Постанова № 31896845, 31.05.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2013
Номер справи
812/4839/13-а
Номер документу
31896845
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

31 травня 2013 року Справа № 812/4839/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі

Головуючого судді Агевича К.В.,

при секретарі судового засідання Чуванова А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Антрацит» про стягнення податкового боргу у розмірі 2828005,24 грн., з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника,-

ВСТАНОВИВ:

27 травня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Антрацит» про стягнення податкового боргу у розмірі 2828005,24 грн., з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що станом на 21.05.2013 сума узгодженого державним підприємством «Антрацит», але не сплаченого грошового зобов'язання складає - 2828005,24 грн., та включає: суму податкового боргу з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1 квартал 2013 року у розмірі - 2298706,97 грн., суму податкового боргу з екологічного податку за 1 квартал 2013 року у розмірі - 529298,27 грн. Відповідно до п.п. 6.2.3, п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ з метою погашення податкового боргу Антрацитівською ОДПІ 05.10.2001 направлено до ДП «Антрацит» першу податкову вимогу № 1/36, яку отримав головний бухгалтер підприємства. Друга податкова вимога № 2/194 була направлена до платника податків 08.11.2001, яка була отримана головним бухгалтером підприємства 08.11.2011. Однак, вжиті заходи не призвели до погашення податкового боргу.

У зв'язку з чим, позивач просив стягнути кошти з рахунків у банках обслуговуючих державне підприємство «Антрацит» на суму 2828005,24 грн.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав, просив розстрочити термін виконання постанови на 60 календарних місяців, починаючи з 01.06.2012 по 30.04.2018 включно рівними частинами щомісячно в сумі 47133,42 грн., з 01.05.2018 по 31.05.2018 у сумі 47133,46.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з огляду на таке.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

У відповідності із ст.14 ПК України:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);

- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);

- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

Згідно із ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).

Відповідно до ст.20 ПК України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Платник податків відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з п. 16.1.4. ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України та законами з питань митної справи.

Відповідно до п. п. 263.11.1 п.263.11 ст.263 Податкового кодексу України, платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин органу державної податкової служби: за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини; за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Відповідно до п.п.49.18.2 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Судом встановлено, що ДП «Антрацит» самостійно було подано до Антрацитівської ОДПІ податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1 квартал 2013 року:

- №9026584543 від 08.05.2013, яким визначено суму податкового зобов'язання у розмірі - 468732,64 грн. (а.с. 7-8);

- №9026559414 від 08.05.2013, яким визначено суму податкового зобов'язання у розмірі - 1829974,33 грн. (а.с. 10-11).

Згідно п.263.12. ст.263 Податкового кодексу України, платник протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачує податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ним органу державної податкової служби: за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини; за місцем обліку платника в разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Відповідно до п.250.2 ст. 250 Податкового кодексу України, платники екологічного податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 статті 240 цього Кодексу та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, за винятком податкових агентів, визначених підпунктом 241.2.2 пункту 241.2 статті 241 цього Кодексу, які сплачують податок до або в день подання митної декларації:

250.2.1. за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, розміщення протягом звітного кварталу відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах - за місцем розміщення стаціонарних джерел, спеціально відведених для цього місць чи об'єктів;

250.2.2. за паливо, реалізоване податковими агентами, - за місцем перебування такого податкового агента на податковому обліку в органах державної податкової служби;

250.2.3. за утворення радіоактивних відходів та тимчасове зберігання радіоактивних відходів понад установлений особливими умовами ліцензії строк - за місцем перебування платника на податковому обліку в органах державної податкової служби.

Судом встановлено, що ДП «Антрацит» самостійно було подано до Антрацитівської ОДПІ податкові декларації екологічного податку за 1 квартал 2013 року:

- №9029565634 від 21.05.2013 по Рафайлівській с/раді, якою визначено суму податкового зобов'язання у розмірі - 460872,95 грн., в т.ч. за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення - 59953,41 грн., за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти - 55302,14 грн., за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах - 345617,40 грн. (а.с. 14-17);

- №9024696701 від 29.04.2013 по м. Антрацит, якою визначено суму податкового зобов'язання у розмірі - 18208,32 грн., в т.ч. за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення - 18208,32 грн. (а.с. 18-20);

- №9024770935 від 29.04.2013. по Кріпенській с/раді, якою визначено суму податкового зобов'язання у розмірі - 31808,34 грн., в т.ч. за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення - 10983,44 грн., за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти - 15107,19 грн., за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах - 5717,71 грн. (а.с. 21-23);

- №9024943786 від 30.04.2013 по Щотівський с/раді, якою визначено суму податкового зобов'язання у розмірі - 18408,36 грн., в т.ч. за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення - 18408,36 грн. (а.с. 24-26).

