ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1121/13-a
"07" червня 2013 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
судді Білоус І.О. ,
при секретарі судового засідання Шевчук Т.
за участю:
представника позивача: Петрик Ю.В.,
відповідача: ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру нарахованих коштів у вигляді державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім'ї у розмірі 5600,49 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Управління соціальної політики Тернопільської міської ради (надалі - УСП Тернопільської МР, Управління, позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 (надалі - ОСОБА_2, відповідач) про стягнення надміру нарахованих коштів у вигляді державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім'ї у розмірі 5600,49 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 29.09.2011 року ОСОБА_2 звернулася із заявою до УСП Тернопільської МР для отримання соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім'ї. Відповідач до заяви додала документи, які підтверджують її сімейний та матеріальний стан, з яких довідка про доходи за 01.03.2011р. по 31.08.2011 року по ОСОБА_2, що працює у ПП «Ден».
ОСОБА_2 була призначена та надана державна соціальна допомога, як малозабезпеченій сім'ї. При призначенні допомоги Відповідач була попереджена спеціалістами управління про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї.
В результаті проведеної відділом соціальних інспекторів перевірки було встановлено, що Відповідач подала неповну інформацію про свої доходи, а саме про свою заробітну плату яку вона отримувала як робітник в Тернопільському національному економічному університеті (ТНЕУ) за період з 1 вересня 2011 року по 29 лютого 2012 року.
Оскільки державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається з урахуванням сукупного доходу сім'ї, Відповідачу були надміру нараховані кошти у вигляді державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім'ї за період з 01.09.2011 року до 01.09.2012 року в розмірі 5600,49 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив стягнути з відповідача надміру виплачені кошти у вигляді державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім'ї в розмірі 5600,49 грн.
Відповідач у судовому засіданні проти позову заперечила, вказала що у зв'язку з поганим матеріальним становищем звернулася в Управління соціальної політики Тернопільської міської ради для отримання державної допомоги як малозабезпеченій сім'ї. Відповідач просила у задоволені позову відмовити, у зв'язку з тим що перебуває у скрутному матеріальному становищі - самостійно виховує та утримує двох неповнолітніх дітей.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення представника позивача, відповідача,, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" визначено, що порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України (частини 10 статті 4 Закону).
Пунктом 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до положень пункту 3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.
Згідно з пунктом 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи:
· заяву;
· документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї;
· довідку про склад сім'ї;
· декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї);
· довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Форми заяви, довідки про склад сім'ї, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики.
До складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені та підопічні діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II груп або інвалідами I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом I групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 у зв'язку з поганим матеріальним становищем звернулась до Управління соціальної політики Тернопільської ради для отримання допомоги як малозабезпеченій сім'ї.
Згідно заяви ОСОБА_2 від 29.09.2011 року, управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради була призначена і надана державна соціальна допомога, як малозабезпеченій сім'ї: за період з 01.09.2011р. по 30.09.2011р. - 455,21 грн.; за період з 01.10.2011р. по 30.11.2011р. - 487,96 грн. щомісячно; за період з 01.12.2011р. по 31.12.2011р. - 513,95 грн.; за період з 01.01.2012р. по 29.02.2012р. - 725,44 грн. щомісячно.
28 березня 2012 року ОСОБА_2 звернулась повторно до Управління із заявою, якій була надана державна соціальна допомога, як малозабезпеченій сім'ї у розмірі: за період з 01.03.2012 р. по 31.03.2012 року - 667,44 грн.; за період з 01.04.2012р. по 30.06.2012р. - 696,05 грн. щомісячно; а також за період з 01.07.2012р. по 31.08.2012р. - 1337,93 грн. щомісячно.
До заяв ОСОБА_2 додала довідки про склад сім'ї, декларації про доходи та довідки про доходи. Згідно довідок про доходи ОСОБА_2 працює у ПП «Ден» та отримала дохід: з березня по серпень 2011 року - 5778,52 грн.; та з вересня 2011 року по лютий 2012 року - 6126,52 грн.
Згідно зі статтею 13 Закону України контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Зазначена норма міститься також в Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, пунктом 27 якого встановлено, що контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2001 року №1091, в листопаді 2012 року УСП Тернопільської МР направило лист до Тернопільського національного економічного університету для проведення перевірки достовірності та повноти інформації про доходи і майновий стан за період з ІІІ кварталу 2011 року по ІІІ квартал 2012 року ОСОБА_2.
На вищевказаний лист Управління, Тернопільський національний економічний університет надав довідку про доходи по ОСОБА_2, згідно якої остання працювала в Університеті на посаді робітника та отримала дохід з серпня 2011 року по липень 2012 року в розмірі 12 766,54 грн.
Перевіркою встановлено, що ОСОБА_2 фактично отримала більший дохід ніж був нею задекларований у декларації при подачі заяви 28 березня 2012 року для отримання соціальної допомоги.
Відповідно до положень пункту 12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Повідомленням УСП Теронпільської МР від 24.12.2012 року №860 було припинено виплату Відповідачу державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01 грудня 2012 року у зв'язку з подачею неповної інформації про доходи, та зобов'язано повернути переплачену суму соціальної допомоги в розмірі 5600,49 грн.
Згідно пункту 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення:
визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї;
повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;
у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Станом на момент звернення УСП Тернопільської МР до суду з даним позовом відповідачем не повернено надміру нараховані кошти у вигляді державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім'ї у розмірі 5600,49 грн.
Таким чином, на момент розгляду справи судом, заборгованість ОСОБА_2 становить 5600,49 грн.
Отже, суд приходить до переконання, що Відповідач - ОСОБА_2, фактично працювала на двох роботах та отримала дохід з серпня 2011 рок по лютий 2012 року більший ніж задекларувала у декларації про доходи при зверненні в Управління для отримання соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї, чим порушила вимоги чинного законодавства.
Статтею 11 КАС України встановлено принцип змагальності сторін, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідач не спростувала доводи адміністративного позову та не надала доказів сплати вищезазначеної заборгованості, а тому, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, та вважає що позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_2 на користь управління соціальної політики Тернопільської міської ради надміру нараховані кошти у вигляді державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім'ї 5600,49 грн. (п'ять тисяч шістсот гривень 49 коп.) на рахунок ВДК в м. Тернополі ін.код 23588119, р/р31118106700002, банк одержувача ГУДКУ в Тернопільській області, МФО 838012, код бюджетної класифікації 21081100.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 11 червня 2013 року.
Головуючий суддя Білоус І.О.
копія вірна
Суддя Білоус І.О.