України, ст.ст. 316, 237 ЦК України, статуту банкрута передача у господарське відання банкрута спірного майна не породжує у останнього право власності на це майно.
Щодо заявлених у заяві вимог відносно встановлення відсутності у Черкаської обласної ради компетенції щодо розпорядженням майном комунального підприємства "Черкаське обласне підприємство з забезпечення діяльності установ соціального захисту" та яке знаходиться за адресою : 18018, Черкаська обл., м. Черкаси, Соснівський район, провул. Комунальний, буд.35; визнання за комунальним підприємством "Черкаське обласне підприємство з забезпечення діяльності установ соціального захисту" права повного господарського відання на нерухоме майно первісною вартістю 102 400,00 грн., залишковою вартістю 55 900,00 грн., а саме: склад з прибудовою площею 778 кв.м., адміністративне приміщення площею 84 кв.м., огорожа території площею 295,3 кв.м. , що розташоване за адресою: 18018, Черкаська обл., м. Черкаси, Соснівський район, провул. Комунальний, буд.35, то зазначені вимоги є похідними і підлягають розгляду за умови задоволення заяви щодо визнання недійсним рішення Черкаської обласної ради від 06.04.2012 №14-6/VI.
Тому, приймаючи до уваги, що заява ліквідатора про скасування рішення Черкаської обласної ради від 06.04.2012 №14-6/VI в частині п.п. 1,2 п. 1 задоволенню не підлягає, вищевказані похідні вимоги також не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 4-1, 86 ГПК України, Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 136 ГК України, ст.ст. 316, 237 ЦК України, суд,
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні заяви ліквідатора Ярмолінського Юрія Васильовича про скасування рішення Черкаської обласної ради від 06 квітня 2012 року №14-6/VI в частині п.п. 1,2 п. 1.
Ухвала може бути оскаржена у встановленому порядку до Київського апеляційного господарського суду.
Суддя В.А. Швидкий