Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 червня 2013 р. Справа №805/6089/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11год.08хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Зеленова А.С.,
при секретарі Афанасьєві Д.Б.,
за участю:
представника позивача Шинкарьової І.С.,
представника відповідача Колядки О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк, 83017, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Донецькій області до Центрального штабу Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості про зобов'язання виконати п.1 вимоги від 25.05.2011 № 19-03-10/1668, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Державна фінансова інспекція в Донецькій області , звернулася до суду із адміністративним позовом до Центрального штабу Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості про зобов'язання виконати п.1 вимоги від 25.05.2011 № 19-03-10/1668 /а.с.2-4/.
В обґрунтування позову посилається на те, що відповідно до п.1.2.3.1 плану контрольно-ревізійної роботи Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області на І квартал 2011 року Контрольно-ревізійним відділом в м. Донецьку проведена ревізія фінансово-господарської діяльності Центрального штабу Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України за період з 01.10.2008 по 31.01.2011. За наслідками ревізії складено акт від 11.05.2011 року №19-03-09/32, який підписано із запереченнями. На підставі акту ревізії на адресу відповідача пред'явлено вимогу щодо усунення виявлених ревізією порушень. Вимоги службових осіб державної фінансової інспекції є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються. Однак, вимога не виконана у повному обсязі.
Просить суд зобов'язати Центральний штаб Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України виконати п.1 вимоги від 25.05.2011 № 19-03-10/1668, а саме усунути недоотримання працівниками підприємства сум посадових окладів у розмірі 299 491,82 грн. та інших виплат заробітної плати в сумі 174 107,20 грн. шляхом донарахування та перерахування недоотриманих працівниками сум на їх особисті рахунки, відкриті в установах банку, або їх видачі з каси підприємства/а.с.2-4/.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, надала пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, також зазначили, що після закінчення процедури оскарження станом на 12.06.13 року вимогу не виконано у повному обсязі, просили суд задовольнити позов. Також, представник позивача посилався на Постанову Вищого адміністративного суду України від 22 березня 2012 р. по справі К/9991/39113/11, якою було задоволено позовні органу контрольно-ревізійної служби в частині зобов'язання виконати вимогу щодо донарахування заробітної плати працівникам.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав суду письмові заперечення в яких посилався на те, що у позивача відсутні правові підстави для звернення до суду із даним позовом, а також на те, що позивачем не розраховано для відшкодування матеріальної шкоди (збитків) працівникам відповідача. Просив суд відмовити у задоволенні позову /а.с.55-57,151-154/.
Заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, дослідивши надані докази наявні в матеріалах справи, судом встановлено наступне.
На підставі Указу Президента України №1085/2010 від 09.12.2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», Постанови Кабінету Міністрів України №765 від 20.07.2011 «Про утворення територіальних органів Державної фінансової інспекції» Контрольно-ревізійне управління в Донецькій області перетворено у Державну фінансову інспекцію в Донецькій області.
П.6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств0, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого Постановою КМУ №1074 від 20.10.2011 встановлено, що у разі перетворення органу виконавчої влади права та обов'язки органів виконавчої влади переходять до утвореного органу виконавчої влади.
Позивач - Державна фінансова інспекція в Донецькій області (далі - Держфінфнспекція) діє на підставі Положення про державні фінансові інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 1236 від 03.10.2011, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.10.2011 за № 1212/19950.
Відповідно до підпункту 4.1 пункту 4 цього Положення, інспекція відповідно до покладеного на неї завдання здійснює державний фінансовий контроль, зокрема, за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів.
Відповідач - Центральний штаб Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості є юридичною особою, код ЄДРПОУ 20335814 /а.с.59/, діє на підставі положення про Центральний штаб Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості затвердженого в новій редакції наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 16.12.2011р №845 /а.с.60-67/.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в України» головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому. Результати ревізії викладаються в акті.
Підстави та порядок проведення планової виїзної ревізії регулюються ст. 11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в України», відповідно до якої плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія
Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної контрольно-ревізійної служби не частіше одного разу на календарний рік.
Тривалість планової виїзної ревізії не повинна перевищувати 30 робочих днів.
Відповідно до п.1 статті 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в України» державній контрольно - ревізійній службі надається право перевіряти у підконтрольних установах грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (грошових сум, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо).