Згідно з п.п. 14.1.175. п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України, сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.

Станом на 21.05.2013 сума узгодженого державним підприємством «Антрацит», але не сплаченого грошового зобов'язання складає - 2828005,24 грн., та включає:

- суму податкового боргу з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1 квартал 2013 року у розмірі - 2298706,97 грн., що підтверджується податковими розрахунками № 9026584543 та № 9026559414 від 08.05.2013;

- суму податкового боргу з екологічного податку за 1 квартал 2013 року у розмірі - 529298,27 грн., що підтверджується податковими деклараціями № 9029565634 від 21.05.2013, № 9024696701 від 29.04.2013, № 9024770935 від 29.04.2013, № 9024943786 від 30.04.2013.

Відповідно до п.п. 6.2.3, п.6.2. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» з метою погашення податкового боргу Антрацитівською ОДПІ було направлено до ДП «Антрацит» першу податкову вимогу № 1/36 від 05.10.2001 та другу податкову вимогу № 2/194 від 08.11.2001, які були отримані головним бухгалтером підприємства (а.с. 30).

Відповідно до п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Згідно з п. 95.1 ст .95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 95.2 ст. 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Згідно з п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Наявність заборгованості відповідачем не заперечується, але зазначена сума на час розгляду справи не сплачена.

Відповідно до ст. 136 КАС України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.

Згідно ч. 3 ст. 112 КАС України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Стосовно заяви відповідача про встановлення порядку виконання судового рішення, шляхом розстрочення терміну виконання погашення заборгованості, суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки та порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

Згідно з положеннями ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Враховуючи фінансове становище відповідача, що підтверджується довідками про заборгованість підприємства, балансом на 31.03.2013 та значну суму податкового боргу, суд вважає за можливе розстрочити виконання судового рішення строком на 60 календарних місяців, починаючи з червня 2013 року по 30.04.2018 включно рівними частинами щомісячно в сумі 47133,42 грн., з 01.05.2018 по 31.05.2018 у сумі 47133,46 грн.

Враховуючи вимоги ч.4 ст. 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до ст.5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 105, 158-163, 167, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Антрацит» про стягнення податкового боргу у розмірі 2828005,24 грн., з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника - задовольнити повністю.

Стягнути з розрахункових рахунків Державного підприємства «Антрацит» (ідентифікаційний код 32226065) відкритих у банках, обслуговуючих такого платника до державного бюджету України податковий борг на загальну суму 2828005,24 грн. (два мільйона вісімсот двадцять вісім тисяч п'ять гривень 24 коп.), з них: сума податкового боргу з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі - 2298706,97 грн.; сума податкового боргу з екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення по Рафайлівській с/раді у розмірі - 59953,41 грн.; сума податкового боргу з екологічного податку за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти по Рафайлівській с/раді у розмірі - 55302,14 грн.; сума податкового боргу з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально розміщених для цього місцях по Рафайлівській с/раді у розмірі - 345617,70 грн.; сума податкового боргу з екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення по м. Антрацит у розмірі - 18208,32 грн.; сума податкового боргу з екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення по Кріпенській с/раді у розмірі - 10983,44 грн.; сума податкового боргу з екологічного податку за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти по Кріпенський с/раді у розмірі 15107,19 грн.; сума податкового боргу з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах по Кріпенський с/раді у розмірі - 5717,71 грн.; сума податкового боргу з екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення по Щотівській с/раді у розмірі - 18408,36 грн.

Розстрочити виконання судового рішення про стягнення податкового боргу з державного підприємства «Антрацит» на загальну суму 2828005,24 грн. строком на 60 календарних місяців, починаючи з червня 2013 року по 30.04.2018 включно шляхом сплати заборгованості рівними частинами щомісячно у сумі 47133,42 грн., а з 01.05.2018 по 31.05.2018 у сумі 47133,46 грн.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд у порядок і строки, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 05 червня 2013 року.

Суддя К.В. Агевич