Згідно вимог статті 10 Закону України «Про основні засади здійсненні державного фінансового контролю в Україні» органу державного фінансового контролю надається право, зокрема, перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо); пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
На виконання п.1.2.3.1 плану контрольно-ревізійної роботи Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області на І квартал 2011 року Контрольно-ревізійним відділом в м. Донецьку проведена ревізія фінансово-господарської діяльності Центрального штабу Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості за період з 01.10.2008р по 31.01.2011р.
За наслідками ревізії складено акт від 06.07.2012 року №05-860/027, який підписано без заперечень /а.с.13-50/.
Відповідно до п. 7 статті 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу» Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів.
На підставі зазначеного акту ревізії позивачеві було пред'явлено вимогу про усунення встановлених порушень від 25.05.2011 №19-03-10/1668 /а.с.10-12/. Однак, станом на момент розгляду справи Центральним штабом Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості у повному обсязі не виконано вимоги, викладені у листі-вимозі від 25.05.2011 № 19-03-10/1668.
Суд не погоджується також з твердженням відповідача щодо відсутності у ДФІ у Донецькій області повноважень звертатися до суду з позовом про зобов'язання виконати вимогу про донарахування недоотриманих виплат із заробітної плати.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією (254к/96-ВР) та законами України.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про загальні засади державного фінансового контролю в Україні», що органам державного фінансового контролю надається право, зокрема, звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
До того, виплати із заробітної плати працівникам Центрального штабу Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості здійснювалися за рахунок державних коштів, тому питання недоотримання заробітної плати є також питанням використання активів.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Судом встановлено, що вимога Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області від 25.05.2011 №19-03-10/1668 була оскаржена у судовому порядку.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 04.08.2011 по адміністративній справі №2а/0570/9676/2011 за позовом Центрального штабу Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про скасування окремих положень вимоги, позов задоволено. Скасовано п. 1 та абзац 1 та 3 п. 3 вимоги щодо усунення виявлених ревізією порушень № 19-03-10/1668 від 25.05.2011 р., пред'явлену Контрольно-ревізійним відділом в м. Донецьку Центральному штабу Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.09.2011р. апеляційну скаргу Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2011 року в адміністративній справі за позовом Центрального штабу Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про скасування окремих положень вимоги - залишено без задоволення, постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2011 року - залишено без змін.
Постановою Вищого адміністративного суду України від 19 березня 2013 року касаційну скаргу Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області задоволено, постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04.08.2011р та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.09.2011р скасовано. Ухвалено у справі нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог Центрального штабу Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про скасування окремих положень вимоги відмовлено /а.с.5-9/.
Згідно ст.254 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Постанова Вищого адміністративного суду України від 19 березня 2013 року №К/9991/64485/11 набрала законної сили 25 березня 2013 року.
Таким чином, суд в силу ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України не приймає до уваги доводів відповідача щодо незаконності та необґрунтованості п. 1 вимоги № 19-03-10/1668 від 25.05.2011 р., оскільки його законність та обґрунтованість встановлена вищевказаною Постановою Вищого адміністративного суду України.
Відносно можливих ускладнень при виконанні п. 1 вимоги № 19-03-10/1668 від 25.05.2011 р. суд за зазначає, що ця обставина не може бути підставою для відмови у задоволенні позову, оскілки згідно п. 7. ч. 1 ст. 10 Закону України «Про загальні засади державного фінансового контролю в Україні» вимога органу державного фінансового контролю є обов'язковою для виконання.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Донецькій області до Центрального штабу Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості про зобов'язання виконати п.1 вимоги від 25.05.2011 № 19-03-10/1668 підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Донецькій області до Центрального штабу Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості про зобов'язання виконати п.1 вимоги від 25.05.2011 № 19-03-10/1668 - задовольнити.
Зобов'язати Центральний штаб Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості виконати п.1 вимоги від 25.05.2011 № 19-03-10/1668, а саме усунути недоотримання працівниками підприємства сум посадових окладів у розмірі 299 491,82 грн. та інших виплат заробітної плати в сумі 174 107,20 грн. шляхом донарахування та перерахування недоотриманих працівниками сум на їх особисті рахунки, відкриті в установах банку, або їх видачі з каси підприємства.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 12 червня 2013 р в присутності представників сторін.
Постанову виготовлено у повному обсязі та підписано 18 червня 2013 року.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови у повному обсязі.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Зеленов А. С.